Tysiąc drzewek pomarańczowych

Wydawnictwo: Marginesy
A Thousand Orange Trees
literatura piękna
Ag2S

Kultowa powieść o miłości i stracie, której akcja osadzona jest w Hiszapnii XVII wieku. Losy jej dwóch bohaterek - Marie Louise i Franciski, urodzonych tego samego dnia 4 lutego 1662 roku – choć z pozoru kompletnie odmienne, przeplatają się z sobą i zdeterminowane są okrutnym panowaniem Świętej Inkwizycji. Młodziutka królowa Hiszpanii María Luisa, czyli Marie Louise de Bourbon, bratanica...

Młodziutka królowa Hiszpanii María Luisa, czyli Marie Louise de Bourbon, bratanica Króla Słońce -Ludwika XIV, tęskni za domem i kwitnącymi w Wersalu drzewkami pomarańczowymi, wśród których się wychowała i które nie mogą przetrzymać zimy w ostrym klimacie Pirenejów. Ale to tylko zapowiedź dramatycznych wydarzeń – intrygi i donosicielstwo dominują na hiszpańskim dworze, a znienawidzona przez podwładnych królowa nie jest w stanie dać potomka swojemu mężowi - zdziecinniałemu, nieudacznemu, wręcz karykaturalnemu Karolowi II Habsburgowi.

Tymczasem oskarżona o czary Francisca de Luarca, córka zbankrutowanego hodowcy jedwabników, osadzona w lochach Madrytu, wspomina drzewka morwowe, które przez lata były największym skarbem jej rodziny. Spotyka ją najwyższa kara za zakazaną miłość do księdza. Nic bowiem nie umknie uwadze „urzędników Boga” w małym kastylijskim miasteczku, gdzie życie dyktowane jest zakazami religijnymi.

W tej zapierającej dech w piersiach powieści Kathryn Harrison opowiada naprzemiennie ich losy, przywołując zarówno piękno, jak i horror XVII-wiecznej Hiszpanii, kraju wstrząsanego okrutną biedą i religijną rewolucją. Powieść urzeka jak najpiękniejszy jedwab, który dodawał urody kruczoczarnej Marii Luisie, i kusi jak jego skrawki wszyte w bieliznę Franciski, której – jak wszystkim hodowcom jedwabników – nie wolno było nawet marzyć o jedwabiu.

„Historycy są zgodni, że Marie Louise de Bourbon wyszła za Karola II, ostatniego z hiszpańskich Habsburgów, do czego doszło w Quintanapalli w 1679 roku. Państwo młodzi mieli po osiemnaście lat. Oboje byli potomkami Juany la Loca, błyskotliwej, a zarazem szalonej córki Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej. María Luisa, jak ją nazywano w Hiszpanii, żyła bezdzietnie od dnia ślubu do chwili śmierci w 1689 roku, kiedy miała dwadzieścia osiem lat.

Okoliczności śmierci królowej Hiszpanii nadal owiane są tajemnicą. (…) Nikt nie ośmielił się sugerować, że María Luisa zginęła od kantarydyny, jak to się przydarzyło ofiarom pewnego niebezpiecznego dżentelmena, który żył w Paryżu wiek później. Był nim markiz de Sade”. – pisze Kathryn Harrison w posłowiu do książki.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Magdalena | 2019-08-23

bardzo ciężka do czytania. mimo najszczerszych chęci dobrnęłam tylko do połowy.

ivut444 | 2019-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Książka niezwykła, napisana świetnie warsztatowo, z wielką erudycją. Ale mogłaby być jeszcze lepsza - początek fenomenalny, potem staje się coraz bardziej płytka i jednostronna, by na koniec znów zaciekawić.

alilos | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Jest to wspaniała literatura, bardzo plastycznie oddająca realia życia w tamtych czasach. Ma w sobie dużo poezji. Zawsze podziwiałam autorkę za tak dogłębne poznanie tamtej rzeczywistości. Domyślam się, że sporo musiała poświęcić na zebranie wiedzy do jej napisania. Zachęcam do lektury i niesugerowania się tymi zadziwiająco niskimi ocenami.

