Terror

Wydawnictwo: Vesper
The Terror
horror
Mariusz

W maju 1845 roku na dwóch statkach – HMS Erebus i HMS Terror – ku północnym wybrzeżom Kanady wyrusza kierowana przez sir Johna Franklina ekspedycja badawcza, której celem jest poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku.

Członkowie wyprawy – zarówno oficerowie, jak i prości marynarze – wiedzą doskonale, co ich czeka podczas tej wyprawy: miesiące trudów przedzierania się przez skute lodem wody i nieustanne opady śniegu oraz gwałtowne huraganowe wiatry, trudne do wytrzymania temperatury poniżej zera, wieczny mrok, a być może i głód... Realną groźbą są też dzikie zwierzęta. Czeka ich również walka z własnymi lękami, przesądami, ale i z nieuchronnie pojawiającymi się na statkach chorobami, od szkorbutu po przypadki szaleństwa...

Spotyka ich tam jednak coś jeszcze. I to coś znacznie gorszego... coś, czego nie mogli przewidzieć, a co czai się w arktycznej pustce, w mroku, śledzi każdy ich ruch, karmi się ich przerażeniem, atakuje i pożera... Dla osaczonych pośród lodu marynarzy jedynym wyjściem z tej przerażającej sytuacji wydaje się śmierć.

Dan Simmons, zdobywca Hugo Awards oraz w 1990 roku nagrody Locusa za powieść „Hyperion”, szczegółowo i z literackim wyczuciem odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych, tragicznych wypraw w całej znanej nam historii badań polarnych. „Terror” to pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, a jednak dająca się odczytać niczym szczegółowy dziennik pokładowy. Następujące po sobie tragiczne w skutkach wydarzenia poznajemy okiem nie tylko oficerów, szczególnie kapitana Croziera, ale również szarych członków załogi.

Wydanie książki, które Czytelnik ma przed sobą, zostało wzbogacone o posłowie dr. hab. Grzegorza Rachlewicza z UAM oraz bogatą ikonografię ilustrującą czasy podbojów polarnych XIX wieku.

źródło opisu: Vesper, 2015

źródło okładki: www.vesper.pl

Defenestracja | 2016-08-04

Fajny misio z tego Simmonsa. Bierze sobie do łapki prawdziwą historię i dopowiada do niej fikcję, spekulację w najlepszym razie. A to dopowiedzenie pełne jest niedopowiedzeń, dzięki czemu tworzy się fascynujący klimat grozy. I ta groza chyba nawet nie jest największym atutem tej powieści, na niego wyrastają bowiem postaci, a ściślej ich niewiarygodnie wiarygodne psychiki, wygodnie zaopatrzone przez autora w retrospekcyjny generator motywacji.
Naprawdę fajny misio, polecam go wszystkim koneserom filmików z niesfornymi pandami.

Piotr | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Wydawnictwo Vesper przyzwyczaiło mnie do tego, że cokolwiek wydaje, zdobywa moje uznanie. A składa się na to nie tylko tekst, ale również okładka. Tutaj zawsze wszystko jest profesjonalnie przygotowane, z dbałością o detale. Tym razme nie mogło być inaczej. Przednia okładka sprawia wrażenie trójwymiarowej, a przy dotyku spotyka nas niespodzianka.
Obawiałem się lektury, traktującej o wyprawie badawczej w XIX wieku statków "Erebus" i "Terror". Arktyka, minusowe temperatury i ludzi,e którym przychodzi zmierzyć się z potęgą natury, ale i swoimi słabościami. Wyprawa nie mogła się nie udać i wszyscy mieli wrócić cali i zdrowi.

Autor sięgnął po dostępne materiały, mieszając je z fikcją, co dało ciekawe efekty. W "Terrorze" mamy szereg wydarzeń, pokazujących małość człowieka, jego bezbronność i czasami decyzje, które mogą być ostatnimi. To studium ludzi, którzy wierzą w zwycięstwo swojej wyprawy, ale jednocześnie ona ich zmienia. Granice koszmaru, przewidzenia, głodu i wewnętrznego...

„Życie ludzkie wypełnia samotność, bieda, podłość, cierpienie i przemijanie – recytował komandor.”

