The Terror. A Novel
9788360192504
literatura amerykańska

Śmierć przyszła po nich niespodziewanie z białej pustki. Maj roku 1845. Kierowana przez sir Johna Franklina ekspedycja wyrusza na statkach Erebus i Terror ku północnym wybrzeżom Kanady na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego. 129 oficerów i marynarzy wie, że czeka ich wiele miesięcy trudów, siarczystego mrozu, głodu, walki z lodem, śniegiem, huraganowymi wiatrami, zwątpieniem i...

Śmierć przyszła po nich niespodziewanie z białej pustki.
Maj roku 1845. Kierowana przez sir Johna Franklina ekspedycja wyrusza na statkach Erebus i Terror ku północnym wybrzeżom Kanady na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego. 129 oficerów i marynarzy wie, że czeka ich wiele miesięcy trudów, siarczystego mrozu, głodu, walki z lodem, śniegiem, huraganowymi wiatrami, zwątpieniem i chorobami. Nie mylą się. Spotyka ich to wszystko, a także coś jeszcze. Coś niewyobrażalnie gorszego. Coś, co czai się w arktycznej pustce, śledzi każdy ich ruch, karmi się lękiem i przerażeniem. Coś, przed czym uciec można tylko w objęcia śmierci.

Dan Simmons, autor m.in. bestsellerowej powieści "Hyperion", szczegółowo odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych i tragicznych wypraw w historii badań polarnych. "Terror" to fascynująca opowieść o determinacji, bohaterstwie i pragnieniu sławy, o heroizmie i podłości, o grozie czyhającej na każdym kroku, narastającej z każdym oddechem i uderzeniem serca.

źródło opisu: Wydawnictwo Rzeczpospolita S.A., 2008

źródło okładki: http://www.pwrsa.pl/

Pirate_Ship | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Po zachwycie jaki towarzyszył mi po przeczytaniu Hyperiona i Upadku Hyperiona przyszedł czas na powieść „TERROR”, na którą długo polowałem w miejskiej bibliotece składając stosowną rezerwację, dziś już wiem że warto było czekać ponieważ to kawał dobrej literatury skierowanej do szerszego grona czytelników.

Ale od początku, do jakiego gatunku zaliczymy tę powieść? Otóż odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, bowiem „TERROR” to swoiste połączenie powieści przygodowej, historycznej, horroru, thrillera, fantastyki, więc niemal każdy w tej książce powinien znaleźć coś dla siebie.

To co mnie szczególnie przyciągnęło do powieści, to fakt że Dan Simmons opisywaną historię oparł po części na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce 1845 roku. Tak więc ekspedycja składająca się z dwóch statków HMS Erebus oraz HMS Terror pod dowództwem sir Johna Franklina wyruszyła w poszukiwaniu Przejścia Północno – Zachodniego przebiegającego przez zawiłe, kanadyjskie cieśniny ciągnące się między...

Defenestracja | 2016-08-04

Fajny misio z tego Simmonsa. Bierze sobie do łapki prawdziwą historię i dopowiada do niej fikcję, spekulację w najlepszym razie. A to dopowiedzenie pełne jest niedopowiedzeń, dzięki czemu tworzy się fascynujący klimat grozy. I ta groza chyba nawet nie jest największym atutem tej powieści, na niego wyrastają bowiem postaci, a ściślej ich niewiarygodnie wiarygodne psychiki, wygodnie zaopatrzone przez autora w retrospekcyjny generator motywacji.
Naprawdę fajny misio, polecam go wszystkim koneserom filmików z niesfornymi pandami.

Piotr | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Wydawnictwo Vesper przyzwyczaiło mnie do tego, że cokolwiek wydaje, zdobywa moje uznanie. A składa się na to nie tylko tekst, ale również okładka. Tutaj zawsze wszystko jest profesjonalnie przygotowane, z dbałością o detale. Tym razme nie mogło być inaczej. Przednia okładka sprawia wrażenie trójwymiarowej, a przy dotyku spotyka nas niespodzianka.
Obawiałem się lektury, traktującej o wyprawie badawczej w XIX wieku statków "Erebus" i "Terror". Arktyka, minusowe temperatury i ludzi,e którym przychodzi zmierzyć się z potęgą natury, ale i swoimi słabościami. Wyprawa nie mogła się nie udać i wszyscy mieli wrócić cali i zdrowi.