vivarto | 2017-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2017

Zachęcona opiniami sięgnęłam wreszcie po ową książkę, wpisującą się w wielce przeze mnie lubiany gatunek - "powieść historyczna". I, niestety, zawiodłam się przepotężnie. Gdy skończyłam czytać - odetchnęłam z ogromną ulgą. Poczułam złość, że straciłam tyle czasu czytając grafomańskie dziełko mijające się z prawdą niemal na każdej stronie.
Przeczytałam egzemplarz wydany przez "Świat Książki" - niemiecki koncern wydawniczy, który książki na polski rynek drukuje w Niemczech... Egzemplarz zakupiony dawno temu, w czasach, gdy jeszcze byłam zupełnie nieświadomą konsumentką, czytelniczką zaś - o słabo wyrobionej kulturze wyboru pozycji czytelniczych. "Świat Książki" od tej pory będę omijała szerokim łukiem - ze względów formalnych, merytorycznych oraz ideologicznych. Uważam, że jest to wydawnictwo, które wydaje literaturę niskich lotów dla kucharek - nie obrażając kucharek. Do tego, jak wspomniałam, nawet nie dające zarobić polskim drukarzom - no wybaczą państwo, ale Niemców wspierać...

DomowaKsięgarnia | 2017-09-28

Historia napisana z rozmachem i co ważne, z dużą znajomością tematu.

Książka jest świetnym źródłem informacji o życiu w siedemnastowiecznej Hiszpanii, gdzie szalała rewolucja religijna, a macki straszliwej Inkwizycji sięgały dosłownie wszędzie.

Autorka z wielką pasją wplotła w fabułę losy dwóch dziewcząt urodzonych dokładnie tego samego dnia. Dziewcząt, które różni wszystko – pochodzenie, wykształcenie oraz to jaki los został im wyznaczony.

Warto zagłębić się w tę niespiesznie płynąca opowieść, by nie tylko wzruszyć się i zadumać nad losem kobiet sprzed wielu stuleci, ale też by poszerzyć nieco wiedzę na temat kraju, który dziś kojarzy nam się ta lekko i przyjemnie.

WIĘCEJ NA: DOMOWAKSIEGARNIA.BLOGSPOT.COM

Mollinka_90 | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Po trzech tygodniach męczarni, wreszcie skończyłam lekturę! Umordowałam się tą powieścią strasznie! Miałam ochotę cisnąć ją w kąt i zostawić w cholerę, ale jednak na swój sposób ciekawa byłam, co się wydarzy. Niestety, nie było kulminacji, spokojnie mogłam sobie lekturę darować.

Zainteresowana opisem z okładki, spodziewałam się powieści historycznej z przyjemnym wątkiem romansu w trudnych czasach hiszpańskiej inkwizycji. To właśnie ta tematyka ratuje książkę przed całkowitą klęską, ponieważ autorka postarała się, jeśli chodzi o odtworzenie realiów epoki. Na uwagę zasługuje też poetycki momentami język, którym opisuje hodowlę jedwabników.

Jednak sam wątek romantyczny napawał mnie odrazą. Romans Franceski i księdza, ohydztwo. Nie żebym była świętoszką, ale uważam, że obliczanie sukcesu powieści na to, żeby zaszokowała podjęciem tematu tabu, to cienka zagrywka. Jeszcze, żeby ten romans autorka opisała językiem podobnym do tego, którego używała do opisu hodowli jedwabników, to...

