Ekspozycja

Okładka książki Ekspozycja Remigiusz Mróz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ekspozycja
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Komisarz Forst (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Forst (tom 1)
Filia
2015-08-12
2015-08-12
dziennikarka kryminał literatura polska niebezpieczeństwo psychopata śledztwo tajemnica Wiktor Forst zabójca zabójstwo Komisarz góry Tatry

Zbrodnia i kara to dwie strony tej samej monety

Poziom absurdu fabuły jest tak wysoki, że nie sposób brać tej książki na poważnie. W pewnych momentach aż się uśmiałam. Więcej absurdów niż w Chyłce , bo Forst to już chyba nieśmiertelny. Tutaj nie podobało mi się to nagromadzenie akcji zamiast skupienie się na wątku mordercy.
Słuchałam do końca tylko dla tego, że lubię styl autora (i uwielbiam lektora czytającego na Storytelu tę książkę).
Dodatkowo myślę, że w tym przypadku research odnośnie wątku Bliskiego Wschodu był zrobiony na kolanie i znawcy tematu mogliby zauważyć więcej nieścisłości niż ja.
Ogólnie myślę, że niektóre wątki były zapychaczami i można by je usunąć.
Zakończenie zaskakujące, to duży plus, choć wciąż odrealnione.

Zmotywowana pozytywnymi opiniami o tworczosci Mroza, w koncu siegnelam po jedna z jego ksiazek i, niestety, bardzo sie zawiodlam. Bohaterowie sa plytcy, fabula przekombinowana, a jezyk czesto niepotrzebnie wulgarny. Sa tez fragmenty tak bardzo nierealistyczne, ze na mysl przychodzi James Bond przesiadajacy sie z motocykla do samolotu w locie (Forst potrafi podobne sztuczki, a do tego jest absolutnie niezniszczalny). Spodziewalam sie dobrego kryminalu, a dostalam ksiazkowy odpowiednik glupawego kina akcji. Sama zagadka kryminalna jest, w moim odczuciu, traktowana nieco po macoszemu, a jej rozwiazanie jest mocno naciagane. Niestety "Ekspozycja" to strata czasu (i IQ w niektorych momentach) i zrazila mnie do autora.

czytam po raz drugi, zapomniałam jak niespodziewane było to zakończenie!!!

czytam po raz drugi, zapomniałam jak niespodziewane było to zakończenie!!!

Dobrze się zapowiadała. Nie odpowiadała mi jednak bezsensowna brutalność i i niezliczona ilość "żyć" głównego bohatera. Wątek zemsty to też duża fantazja, mnie nie przekonuje.

Straszna książka. Bez pomysłu, brutalna, wulgarna. To jedna z dwóch książek w całym moim życiu, którym daję jedynkę, acz tu trochę po złości. Powinno być 2, bo jest to dość sprawnie napisane. Ale po prostu wkurzyłem się na tę książkę. Nic już z tej serii nie kupię.

Całokształt książki całkiem przyjemny.

Dużym plusem na pewno jest zaskakujące zakończenia.
Trochę za dużo wątku religijnego i momentami dość zbyt abstrakcyjne sytuacje jak ucieczka z więzienia.
Forst jak widać jest również człowiekiem ze stali wychodząc cało z tak licznych obrażeń.
Jak ktoś wcześniej słusznie napisał ciekawe ile tych zębów zostało skoro 3 razy zdążył je stracić..

Zabieram się za kolejną część.

Całokształt książki całkiem przyjemny.

Dużym plusem na pewno jest zaskakujące zakończenia.

Gdy sięga się po serię, która jest już mocno zaawansowana w numeracji kolejnych części, jest jeden problem. Wiadomo, że główny bohater będzie żył, więc te wszystkie momenty "drżenia o życie komisarza" raczej nie mają większego sensu. Ogólnie jest nieźle (jak na przykład humor Forsta),ale sama fabuła jest już mocnym wciskaniem w ramy założone przez autora, w efekcie czego otrzymujemy nie do końca spójną historię.

Bardzo dobra pozycja, jeśli ktoś lubi takie klimaty zwłaszcza, gdy akcja rozgrywa się w górach. Na dodatek nie tuzinkowy prowadzący śledztwo komisarz Forst. Mnie się podobała :-)

Lubię Mroza, ale czasami mam tak, że znam zakończenie w trakcie lektury. Tutaj tego nie było.
Doceniam wykorzystane wątki historyczne.
Książka wydaje mi się jednak momentami brutalna. Ze sceną próby gwałtu w więzieniu miałam tak, że nie chciałam tego dalej czytać, a jednocześnie był to bardzo dobrze zrobiony opis, pełen szczegółów.
Męczyła mnie niezniszczalność Forsta. Zastanawiało mnie, czy z medycznego punktu widzenia jest możliwe by po takich bójkach dalej funkcjonował. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że to fikcja literacka i autor ma prawo tak prowadzić postać.

Doceniam wykorzystane wątki historyczne.
Męczyła mnie niezniszczalność Forsta....

Czy Forst zostanie ze mną na dłużej? Jeszcze nie wiem. Pierwszy tom nie do końca przypadł mi do gustu, za dużo religijnych odniesień, abstrakcyjna ucieczka z więzienia i wędrówka po krajach wschodnich... i jeszcze lot do Ameryki! Liczę na to, że kolejne tomy wbiją mnie w fotel! ;)

• Kryminał
  • Remigiusz Mróz