Uroki

Wydawnictwo: Marginesy
Enchantments
literatura piękna
Ag2S

Autorka popularnych powieści Tysiąc drzewek pomarańczowych, Krzesło do krępowania Sankt Petersburg, rok 1917. O świcie Nowego Roku z lodowatych fal Newy nurek wyciąga ciało zamordowanego Grigorija Rasputina, szalonego mnicha i cudotwórcy. Kilka godzin później córka Rasputina, osiemnastoletnia Masza, trafia do pałacu w Carskim Siole. Caryca prosi ją, by przejęła po ojcu rolę uzdrowicielki...

Sankt Petersburg, rok 1917. O świcie Nowego Roku z lodowatych fal Newy nurek wyciąga ciało zamordowanego Grigorija Rasputina, szalonego mnicha i cudotwórcy. Kilka godzin później córka Rasputina, osiemnastoletnia Masza, trafia do pałacu w Carskim Siole. Caryca prosi ją, by przejęła po ojcu rolę uzdrowicielki carewicza Aloszy. Masza, zaskoczona propozycją, zgadza się zrobić dla młodego księcia wszystko, co będzie mogła, choć prześladują ją wątpliwości i lęk o przyszłość Rosji, coraz szybciej zmierzającej ku katastrofie.

Dwa miesiące później Mikołaj II zmuszony jest abdykować i carska rodzina zostaje aresztowana w Pałacu Aleksandrowskim. Uwięzieni w coraz trudniejszych warunkach, dwoje młodych ludzi z bardzo odmiennymi pojęciami o Rosji, o Rasputinie i o niefortunnym panowaniu rodziców Aloszy, tworzy sobie sekretny świat magii i zakochania. Masza opowiada carewiczowi historie o dzikim i pięknym kraju, w którym już nigdy nie przyjdzie mu panować. Nie będzie im dane spędzić ze sobą więcej niż kilka miesięcy, ale jej dar tworzenia opowieści przenosi oboje do krainy wyobraźni, gdzie wszystko może się wydarzyć.

Uroki to niezwykła opowieść miłosna, naszkicowana delikatną kreską na wspaniałym tle rosyjskiej historii, przywołująca na nowo ostatnie dni Rasputina i ostatnie chwile dynastii Romanowów. Imponujące dzieło jednej z najbardziej uznanych współczesnych pisarek.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133039/uroki?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133039/uroki?idcat=0

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1248

Rosyjska historia

Rok 1917. Masza, córka Rasputina, musi zmierzyć się z trudnym zadaniem zastąpienia swojego ojca w roli uzdrowiciela. Ktoś zabił bowiem cudotwórcę, a jego ciało wrzucił do Newy. Przed dziewczyną trudna droga, zwłaszcza, że rządy Romanowów dobiegają końca. Czy Maszy uda się przetrwać nadciągające zawirowania? Jaki czeka ją los?

Kathryn Harrison zabiera czytelnika w podróż do przeszłości. Wprawdzie „Uroki” nie są prawdziwą historią, tylko wymyśloną opowieścią, aczkolwiek na kartach książki pojawiają się znane sylwetki i odbiorca nie czuje tego, że pisarka wymyśliła większość wydarzeń. Ta książka zawiera fikcyjne wspomnienia córki Rasputina, Maszy, to ona jest główną bohaterką powieści, jej losy stanowią oś, wokół której kręcą się inne wydarzenia. Jak choćby te związane z dynastią Romanowów.

„Uroki” to niezwykle piękna, wciągająca i ulotna opowieść o miłości, odnalezieniu własnego siebie i drogi, jaką należy podążać, oraz o miłości. Może brakuje tutaj nieco więcej wciągającej akcji, jednak autorka nadrabia tę wadę wykreowanymi przez siebie postaciami.

A te nie są ani papierowe, ani nijakie. Zwłaszcza główna bohaterka wyróżnia się na tle innych, chociażby współczesnych, protagonistek. Jej miłość do ojca pokazuje go czytelnikowi w zupełnie innym świetle. Wszelkie zło, jakiego się dopuścił, dziewczyna uzasadnia i wyjaśnia. Widać, że uczucia, miłość do rodziciela, przyćmiły jej prawdę.

„Uroki” to powieść, z której można się dowiedzieć o losach i życiu Rasputina i jego córki, ale także o upadku dynastii Romanowów. Osoby niezaznajomione z rosyjską historią krok po kroku prześledzą losy tej rodziny. Nie trzeba znać się na minionych latach, by móc czerpać radość ze snutej opowieści.

Wolna akcja, mnóstwo szczegółów, historia, która niekoniecznie skończy się dobrze, a pośrodku tego wszystkie Masza – wydawałoby się, że zagubiona bohaterka, która może sobie nie poradzić z ciążących na jej barkach odpowiedzialnościach. Ale czy tak jest rzeczywiście?

„Uroki” nie są może najlepszą powieścią o rosyjskiej dynastii, jednak autorka w bardzo jasny i klarowny sposób przedstawiła swoim czytelnikom wydarzenia historyczne, ubarwiając niektóre z nich. To wciągająca i barwna opowieść, która chwyta za serce.

Monika Doerre

meridian | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem rodziny Romanowów i Rasputina, to polecam poczytać jedną z wielu książek historycznych na ten temat, zwłaszcza "Cztery siostry", a nie "Uroki". To dość przeciętna książka.

