Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca

Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
The Martian Chronicles. The Illustrated Man. The Golden Apples of the Sun.
Mariusz

Ray Bradbury, jeden z najpopularniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, zachwycał pokolenia czytelników nastrojowymi opowieściami science fiction, fantasy i grozy. W tym niezwykłym zbiorze zebrano trzy najpopularniejsze książki tego autora. Kroniki marsjańskie/Człowiek Ilustrowany/Złociste jabłka słońca to ponadczasowe historie dla czytelników w każdym wieku, niezależnie od upodobań.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Bosy_Antek | 2019-05-18

Pewne kwestie już chyba raz na zawsze rozstrzygnięto – Ray Bradbury jest klasykiem literatury fantastyczno-naukowej, a jego miejsce na tym Parnasie jest bezpieczne; nie da się go zdetronizować, skompromitować nietrafnych prognoz, ośmieszyć jadowitym i cynicznym „Bradbury wielkim pisarzem był”. Zdumiewające jest to, jak bardzo uodparniał się na wszelkie żywioły grożące literaturze – niestraszny mu czas, nie trafił na cmentarzysko martwych wizjonerów, ta proza wciąż oddycha, jest zieloną gałęzią na tle uschniętych lub połamanych drzew.

Bradbury’ego nigdy nie interesowało hard science fiction. Skomplikowane i wielopiętrowe wizje przyszłości, drobiazgowe opisy zdobyczy techniki, futurologia skupiona na przewidywaniach tego, co może spotkać ludzkie masy – to wszystko tylko w śladowych ilościach obecne było w jego prozie. Gdy postanawia wysłać swoich bohaterów w kosmos, po prostu wsiadają oni do rakiety i przebijają się przez ziemską atmosferę. Nikogo nie interesuje ani rodzaj paliwa,...

MontgomeryR | 2019-04-10

Ray Bradbury był wizjonerem, nie da się temu zaprzeczyć w żadnym wypadku. Nie wszystkie jego wizje sprawdziły się w stu procentach, chodzi jednak o ideę, którą przekazują. Tak jak "451 stopni Fahrenheita" pokazuje ponurą antyutopię gdzie społeczeństwo ogłupia się za pomocą telewizji, tak też w opowiadaniach "Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka Słońca", jakkolwiek bardzo zróżnicowanych, przebija się jeden motyw. Nadmiar technologii, jej nazbyt szybki rozwój i zachłyśnięcie się ludzi wszelkimi urządzeniami, które mają im "pomagać" (w domyśle rozleniwiać i odczłowieczać) jest niszczące i stanowi równie wielkie zagrożenie dla cywilizacji jak globalne wojny lub opresyjne dyktatury.

Robert Stuczynski | 2019-04-01

Cześć opowiadań "Kroniki marsjańskie" było fajnych a cześć słabych.

Człowiek ilustrowany ciekawszy niż Kroniki.

Złociste jabłka słabe.

Grot | 2019-03-23

MELANCHOLIA KU MARSIE, KU ŚMIERCI...

Krytyka ziemskiej cywilizacji (sugestywna wizja jej kresu?), wojen, rozwoju techniki niszczącemu stosunki międzyludzkie, chęci okiełznania nowych cywilizacji.

Aspekty religijne o uniwersalności chrześcijaństwa.

Motyw szaleństwa, choroby, samotności.

Przyznam, że książka mnie zaskoczyła, spodziewałem się jakiejś typowej kosmicznej nawalanki, a tu coś innego, głębsze odniesienia... Choć z drugiej strony przyznam, że w miarę upływu lektury książka mnie dość istotnie zaczęła nużyć, z coraz mniejszą koncentracją ją pochłaniałem. Być może zbyt szybko chciałem ją skończyć, a może i za dużo tam opowieści... Tak czy inaczej warto by się z tym potrójnym zbiorem opowiadań (Kroniki, Człowiek, Jabłka) jeszcze raz kiedyś zmierzyć, aby więcej wynieść z lektury...

Marcin Knyszyński | 2019-03-04
Przeczytana: 03 marca 2019

„Koniec świata. Jakiego świata?”

- Przybywamy z Ziemi!
- To naprawdę okropny brak wychowania.

„Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca” to już drugi Magowy Artefakt Raya Bradbury’ego. Dostajemy trzy zbiory opowiadań autora „Październikowej krainy” z początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, wydane teraz po polsku w jednym wielkim tomie. Zaliczane do gatunku science fiction, zawierają również elementy fantasy i horroru. Odzwierciedlają wizję przyszłości ludzkości, wywiedzioną z obaw autora, obserwatora świata nowych perspektyw jakie oferował powojenny rozwój technologiczny i romantyczne marzenie o przekroczeniu kolejnej cywilizacyjnej granicy – eksploracji innych planet Układu Słonecznego.

