Łzy księżniczki

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Cykl: Księżniczka (tom 4)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Princess. More Tears to Cry. My Life Inside One of the Richest, Most Conservative Kingdoms in the World
Mateusz Borowski
literatura piękna
Ag2S

Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach internetu i nowoczesności? Opowieść saudyjskiej księżniczki o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr. Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia. Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem...

Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia.
Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu.
Nawet teraz, w XXI wieku.

Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sultany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.

Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sultany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Maria | 2019-05-05
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

We Francji trwa oburzenie i wściekłość na króla Arabii Saudyjskiej, dla którego zamknięto ogólnodostępną plażę i na rząd, który na to pozwolił pomimo zdecydowanych protestów obywateli, a w Polsce właśnie ukazała się na rynku wydawniczym kolejna książka jego krewniaczki, saudyjskiej księżniczki Sułtany, która ten fenomen pośrednio tłumaczy.
Jej pierwszą opowieść o rodzinie królewskiej, do której należy, spisanej w „Księżniczce”, czytałam dawno temu (w Polsce jej pierwsze wydanie ukazało się w 1994 roku) kierowana ciekawością egzotyki, odmiennych obyczajów i atmosfery dworu królewskiego. Chciałam ujrzeć „od kuchni” niedostępne dla mnie, codzienne życie współczesnych książąt i księżniczek. Poznałam bardzo osobisty świat małej dziewczynki, nastolatki, a potem mężatki i młodej matki, który nie był tak szczęśliwy, jak mogłoby mi się wydawać. Skrajny system patriarchalny wyraźnie piętnował rolę kobiety i ściśle naznaczał oraz wyznaczał jej niskie miejsce w rodzinie i społeczeństwie....

Deppowa | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Księżniczka Sułtana powraca, by przy pomocy swojej amerykańskiej przyjaciółki Jean Sasson nakreślić sytuacje współczesnych arabskich kobiet. Chyba żaden poprzedni tom nie był tak nastawiony na kobiety oraz próby niesienia im pomocy co ten.

"Jeśli nie jestem na tyle wolna, by ocalić choć jedno życie, to życie niewiele dla mnie znaczy."

"Łzy księżniczki" poprzedza wstęp, w którym Sułtana pokrótce sięga pamięcią do swojego dzieciństwa oraz młodości, a także wylicza liczne prawne oraz społeczne ograniczenia, które od lat uprzykrzają i utrudniają życie kobietom w jej królestwie. Pomimo licznych modernizacji wciąż obowiązywały prawa wywodzące się z okresu średniowiecza, choć dokonały się pewne postępy na polu edukacji dziewczynek.

Zanim Sułtana przedstawi nam historię wybranych dziesięciu kobiet, opowiada nam o zmianach jakie zaszły w jej życiu osobistym oraz o najbliższych członkach swojej rodziny. Niepokorna Maha zamieszkała na stałe w Londynie, gdzie samodzielnie może prowadzić...

Eli1605 | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 października 2018

Gdy książka trafiła w moje ręce to nie wiedziałam, że to jest czwarta część. Nie przeszkadza to jednak w czytaniu, ponieważ jest krótkie wprowadzenie i nawiązanie do poprzednich części. Nie mniej jednak tematyka tragicznej sytuacji kobiet w krajach islamskich, obojętnie czy są to proste kobiety czy też córki książęcego rodu, trochę mi się już przejadła. Współczuję im z całego serca i jednocześnie cieszę się, że urodziłam się w cywilizowanym kraju. Chociaż znam kilku panów, którym takie zasady jak w Arabii Saudyjskiej bardzo by odpowiadały. Mam nadzieję, że kiedyś uda im się całkowicie uniezależnić od mężczyzn.

Agata | 2018-07-31
Przeczytana: 20 lipca 2018

Dobra, szczera, ale bez rewelacji- miejscami nudna.

Monika | 2018-03-17
Przeczytana: 27 lutego 2018

Całe wieki temu przeczytałam 3 tomy "Księżniczki" i wpadłam w zachwyt. Było to tak dawno, że nie jestem w stanie ocenić, czy ta książka tak bardzo odbiega od pierwszych 3 tomów czy to ja mam już inny czytelniczy gust. Pewnie jedno i drugie... Książka ciekawa, ale nie zachwyca.

Eleckra | 2018-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2018, Beletrystyka
Przeczytana: 02 marca 2018

Nie ma to jak zaczynać czytanie od czwartego tomu!

"Łzy księżniczki" to opowieść o Arabii Saudyjskiej, a przede wszystkim o kobietach w środowisku radykalnego islamu. Czyli książka jakich wiele, ostatnio ten temat jest strasznie popularny. I z tego właśnie powodu do tej pory unikałam takich utworów jak ognia. No, ale w końcu postanowiłam spróbować. Jak poszło?

Pierwsze co rzuca się w oczy. Wyniosły, patetyczny, pompatyczny i nade wszystko idiotyczny styl pisania. Autorka próbowała zapewne oddać sposób mówienia swojej narratorki księżniczki Sułtany. Jeśli ta kobieta naprawdę się tak wyraża to nie chcę nigdy z nią rozmawiać. Zanudziłaby mnie na śmierć.
Inna sprawa dotycząca naszej drogiej księżniczki. Ile do diabła, ile można słuchać o "królewskiej rodzinie Al Su’ud"? Nasza rodzina to, nasza rodzina tamto, syn zmarłego króla, wnuk innego króla, książę koronny, kuzynka, księżniczka, żona tamtego z tamtej odnogi, a tyle mam kuzynek, a pałac tam, tam i tam, w wakacje jeździmy tam,...

asiczek | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Taki ciekawy temat, a w tak nudny sposób opisany. Szkoda!

Magdalena | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Ta książka to poruszająca historia kobiet żyjących w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku. Kobieta bez zgody opiekuna nie może iść do dentysty. W przypadku operacji ratującej życie mężczyzna musi wyrazić na nią zgodę. Kobieta może być regularnie gwałcona i bita przez swego męża czy nawet ojca, który może ją również zabić i nie poniesie kary, gdyż stoją za nim duchowni, którzy twierdzą, że kobieta jest własnością mężczyzny i ten może zrobić z nią to, co mu się podoba.
Z pewnością sięgnę po wcześniejsze części.

ankrolik | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Ciekawie napisana. Opisuje codzienne zycie kobiet w Arabii

Natalia | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Nadszedł wreszcie czas, kiedy przeczytałam tę książkę, a z tym zamiarem borykałam się od dawna. Czy było warto? Nie odpowiem na, to pytanie. Muszę przyznać, że do tej pory nie miałam jakiegoś większego pojęcia jak wygląda życie w Arabii Saudyjskiej. Ta książka mi, to przybliżyła.
Porusza ona bardzo trudne tematy, opisuje wstrząsające sceny, wydarzenia z życia głównie kobiet, bo, to one są ofiarami. Są "niewolnicami", ale też prekursorkami zmian, które wymagają siły, odwagi i determinacji. Te cechy ma nasza tytułowa księżniczka, Sułtana. To ona jest narratorem wszystkich tych historii. Poznajemy ten świat jej oczami. Z jednej strony bogactwo, pałace, wykwintne dania, dobrobyt, a z drugiej bieda, nędza, brud, choroby, przemoc. A oba te światy łączy, to, że kobiety są poniewierane, bite, gwałcone, a narodziny córki napawają rodziny smutkiem.
Nie zdawałam sobie sprawy, że w XXI wieku istnieje kraj w, którym kobiety nie mogą,np. prowadzić samochodu, nie mają żadnych praw, a w sprawie...