Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Czarnobyl Ukraina ZSRR elektrownia atom wybuch katastrofa skażenie reportaż

Oficjalne recenzje i

Los czarnobylskiej duszy

[ 104 ] Link do recenzji

Czarnobylska modlitwa to historia Czarnobyla, opowiedziana nie przez władze, naukowców, czy historyków, ale zwykłych ludzi, których najbardziej dotknęła katastrofa.

Książka to tak naprawdę starannie poukładany przez autorkę zbiór rozmów z ludźmi, którzy z Czarnobylem mieli do czynienia na własnej skórze: naukowców, likwidatorów, normalnych mieszkanek i mieszkańców. Została...

"Nie jest to książka o Czarnobylu, ale o świecie Czarnobyla." S. Aleksijewicz
Jest to bardzo smutny, przejmujący reportaż zwykłych, prostych ludzi, którzy muszą się zmagać z wysiedleniem, tęsknotą za domem i zmarłymi bliskimi. Jest to reportaż o przetrwaniu i walce ze skutkami Czarnobyla. Człowiek czarnobylski jest to człowiek przeklęty, napiętnowany.

Nie wiem co powinnam przekazać i czym się podzielić po przeczytaniu tej książki. Przepełniona uczuciami, tragediami, smutkiem książka o tych, którzy przeżyli a właściwie książka tych którzy przeżyli katastrofę w Czarnobylu zebrana przez wybitną autorkę. Baaardzo polecam.

Książka pełna historii, które miejscami szkoują , dają dużo do myślenia ale przedewszystkim są autentyczne i wzruszające. Autorka fantastycznie oddaje w tej książce głos swoim bohaterom, tutaj nie potrzebny jest dodatkowy komentarz do ich hisotrii. Chętnie sięgne po inne książki Swietłany Aleksiejewicz. Polecam jako b. dobra literature faktu.

Noblistka oddaje głos ludziom, jednostkom, które dla sowieckiego świata nic nie były warte, albo były warte poświęcenia w imię wyższego dobra socjalizmu. Znajdziemy tu historie i świadectwa wystawione przez świadków tragedii, rodzin pomagających usuwać skutki kataklizmu, właścicieli gospodarstw rolnych (rodzin chłopskich) zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych wsi,...

Czarnobylska modlitwa to także wgląd we współczesną Rosję, w której człowiek jest jedynie narzędziem władzy. Ludzie żyjący na kartkach tej książki są jej całkowicie podporządkowani wraz z ideą oddania życia za ojczyznę, która nigdy ich nie uzna. Trudno pisać krytyczną recenzję tego rewelacyjnego dzieła. Książkę czytałam w kawałkach, gdyż każdy "monolog" pozostawiał we mnie...

Niesamowita książka, która bardzo dobrze się czyta, połknęłam ja podczas dwóch nocy.

Książka pokazuje koszmar Czarnobyla, przez osoby które na własnej skórze doświadczyły tej okropnej katastrofy. Reportaż ten jest przesiąknięty bólem, pokazuje, jak łatwo można manipulować ludźmi.

Opisane historie są do siebie bardzo podobne, mimo tematu bez dna autorka skupiła się tylko na jednym typie historii.

*Przesłuchane w audiobooku*

Książka ta ukazuje koszmar Czarnobyla, widziany oczami osób, które na własnej skórze doświadczyły tej okropnej katastrofy. Reportaż ten jest przesiąknięty bólem i cierpieniem. Dodatkowo pokazuje, jak łatwo można manipulować informacją i ludźmi.

Dyskusje

5 574