Opowiadania Raya Bradbury’ego powstały krótko po wojnie, dokładnie w połowie ubiegłego wieku, w erze antykomunistycznej krucjaty Josepha McCarthy’ego i na początku zimnowojennej paranoi. Amerykanie bali się komunistów, ataku bronią jądrową, zastanawiali się jak...

Rubaszny_Kurd | 2019-02-28

Wydanie I - 32 błędy w druku.

tam | 2019-02-26
Przeczytana: styczeń 2019

Grafomański gniot. Motywy działania, czy wiarygodna psychologia postaci nie istnieją. Sensowność fabularna chodzi, gdzie chce. Akcja czy działania bohaterów nierzadko podporządkowane są tylko i wyłącznie temu, żeby autor mógł włożyć w usta dowolnej (!) osoby swoje monumentalne przemówienia. Ze dwie fabuły są de facto obudową niemarsjańskiego wystąpienia Bradbury'ego. Do klasyki science fiction klasy C powinny przejść fragmenty, w których z Ziemi transportuje się rakietami na Marsa sosnę oregońską i gwoździe do budowy farm. Gwoli sprawiedliwości, ze dwie historie były niezłe, następne dwie mogły być, dopóki autor ich nie zadeptał swoimi wielkimi buciorami, ale to naprawdę o wiele za mało. Wysoka ocena tego "dzieła" na lubimyczytać bardzo źle świadczy o "naszym" (w cudzysłowie, bo przecież nie moim) czytelnictwie. (zaznaczę, że ze zbioru przeczytałem tylko "Kroniki", ale wystarczyło)

eR_ | 2019-02-19
Przeczytana: 15 lutego 2019

Ray Bradbury, to jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich. Szczególnie jego powieści, z szeroko pojętej fantastyki zdobyły mu rzesze fanów. Wystarczy tu wymienić „451 stopni Fahrenheita”. Książka ta doczekała się znakomitej adaptacji filmowej, w której główną rolę zagrał Oskar Werner. Nie sposób wymienić wszystkich jego dzieł. Jedno jest pewne – każde zapada w pamięć, a to rzadkość w tego typu utworach. Jako nowość wydano całkiem niedawno zbiór trzech książek tego autora. „Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca”.

O książce możemy dowiedzieć się że:

Książka zawiera w sobie trzy spośród najpopularniejszych opowieści autorstwa Raya Bradbury’ego: “Kroniki Marsjańskie”, “Człowieka ilustrowanego” oraz “Złociste jabłka słońca”.

“Kroniki Marsjańskie” to w zasadzie szereg luźno ze sobą związanych opowiastek na temat kolonizacji czerwonej planety. To dosyć szczegółowa relacja z podboju, a potem także opis żmudnego przygotowania się do zaadaptowaniu się...

MałySuseł | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Cóż, oceniając tę książkę mam mieszane uczucia...

Z jednej strony zebrane w niej dzieła są świetnie napisane i poruszają wiele istotnych tematów, z drugiej jednak strony cały czas ciągnie się ten sam wątek futurystyczno-fantastyczny, miejscami można odnieść wrażenie, że autor na różne sposoby zabiera się do tego samego tematu.

Powyższe sprawiło, że na etapie Człowieka Ilustrowanego miejscami zbliżałem się niebezpiecznie blisko do stanu zwanego nudą. Zbiór opowiadań Złociste Jabłka Słońca zamykający tom był za to dla mnie miłym zaskoczeniem, mało w nim wprawdzie s-f/fantastyki, ale dużo różnorodności.

Waham się między 7 a 8. Ostatecznie uwzględniając, że od pierwszej publikacji minęło prawie 70 lat, a utwory sprostały próbie czasu - 8.

Izabela Pycio | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

"Dobrze jest poczuć na nowo zadziwienie światem. - rzekł filozof - Podróże kosmiczne znów uczyniły dzieci z nas wszystkich."

Fantastyczna książka, na którą warto przeznaczyć więcej czasu, dawkować partie stopniowo, aby jak najwięcej w czytelniku pozostało. Mnóstwo materiału do frapujących refleksji o różnych tematycznie zagadnieniach i ujęciach, nakłaniających do przyjrzenia się i zgłębiania skomplikowanej natury człowieka, a może nie aż tak złożonej, skoro jesteśmy w stanie usystematyzować mechanizmy działania, połączyć obrazy grup wierzeń i wytyczonych celów. Trójczłonowa publikacja odwołująca się do istoty życia, pragnień i marzeń, posiadania dóbr, rozpowszechniania idei, sposobów spojrzenia na świat i kosmos.

"Jeśli nie można mieć rzeczywistości, marzenie świetnie ją zastąpi."

Na pierwszy plan przebijają się wątki związane z wyczekiwaniem na kosmiczne podróże, kreowanie wizji międzygwiezdnych przygód, odnajdywanie rozwiązań dla życia poza Ziemią. Przyglądamy się sytuacjom...