Rewers

Okładka książki Rewers Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Rewers
Wojciech ChmielarzRyszard Ćwirlej Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2016-09-28
2016-09-28
opowiadania

Mroczna strona miasta

Wszystko zależy. Jedni autorzy 9-10/10 a drudzy 2-3/10. Idea książki w punkt - aby odkryć nowe nazwiska lub upewnić się dotychczasowymi. Co ciekawe, zgadzam się z wieloma recenzjami pod względem jakości opowiadań. Mimo, że ocena 6 to polecam.

Interesująca podróż kryminalna szlakiem polskich miast, pod postacią ciekawych opowiadań różnych autorów. Jedne historie podobały mi się bardziej inne mniej, mimo to książkę czytało mi się przyjemnie i szybko. Jest to też kolejna pozycja, dzięki której można poznać pióra autorów, z których twórczością nie miało się do tej pory do czynienia.

Polski zbiór opowiadań od kilku autorów. Nic ciekawego...

Polski zbiór opowiadań od kilku autorów. Nic ciekawego...

W pamięci zostały mi dwa opowiadania:
1. Wojciech Chmielarz - Babcia Wiśniewska
2. Ryszard Ćwirlej - Przypadki chodzą po mieście.
To były najciekawsze opowiadania ze wszystkich w tej książce. O reszcie nie powiem nic dobrego, bo choć je przeczytałam, nie mogłabym powiedzieć o czym są, nie były dość interesujące, aby je zapamiętać. Były raczej o niczym ciekawym.

W pamięci zostały mi dwa opowiadania:
1. Wojciech Chmielarz - Babcia Wiśniewska
2. Ryszard Ćwirlej - Przypadki chodzą po mieście.

Bardzo nierówna. Jedne opowiadania czyta się z zapartym tchem, a inne jak za karę, z trudem przewracając kartki i czekając na koniec męki.

Słaba, spodziewałam się czegoś lepszego, a męczyłam się, żeby dokończyć czytanie...

Opowiadania bardzo nierówne od względem jakości i zaciekawienia, jakie mogą wzbudzić w czytelniku.

Polecam!

Polecam!

Według mnie książka pt. „Rewers” jest jedną z pierwszych kryminalnych antologii, które zostały wydane w ostatnich latach. Antologia ta swoją premierę miała 28 września 2016 roku. Znalazło się w niej jedenastu twórców, którzy piszą kryminały. Wśród autorów znaleźli się m.in. Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki czy Remigiusz Mróz. Oczywiście nie mogły nie znaleźć się tutaj również autorki a wśród nich Marta Guzowska, Gaja Grzegorzewska czy Joanna Jodełka.
Opowiadania te zostały osadzone w jedenastu polskich miastach. Wśród nich znalazły się Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań, Wrocław, Opole czy Piła.
Oczywiście cały zbiór nie jest równy. Rozpoczyna się z wysokiego C, a dokładniej Ch, czyli opowiadania Wojtka Chmielarza o Babci Wiśniewskiej, następnie natrafiamy na opowiadanie pana Ryszarda Ćwirleja, które także jest niezłe. Niestety spotkanie z opowiadaniem pani Marty Guzowskiej (trzecie w zbiorze) nie było owocne. Opowiadanie to było bardzo oszczędne, czyli podobne do jej tytułu, który brzmi „Oszczędność”.
Trudno mi się odnieść do opowiadań pani Joanny Jodełki i pani Gai Grzegorzewskiej. Według mnie było on zbyt zagmatwane jak na tak krótką treść. Nie mogłem się przyczepić do opowiadań, które napisali Remigiusz Mróz, Robert Małecki oraz Joanna Opiat-Bojarskiej.
Bardzo duży plus dla pani Małgorzaty Sobieszczańskiej za jej nietuzinkowe opowiadanie pt. „Sąsiedzi”. Według mnie właśnie tak powinny wyglądać opowiadania kryminalne.
Po raz pierwszy miałem do czynienia z twórczością pana Marcina Wrońskiego i po jego opowiadaniu jestem bardzo na tak dla jego innych powieści czy opowiadań.
Antologia „Rewers” to 537 stron, na przeczytanie których potrzebowałem dziesięć posiedzeń oraz jedenaście dni. Wynik taki plasuje tę książkę w dalszej części książek przeczytanych na Tronie, a dokładnie na 88 pozycji na 139 książek. Nie jest to najlepszy wynik, jednak uważam, że antologia ta pozwoli przyswoić styl i twórczość tych autorów, jeśli nie czytaliście ich wcześniej. W związku z powyższym polecam Wam „Rewers”.

Trudniejsze od napisania dobrego kryminału jest tylko napisanie dobrego kryminalnego opowiadania. Autorem tej antologii niestety ta sztuka się nie udało, niektórzy byli całkiem blisko, ale pozostali najwyraźniej sami pogubili się w swoich pomysłach.

• Kryminał