Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy

Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż historia
historia
Jerzy Czech
Reportaż
reportaż Białoruś dziecko wojna głód śmierć przemoc II wojna światowa XX wiek

Niech mój komentarz będzie taki: książka ma 230 stron, a czytałam ją ponad tydzień. Bez oceny, bo moim zdaniem nie można ocenić wspomnień.

"Dzieciństwo skończyło się z pierwszymi strzałami... . We mnie żyło jeszcze dziecko, ale już wespół z kimś innym..." (str. 160)

Swietłana Aleksiejewicz tym razem utkała książkę z opowieści, wspomnień lub skrawków pamięci osób, które w chwili ataku wojsk niemieckich na ZSRR były dziećmi w różnym wieku, bo i dwulatkami i czternastolatkami. Te "utwory", jak to nazwała autorka...

Na półkach: , , , ,

Swietłana Aleksijewicz nie oszczędza czytelnika. Tematy jakie porusza są naprawdę trudne, o wielkim ciężarze. Relacje bohaterów jej reportaży są nierzadko wstrząsające, nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Autorka daje swoim bohaterom możliwość podzielenia się swoją historią, swoim przeżyciami a także swoim bólem. Nie inaczej jest także i teraz.

„Ostatni świadkowie”...

Tu nie ma zbędnych słów. Nie ma zbędnych zdań. Nie ma opinii... Tu przeczytamy jak wyglądała wojna w krótkich, dziecięcych zdaniach wypowiedzianych już przez dorosłych. I to chyba w tym reportażu porusza najbardziej...

Wstrząsająca - ale wszystkie historie opisane są w taki sam sposób - równie dobrze mogłaby je opisywać jedna osoba, poza płcią i wiekiem nie czuć różnic kulturowych pomiędzy dziećmi - a właściwie czy o to w tej książce chodzi ?

Fakt, książka może nie porywa ( monotonne relacje kilkulatków radzieckich, którzy wspominają pierwsze dni wojny i jej koniec), ale ma w sobie coś wstrząsającego.

Książka "ku pamięci", dla potomnych, żeby nie mieli odwagi wszczynać kolejnych wojen. Poruszająca, nic tak nie oburza, nie wzrusza, jak krzywda dzieci wojny, niewinnych ofiar, którym dorośli zgotowali tak okrutny los. Pytanie tylko - ilu młodych, od których zależą losy świata ją przeczyta. Śmiem twierdzić, że mało. Pojawiły się w opiniach zarzuty, że postawa żołnierzy...

Książki Aleksijewicz zawsze przytłaczają, a jednocześnie nie sposób się od nich oderwać. Niezmiennie zadziwia mnie, że ponad 70 lat po wojnie, ktoś jest w stanie napisać o niej tak, że wszystkie obrazy stają przed oczami nawet tym, którzy wojny szczęśliwie nie doświadczyli.
Ostatni świadkowie to zbiór 102 wspomnień z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak nazywana jest...

Jak dla mnie bardzo przejmująca/wzruszająca historia, którą opowiadają ludzie będący dziećmi podczas II Wojny Światowej. Ich przeżycia są tragiczne i smutne, ale dzięki nim możemy choć w niewielkiej części poznać/poczuć co znaczyło dzieciństwo w tamtym czasie.

Książka przerażająca, poruszająca, smutna, bardzo warta przeczytania. Wspomnienia dzieci z czasów wojny. Jak można zostać "normalnym" dorosłym po tym, gdy na własne oczy widziało się morderstwo matki, ojca, torturowaną babcię? Gdy trzeba było zjeść psa, bo z głodu się oślepło? Te historie na długo zostają w pamięci.

Dyskusje

• Literatura faktu
  • 2018
  • Reportaże
więcej mniej

Swietłana Aleksijewicz Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy Zobacz więcej