Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Reportaż
- Tytuł oryginału:
- Poslednije swidietieli
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2013-03-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-03-20
- Data 1. wydania:
- 1985-01-01
- Liczba stron:
- 232
- Czas czytania
- 3 godz. 52 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375365146
- Tłumacz:
- Jerzy Czech
- Tagi:
- reportaż Białoruś dziecko wojna głód śmierć przemoc II wojna światowa XX wiek
W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy. Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Ale też sprawy, przed którymi dzieci powinny być chronione – śmierć, cierpienie, brak ojca, okrucieństwo i głód.
Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym, którzy przez lata byli tylko częścią niemego, anonimowego tłumu, tak zwanej ludności cywilnej, w wielkiej historii zawsze mniej ważnej od żołnierzy.
Genialna reporterka udowadnia, że bez ich pamięci ciągle nie wiemy, czym jest wojna.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 780
- 1 517
- 352
- 77
- 43
- 36
- 31
- 26
- 25
- 18
OPINIE i DYSKUSJE
Lubię reportaże. Książka tej samej autorki o Czarnobylu była niesamowita. Niestety ta jest ciężka. Nie umniejszam tematyce, pasjonuje się II wojna światowa, jednak jest coś w tej książce co sprawia ze czytanie idzie jak krew z nosa. Może to te krótkie rozdziały, czytelnik nie może sie wczuć w atmosferę, w bohatera, opisanych jest nie wiem, ponad 100 historii. Niestety jestem na nie.
Lubię reportaże. Książka tej samej autorki o Czarnobylu była niesamowita. Niestety ta jest ciężka. Nie umniejszam tematyce, pasjonuje się II wojna światowa, jednak jest coś w tej książce co sprawia ze czytanie idzie jak krew z nosa. Może to te krótkie rozdziały, czytelnik nie może sie wczuć w atmosferę, w bohatera, opisanych jest nie wiem, ponad 100 historii. Niestety...
więcej Pokaż mimo toWojna! Maszerują niewolnicy
Wojna! Będą na was polować
Wojna! Będą was zabijać
Wojna! Będą eksterminować
Paranoiczne
Halucynacje
Polityczne
Degeneracje
Wojna! Będą niezwyciężeni
Wojna! Będą palić i rabować
Wojna! Będą burzyć wasze domy
Wojna! Będą pacyfikować
Wojna BRYGADA KRYZYS
Czasem czytanie boli...i czasem ma boleć...a przynajmniej powinno. I kiedy wchodzi Ci do głowy , że to nie jest fikcja , że ktoś może mieć takie wspomnienia....nie chce mi się płakać , czuję gniew...i bezradność...
Wojna! Maszerują niewolnicy
więcej Pokaż mimo toWojna! Będą na was polować
Wojna! Będą was zabijać
Wojna! Będą eksterminować
Paranoiczne
Halucynacje
Polityczne
Degeneracje
Wojna! Będą niezwyciężeni
Wojna! Będą palić i rabować
Wojna! Będą burzyć wasze domy
Wojna! Będą pacyfikować
Wojna BRYGADA KRYZYS
Czasem czytanie boli...i czasem ma boleć...a przynajmniej powinno. I kiedy wchodzi Ci do...
Wstrząsające relacje, wywierające tym większe wrażenie, że ich bohaterami są niewinne, często nieświadome zagrożenia dzieci. W jednej chwili straciły nie tylko rodziny, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, niewinność, beztroskę, marzenia… Tego nigdy nie można już naprawić. Wojna nigdy nie powinna się zdarzać.
Książka niezwykła, ale tak ciężka, że kilka razy musiałam przerywać jej lekturę. Być może tak silnie na mnie podziałała, ponieważ sama mam małe dziecko i wyobraźnia stawiała moją córkę w podobnej sytuacji zagrożenia. Przerażająca wizja!