Nozomi | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Portret Aloszy Romanowa dosyć wiarygodny, ale denerwowała mnie główna bohaterka, a zarazem narratorka, Masza. Na okładce napisano: "Opowieść o pięknej miłości naszkicowana na tle wspaniałej rosyjskiej historii". A w środku co? Ona go niby kocha, ale ciągle mu odmawia, a na końcu on robi to z inną. I co w tym pięknego?

Kate | 2018-02-16
Przeczytana: 17 lutego 2018

Temat interesował mnie wcześniej....ale tej książce czegoś zabrakło...zbyt dużo wątków...historii...opowieści...trudno wyłuskać z tego gąszczu informacji obraz carskiej rodziny w przededniu śmierci...jak dla mnie zmarnowany potencjał, bo historia mogła być prawdziwa, a niestety jest bajkowe poplątanie z pomieszaniem.

Anna | 2017-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 października 2017

Książka taka sobie. Mnie specjalnie nie ujęła ani fabułą, ani stylem. Dużo się działo i dużo było przeskakiwania pomiędzy tematami, opowieściami i wspomnieniami. Nie lubię tak. Wolę, jak fabuła ciągnie się powoli jednym ciągiem, uporządkowanym treściowo i logicznie, tworząc jedną całość. Sam temat ciekawy,dlatego też oczekiwałam czegoś więcej.

Kallezeskocznaziemię | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, Romanov
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Ogólnie rzecz biorąc autorka ma wielki talent, ale lubi szokować w tani sposób. Nie wybaczę jej tego chutliwego Aleksego i zrzucenia OTMA-y na dziesiąty plan mimo pięknych opisów i wspaniałego rozdziału o jajku. Muszę jednak przyznać, że to najlepsza fikcja o Romanowach jaką czytałam.

Rose | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Ta książka kompletnie mnie oczarowała i przekroczyła wszelkie moje oczekiwania. Prawdziwa literacka uczta, przepiękna i misterna jak jajko Faberge.

Wiedźma | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

"Wczoraj w nocy miałam sen. Był zdumiewająco realny i przeniósł mnie z powrotem do Carskiego Sioła, pomiędzy ludzi, którzy żyją już tylko w pamięci i w snach. Tak bardzo żałowałam, gdy się obudziłam".

Los rodziny ostatniego cara Rosji, Mikołaja II, owiany jest dramatem. Jej członkowie zostali zgładzeni w noc z 16 na 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu, a ciała potraktowano makabrycznie. Niemniejsze kontrowersje do tej pory budzi postać Grigorija Jefimowicza Rasputina, cesarskiego faworyta, człowieka prostego, uduchowionego i mającego zbawienny wpływ na nieuleczalną chorobę Aleksego Romanowa, jedynego syna rosyjskiej pary imperatorów.

Między tymi dwoma diametralnie różnymi światami, carskim i chłopskim, stoi Masza - nastoletnia córka Rasputina. W odróżnieniu do niepiśmiennego ojca, wraz z młodszą siostrą poszła do szkoły dla panien w Petersburgu, by zdobyć wykształcenie i nauczyć się dobrych manier. To właśnie Marija, bo tak brzmi pełne imię dziewczyny, jest narratorką...

olga | 2016-12-26
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Autorka ma dość mgliste pojęcie o historii i o Rosji, w książce trafiły się błędy, których nie sposób potraktować z przymrużeniem oka; sam motyw przewodni (córka Rasputina z rodziną zdetronizowanego cara) interesujący, ale moim zdaniem zmarnowany przez skierowanie całej historii na ryzykowne tory - każdemu, kto kojarzy postać carewicza Aleksego, raczej ciężko będzie sobie go wyobrazić w roli opętanego seksem nastolatka.
Nie powinno się tej książki traktować jak powieści historycznej, i broń Boże nie czerpać z niej wiedzy na temat Rasputina czy Romanowów.
Mimo wszystkich w/w wad, muszę przyznać, że podobał mi się bardzo rozdział nawiązujący do "Mistrza i Małgorzaty".

Zuela | 2016-11-09

Rodzina ostatniego cara Rosji widziana oczyma córek Grigorija Rasputina.Bardzo ciekawa ksiązka,wnosząca dużo szczegółów.Rozbrajający jest Rasputin gloryfikowany przez córki

książek: 41988
Muminka | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 października 2016

Rosja za panowania ostatnich Romanowów zawsze stanowiła dla mnie tajemnicę i z chęcią sięgałam po pamiętniki czy opracowanie historyczne z tego okresu. Niestety Mikołaj II był władcą nieudolnym, ale nie ze złej woli, tylko po prostu otoczony był złymi doradcami, nie umiejącymi przewidzieć rewolucyjnych nastrojów wśród ludu.
Narratorką jest Masza, naturalna córka mnicha Rasputina. Poznajemy ją wkrótce po wyłowieniu zwłok okrutnie zamordowanego samozwańczego proroka. Przysposobiona wraz z siostrą przez carską rodzinę, ma zastąpić ojca u boku carewicza Aleksieja. Dowiaduje się o hemofilii, dotychczasowych kuracjach i sposobach ojca na przypadłość Aloszy. Kiełkuje między nimi uczucie, specyficzna więź, gdy Masza opisuje surowe życie na Syberii, nie może nadziwić się jego naiwności i skłonności do romantyzowania trudów życia.
Jest bystrą obserwatorką, opisuje dwór, usposobienie sióst Aloszy, niepokoje społeczne, carową i jej pruderyjne wychowanie, historię zalotów. Wraca myślami do...