W kręgu księżniczki

Okładka książki W kręgu księżniczki Jean Sasson
Okładka książki W kręgu księżniczki
Jean Sasson Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Księżniczka (tom 3) reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Cykl:
Księżniczka (tom 3)
Tytuł oryginału:
Princess Sultana's Circle
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2017-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2000-12-12
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036493
Tłumacz:
Bożena Krzyżanowska, Krzysztof Krzyżanowski
Tagi:
Bożena Krzyżanowska Krzysztof Krzyżanowski
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
251 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
131
107

Na półkach:

Książki traktujące o kobietach żyjących w innych ramach kulturowych od zawsze budziły moją ciekawość. Tutaj zachęciło mnie zapewnienie autorki, iż jest to opowieść osnuta na faktach.
Bardzo przyjemna pozycja, napisana lekkim językiem i absolutnie nie nudna. Główną bohaterką powieści jest Sułtana, nieziemsko bogata kobieta z książęcego rodu bardzo znudzona narzuconą jej bezczynnością. Sfrustrowana skostniałym, przemocowym wręcz nieludzkim wobec kobiet prawem w swoim kraju, próbuje wymyśleć sposób na poprawę życia nie tylko swoich rodaczek.

Książki traktujące o kobietach żyjących w innych ramach kulturowych od zawsze budziły moją ciekawość. Tutaj zachęciło mnie zapewnienie autorki, iż jest to opowieść osnuta na faktach.
Bardzo przyjemna pozycja, napisana lekkim językiem i absolutnie nie nudna. Główną bohaterką powieści jest Sułtana, nieziemsko bogata kobieta z książęcego rodu bardzo znudzona narzuconą jej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
524
306

Na półkach: ,

Odpychający naród. Najbardziej żal biednych młodych dziewcząt i ich matek.

Odpychający naród. Najbardziej żal biednych młodych dziewcząt i ich matek.

Pokaż mimo to

avatar
39
15

Na półkach:

Prawdziwe oblicze królewskich obyczajów. Arabski przepych, władza, poligamia i inne ciekawostki odmiennego świata wkręcone w fabułę z życiem rezolutnej księżniczki.

Prawdziwe oblicze królewskich obyczajów. Arabski przepych, władza, poligamia i inne ciekawostki odmiennego świata wkręcone w fabułę z życiem rezolutnej księżniczki.

Pokaż mimo to

avatar
307
307

Na półkach:

Ostatnim czasem sięgnęłam po książkę autorstwa Jean Sasson pod tytułem „W kręgu księżniczki”. Publikacja ta opowiada o losach kobiet żyjących w Arabii Saudyjskiej. Życie nas kobiet z Europy różni się od życia Saudyjek. I to bardzo. Nie ważne jest to czy jest osobą z rodziny królewskiej czy damą z biednej rodziny. Chociaż wiadomo różnica istnienia nas kobiet jest kolosalna. Jednakże nie spodziewałam się, że Saudyjki mają aż tyle nakazów i zakazów jeśli chodzi o ubiór by wyjść do sklepu. Ale najbardziej przeraził mnie fakt, że niektórzy mężczyźni traktują kobiety jak zło konieczne. Do tego zadziwia mnie fakt, że są wstanie zastraszyć własne córki by te nie mogły się przeciwstawić przy wyborze męża. A najczęściej te biedne dziewczynki są wydawane za mąż za dużo starszych mężczyzn. Ku mojemu zdziwieniu sam fakt, że jeszcze rodziny sprzedają kobiety i dzieci mnie zatrważa do chwili obecnej. Ale najgorsze w tym wszystkim jest to, że kobietom które zostały zgwałcone bardzo często nie zostaje udzielona pomoc psychologiczna! Przecież takie zdarzenie na pewno zostaje w psychice kobiet do końca życia. Do tego przez resztę swojego bytu muszą mieszkać i kontaktować się z ich oprawcami.
Podsumowując książka Jean Sasson „W kręgu księżniczki” uświadomiła mi jak moje życie różni się od losów kobiet w Arabii Saudyjskiej. Co prawda wiedziałam, że u muzułmanów jest wielożeństwo ale nie byłam do końca świadoma. Jednak uzmysłowiła mi, że bardzo często te kobiety są traktowane nie dość, że jak służące ale również nie mogą dochodzić swoich praw. Ten fakt jest tak przerażający, że aż niemożliwy. Ale tak naprawdę się dzieje. Polecam zapoznać się z tą książką bo jest naprawdę godna przeczytania.

