Córka Islamu

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Seria: Kobiety Orientu
Wydawnictwo: Remi
Secrets of the henna girl
islam, małżeństwo, kobieta
olciak84

Przejmująca opowieść o niezgodnych z prawem aranżowanych małżeństwach. Życie, jakie zna Zeba, wkrótce może się zmienić... Zeba jest zwyczajną szesnastolatką, lubi się bawić, czeka na wyniki egzaminów i marzy o tym, żeby się zakochać. Podczas letniego wyjazdu do rodzinnego Pakistanu rodzice aranżują jej małżeństwo. Nie będzie to życie, o jakim marzyła Zeba. Czy sprzeciwi się rodzinie? Czy zostanie żoną starszego kuzyna?

źródło opisu: Wydawnictwo Remi Katarzyna Portnicka-Krakowska, 2013

źródło okładki: www.wydawnictworemi.pl

Alicja | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

"Jesteśmy kobietami. Zależymy od honoru naszych ojców i mężów. Musimy robić co mówią. Zawsze tak było".(str 34)
Autorka porusza bardzo istotny problem - aranżowanie małżeństw. Z nim zetknęła się nasza 16-letnia bohaterka muzułmanka wychowana w Anglii, udająca się na wakacje do rodzinnego Pakistanu. Tam świat rozpada się jej na kawałki. Obserwując tamtejsze życie nie może pogodzić się z zacofaniem jej kraju, hierarchią władzy majętnych, uległością i poddaństwem biednych, analfabetyzmem i rolą kobiet.Pozbawione możliwości edukacji, bez prawa decydowania o sobie i swoim losie, zdane na laskę ojców i mężów, bez sprzeciwu akceptujące wybór ich życiowych partnerów.Cześć z nich potrafiła się dostosować i uszanować wybory za nie dokonane, część mająca szersze aspiracje życiowe buntowała się, za co spotykała je kara.
"Prawo do wyboru powinno być normą, a nie luksusem" (str 53), niestety nie dotyczyło to kobiet pakistańskich. Tam czas zatrzymał się w miejscu, zwyczaje i tradycje kulturowe...

MountainTobacco | 2014-07-04

Wyobraź sobie młodą dziewczynę, taką jak inne... Marzącą o swoim przyszłym życiu, o szkole wyższej... karierze... W wolnym czasie wygłupiającą się ze swoją najbliższą koleżanką. Dziewczynę, która choć nie zapomniała o świecie islamu z którego pochodzi, to jednak czuje się jakby za pomocą magicznego lustra przechodziła do innego - swobodniejszego świata, w którym ma prawo walczyć o własne marzenia. Zeba ma poślubić kuzyna. Sytuacja obraca się teraz, tak że możemy dostrzec ją ze wszystkich stron. Powstają pytania. Na ile mamy prawo zarządzać losem innych wbrew ich woli? Czy Zeba ulegnie presji rodziny, czy postanowi walczyć o własne życie - takie jakie sobie dorastając wymarzyła? Pozostaje mi jedynie polecić tę opowieść:)

Justyna Antoniewicz | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Bardzo poruszyła i wzruszyła mnie do łez ta opowieść o dziewczynie Zebie która mieszkała w Anglii,,a rodzice pochodzili z Pakistanu musiała wyjechać do rodzinnego miasta swoich rodziców. Miała przyjaciółkę Susn z którą dzieliła sekrety i tajemnice trudna rozłąka, tęsknota za krajem.
Wielkie cierpienie, zmuszona została przez swojego Ojca by poślubić swojego Kuzyna. Ucieszyłam się jak jej babcia pomogła i uratowała od nie chcianego małzeństwa. Szczęśliwie się zakończyło, niezwykła książka i to prawdziwa. Polecam!!!

Marysieńka | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Powieść "Córka islamu" to lektura łatwa i lekka w odbiorze, nieskomplikowana, która bardzo otwarcie opowiada o skomplikowanych relacjach w społeczności muzułmańskiej. Nam wydaje się, że feudalizm to mroczna przeszłość. Europa bowiem przebyła długą drogę cywilizacyjną zanim zapanowała tu demokracja, po kolejnych latach buntów i powstań. Wraz z postępującą edukacją w coraz niższych warstwach społecznych narastała świadomość tego, że wszyscy ludzi są równi, że za swoją pracę powinni otrzymywać godziwe wynagrodzenie, które pozwoli im żyć, wychowywać kolejne pokolenia, że kobieta ma prawo decydować o sobie, o swoim losie, że ma prawo wybierać partnera, kształcić się i rozwijać. Wiadomo, że są nadal nierówności i będą, jedni są bogaci inni biedni, jedni mniej zaradni inni bardziej, ale normy prawne chronią przed wyzyskiem. Natomiast w tej pakistańskiej wiosce czas się zatrzymał. Nadal obowiązuje feudalizm, tradycje są wazniejsze od wiary, która jest dopasowywana do wymogów bogaczy i...

