Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Oficjalne recenzje i

Los czarnobylskiej duszy

Link do recenzji

1414 108 128

Swietłana Aleksijewicz oddała głos swoim rozmówcą a rozmawiała z wieloma osobami z różnych środowisk. Rozmawiała z naukowcami , pracownikami elektrowni, zwykłymi obywatelami z miast i wsi których łączy jedno. Katastrofa w Czarnobylu. Nieprzekłamana historia, każdy został wysłuchany i nikt nieocenzurowany. Książka jest taka prawdziwa i oddaje realia, że jest to ciężka lektura, ale moim zdaniem najlepsza pośród wielu innych opowiadających o kwietniu roku 1986.

Przerażający i przejmujący dokument. Czytałam jednym tchem, bardzo się emocjonując. Zbiór wiadomości mocno pouczający i otwierający oczy na nieszczęście, tragedię i katastrofę.

Poruszająca, wciąż wstrząsająca, przerażająca pomoc tyłu obecnych na rynku informacji, opracowań i filmów. Świetnie pokazuje katastrofę z punktu widzenia mieszkańców.
Pozycja obowiązkowa dla każdego, zarówno dla świadków tamtych dni jak i każdego kolejnego pokolenia.

Zapomniałam, jak bardzo wstrząsający obraz powstaje, kiedy katastrofę tak wielką, że trudno opisać ją ludzką miarą, tłumaczy się właśnie na nią: na miarę fizycznego bólu, nagłej utraty, nieprzebolałej żałoby.

To było bardzo przytłaczające. Media w obliczu katastrof zapominają, że oprócz statystyk istnieje również ludzka tragedia. Niestety, ale nie potrafimy uczyć się na błędach.

Pomimo odwołania się do konkretnych zdarzeń, zawarte tu rozważania o Rosji i Rosjanach nadal są aktualne. Całość ma też, dzięki kunsztowi autorki, uniwersalny wymiar – bo to przecież opowieść o człowieku w obliczu apokalipsy, o miłości w cieniu śmierci i o świecie, który rozpadł się na pół.

Na półkach: , , , ,

Pani Swietłana w kolejnej swojej książce oddaje głos różnym świadkom. Im więcej świadectw z różnych perspektyw, tym bardziej zbliżamy się do obiektywnego obrazu tej katastrofy i tragedii. Są tam mieszkańcy ewakuowani ze skażonego terenu na kilka dni, likwidatorzy pracujący ofiarnie i z poświęceniem, naukowcy, żony zmarłych likwidatorów, partyjni dygnitarze i dyrektorzy zakładów, kołchozów. Są wśród nich dobrowolni ochotnicy i osoby wcielane podstępem. Reportaż jest poruszający i przygnębiający. Widać w nim głupotę ludzi sprawujących władzę, dla których liczy się nie człowiek/społeczeństwo, ale bliżej niesprecyzowane dobro publiczne/państwowe. Tym "dobrem" okraszonym tajemnicą państwową można usprawiedliwić wszystko, nieudolność władzy, arbitralne decyzje, zaniechanie pilnego i efektywnego działania, tuszowanie błędów. Taka tragedia musiała się zdarzyć. Było to tylko kwestią czasu. Technologia i wyszukane procedury bezpieczeństwa są nieskuteczne wobec wszechobecnego bałaganu i indolencji w takim kraju jak Związek Radziecki. Myślę, że niewiele zmieniło się w tym kraju po upadku komunizmu.

Dopiero po przeczytaniu kolejnej (7. lub 8.) książki na temat państwa i ludzi "radzieckich i post-radzieckich" nieco zrozumiałam obecne tendencje nacjonalistyczne w polskim, a nawet europejskim "społeczeństwie". Tak naprawdę, to nie znamy historii, więc łatwo jest nam wmówić jakieś nacjonalistyczne, propagandowe hasła. Czy to polskie, czy francuskie, brytyjskie lub jakiekolwiek inne!!!
¿¿¿Czemu jesteśmy aż tak "zblazowani" dobrobytem i znudzeni codziennością, w której właściwie o nic nie trzeba "walczyć"???
¿¿¿Czy słowiańska dusza aż tak bardzo potrzebuje męczeństwa / bohaterstwa / ponad-codziennego sensu życia???
A może potrzebujemy emocji w stylu wycieczki do Czarnobyla? A może od razu do Buczy lub Donbasu na wojnę ukraińsko-rosyjską A.D.2022?...
Ja nie potrzebuję aż takich emocji, ale być może jestem słowiańskim wyjątkiem potwierdzającym regułę :(

Na półkach: , , , , ,

Niby wszystko było w porządku, książka mi się podobała, momentami serce stawało mi w gardle, a jednak nie jestem w stanie powiedzieć, że będzie to mój ulubiony reportaż. Chyba przez wzgląd na język, który momentami naprawdę mocno mnie męczył.

To niezwykle wstrząsająca książka, którą na długo zapamiętam.
Czytanie "Czarnobylskiej modlitwy" kosztowało mnie wiele emocji, dużo płakałam podczas lektury, wręcz musiałam robić sobie kilka dni przerwy od czytania, ponieważ nie bylam w stanie zapanować nad sobą. Jednak jest to bardzo wartościowa pozycja, otwierająca czytelnikowi oczy na wiele spraw, dlatego warto sięgnąć po tę książkę, warto przeczytać ją do samego końca, warto poznać historię ludzi, którzy byli najbliżej tej tragedii.

To niezwykle wstrząsająca książka, którą na długo zapamiętam.

Video

Video