Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki

Wydawnictwo: Znak Literanova
Behind Palace Walls. In the service of Saudi princess.
Beata

Prawda o zamkniętym świecie saudyjskiej arystokracji. Za drzwiami pałacu w Rijadzie saudyjska księżniczka Arabella wiedzie typowe życie arabskiej arystokratki. Jej garderobę wypełniają abaje od Chanel i kolekcje drogich torebek, a z szuflad wysypuje się brylantowa biżuteria. Codzienność kobiet z saudyjskiej rodziny królewskiej to baśniowe przyjęcia na pustyni, stoły uginające się od egzotycznych rarytasów i przejażdżki drogimi samochodami. A przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka…

Autorka tej książki, absolwentka elitarnej szkoły dla kamerdynerów, została osobistą asystentką księżniczki. Aby nie stracić posady, musiała się zmagać z pretensjami rozkapryszonej arystokratki. Jednak gdy poznała ją lepiej, odkryła smutną prawdę o przeszłości księżniczki. Czy to możliwe, że za zasłoną bogactw i splendoru kryje się nieszczęśliwa dziewczyna, która w bezsenne noce marzy o byciu kimś zwyczajnym? Za drzwiami pałacu to szokujący obraz życia w rezydencji saudyjskiej księżniczki. Korzystając z własnych doświadczeń, autorka opisuje świat, do którego bardzo nieliczni obcokrajowcy kiedykolwiek uzyskali dostęp. Ze względu na szczegóły, które zdecydowała się ujawnić, dla bezpieczeństwa ukrywa się pod pseudonimem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Martyna | 2019-07-28
Przeczytana: 21 marca 2019

Tematyka, którą po prostu wielbię. Bardzo ciekawa książka opowiadająca prawdziwą historię asystentki saudyjskiej księżniczki. Pod pseudonimem zdradza ona jak wyglądało życie w pałacu od tej drugiej strony i jak ciężkie było ono z księżniczką. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu książkę pochłania się w mig.

Zimna | 2019-03-30

Może nie jest to wyszukana literatura, ale daje łatwy dostęp do informacji na temat życia w Arabii Saudyjskej, które są "zakazane". Ciężko oswoić się z myślą, że są w tych czasach kraje, w których ludzie są tak odmiennie i źle traktowani.

Ewelina | 2019-03-15
Przeczytana: 03 marca 2019

Liczyłam na wiele więcej wobec tej książki.

elfilka | 2019-01-22
Przeczytana: styczeń 2019

Książka przeciętna, ale ciekawa. Historia spisana przez osobistą asystentkę saudyjskiej księżniczki. Dużo trudnych emocji autorki. Czytając książkę miałam wrażenie, że kobieta nie do końca zdawała sobie sprawę z tego do jakiego kraju wyjeżdża i jaki ją los tam może czekać. Czasami miałam wrażenie, że miała ochotę na siłę odmienić księżniczkę. Wydawało jej się, że kontroluje to co się dzieje, a jednak nie. Nie bardzo wiem jak lepiej opisać książkę. Dobra do poczytania w podróży, nie wymaga dużego skupienia ;-)

Helluo_librorum | 2019-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Autorka odsłania przed nami kulisy życia pałacu w Rijadzie. Tak naprawdę jednak niewiele można się z jej książki dowiedzieć. Autorka przede wszystkim opisuje swoje życie towarzyskie, spotkania z innymi przyjezdnymi i królewskie bale, z których właściwie każdy wygląda tak samo. Jest tam też kilka scenek z życia księżniczki i jej służby, ale to jednak za mało. Spodziewałam się relacji z arabskiego pałacu, a dostałam coś na kształt powieści obyczajowej. Historia miała potencjał, jednak nie został on wykorzystany.

Na_regale_u_Lidii | 2019-01-09

Książka jest wciągająca historią, która przedstawia tajemnice do których dostęp mają tylko nieliczni. Jest to fascynująca opowieść o bajkowym życiu dynastii, gdzie służba podstawia swoim pracodawcom wszystko pod nos. Dzięki szczegółowym opisom dowiadujemy się również o tym, że rodzina królewska znęca się nad służbą, a za pobicia i milczenie dostają nic nie warte prezenty. Cay dowiaduje się o tym po kolejnym ataku furii księżniczki, ponieważ odkryła zdjęcia, które są dowodem licznych pobić i „rozrywkowego” życia w ojczystych krajach pracownic oraz w czasie przerw w pracy. Robiąc zdjęcia dziewczyny szukały rozrywki wśród codziennych obowiązków, ponieważ nie mogą wychodzić z pałacu. Służące znoszą upokorzenia ponieważ w swoich ojczyznach mają rodziny na utrzymaniu, po zakończeniu rocznych kontraktów są przetrzymywane przez to, że rzekomo księżniczka nie ma chętnych do pracy lub kobieta dla własnego kaprysu nie chciała wyrazić zgody na wyjazd z kraju.
Książka pozwala dostrzec świat z...

Magdalena | 2018-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2018

Najbardziej ciekawiły mnie "kulisy" kompletnie nieznanego mi świata Arabii Saudyjskiej. Poniekąd czegoś się dowiedziałam, natomiast na pewno spodziewałam się więcej. Główna bohaterka jest kobietą dojrzałą, jednak podczas czytania miałam bardzo duży zgrzyt - niby kobieta jest dojrzała, jednak zachowuje się i myśli jak, co najwyżej, dwudziestolatka. Czasem było to dość drażniące.
Czegoś mi w tej książce zabrakło, może po prostu była za krótka? ;)

Karolina | 2018-08-19
Na półkach: Przeczytane, Islam, Ebook
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Łatwa, krótka i przyjemna. Książka jest bardziej jak opowiadanie, wystarczyła mi na jedną dłuższą podróż pociągiem. Nie wnosi zbyt wiele na temat kultury Saudyjskiej, ale polecam w ramach odpoczynku od cięższej lektury.

fqa | 2018-07-24

lekka pozycja, ale odkrywająca rąbek tajemnicy życia arabskiej księżniczki

| 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Wyobraźcie sobie, że jesteście sami w obcym świecie, gdzie nikomu nie można zaufać. Poddawani regularnemu terrorowi psychicznemu. Bez możliwości ucieczki przed wygaśnięciem kontraktu. Taki los spotkał główną bohaterkę książki – Cay Garcię (pseudonim).

Perypetie dziewczyny w Arabii Saudyjskiej poruszyły mnie. Bardzo polubiłam główną bohaterkę – „pani C.” była niezwykle wrażliwa, kochała zwierzęta (a zwłaszcza koty) i cierpiała, widząc, jak są traktowane w kraju, do którego trafiła. Często również ratowała je przed śmiercią głodową, potajemnie kupując im karmę. Takie postępowanie zyskało moje uznanie – w przeciwieństwie do różnych zachowań księżniczki, co do których brak mi słów. Jak można traktować swoich pracowników w ten sposób? Codzienna przemoc psychiczna, a nawet fizyczna (!), wpędzanie w różne choroby (z powieści wynika, że sama bohaterka borykała się z Zespołem Drażliwego Jelita, który jest przecież schorzeniem wynikającym po części z nadmiernego zdenerwowania)… Oburzające....