Dzieci dyktatorów

Enfants de dictateurs
Dorota Vinet, historia, dyktator, dzieci
literatura faktu
Ag2S

Alina Castro musiała do swojego ojca mówić: Comandante, a jej brat Fidelito był trzykrotnie porywany przez własnych rodziców! Syn Stalina dostał od taty płaszcz jako prezent ślubny, a siostra Swietłana była tak „zachwycona” swoją ojczyzną, że 13 lat po śmierci ojca uciekła na Zachód. Kim Dzong Un godnie zastąpił swego protoplastę, stając się najkrwawszym dyktatorem XXI wieku. Przeróżne osoby,...

Przeróżne osoby, miejsca, charaktery i losy. Mianownik ten sam – ojciec despota.
Niektóre dzieci zmuszono, by poświęciły swoją niewinność. Reżim widział w nich kontynuatorów rządzącej dynastii. Inne, dla odmiany, traktowano nie lepiej niż resztę społeczeństwa.
Musiały stać w blasku fleszy w służbie propagandy lub ukrywać się przed wzrokiem nieprzystępnego ojca, który się ich wyrzekł i skazał na wygnanie.
Część z nich przyznaje się do dziedzictwa swoich ojców. Dla innych ten ciężar jest nie do udźwignięcia. Te ostatnie będą ze wszystkich sił starały się przeciąć więzy łączące je z ludźmi, z którymi przyszło im dzielić życie.
Prawda o Dzieciach dyktatorów leży gdzieś między prywatną opowieścią o losach pojedynczych ludzi a wielką panoramą dziejów. Pora ją odkryć. I zrozumieć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Odzio | 2019-03-04
Przeczytana: 04 marca 2019

Bardzo interesująca książka opisująca losy i historie potomków najbardziej znanych dyktatorów XX/XXI wieku. Na ogół dużo słyszeliśmy o rodzicach (ojcach) natomiast niewiele wiemy o ich potomkach oraz losach ich rodzin. Ciekawy przegląd osobowości, zdarzeń i czasami wręcz patologicznych sytuacji, gdzie to dzieci przesiąknięte terrorem podążały śladami swoich rodziców. Ale są też pozytywne wyjątki od tych sytuacji.

Ksebardo | 2018-12-27
Przeczytana: 2018 rok

Dzieci Dyktatorów. Prawdziwe historie. Uwielbiam serię tych książek. Już kilka za mną, a akurat ten egzemplarz już poszedł dalej w świat :) Dlatego wrzucam Wam grafikę. 📚📚📚📖📖📖. Bardzo ciekawe historie dzieci, które musiały znosić piętno ich rodziców. Niektórzy byli dumni z potęgi (głównie ojców), ale część z nich musiała uciekać przed konsekwencjami czynów przywódców. Książka ta to prawdziwe historie, głównie dlatego, że powstała na podstawie rozmów z zainteresowanymi. Jakie powiązania miała Beyonce z dyktatorem? Kto uciekał do największego wroga-Stanów Zjednoczonych? A który syn okazał się ograniczony umysłowo mimo, że musiał sprawować władzę w Państwie? Jeśli lubisz historię pokazaną z całkowicie innej perspektywy to polecam Ci tę pozycję. Czytając te serie nigdy się nie zawiodłam :)

puertorico | 2018-08-10
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Przyznam się, że trochę ciężko mi ocenić tę książkę. Z jednej strony ciekawa, zwłaszcza jeśli chodzi o mało "popularnych" dyktatorów. Mam chęć dowiedzieć się więcej. Z drugiej trochę jednak za dużo historii autorzy chcieli upchnąć w jednej części ( można było podzielić na dwie i rozbudować rozdziały), bo odczuwam niedosyt.
Bardzo fajne były króciutkie wstępy przedstawiające zarys sytuacji np. dojście do władzy.

Teano | 2018-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

NIE POLECAM.
Po pierwsze - kiepskie tłumaczenie, fatalny język, nagminne gubienie tożsamości podmiotu. Na przykład fragment o Augusto Osvaldo, synu gen.Pinocheta. Kto zezwolił, kto usypiał, a kto pił? Z kontekstu wynika, że kompletnie pijany był syn Pinocheta, niestety z tekstu - że generał był bity, a potem zasypiał kompletnie pijany. (notabene syn Pinocheta dosłużył się tylko stopnia kapitana) Polska język, trudna język.
Albo zdanie: "Falaka jest wyjątkowo bolesna. Stopy puchną i przez kilka dni nie może ona chodzić. (falaka nie może chodzić?). Czasami poważnie zakłóca to równowagę." (czyją? Co czasem poważnie zakłóca równowagę? Ewentualnie, równowagę czego?)
Od tego typu błędów tekst się roi.
Ja rozumiem, że może się tak pomylić zwykły człowiek, nawet wykształcony, nawet polonista może niechcący zrobić taki lapsus. Ale nie w publikacji, którą rzekomo przejrzał jeszcze sztab redaktorów i korektorów!
To nie jedyny mój zarzut dotyczący języka.
Dawno, dawno temu, jeszcze przed...

Agnieszka | 2018-06-24
Na półkach: Przeczytane, Samo życie
Przeczytana: 23 czerwca 2018

To kolejna przeczytana książka z serii: Prawdziwe historie.
W mojej opinii słabsza niż poprzednie (Kobiety dyktatorów 1 i 2). W książce "Dzieci dyktatorów" zawarto 17 opowieści o losach dzieci, a w zasadzie to opowieści o rodzinie, czasem tylko najbliższej a czasem dalszej. Tak rozbudowana forma opowieści nie pozwoliła wypisać się autorom o dzieciach. Książka jest w zasadzie zarysem, wypunktowaniem, skromnym streszczeniem, które może zainteresować, ale nie daje satysfakcji. Może rozbudzić ciekawość, zmotywować do poszukiwań dokładniejszych źródeł. Rozdziały spisane przez różnych autorów, stąd też różnorodność stylów i pomysłów na opisanie bohaterów.

