Uroki

Małgorzata Glasenapp Romanowowie Rosja Rasputin car

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Rosyjska historia

5 Link do recenzji

Zgadzam się z opiniami że to smetna i pozbawiona jakiejkolwiek akcji opowieść.

Spodziewałam się czegoś lepszego - choćby odrobiny akcji, jakiegoś punktu kulminacyjnego. A ta książka to smętna opowieść, która płynie leniwie. Chociaż słowo płynie sugeruje jakąś chronologię zdarzeń której w tej książce nie ma - raz jesteśmy w Rosji, za chwilę w Paryżu. Autorka skacze po wydarzeniach zbyt chętnie, niepomna na to, że czytelnik dawno się zgubił w...

Mam wrażenie, że w książce tej nie ma nic wyjątkowego. Jest to kolejna odsłona historii rodziny Romanowów, tyle że widziana oczami innej osoby i z nieco innej perspektywy. W związku z tym, że nie była to moja pierwsza powieść o tej tematyce, byłam odrobinę znużona czytaniem jej. Ponadto nic w tej książce mnie nie zaskoczyło. Trochę takie odgrzewane kotlety.

Rozpoczynając lekturę, należy mieć na uwadze,że nie jest to książka historyczna, lecz powieść bazująca na prawdziwych wydarzeniach z 1917r.kiedy to w Sankt Petersburgu zostaje zamordowany Grigorij Rasputin, szalonego mnich i cudotwórca. Po tym zdarzeniu jego córka, osiemnastoletnia Masza, trafia do pałacu w Carskim Siole. Caryca prosi ją, by przejęła po ojcu rolę...

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem rodziny Romanowów i Rasputina, to polecam poczytać jedną z wielu książek historycznych na ten temat, zwłaszcza "Cztery siostry", a nie "Uroki". To dość przeciętna książka.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Portret Aloszy Romanowa dosyć wiarygodny, ale denerwowała mnie główna bohaterka, a zarazem narratorka, Masza. Na okładce napisano: "Opowieść o pięknej miłości naszkicowana na tle wspaniałej rosyjskiej historii". A w środku co? Ona go niby kocha, ale ciągle mu odmawia, a na końcu on robi to z inną. I co w tym pięknego?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Temat interesował mnie wcześniej....ale tej książce czegoś zabrakło...zbyt dużo wątków...historii...opowieści...trudno wyłuskać z tego gąszczu informacji obraz carskiej rodziny w przededniu śmierci...jak dla mnie zmarnowany potencjał, bo historia mogła być prawdziwa, a niestety jest bajkowe poplątanie z pomieszaniem.

Książka taka sobie. Mnie specjalnie nie ujęła ani fabułą, ani stylem. Dużo się działo i dużo było przeskakiwania pomiędzy tematami, opowieściami i wspomnieniami. Nie lubię tak. Wolę, jak fabuła ciągnie się powoli jednym ciągiem, uporządkowanym treściowo i logicznie, tworząc jedną całość. Sam temat ciekawy,dlatego też oczekiwałam czegoś więcej.

Ogólnie rzecz biorąc autorka ma wielki talent, ale lubi szokować w tani sposób. Nie wybaczę jej tego chutliwego Aleksego i zrzucenia OTMA-y na dziesiąty plan mimo pięknych opisów i wspaniałego rozdziału o jajku. Muszę jednak przyznać, że to najlepsza fikcja o Romanowach jaką czytałam.

Ta książka kompletnie mnie oczarowała i przekroczyła wszelkie moje oczekiwania. Prawdziwa literacka uczta, przepiękna i misterna jak jajko Faberge.

Dyskusje

• Rosja