Wstrząsające relacje, wywierające tym większe wrażenie, że ich bohaterami są niewinne, często nieświadome zagrożenia dzieci. W jednej chwili straciły nie tylko rodziny, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, niewinność, beztroskę, marzenia… Tego nigdy nie można już naprawić. Wojna nigdy nie powinna się zdarzać.
więcej Pokaż mimo toKsiążka niezwykła, ale tak ciężka, że kilka razy...
Wstrząsające. Przerażające. Nie wiem, czy ktoś kiedyś jeszcze wpadł na taki pomysł i napisał podobny reportaż; mam nadzieję że już nikt nigdy nie napisze. Wspomnienia tak smutne, że czytanie sprawia ból i ledwo idzie do przodu; tak przerażające, że nie nadają się do przytaczania nawet w internetach. A wszystko to z głów ludzi którzy byli wtedy dziećmi. Zostaje zastanawiać się czy pamięć wyostrzyła, czy ocenzurowała te zdarzenia.
Spośród wielu powtarzających się motywów chyba najbardziej dojmujący jest powtarzające się wciąż "nie chcę pamiętać", "pragnę zapomnieć". A to naprawdę byli "ostatni świadkowie". Tymczasem 80 lat później - długość życia ludzkiego - kraj, którego obywatele tak strasznie wtedy ucierpieli, atakuje drugi i prześladuje jego ludność cywilną, generując kolejne traumy u kolejnych pokoleń do przepracowania na długie lata...
To unikalne ujęcie w perspektywie pokoleniowej i wpływu traum na całe życie, oraz jedyny, unikalny moment i miejsce na powstanie tej książki - w 1985 bohaterowie byli w sile wieku, nie byli starcami z demencją - sprawiają, że mamy do czynienia z arcydziełem reportażu.
Wstrząsające. Przerażające. Nie wiem, czy ktoś kiedyś jeszcze wpadł na taki pomysł i napisał podobny reportaż; mam nadzieję że już nikt nigdy nie napisze. Wspomnienia tak smutne, że czytanie sprawia ból i ledwo idzie do przodu; tak przerażające, że nie nadają się do przytaczania nawet w internetach. A wszystko to z głów ludzi którzy byli wtedy dziećmi. Zostaje...
więcej Pokaż mimo toKsiążka nie do opisania, wstrząsająca.
Książka nie do opisania, wstrząsająca.
Pokaż mimo toŁadunek emocjonalny o mocy kilkunastu atomówek. Warto po tej lekturze sięgnąć po coś znacznie lżejszego.
Ładunek emocjonalny o mocy kilkunastu atomówek. Warto po tej lekturze sięgnąć po coś znacznie lżejszego.
Pokaż mimo toMuszę przyznać, że lektura wspomnień wojennych dzieci, gdy tak blisko nas spadają bomby ma dodatkowy wymiar. Chciałoby się myśleć, że wszystkie te historie zdarzyły się dawno i już się nie powtórzą, niestety autorka miałaby dużo materiału na kolejną książkę...
Myślę, że o samej treści nie trzeba dużo mówić. Aleksijewicz powtanowiła skupić się jedynie na okresie wojny, dalsze losy swoich rozmówców sprowadzając jedynie do lakonicznego wspomnienia wykonywanego przez nich zawodu.
Spotkalam się z zarzutami, że utrudnia to przywiązanie się do bohatera reportażu, jednak według mnie to dobry zabieg pozwalający nam spojrzeć na wydarzenia oczami dziecka, które o świecie wie tyle, że jest radośnie, kolorowo i tak będzie zawsze. Swoją drogą to właśnie ten kontrast: kolorowe wspomnienia z przed wojny kontra szare sceny apokalipsy powtarzały się u wielu rozmówców.
Drugi z aspektów, jaki mnie zadziwił było to, jak rozdzieleni wojną ludzie ewakuowani bez ładu i składu po tak ogromnym kraju zdołali odnajdywać własne dzieci wywiezione wiele setek kilometrów od domu... Wiele z takich cudownych splotów wydarzeń jest po prostu niesamowite.
