CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka

Wydawnictwo: Czarne
Время second-hand. Kонец красного человека
literatura faktu
tomaszewskim

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus. Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił...

Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.

Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2015

źródło okładki: http://czarne.com.pl

veinylover | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Książka zasługuje na maksymalną ocenę w swoim gatunku.
Z misternej sieci minireportaży ze spotkań z ludźmi TAM - wyłania się prawda o nich. Nie ma się najmniejszej wątpliwości, że to prawda, bo Autorka sama nie przemawia z ambony (jak to czynią nasi dziennikarze, co to nawet relacjonując stan miejskich kiblów muszą zaznaczać swoje poglądy, jakby mieli prawo do stawania się autorytetami moralnymi) - autorka przemawia wyłącznie ich głosami, a czytelnik może sobie dośpiewać resztę.
Książka jest porażająca.
Trzeba ją jednak przeczytać, tak jak trzeba zażyć gorzkie lekarstwo w ciężkiej chorobie, żeby wrócić do rzeczywistości. Świat potworów i barbarzyńców stworzonych przez komunizm bez nadziei na zmianę sytuacji. Selekcja negatywna, w której na wierzch wypływają wyłącznie ekskrementy. Ludzie tam umierają i toną. Ludzi tam prawie nie ma.
Długo nie wrócę do czytania następnej książki tej autorki, bo taka dawka depresji wystarczy na przynajmniej dwa miesiące.
A do tego barbarzyńców i...

ChicaDeAyer | 2016-10-23
Przeczytana: 17 października 2016

W ostatnich latach dość dużą popularność zdobyło powiedzenie, że Rosja to stan umysłu. Zazwyczaj jest ono używane w pejoratywnym kontekście lub ma na celu wyśmianie absurdów, od których tej kraj nie jest wolny (zresztą, jak i żaden inny). Przeczytawszy ten reportaż Swietłany Aleksijewicz wielu utwierdzi się co do słuszności przytoczonego sloganu – inni z kolei doświadczą refleksji.

Jeden z moich znajomych słuszne spostrzegł, że Aleksijewicz wchodzi w rolę podobną do protokolanta – nie tylko oddała głos zwykłym, prostym ludziom, ale równocześnie w żaden sposób owych relacji nie koryguje, nie upiększa, nie poprawia. Ten zabieg powoduje, iż książka nie jest może najdoskonalsza lub najrówniejsza, ale poraża swoim autentyzmem i bijącą z niej prawdą. To bardzo potęguje emocjonalne doznania płynące z lektury i sprzyja nie tylko analizie opisywanych wydarzeń, ale i ich przeżywaniu w tym najprostszym, zwyczajnie ludzkim wymiarze. Bo wobec poznanej treści nie da się przejść obojętnie – z...

gwiazdka | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać sytuację w obecnej Rosji. Autorka wykonała kawał świetnej roboty, nakreśliła życie w niektórych postkomunistycznych krajach byłego ZSRR. I zrobiła to bardzo rzetelnie, każdą sytuacje pokazała z wielu stron, a wszystko to ustami ludzi, ich oczami. I nie ma tu komentarza, i chyba to jest najbardziej rewelacyjne. Książkę czyta się jak najciekawszy kryminał, a wciąga to i przeraża lepiej niż najstraszniejszy horror. I czułam, że jest prawdziwe. Dla mnie rewelacja na maksimum punktów.

allison | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Swietłanę Aleksijewicz podziwiam za umiejętność wydobywania z rozmówców najbardziej skrywanych, bolesnych, wstydliwych i dramatycznych wyznań.
Ta cecha jej reporterskiej twórczości jest szczególnie widoczna w książce "Czasy secondhand...".