mclola20 | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 24 września 2015

"Córka Islamu" to jedna z lepszych książek o tematyce poświęconej kobietom w krajach muzułmańskich.
niezwykle poruszająca historia młodziutkiej Brytyjki podstępem wywiezionej do Pakistanu by tam wydać ją za mąż za kuzyna, do którego ta nic nie czuje. Może się wydawać że to historia jakich wiele, ale właśnie to jest w tym najbardziej przerażające, bo dlaczego w XXI wieku wciąż ma miejsce tak okrutny proceder? My tego nie zrozumiemy, bo u nas ślub się bierze TYLKO z miłości, nie ma znaczenia status społeczny czy zasobność portfela. Historie taka jak ta zapewne mogą mieć jakąś moc sprawczą mającą na celu zwrócenie oczu świata na setki tysięcy kobiet i mężczyzn celowo unieszczęśliwianych przez własnych rodziców w imię honoru, ale myślę też że to niewiele pomoże, to islam musi się zmienić i skończyć z nadinterpretacją Koranu. Bez tego ani rusz.

Monika | 2015-03-28
Przeczytana: 25 marca 2015

"Córka islamu" zdecydowanie wyróżnia się spośród książek o podobnej tematyce ukazując nam postacie różne kulturowo i światopoglądowo. Moją szczerą i wielką sympatię wzbudziła babcia głównej bohaterki, Pakistanka z zasadami i wielkim sercem.
Książkę zdecydowanie polecam.

malwina | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Historia Zeby, normalnej nastolatki majacej marzenia przyjaciol no I pakistanskie korzenie. Pod przykrywka wakacji rodzice wyworza ja w rodzinne strony, cel poslubienie kuzyna. Zaczyna sie walka Zeby o wolnosc, o sama siebie. Szczesliwie dziewczyna choc w Pakistanie ma wielu sprzymierzencow chcacych jej pomoc.
Historia choc banalna, wielu takie opisuje. Jednak jak kazda historia na faktach nie pozwala przejsc obojetnie I na dlugo zapada w pamiec.

pchelka3 | 2014-08-17
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Jest smutna ,ale i tak uważam że większość z nas powinna przeczytać tę książkę.Jest inna niż książki o podobnej tematyce które czytałam myślę że każdy kto czytał "Zhańbioną" powinien przeczytać też tę książkę.Sama czaje się na inne książki z serii tej powieście-pomimo tego że wiem że będą smutne,ale córka islamu daje dużo nadziei.Inne powieści o tej tematyce tak nią nie napawają."Minaret" jest moim zdaniem trudniejszy jeśli ktoś czyta książki z serii.

Justynka | 2013-07-23
Przeczytana: 27 czerwca 2013

CÓRKA ISLAMU jest to przejmująca historia dziewczyny mieszczącej w Anglii .Jej rodzice pochodzą z Pakistanu i wyjedza na wakacje do jej i jej rodziców pod pretekstem wakacji. Książka opowiada o arazowanym małżeństwie które rodzice już zaplanowali jej z góry z jej strszym kuzynem a także o obyczajach i zachowaniach w Pakistan książka o kulturze świata.ksiazka warta uwagi i przeczytania.

DuduS | 2015-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

To dopiero pierwsza moja książka o takiej tematyce, ale szalenie mnie zaciekawiła. Książka bardzo miła w odbiorze, co skutkowało bardzo płynnym czytaniem. Bardzo ciężko się od niej oderwać, słówka tam czytane same przewidywały co będzie w następnym akapicie - jestem pod wrażeniem.

Autorka doskonale potrafiła wzbudzić uczucia u odbiorców. W swojej istocie jest tak emocjonalna, że aż oczy same wypełniają się łzami. Ja zawsze bardzo mocno przeżywam akcje toczącą się w książkach.
Ta powieść świetnie pokazuje, że mimo różnych warstw społecznych są osoby, które odbiegają od muzułmańskich (choć sami są wyznawcami tej religii) tradycji i liczą się dla nich osoby bliskie im serca.

Najbardziej uroczymi postaciami w tej książce jest Farhat i babcia Zeby. Te kobiety mają serce na dłoni i są gotów zrobić bardzo wiele dla osób, które darzą specjalnym uczuciem.
Babcia pomimo tego, że widziała swoją wnuczkę tylko raz, to jednak postanowiła się sprzeciwić swoim kręgom kulturowymi iść w zgodzie...