Córka islamu

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Seria: Kobiety Orientu
Wydawnictwo: Remi
Secrets of the henna girl
islam, małżeństwo, kobieta
literatura piękna
olciak84

Przejmująca opowieść o niezgodnych z prawem aranżowanych małżeństwach. Życie, jakie zna Zeba, wkrótce może się zmienić... Zeba jest zwyczajną szesnastolatką, lubi się bawić, czeka na wyniki egzaminów i marzy o tym, żeby się zakochać. Podczas letniego wyjazdu do rodzinnego Pakistanu rodzice aranżują jej małżeństwo. Nie będzie to życie, o jakim marzyła Zeba. Czy sprzeciwi się rodzinie? Czy zostanie żoną starszego kuzyna?

źródło opisu: Wydawnictwo Remi Katarzyna Portnicka-Krakowska, 2013

źródło okładki: www.wydawnictworemi.pl

Agnieszka | 2019-04-12

Książkę skończyłam czytać z 1,5 miesiąca temu i szczerze? nawet nie pamiętam że ją czytałam. Wieje nudą, własciwie to czułam nawet przeciąg jak czytałam to opowiadanie poziom klasy 4, ale nie liceum tylko podstawówki. W kółko Macieju o tym samym, co ta biedna Zeba ma zrobić i czemu. Jej rodzice kilka razy przeprowadzają ta sama rozmowe sic! żeby ją nakłonić do małżeństwa aranżowanego i wogóle, porzucają ją w kraju przodków, radź sobie córciu teraz sama. Brzmi nieprawdopodobnie? Jak dla mnie NIE. Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek pojęcie o kulturze wschodu (a mieszkając w UK to nie ma bata, coś tam musi wiedzieć mając za sąsiadów, współpracowników i szefów ludzi "stamtąd") no to nie opcji żeby NIE WIEDZIEĆ. Historia była wiec przewidywalna jak budowa cepa ale przeczytałam ją, bo ja lubię się nad sobą znęcać.
Jeśli więc wiecie co to Islam, to nie czytajcie, nie polecam. A nawet jak nie wiecie, to poszukajcie inną, ciekawszą pozycję (to chyba nawet będzie każda inna pozycja dostępna...

Magdamon | 2019-01-13
Na półkach: Przeczytane, Islam
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Bardzo ciekawie napisane studium życia na prowincji pakistańskiej i feudalnych obyczajów obecnie tam panujących. Tego nie poznamy podczas wycieczki turystycznej.Ksiązka otwiera przed nami oblicze islamu i pozwala zrozumieć, dlaczego Europejczyk nie jest w stanie tam funnkcjonować.

Ewa | 2018-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: marzec 2014

marlenap1 | 2018-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2018

,,Córka islamu" to wciągająca opowieść o młodej dziewczynie, która zostaje zmuszona do poślubienia swojego kuzyna. Nie godzi się z tym faktem, jednak za wszelką cenę próbuje sprzeciwić się woli rodziców i wuja, którzy chcą wydać ją za mąż. Czy jej się to uda? Warto przeczytać do końca, by dowiedzieć się prawdy.
W powieści widzimy szereg odniesień do kultury pakistańskiej. Co mnie najbardziej uderzyło? Ogromne różnice pomiędzy współczesną, ucywilizowaną Europą, gdzie wychowuje się główna bohaterka a Pakistanem, gdzie próbuje się ją zmusić do poślubienia niekochanej przez nią osoby. Na każdym kroku widać tradycje i zwyczaje, a także mentalność tamtejszych mieszkańców. Jakże są one inne od naszych! W jak niesprawiedliwy sposób traktowane są kobiety! Muszą być posłuszne mężczyznom, ustępować im we wszystkim, zawsze w cieniu za nimi.
Historia wciąga, porusza, zaskakuje. Jest wiele postaci budzących wręcz odrazę, jak chociażby wujek bohaterki wielki Szer Szach, którzy swoim zachowaniem...

Sandra | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Nie tego się spodziewałam. Oczekiwałam "mocniejszej" fabuły. Książka, któră czyta się z łatwościă i jednym tchem :) Nie zamęcza czytelnika!

Martyna | 2018-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2018

Zeba ma 16 lat i mieszka z rodzicami w Anglii. Na wakacje wyjeżdzą z nimi do Pakistanu. Okazuje się, że wakacje to początek jej koszmaru, bowiem rodzice zmuszają ją do ślubu z jej kuzynem. Czy uda jej się uciec? Jak zmieni się jej życie w ciągu kilku miesięcy?

Niesamowita opowieść o dziewczynie zmuszonej do małżeństwa. Porusza ważny problem- małżeństw z przymusu i małżeństw aranzowanych- zjawiska charakterystycznego dla kultury Dalekiego Wschodu i islamu. Jednocześnie pokazuje piękno i dzikość Pakistanu

aleex | 2017-08-13

Moim zdaniem książka jest ciekawa, możemy dzięki niej nauczyć się czegoś nowego obcej kulturze.

Pokusica | 2017-08-10

Poruszająca historia. Aż nie chce się wierzyć, że gdzieś obok na funkcjonuje świat, w którym kobieta nie może właściwie nic. Jest własnością najpierw ojca, który wydaje ją za mąż, potem męża, który nie jest partnerem ale właścicielem żony. Poruszające, głębokie.

Dyane Niew | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Lekka ksiazka w czytaniu, a porusza bardzo wazna kwestie.

dzikiebialko | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: sierpień 2017

Opowieść snuta przez młodą Pakistankę zderzającą się z rzeczywistością kraju swoich przodków.