Byłam służącą w arabskich pałacach

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Wstrząsająca historia biednej Hinduski, która służyła możnym tego świata. Opowieść o Bibi Shaik, jednej z milionów służących w bogatych krajach Zatoki Perskiej, żyjącej w systemie współczesnego niewolnictwa. Laila Shukri wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu. Dziesięcioletnia Bibi zostaje wysłana przez swoją matkę do pracy do Kuwejtu. Musi nauczyć się służyć tak, żeby...

Wstrząsająca historia biednej Hinduski, która służyła możnym tego świata.

Dziesięcioletnia Bibi zostaje wysłana przez swoją matkę do pracy do Kuwejtu. Musi nauczyć się służyć tak, żeby pracodawcy byli z niej zadowoleni. Z czasem odkrywa, że jest od nich całkowicie zależna. Oni decydują o jej prawie do wolności, prawie do jedzenia, prawie do życia.
Jak wygląda życie służących w arabskich domach i pałacach? Jaka jest cena, którą można płacić za namiastkę normalnego życia? Odległy świat, odrębna mentalność i obyczaje. To wszystko szokuje Europejczyków.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Opinie czytelników (1916)
Alicja | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

"Czasem trzeba umrzeć, żeby narodzić się na nowo".(str.381)

Jest to wstrząsająca historia hinduskiej dziewczyny, która przeszła piekło na ziemi. Opowiada o sobie i o wielu innych, urodzonych w biednych krajach, wysyłanych do Kuwejtu czy Arabii Saudyjskiej, by zarobić na utrzymanie swojej rodziny. W wieku dziesięciu lat zostaje wysłana do Kuwejtu, sama, bez znajomości języka i żadnego doświadczenia. Na głowę tego dziecka spada tyle obowiązków, że nie ma czasu na odpoczynek. Całodobowa praca i całkowita zależność od pracodawców. Łzy, smutek,upokorzenie, zwątpienie, tęsknota za domem towarzyszyły jej na co dzień. A do tego brak swobody i liczne ograniczenia.
Z upływem czasu zmieniali się jej pracodawcy, była służącą na dworach królewskich i poznawała tamtejsze życie i przepych tam panujący.
Jej nieszczęście polegało na tym, że całe życie była zależna od innych, nie mogła podejmować samodzielnie żadnych decyzji. Pracodawcy wymagali od niej pracy ponad jej siły, rodzina i bliscy...

beata | 2016-02-15
Na półkach: Lektury m. M., Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książka porusza wiele ważnych tematów, m. in. skrajnej biedy, miejsca kobiet w krajach arabskich, handlu kobietami, współczesnego niewolnictwa itp… Niestety, autorka przedstawia to w sposób, hm, chyba bliższy brukowcom, niż literaturze nawet niskich lotów.

Ok. Czytałam tę pozycję bezpośrednio po „Wyznaję” Jaume Cabré. Wiem, że po powieściach, które znacząco podwyższą poprzeczkę oczekiwań i doznań czytelniczych, wielu książkom trudno się później obronić. Niemniej… Szkoda czasu. Całkowita nieznajomość Indii – razi, kłuje w oczy, denerwuje. Całkowita nieumiejętność stworzenia psychologiczno-społecznie spójnych bohaterów (Bibi, która cierpiała głód, bywało, że przez kilka dni niczego nie miała w ustach, rzucała jedzenie na podłogę, bo „nie cierpiałam tej potrawy”; jedenastoletniej, niewinnej dziewczynce, będącej w nocy świadkiem sceny łóżkowej ze swoją chlebodawczynią w roli głównej, ranne wątpliwości, czy to nie był aby sen, rozwiał wzrok pani, bo „oczy madame wciąż płonęły...

Aleksandra | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Lubię książki o tematyce arabskiej, gdyż interesuje mnie ta odrębna kultura i z przyjemnością sięgnęłam po książkę Leili Shukri "Byłam służącą w arabskich pałacach". Nie jest to literatura przyjemna, gdyż opisuje koszmar jaki spotyka ubogie Hinduski, które aby zarobić pieniądze już jako dziewczynki wysyłane są na służbę. To opowieść o współczesnym niewolnictwie, które niestety kwitnie i ma się dobrze. Książkę powinno się przeczytać, by nie mieć złudzeń co do prawdziwych realiów życia w krajach arabskich.

Lidka | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

Książka zdecydowanie ciekawsza od pierwszej ,którą autorka wydała. Przedstawione życie Bibi pochodzącej z biednej rodziny gdzie już w wieku 10 lat została zmuszona do pracy na rzecz całej rodziny. Nieprawdopodobne a prawdziwe. Polecam

Sagittaire | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Nie najgorsza książka o świecie arabskim ale i nie najlepsza. Czyta się szybko i przyjemnie. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę, dowiedziałam się kilku nowych, ciekawych rzeczy (np. ciekawe opisy wypoczynku na pustyni, czy szczegóły życia służby).
Pod kątem formalnym - jak na autobiografię - całkiem zgrabnie.
Niby wszystko OK, tylko po lekturze zatęskniłam do tych silnych wrażeń, jakie mi dała "Uwięziona w Teheranie". Czy jeszcze kiedyś przeczytam biografię o świecie arabskim, która mnie tak pochłonie, rozdygocze i obezwładni jak "Uwięziona"? "Byłam służącą" takiego efektu nie osiągnęła jednak książkę polecam.

