Terror

Vesper
The Terror
horror
Janusz Ochab

Genialna książka i pierwsze zetknięcie z piórem Dana Simonsa. Gabaryty trochę przerażały ale okazało się że jeśli coś jest dobre a tutaj było wręcz wybitne to ilość stron zdecydowanie wpłynęła pozytywnie na odbiór tego arcydzieła. Opisy zmagań marynarzy Erebusa i Terroru z ,, arktycznym supermrozem'' oraz czającym się w bieli potworem z lodu wciągały mnie tak bardzo że...

Rewelacyjna książka pod każdym względem, a nie kolejny przereklamowany bestseller, który pozostawia uczucie niedosytu. "Terror" trzyma w napięciu do ostatniej strony i mrozi krew w żyłach. Nie tylko za sprawą miejsca akcji!

Niesamowicie dobra książka!
Już na początku mnie zdobyła świetnym stylem i wydarzeniami. Z czasem może i mój zapał opadł, ale po jakimś czasie, książka wróciła na odpowiednie tory i zniszczyła mi głowę.
Same tak dobre książki chce czytać.

W 2016 roku przypadkiem natrafilam na informacje o odnalezieniu wraku statku "Terror", ktory zaginal ponad 160 lat temu. Obejrzalam film pokazujacy obecny stan okretu, przeczytalam historie zaginionej ekspedycji i nawet posunelam sie tak daleko zeby wygooglac zdjecia z ekshumacji cial znalezionych na wyspie Beechey. Nigdy nie spodziewalam sie, ze historia, ktora sama w...

Zimno i strasznie. W dodatku z każdą kolejną stroną ciemniej. To depresyjna lektura. Bohaterowie na początku są w złej sytuacji, a potem jest już tylko coraz gorzej. Lodowe piekło nie ma litości - głód, wycieńczenie i śmierć to codzienność. Jest też tu coś jeszcze, coś starego i przerażającego, coś co czai się w mroku i nie ma litości.

Wziąłem się za tę książkę po całej masie pozytywnych opinii wyczytanych w internecie. I co? I z początku myślałem, że będę brnąć przez tę książkę tak samo, jak Terror brnął przez lody Arktyki, po czym utknę gdzieś w trakcie czytania i na tym moja przygodna z książką Simmonsa się zakończy. Szybko jednak okazało się, że ta książka jest po prostu rewelacyjna! Po jakimś czasie...

Mimo braku zainteresowania marynistyka, powieść bardzo mnie zainteresowała. Jest tajemnica, są intrygi, jest walka z zimnem, głodem i potworem z lodu. Uwielbiam cykl Hyperion, więc podchodziłem do książki zarówno z ekscytacją jak i lekką obawą, na szczęście Simmons znowu okazał się świetnym pisarzem!

Pierwsza połowa książki jest mocno przeciętna, jednak później jest już znacznie lepiej. Zakończenie książki rewelacyjne. Generalnie polecam.

Na półkach: , , , ,

Długo zabierałam się do „Terroru”, ale również oczekiwałam po nim dużo. I się nie zawiodłam.

Dan Simmons nie tylko dobrze się przygotował do napisania tej książki, ale także świetnie oddał panujący klimat morderczego zimna, czyhającego zagrożenia oraz walki człowieka ze swoimi słabościami, na granicy obłędu i tego ile ludziki organizm jest w stanie wytrzymać.

Choć książka...

Dobra książka, z bardzo dobrym zakończeniem, gdzie zaczyna się prawdziwa magia. Jakby właśnie to było przeznaczeniem kapitana Croziera.

Dyskusje

3 897