Nie będę udawać, że to łatwa lektura i zachęcać Was do niej, nie ukrywam, że często siedzialam z gulą w gardle, ale jeśli czujecie się na siłach, bardzo polecam.
Muszę przyznać, że lektura wspomnień wojennych dzieci, gdy tak blisko nas spadają bomby ma dodatkowy wymiar. Chciałoby się myśleć, że wszystkie te historie zdarzyły się dawno i już się nie powtórzą, niestety autorka miałaby dużo materiału na kolejną książkę...
więcej Pokaż mimo toMyślę, że o samej treści nie trzeba dużo mówić. Aleksijewicz powtanowiła skupić się jedynie na okresie wojny,...
[audiobook] Kolejna książka tej autorki, kolejna przerażająca i w podobnym stylu. Znajdziemy tutaj jeszcze mniej narracji, a głos bodaj w całości oddany został dorosłym, których dzieciństwo przypadło na okres II Wojny Światowej. Wstrząsające relacje, bezduszność, bezwzględność i brutalność nazistów opisana dziecięcym wzrokiem i pamięcią. Jako rodzic dzieci w wieku bohaterów książki Aleksijewicz, oczy często mimowolnie zachodziły mi łzami. Na pewno nie jest to książka dla bardzo wrażliwych, dostajemy wojnę, której opis trafia w najczulsze miejsca.
[audiobook] Kolejna książka tej autorki, kolejna przerażająca i w podobnym stylu. Znajdziemy tutaj jeszcze mniej narracji, a głos bodaj w całości oddany został dorosłym, których dzieciństwo przypadło na okres II Wojny Światowej. Wstrząsające relacje, bezduszność, bezwzględność i brutalność nazistów opisana dziecięcym wzrokiem i pamięcią. Jako rodzic dzieci w wieku bohaterów...
więcej Pokaż mimo toTo była jedna z najcięższych przepraw książkowych tego roku. Moja pierwsza styczność ze Swietłaną Aleksijewicz miała miejsce podczas lektury "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Dlatego też wiedziałam jakiej formy reportażu się spodziewać. Nie wiedziałam jednak, że aż tak ciężko będzie mi czytać wojenne, brutalne wspomnienia. To dziecięca perspektywa czyni opisywane wydarzenia jeszcze bardziej dramatycznymi. Reportaż bardzo polecam, jednak z zastrzeżeniem, że jest on naprawdę ciężką lekturą
To była jedna z najcięższych przepraw książkowych tego roku. Moja pierwsza styczność ze Swietłaną Aleksijewicz miała miejsce podczas lektury "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Dlatego też wiedziałam jakiej formy reportażu się spodziewać. Nie wiedziałam jednak, że aż tak ciężko będzie mi czytać wojenne, brutalne wspomnienia. To dziecięca perspektywa czyni opisywane...
więcej Pokaż mimo toWstrząsające wspomnienia osób, które jako dzieci przeżyły wojnę ojczyźnianą i okupację niemiecką na Białorusi.
"Wasia Chariewski, 4 lata: Nikt mi nie wierzy... Nawet mama nie wierzyła... Kiedy po wojnie zaczęliśmy wspominać, dziwiła się: 'Nie mogłeś tego zapamiętać, byłeś za mały. Ktoś ci to opowiadał...' Nie, naprawdę pamiętam. Wybuchają bomby, a ja tulę się do starszego brata: 'Ja chcę żyć! Ja chcę żyć!' Bałem się umrzeć, chociaż co wtedy mogłem wiedzieć o śmierci? No co?"
Wstrząsające wspomnienia osób, które jako dzieci przeżyły wojnę ojczyźnianą i okupację niemiecką na Białorusi.
więcej Pokaż mimo to"Wasia Chariewski, 4 lata: Nikt mi nie wierzy... Nawet mama nie wierzyła... Kiedy po wojnie zaczęliśmy wspominać, dziwiła się: 'Nie mogłeś tego zapamiętać, byłeś za mały. Ktoś ci to opowiadał...' Nie, naprawdę pamiętam. Wybuchają bomby, a ja tulę się do starszego...