Peyton | 2016-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Bibi Shaik, Hinduska wysłana na służbę do Kuwejtu opowiada wstrząsającą historię swojego życia. Jak to w takich książkach bywa - przesycenie przemocą, okrucieństwem i terrorem to nic nadzwyczajnego.

Mimo ciężkiego i nieprzyjemnego tematu czyta się bardzo szybko, autorka ma lekki styl i w taki sposób poprowadziła fabułę, że nigdy nie wiadomo co zaraz się wydarzy, powieść jest nieprzewidywalna i NIEMAL cały czas się coś dzieje.
Mimo to... Jak dla mnie za dużo "zapychaczy". Kilkakrotnie wepchnięto parę kompletnie oderwanych od fabuły wątków, które nie mają nic a nic wspólnego z całą treścią książki. Są to zazwyczaj jakieś wydarzenia historyczne, czasem wcześniejszych władców, książąt lub po prostu innych ludzi. Na początku czytałam, bo co miałam zrobić. Łudziłam się, że ma to cokolwiek wspólnego z fabułą, ale gdy zorientowałam się, że jednak nie, po prostu je omijałam. Ani to ciekawe, ani przydatne.

Jednak historia Bibi poruszyła mnie do tego stopnia, że gotowa jestem nazwać ją...

Gosia | 2016-03-31
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 31 marca 2016

Wzruszająca historia biednej hinduski Bibi, która aby zapewnić rodzinie podstawowy byt zatrudnia się jako służąca w Kuwejcie a późnej w Arabii Saudyjskiej. Ze łzami w oczach czyta się tą książkę, trudne czasy, ciężkie przeżycia 10-letniej dziewczynki - ale zakończenie historii napawa optymizmem. Sporo można również dowiedzieć się o zwyczajach panujących w krajach muzułmańskich, polecam.

migotynka | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Laila Shukri to pisarka ukrywająca się pod pseudonimem. Znawczyni Wschodu, Polka podróżująca i mieszkająca na stałe w krajach arabskich. Nie zatrzymuje się nigdzie na dłużej, jest typem wędrowniczki. Niezależnie od tego gdzie w danym momencie jest, udaje jej się poznać najbardziej skrywane tajemnice świata arabskiego. W 2014 roku debiutowała powieścią Perska miłość.

Powieść opowiada o Bibi Shaik, dziewczynce pochodzącej z biednej, hinduskiej rodziny. Matka wysłała ją do pracy do Kuwejtu, kiedy miała niespełna dwanaście lat. Musi nauczyć się zasad panujących w pałacach tak, aby pracodawcy byli z niej zadowoleni. W innym przypadku zostanie odesłana do domu – bez pieniędzy i bez jakichkolwiek szans na powrót.

Tak jak powiedziałam na wstępie, nie mam pojęcia czemu czytelnicy oceniają książkę tak nisko. Narratorką jest Bibi we własnej osobie, co pozwala nam zobaczyć ten dziwny, nieznany świat z perspektywy młodej, niewiele jeszcze rozumiejącej dziewczynki, która musiała bardzo szybko...

Cotton_Candy_Sky | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Ciężko czyta się takie historie. Szczególnie,gdy jesteś europejką,która sama decyduje o sobie,swojej wolności i godności.

Mamy tutaj historię Bibi,która już jako 10-latka musiała wyjechać ze swojego kraju i zostać służącą.
To,co działo się z nią potem jest straszne.
Naprawdę nie mogę zrozumieć,że takie rzeczy działy lub/i dzieją się na świecie.
Niezrozumiała jest dla mnie tamtejsza kultura.
A i zachowanie rodziny Bibi jest karygodne. Jestem w szoku,że dziewczyna nie mogła się temu przeciwstawić.
Dobrze,że koniec końców dziewczyna znalazła spokój i może godnie żyć.

Priada | 2017-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Myślałam że nie doczytam. Nie z powodu że książka beznadziejna nie byla bardzo dobra. Jednak zachowanie ludzi, zachowanie rodziny wobez bohaterki Bibi . Jak mozna obwiniać kogoś za rzeczy ktore nie zrobił, jak mozna mieć pretensje ze przyjechało sie do domu bo trwała ewakuacja i po drodze ograbiono Cie ze wszystkiego....kłócić sie i miec zale ze nie ma fortuny bo sie nie kradlo. MASAKRA niewolnictwo upadlanie ludzi nie tylko przez sponsorów ale rowniez rodziny.

zobacz kolejne z 1906