Córka islamu

Okładka książki Córka islamu Sufiya Ahmed
Okładka książki Córka islamu
Sufiya Ahmed Wydawnictwo: Remi Seria: Kobiety Orientu literatura piękna
Kobiety Orientu
Secrets of the henna girl
Remi
2013-03-21
2013-03-21
Dobromiła Jankowska
islam małżeństwo kobieta

Wciągająca lektura o konflikcie między religią a głęboko zakorzenioną kulturą. Doskonale pokazuje relacje międzyludzkie, dramaty oraz szczęście bohaterów, na pewno sięgnę po kolejne książki z serii kobiety Orientu.

Mnie osobiście książka nie porwała. Przez dłuższy czas fabuła dość monotonna. Rozkręca się dopiero po połowie. Uderzyła mnie płytkość głównej bohaterki. Zastanawiam się czy to celowe działanie autorki, aby przedstawić szesnastolatkę jako typową, mało skomplikowaną nastolatkę o marzeniach tych samych dla każdej dziewczyny u progu dorosłego życia. Jako wartość widzę analizę sposoby myślenia muzułmańskich mężczyzn. Bez ogródek i w prawdzie jest przedstawiona rola kobiety w islamie.

Wspaniała, porywająca książka. Czytając ją miałam ok. 15lat. Przeczytałam ją szybko. Pewna sytuacja doprowadziła mnie nawet do łez. Polecam serdecznie. Motywy występujące w książce wykorzystałam w wielu egzaminach a nawet tym gimnazjalnym jak i maturze.

Ciekawa lektura, dzięki której można się zapoznać z obyczajami i tradycjami panującymi w innych kulturach - tylko czy one są dobre, szczególnie dla tak młodych ludzi? Książka pokazuje jak cenna jest wolność.

" Córka islamu" to kolejna książka z serii " Kobiety Orientu". Autorka porusza w niej problem jakim są aranżowane małżeństwa, często bez zgody współmałżonka.
Zeba jest szesnastoletnią muzułmanką mieszkającą w Londynie. Jedyne dziecko swoich kochających rodziców, uczęszcza do szkoły, spotyka się z przyjaciółką. Wiedzie życie z pozoru zwykłej nastolatki i nie w głowie jej chłopcy, a tym bardziej małżeństwo.
Kiedy rodzice proponują wakacyjny wyjazd do rodzinnego Pakistanu, dziewczyna nie przypuszcza, że to bilet w jedną stronę i cieszy się z podróży.
Na miejscu przeżywa szok, nie tylko kulturowy ale również co do warunków bytowych w jakich żyją tu ludzie.
Nastolatka buntuje się przeciwko brutalnemu światu w jakim miałaby żyć, gdzie rządzą mężczyźni, a kobieta nie ma prawa głosu. Przeraża ją perspektywa stania u boku męża, którego widziała raz w życiu, bycia posłuszną i zawsze w jego cieniu.
Nie rozumie co stało się z jej rodzicami, że nagle odwrócili się i zmienili swój stosunek do niej. Dlaczego ojciec z kochającego opiekuna przemienił się w tyrana, mówiącego tylko o honorze, niepatrzącego na uczucia i marzenia córki.
Jedyna osoba, która stoi po stronie dziewczyny, to ciepła, troskliwa i życzliwa babcia. Pozwala wnuczce zamieszkać u siebie do dnia zaręczyn, aby na spokojnie przemyślała swoje zamążpójście. Jako jedyna kobieta w wiosce staruszka jest szanowana, a mieszkańcy często proszą ją o radę i zgadzają się z jej zdaniem.
Główna bohaterka wykreowana została w taki sposób, że lubimy ją od samego początku. Przezywamy razem los nastolatki pełną emocji, poruszającą i chwytającą za serce.
Lekturę czyta się łatwo, a sama opowieść wciąga nie pozwalając się oderwać choćby na chwilę.
Wydawać by się mogło, że dzień ślubu, ten jedyny w życiu, wyczekiwany i wymarzony powinien być pełen miłości i szczęścia. Niestety nie wszystkim jest dane przeżyć go w ten sposób.
Historia, która nie powinna się wydarzyć jest często propagowana przez rodziny w islamskiej kulturze.
Książka na długo pozostanie w mojej pamięci.

