Portret nieznanej damy

Wydawnictwo: Świat Książki

Połączenie romansu i thrillera w powieści historycznej o słynnym renesansowym malarzu Hansie Holbeinie. Artysta przybywa do Anglii czasów Henryka VIII, by namalować portret rodziny wielkiego humanisty Thomasa More a i zakochuje się w jednej z jego córek. Niestety, piękna Meg kocha innego... Wciągająca historia miłosna, obraz z zaszyfrowanymi sekretami, biografia malarza i wspaniała, zaludniona autentycznymi postaciami, panorama epoki Tudorów, spopularyzowanej ostatnio znów dzięki głośnemu serialowi telewizyjnemu.

Katherina87 | 2013-10-10

Fascynująca, pełna prawdziwych postaci i zdarzeń opowieść o miłość, sztuce i polityce na barwnym tle czasów Henryka VIII.

Rok 1527. Do Anglii przyjeżdża znany malarz Hans Holbein, który ma wykonać portret rodziny słynnego humanisty, polityka i dworzanina Thomasa More'a. Przez nowy, okazało dom More'a, położony w Chelsea nad Tamizą, przewijają się znane osobistości epoki Tudorów- artyści, astronomowie, politycy i duchowni.
Dwóm gościom bardzo podoba się Meg Giggs, jedna z przybranych córek More'a. Pierwszy z nich, elegancki, wysoki, ciemnowłosy John Clement ma wiele uroku, ale i niejasną przeszłość. Drugim adoratorem Meg staje się Hans Holbein, człowiek uczciwy, szczery i dość radykalny w poglądach. Obaj mężczyźni, choć tak różni, pociągają Meg. Będzie kochać jednego, poślubi drugiego.

Meg Giggs to młoda dziewczyna zafascynowana medycyną szczególnie ziołolecznictwem. Zakochana w dużo starszym od siebie lekarzu Johnie Clemencie. Zaś ona sama fascynuje malarza Hansa Holbeina, który...

Isadora | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Historie ukryte w malowidłach potrafią być naprawdę intrygujące. Rozszyfrowywanie metafor, doszukiwanie się ukrytych symboli i znaczeń w kompozycji portretu, rozmieszczeniu postaci, ich pozach, gestach, otaczających przedmiotach, odgadywanie cech osobowości, charakteru łączących więzi, statusu społecznego, a nawet losów poszczególnych postaci, może stanowić prawdziwe intelektualne wyzwanie, a jednocześnie fascynującą przygodę. Nie inaczej jest w przypadku XVI-wiecznego obrazu, którego fragment zdobi okładkę powieści Vanory Bennett. Mowa o portrecie rodziny Thomasa More'a - filozofa, polityka, prawnika i wybitnego humanisty, piastującego na dworze Henryka VIII funkcję lorda kanclerza - autorstwa Hansa Holbeina Młodszego. Fabuła "Portretu nieznanej damy" jest efektem inspiracji autorki artykułem opartym na wnikliwej analizie dzieł wybitnego artysty, dotyczącym prawdziwej tożsamości jednej z postaci malarskiej kompozycji Holbeina, Johna Clementa. W ten oto sposób powstała barwna,...

allison | 2011-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2011

- Przyssałaś się do tej książki jak pijawka - stwierdził ze śmiechem mój mąż. Synowie go poparli. I mieli rację, bo niemal siłą trzeba było mnie odrywać od lektury...:)
To przepięknie opowiedziana historia jednej z córek Tomasza Morusa, a także ciekawy portret psychologiczny jej ojca, który przeszedł drogę od prawdziwego humanisty po religijnego fanatyka.
Równie pasjonująco autorka pokazała malarza Holbeina - jego rozterki, codzienne życie, historię i interpretację wybranych dzieł. Opisy obrazów są tak plastyczne, że oczyma wyobraźni widzi się każdy szczegół.
Tło historyczne i obyczajowość epoki - także porywają, wciągają, urzekają... A całość dodatkowo ubarwiają rodzinne tajemnice, które odkrywane są stopniowo i za każdym razem wpływają na życie głównej bohaterki.

Liza | 2014-08-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Rok 1527. Do rodziny Tomasza More (sekretarza króla Henryka VIII) przyjeżdża niemiecki malarz, Hans Holbein, która ma ich uwiecznić na obrazie. Częściowo narracja prowadzona jest przez Meg Giggs, jedną z przybranych córek More’a. Dziewczyna zakochana jest w łagodnym i niepewnym nauczycielu z dzieciństwa, Johnie Clement, który zniknąwszy na kilka lat, obecnie przybywa także do nich.

„Nie oglądaj się za siebie, jutro niesie nową radość.”

Swoją nową rodzinę Meg widzi jako umysłową elitę, do której wprawdzie należy, zawsze traktowano ją życzliwie, ale z dystansem. Skryta i samotna znalazła pokrewną duszę w Johnie, ale pewne okoliczności ich rozdzieliły. Ponowne spotkanie oraz tęsknota sprawiają, że zakochani szybko zatracają się w swojej obecności. Niestety Clement skrywa pewne tajemnice, „sprawy, o których nie wiesz”, niejasną przeszłość i ponure dziedzictwo. A ta prawda może być trudna do zniesienia. Koncepcja pisarki tutaj była intrygująca, fascynująca.

Tłem historycznym powieści...

