Kobiety z Kabulu

The Dressmaker of Khair Khana
978-83-7648-850-9
talibowie, kobieta, sukces
Ag2S

Opowieść o kobietach, które skromnie i wytrwale stawiają czoło każdemu wyzwaniu. Życie Kamili Sidiqi zmieniło się z dnia na dzień, kiedy do Kabulu wkroczyli talibowie. Miasto znalazło się w dramatycznej sytuacji ekonomicznej i mężczyźni wyjeżdżali masowo w poszukiwaniu pracy, a także w obawie przed prześladowaniami. Kamila postanowiła, że nauczy się szyć, aby pomóc rodzicom utrzymać liczną...

Życie Kamili Sidiqi zmieniło się z dnia na dzień, kiedy do Kabulu wkroczyli talibowie. Miasto znalazło się w dramatycznej sytuacji ekonomicznej i mężczyźni wyjeżdżali masowo w poszukiwaniu pracy, a także w obawie przed prześladowaniami. Kamila postanowiła, że nauczy się szyć, aby pomóc rodzicom utrzymać liczną rodzinę. Firma krawiecka, która zaczęła się od jednej osoby, pracującej w domu, dała zatrudnienie i nadzieję dziesiątkom kobiet ratując ich rodziny przed głodem.

„Kobiety z Kabulu” to historia niezwykłej kobiety, która odniosła ogromny sukces finansowy w kraju rządzonym przez islamskich fundamentalistów. Kamila, zastraszana przez uzbrojonych żołnierzy grożących jej więzieniem, walczy z przeciwnościami losu i własnymi słabościami, uzbrojona jedynie w upór, odwagę i nadzieję na lepszą przyszłość.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Monika | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

"porządekalfabetyczny" o książce:
"Można pojechać do Kabulu i napisać 'Księgarza z Kabulu', ale można też pojechać i napisać 'Kobiety z Kabulu'..."

Podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rękoma!

Uważam jednak, że "Kobiety z Kabulu" nie są książką na wskroś złą. Sam pomysł na książkę chwalebny, bohaterki dość ciekawe, szkoda, że opisane kompletnie bez polotu. Najbardziej jednak dokuczała mi niewiedza autorki o kraju, o którym zdecydowała się pisać. Do swojej niewiedzy rozbrajająco przyznaje się zresztą na samym początku książki. Wstyd pani Gayle!

Kiedy do Kabulu wkroczyli Talikowie, życie Kamili Sidigi zmieniło się z dnia na dzień. Miasto znalazło się w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. Zmusiło to mężczyźn do masowych wyjazdów w poszukiwaniu pracy, a także w obawie przed prześladowaniami czy też wdrożeniem do wojska. By utrzymać liczną rodzinie po wyjeździe ojca Kamila postanowiła nauczyć się szyć. Krawiectwo, które zaczęło się od jednej osoby, pracującej w ten sposób w domu, dało zatrudnienie i nadzieję dziesiątkom kobiet ratując je same i ich rodziny przed głodem.

Książka ta to historia niezwykłej kobiety, która odniosła ogromny sukces finansowy w kraju rządzonym przez islamskich fundamentalistów. Autorka porusza mało znany temat, pisząc o zaradnych i przedsiębiorczych kobietach dokonujących rzeczy niemożliwych w rozdzieranym konfliktem Afganistanie. Kamila, zastraszana przez żołnierzy grożących jej więzieniem, walczy z przeciwnościami losu i własnymi słabościami uzbrojona jedynie w upór, odwagę i nadzieję na lepszą...

keys | 2012-12-17

Jak wszystkie książki z tej serii...sporo prawdy zwykle wstrząsającej dla nas.

porządekalfabetyczny | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Można pojechać do Kabulu i napisać 'Księgarza z Kabulu', ale można też pojechać i napisać 'Kobiety z Kabulu', książkę doskonale złą.
Banalne opisy? Są.
Drewniane dialogi? Są.
Brak-mi-słów-jak-złe opisy wewnętrznych rozterek bohaterów? Są.
Zmarnowany całkiem niezły temat? Jest.
Czytelnik,który nie może uwierzyć, że ktoś nie powstrzymał autorki? Jest.
Ok, przyznaję, okładka jest ładna i czcionka czytelna:p

Gośka | 2011-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2011

Dawno nie czytałam tak kiepsko napisanej książki.Jest niestety mało wciągająca,choć czyta się szybko.Ale niewiele wnosi i nie daje do myślenia.

sysu15 | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Trafiła w moje ręce przypadkiem i to był jeden z najlepszych przypadków jakie mi się w życiu przytrafiły. Czytałam z zapartym tchem, nie mogąc się oderwać od lektury nawet na moment.
Wzruszająca historia, momentami ukazująca brutalną prawdę, o której niejedna z nas nie miała pojęcia,opisana w sposób prosty i nieprzerysowany. Zapadające głęboko w serce bohaterki, z którymi nie chciałam się rozstać i do których jeszcze niejednokrotnie wrócę.