Dyktatorzy, to mężczyźni z krwi i kości, potrzebowali spełniać się w roli nie tylko polityków, ale atrakcyjnych mężczyzn. Żenili się i płodzili potomków, co często było celem samym w sobie, w większości zwykłą koleją rzeczy, a czasem "wyścigiem" i pokazem siły.

Większość z dyktatorów nie miało czasu dla swoich dzieci i w większości...

Ida | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Cała opinia na: GodzinaZksiazka.blogspot.com
(...)
Stalin, Mussolini, Franco, Mao Zedong, Pinochet, Castro, Husajn...I jeszcze kilka nazwisk, które znajdziecie w tej książce. Z czym się kojarzą - wiadomo

Czytając kolejne rozdziały, poznamy dzieje całych klanów, najbliższych krewnych znanych nam z historii dyktatorów. Tytułowe dzieci oczywiście są wśród postaci, ale nie tak, jak możnaby pomyśleć biorąc książkę do ręki. Ich ojcowie, w swej dominacji, zaważyli na życiu swoich potomków, ale i nie da się nie zauważyć, że wiodą prym również i w tych tekstach. Wszystko podporządkowane jest ich historii życia.(...)
Powielane schematy działania; dzieci z małżeństw oraz te pozamałżeńskie, nieślubne, czasem uznane, częściej odsunięte. Wyjątkowa sytuacja w przypadku prezydenta Białorusi, wyróżnia się na tle innych historii dzieci urodzonych poza małżeństwem. Kola od samego początku jest ukochanym dzieckiem Łukaszenki i uczestniczy w każdym, najważniejszym nawet spotkaniu polityka. Wychowywany...

NieFikcyjna | 2017-09-13
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

„Trzeba jednak przyznać, że w warstwie merytorycznej ta książka jest bardzo dobra i skrupulatnie przygotowana. Przede wszystkim opowiada o kilkunastu rodzinach, a co za tym idzie – wielu osobach. Dzieciach tych bardziej znanych postaciach z historii, można by rzec „z naszego podwórka”, jak Stalin, Franco, Łukaszenka czy Ceaușescu, a także tych znanych mniej lub w ogóle, jak Kim, Baszar-al-Asad, Bokassa, Pahlawi czy Zedong. Mnie zwłaszcza zainteresowały te mniej znane, bo to szansa na dowiedzenie się czegoś nowego – a to zawsze jest na plus. Smaczku dodają oczywiście, jak to w tej serii, zdjęcia”.

Cała recenzja: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2016/11/89-90-91-w-trzech-sowach-literatura.html

książkowelove | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Z reguły nie sięgam po reportaże czy biografię , ale muszę to zmienić!

"Dzieci dyktatorów" to pozycja bardzo wartościowa. Pogłębia naszą wiedzę historyczną w niezwykle ciekawy sposób. Oprócz znanych postaci pojawiło się kilka, o których nigdy nie słyszałam. Autorki jednak pomyślały także o takich czytelnikach i opatrzyły każdy rozdział krótką notatką o danej osobie.

Dyktatorzy mieli zazwyczaj wiele dzieci, spośród nich wybierali jedno - wyjątkowo przez nich wielbione. Reszta pozostawała w cieniu ojca - dyktatora.
Ich dzieciństwo mimo bogactw, nie było szczęśliwe. Gdy już dorośli, część z nich zmieniła swoje dane personalne, próbowała odseparować się od tych okrutnych czasów. Niektórzy jednak byli ślepo wpatrzeni w ojca, starali się podtrzymywać kult jego sławy. Nie rozumieli, że ich najbliższy przyczynił się do śmierci tysięcy niewinnych osób...

CUD-NATURY | 2017-05-10

Dzieci dyktatorów. Zastanawiałam się dla których taki ojciec był też dyktatorem a dla którym świetnym ojcem. Każde dziecko jest naznaczone nazwiskiem człowieka, którego większość światowego społeczeństwa uważa za dyktatora, zbrodniarza. Jak się czuły z tym znamieniem. Po tej książce można wyrobić choć częściowe zdanie.

Uciekające strony | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Książka to zbiór siedemnastu historii dzieci, których ojcowie - dyktatorzy, rządzili w ostatnim stuleciu, w różnych krajach na całym świecie i których do dziś z nienawiścią wspomina cały świat. Historycy, specjaliści w zakresie geopolityki, reporterzy spisali historię potomków tyranów mniej lub bardziej znanych. Czy Stalin, Mussolini i Mao byli zdolni do okazywania uczuć? Czy trzymając w ryzach naród, równie twardą ręką wychowywali synów i córki? Poznajcie niezwykłą historię kilkunastu kobiet i mężczyzn, którzy zostali wychowani przez despotycznych polityków, ich szczególną więź, relację i uczucia jakimi siebie darzyli.

Książka mi się podobała i na pewno wzbogaciła moją wiedzę, jednak muszę przyznać, że momentami czułam się przytłoczona sporą dawką faktów historycznych. Przyjemnie czytało mi się o dyktatorach i ich rodzinach, których już znałam bądź posiadałam o nich jakieś informacje. Natomiast czytając o tyranach, o których nie miałam zielonego pojęcia - pochodzą bowiem z...