Bohater książki recytował, to zacytuję i ja, bo znakomicie oddaje to klimat opowieści. Po sześciu niezwykle intensywnych dniach, jakie spędziłam z tą książką, czas pozbierać zęby z podłogi i wyrazić jakąś myśl na jej temat. Już od dawna nic mnie tak nie wessało, jak ta historia! Przepadłam od pierwszych stron i nie mogłam się oderwać, a kiedy przerywałam czytanie, każdą jedną myślą byłam i tak przy bohaterach i chyba po tym można poznać dobrą książkę, dlatego nie zawaham się wystawić najwyższej oceny.

Autor przenosi nas do 1845 roku, w którym to statki Erebus i Terror, pod dowództwem Johna Franklina wyruszają na wody Arktyki, w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego.

Ogromnie sceptycznie podchodziłam do tej książki, byłam przekonana, że tematyka mnie nie zainteresuje, ale miałam po lekturze Hyperiona i Upadku Hyperiona zaufanie dla autora, wiedziałam, że jego opowieść mnie...

Pirate_Ship | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Po zachwycie jaki towarzyszył mi po przeczytaniu Hyperiona i Upadku Hyperiona przyszedł czas na powieść „TERROR”, na którą długo polowałem w miejskiej bibliotece składając stosowną rezerwację, dziś już wiem że warto było czekać ponieważ to kawał dobrej literatury skierowanej do szerszego grona czytelników.

Ale od początku, do jakiego gatunku zaliczymy tę powieść? Otóż odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, bowiem „TERROR” to swoiste połączenie powieści przygodowej, historycznej, horroru, thrillera, fantastyki, więc niemal każdy w tej książce powinien znaleźć coś dla siebie.

To co mnie szczególnie przyciągnęło do powieści, to fakt że Dan Simmons opisywaną historię oparł po części na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce 1845 roku. Tak więc ekspedycja składająca się z dwóch statków HMS Erebus oraz HMS Terror pod dowództwem sir Johna Franklina wyruszyła w poszukiwaniu Przejścia Północno – Zachodniego przebiegającego przez zawiłe, kanadyjskie cieśniny ciągnące się między...

ZaaQazany | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Co jest straszniejsze? Biel czająca się w bieli czy czerń gnieżdżąca się w człowieku.

Na to pytanie, po przeczytaniu Terroru Dana Simonsa, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Natomiast prawie każdy stwierdzi, że autorowi udało się stworzyć atmosferę napięcia i grozy. Arktyczny świat nie jest przyjaznym miejscem dla człowieka, a biel nie będzie kojarzona z czymś czystym. Zło czyha wszędzie. Może to być spersonalizowane wcielenie Zła, a może to być wiedzione na pokuszenie „Ja” człowieka.
Przysłowie mówi, że przyjaciela poznaje się w biedzie. Wysocki śpiewał, że jeżeli nie wiesz kim jest człowiek to zaryzykuj i weź go w góry. Po przeczytaniu Terroru dodam, że jeśli chcesz poznać człowieka, to weź go na wyprawę arktyczną. Czym jest przyjaźń, gdy nie da się jej zjeść lub czym może być honor gdy nie ogrzeje cię w siarczyste mrozy? Simons misternie tka powieść o człowieku, o jego silnych i słabych stronach. Pokazuje, że nie zawsze granica pomiędzy dobrem a złem jest tak oczywista. Wciąż...

maj | 2018-04-29

Monumentalna, wciągająca, same superlatywy!
Nie czytać zimą...

allison | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 19 marca 2016

Sięgnęłam po "Terror" Dana Simmonsa, gdyż niedawno "Drood" zrobił na mnie ogromne wrażenie. I tym razem się nie zawiodłam, chociaż porównywanie tych powieści nie ma sensu - to zupełnie inna tematyka, a podobieństwa mogą dotyczyć jedynie klimatu grozy i stale narastającego napięcia.