Iwona Olpinska | 2012-01-13
Przeczytana: 31 października 2011

Przeczytałam w niedługim czasie po 'Chłopcu z latawce' w ramach poznawania Afganistanu. Nie żałuję. Pokazane życie ze strony kobiet. Poznając podwójne życie afgańskich kobiet przypomniała mi się scena z filmu 'Seks w wielkim mieście 2', gdzie to właśnie kobiety w burkach zaciągają główne bohaterki w ustronne miejsce i pokazują, że pod spodem mają ubrania z najnowszych kolekcji wielkich projektantów, piękną biżuterię i super fryzury. Jesteśmy na całym Świecie do siebie podobne. W Europie możemy pokazać praktycznie wszystko, pod rządami Tablibów Afganki nie mogły pokazać nic.

karola | 2014-11-10
Przeczytana: 08 listopada 2014

Zacznijmy tak: wyobraźmy sobie, że pewnego dnia zmienia się w naszym kraju rząd, do władzy dochodzą ludzie, którzy uważają, że miejsce kobiet jest w domu, że nauka im nie jest potrzebna do niczego, że wychodzić z domu mogą tylko w towarzystwie mężczyzny, okutane od stóp do głowy, bo nie przystoi pokazywanie jakiejkolwiek części swojego ciała, choćby to były kostki u nóg.
To się przydarzyło kobietom w Afganistanie. Uczyły się, studiowały, Kabul tętnił życiem, normalnością i wcale nie stronił od kultury zachodniej, kobiety po studiach pracowały i były cenionymi członkiniami społeczności, nauczycielki, lekarze… I oto nagle z dnia na dzień zostały zamknięte w domu i skazane właściwie na wegetowanie, bo mężczyźni albo wyjeżdżali ze strachu przed wcieleniem do sił talibów, albo byli porywani przez talibów właśnie. Tak więc kobiety zostały w większości same, lub z bardzo młodymi mężczyznami, braćmi, chłopcami właściwie jeszcze, bez możliwości wychodzenia z domu, uczenia się czy...

umilka | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książkę kupiłam, bo bardzo interesuje mnie temat sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Autorka opisuje w niej swoje spotkanie z młodziutką Kamilą, która po wyjeździe rodziców z Kabulu, musi wziąć na swoje barki utrzymanie rodziny.
Kamila jest dziewczyną bardzo ambitną, inteligentną-studiuje i bardzo chce zostać nauczycielką. Niestety, dojście talibów do władzy całkowicie weryfikuje jej plany. Kobiety z dnia na dzień muszą przyodziać się w burki, mają całkowity zakaz wychodzenia z domu bez swojego mahrama. Nie wolno im również uczyć się, pracować, a nawet korzystać z publicznej opieki medycznej. Zostają całkowicie pozbawione wszelkich praw, a złamanie, choćby niechcący, najmniejszego z nakazów grozi nawet śmiercią.
Kamila nie potrafi siedzieć bezczynnie i obserwować, jak kobiety i dzieci cierpią głód, bo nie ma przy nich mężczyzny. Postanawia zacząć zarabiać na swoją rodzinę szyciem, ale też zatrudnić w swojej firmie inne kobiety. Z czasem interes się rozkręca, dziewczyna...

Monika | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 lutego 2015

Zazwyczaj historie kobiet muzułmańskich opowiadane są przez pryzmat krzywd jakie serwują im fanatycy religijni. Są to historie mrożące krew w żyłach, gdyż takie rzeczy w XXI wieku nie powinny mieć miejsca. "Kobiety z Kabulu" to historia kobiet przedstawiające inne ich oblicze. Afganistan stanął w obliczu reżimu talibów, który najbardziej uderza w dobro i wolność kobiet. Z dnia na dzień zostały pozbawione możliwości kształcenia się, podejmowania pracy. Musiały zacząć ubierać burkę i nie mogły opuszczać domu bez męskiego opiekuna. Złamanie zakazu groziło pobiciem, aresztem, a nawet utratą życia. Jakże więc musiały czuć się dziewczęta, kobiety, którym odebrano bardzo wiele? Mogły się poddać i bezczynnie czekać, aż reżim talibów się skończy. Ale jakie wtedy miały by szanse na przetrwanie? Obstawiam, że nikłe. Autorka książki przedstawia nam kobiety, które postanawiają zmierzyć z ta niemałą przeszkodą, choć wiedzą, że wiele ryzykują. Podejmują się zadania z pozoru nie możliwego: we...