Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
У войны не женское лицо
9788380492028
Jerzy Czech
Czarne
Armia Czerwona II wojna światowa kobieta Niemcy reportaż stalinizm stereotypy płciowe wojna żołnierz
У войны не женское лицо
literatura faktu
9788380492028
Jerzy Czech
Reportaż
Inne

Jak to u Swietłany: zbiór opowieści z życia wziętych. To, jak na wojnę patrzą kobiety było dla mnie lekkim szokiem. Także dramat tych pań w czasach powojennych. Lekcja obowiązkowa.

Książka jest ważna, warta przeczytania, choć wiele rzeczy w tym, jak autorka komentuje budzi kontrowersję.
Pod samymi opowieściami o wojnie, jest też zawarte podejście społeczeństwa do kobiet. Myślę sobie, że bardziej przerażające niż wojna jest to, co zrobiono później ludziom, którzy w niej walczyli.
Poruszające.

Książka bardzo mocna i naładowana emocjonalnie, ale każdy powinien przeczytać.

Chyba najcięższa książka jaką przyszło mi przeczytać. Ciężko przejść przez całość bez przerw na ocieranie wilgoci z policzków. Powinna być lekturą obowiązkową, zamiast wszelkich czytadeł, które z uparciem godnym lepszej sprawy gloryfikują wojnę. Tak jak autorka na początku pisała – czytamy książki o wojnie. O honorze i o tym, jak pięknie umierać jest za Ojczyznę. Może to i...

Nie umiem ocenić tej książki ze względu na to, że wszystkie relacje były ze strony obywatelek dawnego ZSRR, a pewien stereotyp na temat radzieckich wojsk, który posiadamy jako Polacy i to co zastałam w książce, zupełnie się ze sobą kłócą.

Bolesna, wielokrotnie wzruszająca i wstrząsająca, piękna historia odważnych, silnych i młodych kobiet żołnierek. Lektura obowiązkowa również dla osób, które wcale nie są zainteresowane tematyką wojenną. To historia ukazująca prawdę o człowieku i to prawdę, która nie jest w stanie być zniszczona nawet podczas wojny.

Książka o wojnie - od kobiety dla kobiet szczególnie. Nie pokazuje wojny poetyckiej, pięknej pełnej patosu tylko prawdziwą wojnę. Błoto, gówno, śmierć, człowiecze odruchy w najmniej oczekiwanych momentach, nabijanie ludzi na pal, gwałcenie 12-letnich dziewczynek. Tu nie ma kłamstwa, kłamstwo nie ma przyszłości. Widzimy tu prawdę, choć nie pod wszystkimi względami. Książka...

Po prostu trzeba ją przeczytać.

Książka napisana przez kobietę i o kobietach. Nie każdy lubi takie podejście, ale to lektura obowiązkowa. Mocna, pamięta się ją. Ale też w wielu innych książkach trafiłam na odwołania do tego tytułu.
Kobiety na wojnie to trochę temat tabu. Nie zawsze były traktowane poważnie, prawie nigdy nie były przygotowane, wiele z nich nie mogło z "hańbą" wojny znaleźć męża ani dobrej...

II wojna światowa widziana oczami radzieckich kobiet. Swietłana Aleksijewicz przez długie lata wykonywała mrówczą pracę, spotykając się i słuchając zwierzeń żołnierek, które dzieliły się z nią swoimi frontowymi wspomnieniami. Jak zaznacza sama autorka, książka ta powstała po to, aby naprawić dziejową krzywdę. Historia walczących kobiet była bowiem w Związku Radzieckim...

Dyskusje

4 441