"Terror" jest literacką wersją pełnej tajemnic i niedopowiedzeń wyprawy arktycznej z 1845 roku. Była to ostatnia ekspedycja Johna Franklina, znanego podróżnika i eksploratora, który jest jednym z głównych bohaterów powieści.
Oprócz niego poznajemy i innych dowódców, oficerów oraz szeregowych członków załogi. Ciekawą i cenną dla fabuły postacią jest też pokładowy lekarz, Harry Goodsir, który systematycznie prowadzi zapiski w prywatnym dzienniku. Jego bystre spojrzenie na świat i ludzi ubarwia akcję i staje się świadectwem głębokiego humanitaryzmu.

Wydarzenia opisane przez Simmonsa wciągają od pierwszych stron i trzymają w niesamowitym napięciu do końca. Od czasu do czasu czytelnik znajduje chwilę...

Dosyć mam już tej ciemności, smrodu, zimna...Ten cholerny statek stęka jakby, dostał jakiegoś zaparcia. Wszystko trzeszczy, skrzypi, rzęzi, jęczy, postukuje. Moje uszy więdną już od tego wszystkiego. Srać mi się chcę na samą myśl, że w ten sposób dokonam żywota, z całą resztą załogi. Pokiego grzyba pchałem się w ten pioruński rejs. Trzeba było załapać się gdzieś na lądzie, podłapać jakąś marną robotę, znaleźć sobie jakąś kobitkę i grzać się co wieczór w cieple kobiecego ciała...A ja nie, dureń!!! Zgłosiłem się na ochotnika. To teraz mam cożem chciał i nie mam prawa narzekać...
- Ej, ciekawe jak bardzo zmniejszą nasze racje z żarciem - szturchając w bok, swojego kolegę z kajuty, przez chwilę próbowałem zabić dobijającą ciszę, sprzedać tej wszechogarniającej pustce porządny wpier*****l !!!!
- A skąd niby ja mam wiedzieć, co ten patałach Crozier zarządzi - burknął do mnie pod nosem od niechcenia...
- Nie gadaj jak nie chcesz....Będziesz tak gnił w kajucie patrząc w sufit? - nie...

filozof | 2018-04-12

No,to doczekałem się jednej z najlepszych książek,wchechczasów,książki,która dokładnie zjada czytelnika i każe mu czytać dalej.

Terror,to wydarzyło się naprawdę.Jedna z najbardziej tajemniczych wypraw polarnych miała.Miejsce,na wodach północnej Kanady.
Dwa uwięzione przez lód statki i los marynarzy.
Zarówno,oficerów jak i zwykłych zdatny.
Na kaprysy natury.

Autor,od początku serwuję nam dosłownie.
Zimne dreszcze,nie dość.Że są uwięzieni,to atakuję ich potwór.
Mowa jest o kanibalizmie,ale.Żeby,było coś miłego,to pojawia się naga eskimoska i pełno arktycznych zwierząt.

Terror,to książka doskonała w każdym aspekcie czytania.
Walka ludzi z demoniczną naturą,odzwierciedla się w serwilizmie.
Jakim jest ,odwaga i chęć przeżycia.
Za wszelką cenę.

kason83 | 2018-04-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Relacje ekip poszukiwawczych, literatura okołobiegunowa oraz „świadectwa” i wierzenia polarnego plemienia Inuitów umożliwiły stworzenie dość nietypowej powieści historycznej... balansującej między tym co rzeczywiste i prawdopodobne, a metafizyczne.

Nie tylko po gabarytach książki widać, że autor włożył w jej napisanie wiele wysiłku. Wnikliwe przyglądanie się przeszłości pozwoliło mu ukazać mentalność ówczesnych ludzi, podejście do boskiej opatrzności, ograniczoną wiedzę medyczną oraz specyfikę i trudy życia marynarzy. Dzięki niemu traficie do miejsca, gdzie czas odmierzany jest w szklankach, miary długości w stopach, a od fachowego nazewnictwa szczury lądowe zapadają na morską chorobę. Jednych zachwyci, drugich znuży skłonność do wymieniania nawet pobocznych postaci z imienia, nazwiska i pełnionego stanowiska; momentami bliżej Simmonsowi do wdającego się w szczegóły kronikarza niż snującego historię pisarza. Choć uwielbiam narracje wieloosobowe, ukazujące różne punkty widzenia, w...