Uczta Babette

Wydawnictwo: Rebis
837301618X

Ten zbiór pięciu przepełnionych mistycyzmem opowiadań był ostatnią książką Karen Blixen, podpisaną pseudonimem Isak Dinesen. Zdaniem krytyków osiągnęła w nich szczyt literackiego wyrafinowania i wrażliwości. Motywem przewodnim łączącym wszystkie te opowieści jest przeznaczenie, dotknięcie losu, które spada na bohaterów jako olśnienie, cicha przystań, cios czy odkrycie samego siebie.Najbardziej znana z tego zbioru jest Uczta Babette na jej podstawie Gabriel Axel nakręcił film, który w 1988 roku zdobył Oskara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Gra_ce | 2012-11-23
Przeczytana: 2003 rok

Karen Blixten to autor/ka, która nie przytłacza swoją narracją, nie popisuje się, nie oplata szczelnie opisywanej rzeczywistości swoimi interpretacjami. ona tka osnowę swoich opowieści na tyle luźno, by przez nią mogło przejść światło i spotkać się z naszą wyobraźnią.

Dla mnie jej opowiadania mają rangę i ciężar baśni.

Monika | 2010-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Wszyscy oceniają tę książkę bardzo wysoko. Będę więc wyjątkiem. Chyba nie mam artystycznej duszy...:(

| 2014-09-05

Szczególnie za opowiadanie tytułowe. Chyba arcydzieło.

Helena | 2018-08-24

Polecam. Opowiadania bardzo klimatyczne, może z tym mistycyzmem to trochę przesada, ale na pewno są mądre i refleksyjne. Chyba mają coś z baśni...No i ta elegancja i uroda języka, dziś niestety nieczęsto spotykana. Tak, choćby z tego powodu warto po nie sięgnąć.

Natashiin | 2012-08-12
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Opowieści z tej książki nie są ani trochę skomplikowane, ale za to marudne i nudne. Bardzo kuszą na okładce: "zbiór pięciu przepełnionych mistycyzmem opowiadań...". Opowiadania te nie mają żadnej mocy a przepełnione są infantylnością.

kretek | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Opowiadania mają swój klimat, nie każde mnie równo wciągnęło - zdecydowanie ciekawsze były te dłuższe. Czyta się dobrze.
(6/2018)

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

opowiadania fantastyczne, bardzo klimatyczne, opowiadania lepsze niż lektura "Pożegnania z Afryką"

moniss | 2015-09-10
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Trudno mi ocenić ten zbiorek pięciu opowiadań, czy też jak głosi tytuł "Anegdot o przeznaczeniu"
Czyta się bardzo dobrze, bo same opowiadania są bardzo dobrze napisane. Jednak o czym właściwie one opowiadają? Co autorka chciała nam przekazać? Czy cokolwiek chciała nam przekazać? Wydaje mi się, że jest to raczej "sztuka dla sztuki" niż jakieś drogowskazy. Może dlatego tak sądzę, gdyż nie wierzę w przeznaczenie lecz w to, że każdy w pewnym zakresie, jest kowalem własnego losu. A może dlatego, gdyż bohaterowie stworzeni przez Blixen, to naprawdę przedziwne i mało realne postacie. Prawdę mówiąc, to z tej gromady niezwykłych ludzkich typów, jestem w stanie zrozumieć (i to z wielkim trudem) postępownie Babette, cała reszta postaci to albo jednostki całkowicie oderwane od świata i to na każdym etapie swego życia (np. "Nieśmiertelna opowieść"), albo życiowi tchórze (np. "Burze").

Zaczęłam lekturę od miniaturki "Pierścień", w którym autorka opisuje dzień z życia młodej żony i krótkiego...

nina19 | 2016-02-18

Tylko mi się wydaje czy rzeczywiście Karen Blixen wielbiona jest głównie za "Pożegnanie z Afryką"? Dla mnie tymczasem genialne są właśnie te opowiadania. Wracam do nich co jakiś czas i ciągle odkrywam coś nowego.

FromNorwayWithLove | 2013-05-20
Przeczytana: 16 maja 2013

Kiedyś usłyszałam że nikt jeszcze nie podał rozstrzygającej definicji artysty. Czyżby? To opowiadanie nią jest.