Książkę skończyłam czytać z 1,5 miesiąca temu i szczerze? nawet nie pamiętam że ją czytałam. Wieje nudą, własciwie to czułam nawet przeciąg jak czytałam to opowiadanie poziom klasy 4, ale nie liceum tylko podstawówki. W kółko Macieju o tym samym, co ta biedna Zeba ma zrobić i czemu. Jej rodzice kilka razy przeprowadzają ta sama rozmowe sic! żeby ją nakłonić do małżeństwa aranżowanego i wogóle, porzucają ją w kraju przodków, radź sobie córciu teraz sama. Brzmi nieprawdopodobnie? Jak dla mnie NIE. Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek pojęcie o kulturze wschodu (a mieszkając w UK to nie ma bata, coś tam musi wiedzieć mając za sąsiadów, współpracowników i szefów ludzi "stamtąd") no to nie opcji żeby NIE WIEDZIEĆ. Historia była wiec przewidywalna jak budowa cepa ale przeczytałam ją, bo ja lubię się nad sobą znęcać.
Jeśli więc wiecie co to Islam, to nie czytajcie, nie polecam. A nawet jak nie wiecie, to poszukajcie inną, ciekawszą pozycję (to chyba nawet będzie każda inna pozycja dostępna na rynku LOL😂😉 ).

Bardzo ciekawie napisane studium życia na prowincji pakistańskiej i feudalnych obyczajów obecnie tam panujących. Tego nie poznamy podczas wycieczki turystycznej.Ksiązka otwiera przed nami oblicze islamu i pozwala zrozumieć, dlaczego Europejczyk nie jest w stanie tam funnkcjonować.

,,Córka islamu" to wciągająca opowieść o młodej dziewczynie, która zostaje zmuszona do poślubienia swojego kuzyna. Nie godzi się z tym faktem, jednak za wszelką cenę próbuje sprzeciwić się woli rodziców i wuja, którzy chcą wydać ją za mąż. Czy jej się to uda? Warto przeczytać do końca, by dowiedzieć się prawdy.
W powieści widzimy szereg odniesień do kultury pakistańskiej. Co mnie najbardziej uderzyło? Ogromne różnice pomiędzy współczesną, ucywilizowaną Europą, gdzie wychowuje się główna bohaterka a Pakistanem, gdzie próbuje się ją zmusić do poślubienia niekochanej przez nią osoby. Na każdym kroku widać tradycje i zwyczaje, a także mentalność tamtejszych mieszkańców. Jakże są one inne od naszych! W jak niesprawiedliwy sposób traktowane są kobiety! Muszą być posłuszne mężczyznom, ustępować im we wszystkim, zawsze w cieniu za nimi.
Historia wciąga, porusza, zaskakuje. Jest wiele postaci budzących wręcz odrazę, jak chociażby wujek bohaterki wielki Szer Szach, którzy swoim zachowaniem pokazują swą agresję i niechęć wobec kobiet, a także wobec ich sprzeciwu. Są jednak osoby ciepłe, życzliwe. Ciepłe uczucia wywołała we mnie babcia dziewczyny, zawsze obok , zawsze blisko, służyła jej radą i pomocą i pomogła przetrwać jakże trudny czas w Pakistanie.
Myślę, że powieść spodoba się osobom zainteresowanym kulturą islamu. Dla pragnących dowiedzieć się więcej o życiu i codzienności tamtejszych ludzi. Dla chcących wciągnięcia w ciekawą, aczkolwiek niebezpieczną i poruszającą podróż.

W powieści widzimy szereg odniesień do kultury pakistańskiej....

Nie tego się spodziewałam. Oczekiwałam "mocniejszej" fabuły. Książka, któră czyta się z łatwościă i jednym tchem :) Nie zamęcza czytelnika!

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • 2015
  • Orient

Dodaj cytat z książki Córka islamu