Doskonale napisana powieść historyczna. W bardzo ciekawy sposób ukazane losy głównej bohaterki-kobiety wykształconej , co było rzadkością w początkach XVI w. Dodatkowo książka zawiera wiele cennych informacji o prawdziwych historycznych postaciach , jak choćby o humanistach Thomasie Morea i Erazmie z Rotterdamu , czy wybitnym malarzu Hansie Holbeinie , a także ukazuje prześladowania heretyków .Naprawdę warto tę książkę przeczytać.

Olala | 2010-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Książka strasznie mi się spodobała. Na pierwszysm planie widzimy losy rodziny Tomasza Mora,ale wspaniale oddane tlo historczyne powieści daje niemal odczuć naszą tam obecność. Czułam się jakbym obserwowała wszystko z boku, usiadła cicho w kąciku i się przyglądała. Przeobrażenia religijne w Anglii rzutowały na życie królów i zwykłych obywateli.Zwykle przedstawienie tych zagadnień bywało jednostronne,tu widzimy dwie strony medalu.
Wspaniale również opisano detale malowanych obrazów-zagadka za zagadką;-)
Polecam,ale raczej proszę nie nastawiać się na romantyczne opowieści (a tak głosi zapis na okładce)

filipinka | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 maja 2014

Książka "Portret nieznanej damy" to świetne połączenie tego, co lubię: powieści historycznej ze sztuką.
Akcja powieści przenosi nas w pierwszą połowę XVI wieku, wtedy gdy Henryk VIII wszelkimi sposobami próbuje unieważnić swoje małżeństwo z Katarzyną Aragońską, by móc poślubić Ann Boleyn. Thomas More pełni wówczas funkcję królewskiego kanclerza. Na jego zaproszenie do Londynu przybywa Hans Holbeina, aby sportretować jego i całą jego rodzinę (Holbein gości zresztą w Londynie dwukrotnie). Przy tej okazji autorka zapoznaje nas z ukrytą symboliką rekwizytów i póz portretownych osób na jednym z jego najsłynniejszych obrazów pt. Ambasadorowie oraz z mniej znanym portretem rodzinnym More'ow. Ten ostatni niestety nie zachował się do naszych czasów. Dostępne są jedynie jego szkice autora oraz kopie samego obrazu innych artystów.

Początek XVI wieku to bardzo niespokojne czasy reformacji i prześladowania heretyków w Europie. Bardzo mnie zaskoczyło przedstawienia Thomasa More'a jako...

UpiornyGroszek | 2011-08-02

Odkąd po raz pierwszy ujrzałam obraz Holbeina na okładce „Portretu nieznanej damy” wiedziałam, że ta książka musi trafić do mojej biblioteczki. Uwielbiam epokę Tudorów, a na polskim rynku wydawniczym wciąż znajduje się mało tytułów opisujących te wspaniałe czasy. Bez zbędnego wybrzydzania sięgnęłam więc po dzieło Vanory Bennett i dałam się porwać nakreślonej przez pisarkę historii.

Dawno nie spotkałam się z tak krzywdzącym opisem na okładce, sugerującym wyraźnie, że prozę pani Bennett powinniśmy zaliczyć do romansów. Owszem, mamy wdzięczny wątek miłosny, jednakże nie stanowi on głównego zagadnienia poruszanego w „Portrecie nieznanej damy”. Pisarka sięga i po motyw ówczesnej sztuki i po myśli polityczne epoki Tudorów ogarniętej reformacją, a dodatkowo serwuje czytelnikowi niezły obraz tamtejszego środowiska humanistycznego.

Chociaż to Meg Giggs jest główną bohaterką (a także narratorką przez większość czasu) to inna postać przykuła moją uwagę. Mowa oczywiście o Thomasie More,...

Izabela | 2010-05-28
Przeczytana: 27 maja 2010

Rewelacyjna książka, jednak mylny jest opis. Bardziej niż romans jest to ukazanie losów Thomasa More'a - jego przemiany widzianej oczyma przybranej córki, a także początków kariery słynnego malarza Hansa Holbeina. Bardzo fajnie odtworzone realia, dlatego kto interesuje się historią Anglii za Henryka VIII nie zawiedzie się. Dodatkowo jest rozwiązanie zagadki zabójstwa książąt Ryszarda i Edwarda w Tower :)

jusssi | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

592 strony czystej i niczym nie zakłóconej przyjemności. Vanora Bennett jest cudowną pisarką, a książka wciąga od pierwszych stron. Ale po kolei...

Cała akcja dzieje się w najbardziej barwnych dziejach Anglii, a mianowicie za panowania Henryka VIII. Chyba każdy z nas słyszał o bujnym życiu angielskiego króla i jego sześciu żonach. Tymczasem głównym tematem książki nie jest życie samego króla Anglii, lecz dzieje rodziny More’ów. Poznajemy historię rodzinną słynnego humanisty, polityka i dworzanina Thomasa More’a. Początkowo człowiek dobrego serca, silnej wiary i łaskawy, pod wpływem szerzącej się herezji staje się człowiekiem uciekającym do najbardziej okrutnych praktyk.
O całej historii Thomasa More’a dowiadujemy się z ust jego przybranej córki Margaret Giggs. Nie szczędzi ona słów krytyki wobec ojca, który był dla niej dobry, aczkolwiek tak naprawdę nigdy nie zaznała prawdziwej ojcowskiej miłości. More człowiek dobroduszny i szlachetny uległ ślepej, irracjonalnej furii. Meg...