Ostatnim czasem sięgnęłam po książkę autorstwa Jean Sasson pod tytułem „W kręgu księżniczki”. Publikacja ta opowiada o losach kobiet żyjących w Arabii Saudyjskiej. Życie nas kobiet z Europy różni się od życia Saudyjek. I to bardzo. Nie ważne jest to czy jest osobą z rodziny królewskiej czy damą z biednej rodziny. Chociaż wiadomo różnica istnienia nas kobiet jest kolosalna....

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
20

Na półkach:

Szczerze powiedziawszy czytając ksiazki Laili Shukri, wiecej sie dowiedziałam o życiu i realiach tamtych krajów. Nie porywała, momentami zmuszałam się do czytania tej książki! 5/10

Szczerze powiedziawszy czytając ksiazki Laili Shukri, wiecej sie dowiedziałam o życiu i realiach tamtych krajów. Nie porywała, momentami zmuszałam się do czytania tej książki! 5/10

Pokaż mimo to

avatar
651
592

Na półkach: ,

Na wstępie chciałabym podziękować wydawnictwu Znak za przesłanie egzemplarza recenzenckiego tej wspaniałej książki, którą przeczytałam z dużą przyjemnością. Dziękuję!

Życie kobiet w Arabii Saudyjskiej jest pełne wyrzeczeń, rezygnacji ze swoich potrzeb oraz marzeń każdego dnia. Płeć piękna nie ma żadnych praw. Nie dla niej jest wiedza, podjęcie zarobkowej pracy również jest poza jej zasięgiem. Jako żona jest zmuszona do całkowitego posłuszeństwa mężowi. To on jest panem jej bytu i od niego zależy los kobiety, którą pojął za małżonkę. Mężczyźni żyją jak królowie. Mają prawo znęcać się, gwałcić, poniżać. Robią to bezkarnie. Arabki to istoty bezbarwne, wystraszone, pokorne. Ciche i skryte. Kiedy czytamy książki o ich życiu, prawdziwe historie, ciężko uwierzyć, że w czasie, kiedy my cieszymy się wolnością, możemy spełniać własne pragnienia, realizować cele, wspinać się po szczeblach do osobistego i zawodowego spełnienia, inne kobiety żyją w ciągłym paraliżującym, rujnującym je przede wszystkim wewnętrznie lęku. Wychodząc na ulice Arabii Saudyjskiej poznajemy głównie pewnych siebie mężczyzn. Kobiety, które mają w sobie tyle mądrości, delikatności, pragnień trwają w ukryciu.


Sułtana to główna bohaterka najnowszej książki Jean Sasson "W kręgu księżniczki". Miała ogrom szczęścia. Kiedy na jej oczach kobiety wychodziły za mąż za okropnych, pozbawionych jakichkolwiek uczuć, dużo starszych od siebie mężczyzn, ona poślubiła dobrego człowieka, któremu nie obce były słowa "szacunek", "miłość". Dla Karima nie liczyła się tylko satysfakcja seksualna. Takiego mężczyzny trzeba szukać ze świecą w tamtym zakątku świata. Spełniona Sułtana jednak nie osiada na tronie szczęścia. Postanawia działać w sprawie zastraszanych, poniżanych, gwałconych kobiet. Jest to niezwykle trudne zadanie do wykonania w codzienności, w której słowa płci pięknej są niczym. Są one po prostu nic nie warte, prędko zapominane a często wcale nie wypowiedziane. Wraz ze swoimi siostrami pragnie uchronić swoją bratanicę przed największym błędem jej życia. Niestety, nie mogą zapobiec nieszczęściu, ponieważ ostatnie słowo należy do ojca dziewczyny, który jest bezwzględnym, zatwardziałym we własnych przekonaniach człowiekiem. Nikt nie powiedziałby, że Ali jest bratem Sułtany... Główna bohaterka załamuje się porażką, lecz jest to krótkotrwałe uczucie przegranej, ponieważ nie zniechęca się do działania. Czuje w sobie niezwykle silną wolę pomocy innym. Jest świadoma tego, że jeśli ona nic nie zrobi, być może nikt inny nie będzie skory wyciągnąć dłoń w kierunku potrzebujących. Sułtana wiedząc, że ma oparcie w kochającej, oddanej rodzinie pnie się w górę aż osiągnie sukces. Jest jedną z nielicznych kobiet, które w Arabii Saudyjskiej mają szczęście i chciałaby, aby Arabki zaznały lepszego życia.