Autorce udało się dotrzeć do wielu ludzi, którzy wciąż żyją mitem dawnego Związku Radzieckiego, wszechwładnej i wszechwiedzącej partii oraz jej wodzów ze Stalinem na czele.
Wśród rozmówców są i starzy ludzie, którzy pamiętają jeszcze przedwojenne czystki, i znacznie młodsi, którzy urodzili się i dorastali po śmierci Stalina. Jedni i drudzy najczęściej z wielkim sentymentem wspominają stare dobre czasy komunizmu i czują się okradzeni przez Gorbaczowa i Jelcyna z tej rzeczywistości.
Dziwi to i przeraża, tym bardziej, że ci tęskniący za czerwonym ustrojem ludzie niejednokrotnie dostrzegali jego mankamenty, cierpieli biedę, większość życia spędzali w pracy i w kolejkach, byli szykanowani i żyli w ciągłym strachu przed denuncjacją... A jednak...

Alicja | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

"Tylko człowiek radziecki może zrozumieć człowieka radzieckiego" (str 9)
Historie ludzi z czasów komunizmu, wojny i po pieriestrojce opowiedziane Autorce. Wszystkie wstrząsające, przerażające. W każdym z tych okresów człowiek nie wiedział komu może zaufać, bo swój donosił na swojego. Życie w strachu, biedzie,poniewierce, bólu, na którego jedynym lekarstwem była cierpliwość.Złudne nadzieje jakimi mamiono społeczeństwo, wielkie rozczarowanie po odkryciu prawdy i uporczywe milczenie zarówno ofiar jak i oprawców. Poznajemy rosyjskiego człowieka jakim był i jaki jest, jego sposób myślenia, charakter i zmiany zachodzące w nim z upływem czasu. Kiedy przychodzi tak upragniona i oczekiwana wolność okazuje się, iż ludzie nie potrafią się w niej odnaleźć, nie są na nią przygotowani. Przychodzi pora na poznanie ukrywanej dotąd prawdy, choć nie wszyscy są tak odważni. Autorka ukazuje ogromną przepaść w porozumieniu między młodym, a starym pokoleniem, inne obowiązują ich priorytety, inne...

zuszka | 2015-03-14
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 14 marca 2015

Dość długi cza było mi „nie po drodze” ze Swietłaną Aleksijewicz, choć pozytywne opinie o jej dorobku nie omijały mnie. „Czasy secondhand” to moje pierwsze spotkanie z pisarką.
Książka ta to niebywała szansa wyprawy do Rosji z możliwością przebywania pośród zwyczajnych ludzi. Wyznania bohaterów są niezwykle szczere, bardzo intymne (jak udało sie dziennikarce wydobyć to z ich wnętrza???) Swoimim refleksjami dzielą się lekarze, inżynierowie, prawnicy, robotnicy, znalazł się również polityk najwyższego szczebla na Kremlu. Ich wszystkich łączy czas przeżyty w tej samej rzeczywistości, dzielą poglądy na kierunek przyszłej Rosji. Książka przenosi w różne zakątki tego kraju, pozwala wysuchać smutnych opowieści (zdesperowanych i uważających się za przegranych) bohaterów. I nieważne, po której stronie byli w momencie, kiedy rozpadało się ich wielkie imperium - przegrani i oszukani czują się dziś wszyscy z tamtego pokolenia. Co gorsza - „wirus” jest bardzo żywotny - dotyka kolejne...

beata | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Poruszająca. Przygnębiająca. Pobudzająca do refleksji. Niewesołych. Bo człowiek to jednak krucha istota. Bo człowieka tak łatwo zmanipulować, „zaprogramować”. Bo, mimo iż nieszczęść i tragedii spowodowanych przez rozmaite „-izmy” historia ma już w swoim worku krocie, to ciągle, na nowo, w którymś miejscu pojawia się szaleniec, zdolny pociągnąć za sobą grupę wyznawców doprowadzających do odrodzenia starego lub narodzin nowego „-izmu”. Bo, mimo naszej narodowej wręcz niechęci czy nienawiści do ZSRR, tak wiele łączy nas, Polaków, z „czerwonym człowiekiem”…

„Czasy secondhand” to wielogłosowa opowieść o pokoleniach ukształtowanych przez komunizm. Karmionych ideami, literaturą, poczuciem wspólnoty i mocarstwowością. Rozczarowanych wolnością, pogubionych, pozbawionych tożsamości, z poczuciem braku przeszłości i przyszłości.