Autor sięgnął po dostępne materiały, mieszając je z fikcją, co dało ciekawe efekty. W "Terrorze" mamy szereg wydarzeń, pokazujących małość człowieka, jego bezbronność i czasami decyzje, które mogą być ostatnimi. To studium ludzi, którzy wierzą w zwycięstwo swojej wyprawy, ale jednocześnie ona ich zmienia. Granice koszmaru, przewidzenia, głodu i wewnętrznego...

„Życie ludzkie wypełnia samotność, bieda, podłość, cierpienie i przemijanie – recytował komandor.”

Bohater książki recytował, to zacytuję i ja, bo znakomicie oddaje to klimat opowieści. Po sześciu niezwykle intensywnych dniach, jakie spędziłam z tą książką, czas pozbierać zęby z podłogi i wyrazić jakąś myśl na jej temat. Już od dawna nic mnie tak nie wessało, jak ta historia! Przepadłam od pierwszych stron i nie mogłam się oderwać, a kiedy przerywałam czytanie, każdą jedną myślą byłam i tak przy bohaterach i chyba po tym można poznać dobrą książkę, dlatego nie zawaham się wystawić najwyższej oceny.

Autor przenosi nas do 1845 roku, w którym to statki Erebus i Terror, pod dowództwem Johna Franklina wyruszają na wody Arktyki, w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego.

Ogromnie sceptycznie podchodziłam do tej książki, byłam przekonana, że tematyka mnie nie zainteresuje, ale miałam po lekturze Hyperiona i Upadku Hyperiona zaufanie dla autora, wiedziałam, że jego opowieść mnie...

ZaaQazany | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Co jest straszniejsze? Biel czająca się w bieli czy czerń gnieżdżąca się w człowieku.

Na to pytanie, po przeczytaniu Terroru Dana Simonsa, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Natomiast prawie każdy stwierdzi, że autorowi udało się stworzyć atmosferę napięcia i grozy. Arktyczny świat nie jest przyjaznym miejscem dla człowieka, a biel nie będzie kojarzona z czymś czystym. Zło czyha wszędzie. Może to być spersonalizowane wcielenie Zła, a może to być wiedzione na pokuszenie „Ja” człowieka.
Przysłowie mówi, że przyjaciela poznaje się w biedzie. Wysocki śpiewał, że jeżeli nie wiesz kim jest człowiek to zaryzykuj i weź go w góry. Po przeczytaniu Terroru dodam, że jeśli chcesz poznać człowieka, to weź go na wyprawę arktyczną. Czym jest przyjaźń, gdy nie da się jej zjeść lub czym może być honor gdy nie ogrzeje cię w siarczyste mrozy? Simons misternie tka powieść o człowieku, o jego silnych i słabych stronach. Pokazuje, że nie zawsze granica pomiędzy dobrem a złem jest tak oczywista. Wciąż...

maj | 2018-04-29

Monumentalna, wciągająca, same superlatywy!
Nie czytać zimą...

allison | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 19 marca 2016

Sięgnęłam po "Terror" Dana Simmonsa, gdyż niedawno "Drood" zrobił na mnie ogromne wrażenie. I tym razem się nie zawiodłam, chociaż porównywanie tych powieści nie ma sensu - to zupełnie inna tematyka, a podobieństwa mogą dotyczyć jedynie klimatu grozy i stale narastającego napięcia.

"Terror" jest literacką wersją pełnej tajemnic i niedopowiedzeń wyprawy arktycznej z 1845 roku. Była to ostatnia ekspedycja Johna Franklina, znanego podróżnika i eksploratora, który jest jednym z głównych bohaterów powieści.
Oprócz niego poznajemy i innych dowódców, oficerów oraz szeregowych członków załogi. Ciekawą i cenną dla fabuły postacią jest też pokładowy lekarz, Harry Goodsir, który systematycznie prowadzi zapiski w prywatnym dzienniku. Jego bystre spojrzenie na świat i ludzi ubarwia akcję i staje się świadectwem głębokiego humanitaryzmu.