"W kręgu księżniczki" to wstrząsająca historia kobiet zamieszkujących Arabię Saudyjską. Przesiąknięta emocjami, pełna niesprawiedliwości i bólu, lecz jest jeszcze coś... W tejże publikacji autorka przedstawia wyższość mężczyzn. Otrzymujemy obraz męża jako pana i władcy żony, kobiety jako służącej i poddanej, niewolnicy. Mężczyzna może wszystko, kobieta... nie może nic. Ten kontrast wzbudza w czytelniku oburzenie, żal. Tematyka książki jest niezwykle trudna i wymagająca ale dzięki talentowi autorki czyta się płynnie i z rosnącym zaciekawieniem. "W kręgu księżniczki" znajdziemy też iskierkę nadziei. Słońcem w książce jest miłość jaka łączy Sułtanę i Karima. Dzięki tej dwójce pozycja nie jest tylko smutnym obrazem, w którym dominuje poniżenie.

Poznaj dobre serce Sułtany, która marzy o tym, aby kobiety były kochane, a nie zastraszane...

Chociaż tytuł "W kręgu księżniczki" jest trzecim tomem cyklu, można z powodzeniem przeczytać go bez zapoznania się z poprzednimi częściami.

Na wstępie chciałabym podziękować wydawnictwu Znak za przesłanie egzemplarza recenzenckiego tej wspaniałej książki, którą przeczytałam z dużą przyjemnością. Dziękuję!

Życie kobiet w Arabii Saudyjskiej jest pełne wyrzeczeń, rezygnacji ze swoich potrzeb oraz marzeń każdego dnia. Płeć piękna nie ma żadnych praw. Nie dla niej jest wiedza, podjęcie zarobkowej pracy również jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
274
63

Na półkach: ,

Książka opowiada o życiu sułtany, otoczonej przepychem, bogactwami, wielkimi pieniędzmi i liczną rodziną. Ma męża, który spełnia wszystkie zachcianki. Z opisów dowiadujemy się także jak wygląda świętowanie, podróże do innych krajów własnym samolotem i "wypady" na pustynię. Jest też buntowniczką, która nie zgadza się z okrutnym i niesprawiedliwym traktowaniem kobiet. Jednak niestety... jedna sułtana nie jest w stanie zmienić prawa ani wiary, która jest tak bardzo zakorzeniona. Podejmuje próby niektórych działań, na przykład ratowania prywatnych prostytutek swojego kuzyna, jednak te działania przysparzają jej jeszcze wiecej kłopotów niż pożytku. Tak naprawdę mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Sułtana cieszy się bogactwem, które ją otacza i którym dysponuje, ale to nie wystarczy aby zmienić los tych, którzy według niej są najbardziej uciśnieni.

Książka opowiada o życiu sułtany, otoczonej przepychem, bogactwami, wielkimi pieniędzmi i liczną rodziną. Ma męża, który spełnia wszystkie zachcianki. Z opisów dowiadujemy się także jak wygląda świętowanie, podróże do innych krajów własnym samolotem i "wypady" na pustynię. Jest też buntowniczką, która nie zgadza się z okrutnym i niesprawiedliwym traktowaniem kobiet. Jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
21
20

Na półkach: ,

Polecam każdemu .Napisana prostym ,zrozumiałym językiem.Piękne opisy i dużo wiadomości o życiu arabskim. Na pewno przeczytam inne części książek tej autorki.

Polecam każdemu .Napisana prostym ,zrozumiałym językiem.Piękne opisy i dużo wiadomości o życiu arabskim. Na pewno przeczytam inne części książek tej autorki.

Pokaż mimo to

avatar
950
496

Na półkach:

"W kręgu księżniczki" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jean Sasson, a zarazem drugie książkowe jeśli chodzi o wgląd w królewskie życie toczące się w Arabii Saudyjskiej. Życie ociekające bajecznym, niemalże niemożliwym do wyobrażenia bogactwem, lecz niezupełnie pozbawione trosk, zwłaszcza jeśli miało się nieszczęście urodzić kobietą w tym kraju zdominowanym przez fanatyzm religijny i w zupełności podporządkowanym mężczyznom. Kobiety w Arabii Saudyjskiej są traktowane niewiele lepiej od służby i uznawane za własność swoich ojców, a następnie mężów. I o ile niektóre z nich mogą się cieszyć dość wyrozumiałym mężem, który traktuje je z pewną czułością, a niekiedy nawet czymś na kształt szacunku, o tyle większość z nich jest wydawana za mąż wbrew swojej woli, jest tłamszona, maltretowana i niekiedy brutalnie gwałcona. Główna bohaterka Sułtana jest jedną z wielu księżniczek z rodu Saudów - ta czterdziestoletnia kobieta jest matką dwóch nastoletnich córek i żoną kochającego Karima. Sułtana na tle swoich licznych sióstr oraz kuzynek wyróżnia się temperamentem oraz ogromną wrażliwością na los ciemiężonych arabskich kobiet. Nie mogąc znieść uczucia bezsilności, a także samotności podczas częstej nieobecności męża, nieco zbyt ochoczo sięga po alkohol (oficjalnie zakazany przez religię) i papierosy. Ciężko jej również wytrwać podczas obowiązkowego postu w okresie ramadanu i przez to co roku musi odbyć swoistą pokutę. Przez większość powieści widzimy jak Sułtana się miota, chcąc a jednocześnie nie mogąc otwarcie pomóc zniewolonym kobietom. Fortele do których się ucieka nie zawsze się udają, jak to było chociażby w przypadku próby uwolnienia dziewczyn przetrzymywanych wbrew ich woli w haremie jej kuzyna Faddela. Nie jest również w stanie zrobić czegokolwiek z dzieckiem uprowadzonym przez biologicznego ojca z Nowego Jorku do Arabii Saudyjskiej. Takie jest arabskie prawo. Jedynie koniec powieści przynosi pewien przełom. Gdy jeden z jej bratanków wraz z dwoma jej siostrzeńcami gwałcą zbiorowo nastoletnią pakistańską niewolnicę kupioną przez jednego z nich, Sułtana podczas rodzinnego zebrania przeciwstawia się takiemu stanowi rzeczy. Czyż jej krewni nie są w stanie znaleźć sobie chętnych kobiet do współżycia, czy koniecznie muszą kupować kobiety, a potem robić z nimi to co chcą, brać siłą? Pakistańska służąca podczas gwałtu straciła dużo krwi i konieczna była interwencja lekarza. Zgodnie z prawem należała do Szadiego, który kupił ją za gotówkę, ale Sułtana za nic nie chciała pozwolić, by to on zawiózł dziewczynę do szpitala. Wiedziała, że tym samym dziewczyna będzie stracona. Nieoczekiwanie po jej stronie stanęło kilka starszych sióstr, a młodziutka służąca znalazła schronienie w domu Sułtany jako pomoc przy dzieciach. Kilka kobiet z rodziny królewskiej postanowiło zaprzestać bycia biernymi obserwatorkami cierpienia dziewcząt oraz kobiet. "W kręgu księżniczki" to wciągająca i fascynująca podróż przez arabską kulturę, niemniej bywały momenty, gdy cierpła mi skóra podczas czytania. Powinnyśmy dziękować losowi każdego dnia za to, że urodziłyśmy się w wolnej Europie, gdzie większość kobiet może cieszyć się swobodą.

"W kręgu księżniczki" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jean Sasson, a zarazem drugie książkowe jeśli chodzi o wgląd w królewskie życie toczące się w Arabii Saudyjskiej. Życie ociekające bajecznym, niemalże niemożliwym do wyobrażenia bogactwem, lecz niezupełnie pozbawione trosk, zwłaszcza jeśli miało się nieszczęście urodzić kobietą w tym kraju zdominowanym przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
344
290

Na półkach:

Polecam wszystkim, którzy interesują się Bliskim Wschodem. Zwłaszcza kobietom :) Bycie księżniczką to jednak nie jest taka prosta sprawa :)

Polecam wszystkim, którzy interesują się Bliskim Wschodem. Zwłaszcza kobietom :) Bycie księżniczką to jednak nie jest taka prosta sprawa :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    352
  • Przeczytane
    322
  • Posiadam
    69
  • Ulubione
    11
  • Chcę w prezencie
    5
  • Tematyka arabska
    5
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    4
  • 2018
    4
  • 2017
    4
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Więcej
Jean Sasson W kręgu księżniczki Sułtany Zobacz więcej
Jean Sasson W kręgu księżniczki Sułtany Zobacz więcej
Jean Sasson W kręgu księżniczki Sułtany Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także