Ola3105 | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Kathryn Harrison stworzyła powieść historyczną przybliżającą grozę życia w XVII-wiecznej Hiszpanii, gdzie siała terror Inkwizycja. "Tysiąc drzewek pomarańczowych" to opowieść o losach dwóch kobiet, urodzonych tego samego dnia. Jedna z nich, francuska księżniczka, stanie się królową Hiszpanii, druga - córka zubożałego hodowcy jedwabników - wda się w romans, który na zawsze odmieni jej życie. Na losach obu kobiet odciśnie piętno epoka, w której przyszło im żyć. Autorka umiejętnie oddała charakter czasów Inkwizycji, opisując zarówno dworskie zwyczaje i intrygi, jak i życie prostych ludzi, pełne trwożliwej religijności i wiary w zabobony. Spodziewałam się nieco bajkowej historii, tymczasem "Tysiąc drzewek pomarańczowych" to realistyczna opowieść, z której można sporo dowiedzieć się o życiu w XVII-wiecznej Hiszpanii. Choć fabuła jest wytworem wyobraźni autorki, to czytelnik zyskuje obraz obyczajowości na hiszpańskim i francuskim dworze oraz na hiszpańskiej prowincji. To ciekawa lektura,...

romeo | 2017-01-12

Hiszpania, XVII wiek - ciekawy barwny kraj i takaż epoka. Na tym tle rozgrywa się akcja, w której splatają się losy Franciski de Luerca, córki zbankrutowanego hodowcy jedwabników oraz Marii Luizy de Bourbon, francuskiej księżniczki, bratanicy Ludwika XIV wydanej za hiszpańskiego króla Carlosa. Obie urodziły się tego samego dnia, ale rozdziela je pozycja społeczna, choć łączą je marzenia o pięknym szczęśliwym życiu, którym nie dane się będzie spełnić.Zamiast tego pisane im będzie poznać smak wielu cierpień i gorycz złamanego życia, za winę ponosi bezwzględna rzeczywistość tamtych czasów.Autorka poświęca wiele miejsca wewnętrznym przeżyciom bohaterek, pokazuje ich uniesienia i upadki, marzenia i tęsknoty. Co do licznych szczegółów historycznych można mieć wątpliwości, ale sama atmosfera epoki, z jednej strony mrocznej, dusznej,naznaczonej lękiem przed wszechwładną Inkwizycją, a z drugiej niosącej nadzieję wiązaną z odkryciem Nowego Świata.Realia epoki zostały przedstawione bardzo...

anuszka | 2017-01-10
Przeczytana: grudzień 2016

Wciągająca powieść z gatunku fabularyzowanej historii. Oś utworu oparta o dwie kobiety, urodzone tego samego dnia w dwóch różnych miejscach i skrajnie różnych okolicznościach. A jednak przewrotny lot w pewien sposób splata ich losy. Bardzo przyjemne czytadełko na długi zimowy wieczór.

Leeloo_Dallas | 2016-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 listopada 2016

Jedna z nich była królową Hiszpanii, druga wieśniaczką, córką zbankrutowanego hodowcy jedwabników. Dwa przeciwstawne bieguny. Dwa światy. Chyba że te dwie tak różne osoby żyją w XVII-to wiecznej Hiszpanii, są młode i ciekawe świata oraz posiadają marzenia. Wtedy okaże się, że żyją jednak w tym samym świecie i mimo różnic czeka je wspólny los.
Przyznaję, że historię tę pochłonęłam bardzo łapczywie. Z jednej strony dworskie życie, zwyczaje, koszmarne suknie i chłód uczuć, z drugiej pasjonująca historia powstawania jedwabiu, ubóstwo i gorąca namiętność. Trzeba do tego koniecznie dołożyć poczynania Inkwizycji, płonące stosy ( na jednym z nich spłonęłabym niewątpliwie) zacofanie zarówno na dworze jak i pośród ludu; czary, przesądy, uroki i wołające o pomstę do nieba zabiegi medyczne.
Nie podobało mi się jednak to, że historia niewiele ma wspólnego z faktami historycznymi. Jedynie postać Marii Luizy, siostrzenicy francuskiego „Króla Słońce” Ludwika XIV jest postacią historyczną....