Wydarzenia opisane przez Simmonsa wciągają od pierwszych stron i trzymają w niesamowitym napięciu do końca. Od czasu do czasu czytelnik znajduje chwilę...

Dosyć mam już tej ciemności, smrodu, zimna...Ten cholerny statek stęka jakby, dostał jakiegoś zaparcia. Wszystko trzeszczy, skrzypi, rzęzi, jęczy, postukuje. Moje uszy więdną już od tego wszystkiego. Srać mi się chcę na samą myśl, że w ten sposób dokonam żywota, z całą resztą załogi. Pokiego grzyba pchałem się w ten pioruński rejs. Trzeba było załapać się gdzieś na lądzie, podłapać jakąś marną robotę, znaleźć sobie jakąś kobitkę i grzać się co wieczór w cieple kobiecego ciała...A ja nie, dureń!!! Zgłosiłem się na ochotnika. To teraz mam cożem chciał i nie mam prawa narzekać...
- Ej, ciekawe jak bardzo zmniejszą nasze racje z żarciem - szturchając w bok, swojego kolegę z kajuty, przez chwilę próbowałem zabić dobijającą ciszę, sprzedać tej wszechogarniającej pustce porządny wpier*****l !!!!
- A skąd niby ja mam wiedzieć, co ten patałach Crozier zarządzi - burknął do mnie pod nosem od niechcenia...
- Nie gadaj jak nie chcesz....Będziesz tak gnił w kajucie patrząc w sufit? - nie...

jatymyoni | 2018-12-01
Przeczytana: listopad 2018

Przebrnęłam przez lód, mróz i książkę. Może dlatego, że zakończenie jest znane i bardzo smutne, ale jednak nie byłam wstanie jej odłożyć. Dla mnie jest to fikcja literacka, a rejs statków HMS Terror oraz HMS Erebus w kierunku mroźnej północy jest tylko pretekstem do ukazania ludzi w sytuacjach granicznych i w smudze cienia. Realia wypraw podbiegunowych są świetnie oddane, w ten sposób możemy uczestniczyć w tej wyprawie. Jest to swoisty dziennik wyprawy, ale prowadzony przez różnych bohaterów, dlatego możemy obserwować tą wyprawę z różnych perspektyw. Dostajemy kalejdoskop różnych motywacji i zachowań w tak skrajnych warunkach, od bohaterów po szumowiny. A kim my byśmy byli w tym świecie? Co ludzi pchało na takie wyprawy i co motywowało ich aby przeżyć kolejny dzień? Terror jest powieścią niezwykła, w której autor stworzył atmosferę grozy, a miejscami horroru, gdzie napięcie rośnie wraz z każdą przeczytaną stroną. Zło i strach czyha wszędzie, ale największy strach i zło...

filozof | 2018-04-12

No,to doczekałem się jednej z najlepszych książek,wchechczasów,książki,która dokładnie zjada czytelnika i każe mu czytać dalej.

Terror,to wydarzyło się naprawdę.Jedna z najbardziej tajemniczych wypraw polarnych miała.Miejsce,na wodach północnej Kanady.
Dwa uwięzione przez lód statki i los marynarzy.
Zarówno,oficerów jak i zwykłych zdatny.
Na kaprysy natury.

Autor,od początku serwuję nam dosłownie.
Zimne dreszcze,nie dość.Że są uwięzieni,to atakuję ich potwór.
Mowa jest o kanibalizmie,ale.Żeby,było coś miłego,to pojawia się naga eskimoska i pełno arktycznych zwierząt.

Terror,to książka doskonała w każdym aspekcie czytania.
Walka ludzi z demoniczną naturą,odzwierciedla się w serwilizmie.
Jakim jest ,odwaga i chęć przeżycia.
Za wszelką cenę.