Książka tak bardzo przepełniona jest cierpieniem, że trudno byłoby mi polecić jej przeczytanie komuś bliskiemu. A jednocześnie uważam, że jest to książka warta...

filipinka | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Homo sovieticus (pogardliwie nazywany “sowkiem”) jest postacią tragiczną. Ten tragizm najbardziej chyba widoczny jest w przypadku pokolenia „szestidiesatników” (lat sześćdziesiątych), którzy urodzili się w ZSRR, dorastali w czasach odwilży chruszczowowskiej, ale "dożywać" im przyszło w kapitalizmie. Nowych czasów nie rozumieją, czują się oszukani i odarci z wszelkich złudzeń. Nie o takie zmiany walczyli. Kapitalizm kojarzy im się z nierównością, ubóstwem, drapieżnym i bezczelnym bogactwem, którego uosobieniem są „biznesmeni” w malinowych garniturach.

Swietłana Aleksijewicz przedstawia nam całą gamę "sowieckich" życiorysów. Na czytelnika spada mnóstwo ludzkich nieszczęść, które co wrażliwsza dusza może nie udźwignąć.

Książka podzielona została na dwie części: 10 historii z „czerwonego wnętrza” (1991 – 2001) i 10 historii „bez wnętrza” (2002-2012). Pierwsza część w mojej pamięci zapisze się głównie jako opowieści o samobójstwach (od marszałka Achromiejewa, po odznaczonego...

Elżbieta | 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane, Ebook, Nobliści
Przeczytana: 15 listopada 2015

Ta książka pomaga nam spróbować zrozumieć dzisiejszą Rosję chociaż trochę,bo tak zupełnie to chyba Rosji zrozumieć się nie da.Ta książka to kawałek historii ZSRR,jego dramatycznego rozpadu i dzisiejszej Rosji, opisany z perspektywy losów pojedynczego człowieka( to znamienne,bo w ZSRR nie było pojedynczych ludzi,tylko robotnicze masy,albo lud pracujący).To książka dla tych,którzy chcą i nie obawiają się czytać o okrutnym,nieludzkim sowieckim systemie,który trwał tyle lat i spowodował tak ogromne spustoszenia w psychice ludzi,w ich sposobie myślenia i pojmowania świata.Tyle jest w niej historii ludzkiego życia i każda ponura,mroczna,a większość niewyobrażalnie tragiczna,że momentami ma się ochotę już skończyć czytanie lub odłożyć do czasu,aż psychika nieco ochłonie.Jedyne optymistyczne momenty pojawiają się wtedy,kiedy bohaterowie opowiadają,jak upodleni do granic ludzkiej wytrzymałości,przeżywali dzięki miłości do drugiego człowieka.
W Rosji nigdy nie było demokracji,oni nie...

talia44 | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

"Czasy secondhand"Swietłany Aleksijewicz pokazują nową trudną rzeczywistość z jaką przyszło zmierzyć się ludziom po upadku ZSRR.
Autorka pokazuje upadek"mocarstwa" od wewnątrz,oddając głos ludziom,którzy opowiadają o wielkich zdarzeniach epoki na podstawie własnego życia.Z tych opowieści wyłania się
potworna bieda,bandytyzm,bezprawie,pogromy,ucieczki,nacjonalizm i wędrówki ludów.
Wielu rozmówców tęskni za komunizmem a nawet za Stalinem.Żyją wspomnieniami minionej
chwały,rewolucji,wojny ojczyznianej i podboju kosmosu.
Nastały czasy drapieżnego kapitalizmu i rozczarowania wolnością.Znikło poczucie bezpieczeństwa.Gdy zabrakło komunizmu,ludzie znalezli się w ideowej próżni.Kapitalizm okazał się zaprzeczeniem wartości,w które przez całe życie wierzyli.
"Czasy secondhand" to fascynująca lektura,która zrobiła na mnie wielkie wrażenie.
Historie opowiadane przez zwykłych ludzi są tak niesamowite,że trudno się od nich oderwać.
Zachęcam do przeczytania