Uczta Babette

Wydawnictwo: Rebis
837301618X

Ten zbiór pięciu przepełnionych mistycyzmem opowiadań był ostatnią książką Karen Blixen, podpisaną pseudonimem Isak Dinesen. Zdaniem krytyków osiągnęła w nich szczyt literackiego wyrafinowania i wrażliwości. Motywem przewodnim łączącym wszystkie te opowieści jest przeznaczenie, dotknięcie losu, które spada na bohaterów jako olśnienie, cicha przystań, cios czy odkrycie samego siebie.Najbardziej znana z tego zbioru jest Uczta Babette na jej podstawie Gabriel Axel nakręcił film, który w 1988 roku zdobył Oskara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Gra_ce | 2012-11-23
Przeczytana: 2003 rok

Karen Blixten to autor/ka, która nie przytłacza swoją narracją, nie popisuje się, nie oplata szczelnie opisywanej rzeczywistości swoimi interpretacjami. ona tka osnowę swoich opowieści na tyle luźno, by przez nią mogło przejść światło i spotkać się z naszą wyobraźnią.

Dla mnie jej opowiadania mają rangę i ciężar baśni.

Monika | 2010-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Wszyscy oceniają tę książkę bardzo wysoko. Będę więc wyjątkiem. Chyba nie mam artystycznej duszy...:(

| 2014-09-05

Szczególnie za opowiadanie tytułowe. Chyba arcydzieło.

Natashiin | 2012-08-12
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Opowieści z tej książki nie są ani trochę skomplikowane, ale za to marudne i nudne. Bardzo kuszą na okładce: "zbiór pięciu przepełnionych mistycyzmem opowiadań...". Opowiadania te nie mają żadnej mocy a przepełnione są infantylnością.

moniss | 2015-09-10
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Trudno mi ocenić ten zbiorek pięciu opowiadań, czy też jak głosi tytuł "Anegdot o przeznaczeniu"
Czyta się bardzo dobrze, bo same opowiadania są bardzo dobrze napisane. Jednak o czym właściwie one opowiadają? Co autorka chciała nam przekazać? Czy cokolwiek chciała nam przekazać? Wydaje mi się, że jest to raczej "sztuka dla sztuki" niż jakieś drogowskazy. Może dlatego tak sądzę, gdyż nie wierzę w przeznaczenie lecz w to, że każdy w pewnym zakresie, jest kowalem własnego losu. A może dlatego, gdyż bohaterowie stworzeni przez Blixen, to naprawdę przedziwne i mało realne postacie. Prawdę mówiąc, to z tej gromady niezwykłych ludzkich typów, jestem w stanie zrozumieć (i to z wielkim trudem) postępownie Babette, cała reszta postaci to albo jednostki całkowicie oderwane od świata i to na każdym etapie swego życia (np. "Nieśmiertelna opowieść"), albo życiowi tchórze (np. "Burze").

Zaczęłam lekturę od miniaturki "Pierścień", w którym autorka opisuje dzień z życia młodej żony i krótkiego...

Ronja | 2011-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Przedobrzone. Nie lubię aż tak. Niektóre opowiadania wydawały mi się zbyt skomplikowane, niektóre urwane w połowie. Choć parę smaczków jest bez wątpienia.

FromNorwayWithLove | 2013-05-20
Przeczytana: 16 maja 2013

Kiedyś usłyszałam że nikt jeszcze nie podał rozstrzygającej definicji artysty. Czyżby? To opowiadanie nią jest.

Kamila Różańska | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Jest to pierwsza książka Karen Blixen, jaką miałam przyjemność przeczytać. Styl tej autorki jest naprawdę niezwykły. Elegancki, ale jednocześnie bardzo klarowny, lekko czyta się jej słowa. Opowiadania w tym zbiorze łączy motyw przeznaczenia i żadne z nich mnie nie rozczarowało. Napisane w piękny sposób, są pełne emocji i wyjątkowego wglądu w ludzką psychikę.

nina19 | 2016-02-18

Tylko mi się wydaje czy rzeczywiście Karen Blixen wielbiona jest głównie za "Pożegnanie z Afryką"? Dla mnie tymczasem genialne są właśnie te opowiadania. Wracam do nich co jakiś czas i ciągle odkrywam coś nowego.

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

opowiadania fantastyczne, bardzo klimatyczne, opowiadania lepsze niż lektura "Pożegnania z Afryką"

Znalezione w Ninatece: Pożegnanie z Afryką

Chodźmy, zaryzykujmy niepotrzebne życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Dziś o Karen Blixen, duńskiej pisarce, która przez lata miała plantację kawy w Afryce, lecz była zmuszona ją pożegnać - tak jak my zmuszeni jesteśmy pożegnać się z wakacjami i latem.