Okładka książki Z miłości do syna

Z miłości do syna

Autor:
tłumaczenie
Zofia Uhrynowska-Hanasz
For the Love of a Son
wydawnictwo
Albatros
miłość, syn, brutalność, życie, strach
typ
papier
Marion
7,06 (31 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Przejmująca opowieść Marjam Chail, Afganki urodzonej w Kabulu, córki bogatego pasztuńskiego rodu Chailów. Wychowywana w rodzinie inteligenckiej w kraju słynącym z dyskryminacji kobiet Marjam ma silne poczucie własnej godności i daleko sięgające aspiracje. Wspierana przez światłych rodziców, od najmłodszych lat marzy o innym modelu życia niż otaczająca ją codzienność nękanej walkami plemiennymi ojczyzny, w której tradycja dominuje nad równością społeczną, a kobieta stanowi własność mężczyzny. Rosyjska inwazja nie pozostawia rodzinie Chailów alternatywy: aby przeżyć, muszą emigrować. Pierwszym etapem są Indie, kolejnym – Stany Zjednoczone, w pojęciu młodej Afganki oaza wolności, gdzie w pełni respektowane są prawa kobiet. Ale i tu dosięgnie ją tragiczne dziedzictwo kultury i obyczajowości plemiennej. Zmuszona przez ojca do wczesnego małżeństwa z Afgańczykiem, i koniecznie Pasztunem, w wieku 20 lat wychodzi za mąż. Krótko po ślubie mąż Marjam, Kais, pokazuje swoje prawdziwe oblicze – brutala, gwałciciela i tyrana. Rozpoczyna się koszmar, przerwany narodzinami syna, Durana. Bita i poniżana Marjam ucieka do ojca i występuje o rozwód. Ukrywa się przed mężem, który grozi jej śmiercią. Na próżno. Kais odnajduje ją w Los Angeles; podstępem uprowadza dwuletniego wówczas Durana i wywozi go do Afganistanu. Dla zrozpaczonej Marjam zaczyna się niekończąca się walka o odzyskanie dziecka. I kiedy po 18 latach zwycięstwo wydaje się leżeć w zasięgu ręki, Kais gotuje Marjam kolejną okrutną niespodziankę...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników

Autorka określiła Afganistan jako kraj w którym bije serce zła , w którym bycie kobietą jest przekleństwem. Bogactwo, uroda, wyższe wykształcenie zdobyte w liczących się uczelniach zagranicznych czy silne związki rodzinne nie gwarantują kobiecie wyzwolenia się z odwiecznych afgańskich tradycji.
Książka oparta na faktach autentycznych jest sagą pokoleniową trzech kobiet - Afganek wywodzących się z plemienia Pasztunów i ich tragicznych losów.
Pochodzące z jednej z bardziej wpływowych rodzin w kraju kobiety z rodziny Chail ( Majana, Szarifa, Marjam) doznały w swym życiu nie tylko wiele upokorzeń i bólu , ale często nawet ich życie było zagrożone czy pozbawione jak w przypadku trzech córek Majany.
Słowami Marjam czytelnik poznaje historię życia jej babki, matki oraz samej narratorki, której syn został uprowadzony przez brutalnego męża.
Nie jest to jedynie historia maltretowania kobiet , raczej przybliżenie historii tego kraju oraz próba wyjaśnienia w jaki sposób burzliwe zawiro...

Madhuri | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

'Z miłości do syna' nie było moją pierwszą książką, która poruszyła trudny temat przynależności muzułmańskiej kobiety do jej męża, lecz mimo wszystko wywarła na mnie duże wrażenie. Maryam opowiada losy swojej muzułmańskiej rodziny mieszkającej w niespokojnym Afganistanie. Doświadczona przez los kobieta, próbuje przybliżyć nam trudności, z jakimi borykały się kobiety w Afganistanie - w tym jej babka, matka, a także kuzynki - i jak ona sama próbowała uciec przed swoim przeznaczeniem. Książka jest przepełniona goryczą - Maryam nigdy nie pogodziła się z tym, że większość muzułmanek jest traktowana jak rzecz, jak maszyna do rodzenia dzieci, która nie ma uczuć, marzeń ani planów. Podczas trudnego małżeństwa z Afgańczykiem, Maryam tłumaczy, jak złożone są relacje między jej rodziną a mężem oraz jakim strasznym i niezmiernie trudnym krokiem jest wyzwolenie się ze szponów sadysty. Cena, jaką Maryam płaci za uwolnienie się od tyrana, jest tak wysoka, że sama bohaterka jest nią przytłoczona...

...

Dunya | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Uważam, że ważne w każdej książce jest nawiązanie więzi z bohaterami, w niej występującymi (tym bardziej, jeżeli są to postaci rzeczywiste). Na wstępie autorka pisze o wyjątkowej nici zrozumienia, która między Nią a Marjam się zawiązała.
Ja jej niestety na początku nie znalazłam.
Historia owej kobiety jest niezaprzeczalnie smutna i wzruszająca, lecz myślę, iż należałoby tę książkę podzielić na dwie części.
Marjam na samym początku miała w sobie coś niepokojącego. Doświadczamy tutaj, jak w większości książek o podobnej tematyce głównie nieludzkich zachowań ze strony innych Afgańczyków, ale również owej Marjam, względem np. dwóch przypadkowo napotkanych Rosjanek. Pokazała tutaj, że jej zdaniem nie można wymazać nienawiści, można wymazać tylko tych, których się nienawidzi.
Możliwe, że Jej chłopięca natura dawała o sobie znać, ale ja nie potrafię zrozumieć niektórych zachowań i zasłaniania się patriotyzmem. W jednej ze swych wypowiedzi otwarcie krytykuje Polskę, porównując ją do ówczesne...

Alicja | 2014-03-12

Świetna książka, oprócz szokujących nas europejczyków spraw związanych z traktowaniem kobiet w krajach muzułmańskich spora doza informacji na temat historii Afganistanu

Weronika | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Przeczytałam w dwa wieczory! Przejmująca historia rodzinna oraz dramat matki, której uprowadzono synka. Gorąco polecam.

Gablysia | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Historia pełna dramatyzmu. Historia jakich wiele. Typowa dla tamtych regionów. O uciskanych kobietach, dręczonych, maltretowanych przez najbliższych. Obawiam się, że prawie każda muzułmańska kobieta mogłaby opowiedzieć podobną historię. Książkę łatwo się czyta, gdyż wspomnienia opisane są w sposób bardzo przystępny. Jednak stwierdzam że nie przepadam za literaturą kobiecą i to się chyba nie zmieni :)

laszka | 2014-11-26

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,