Z miłości do syna

Wydawnictwo: Albatros
tłumaczenie
Zofia Uhrynowska-Hanasz
For the Love of a Son
miłość, syn, brutalność, życie, strach
Marion

Przejmująca opowieść Marjam Chail, Afganki urodzonej w Kabulu, córki bogatego pasztuńskiego rodu Chailów. Wychowywana w rodzinie inteligenckiej w kraju słynącym z dyskryminacji kobiet Marjam ma silne poczucie własnej godności i daleko sięgające aspiracje. Wspierana przez światłych rodziców, od najmłodszych lat marzy o innym modelu życia niż otaczająca ją codzienność nękanej walkami plemiennymi ojczyzny, w której tradycja dominuje nad równością społeczną, a kobieta stanowi własność mężczyzny. Rosyjska inwazja nie pozostawia rodzinie Chailów alternatywy: aby przeżyć, muszą emigrować. Pierwszym etapem są Indie, kolejnym – Stany Zjednoczone, w pojęciu młodej Afganki oaza wolności, gdzie w pełni respektowane są prawa kobiet. Ale i tu dosięgnie ją tragiczne dziedzictwo kultury i obyczajowości plemiennej. Zmuszona przez ojca do wczesnego małżeństwa z Afgańczykiem, i koniecznie Pasztunem, w wieku 20 lat wychodzi za mąż. Krótko po ślubie mąż Marjam, Kais, pokazuje swoje prawdziwe oblicze – brutala, gwałciciela i tyrana. Rozpoczyna się koszmar, przerwany narodzinami syna, Durana. Bita i poniżana Marjam ucieka do ojca i występuje o rozwód. Ukrywa się przed mężem, który grozi jej śmiercią. Na próżno. Kais odnajduje ją w Los Angeles; podstępem uprowadza dwuletniego wówczas Durana i wywozi go do Afganistanu. Dla zrozpaczonej Marjam zaczyna się niekończąca się walka o odzyskanie dziecka. I kiedy po 18 latach zwycięstwo wydaje się leżeć w zasięgu ręki, Kais gotuje Marjam kolejną okrutną niespodziankę...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

• Bohaterowie są zmęczeni
  • Cześć, co słychać?
  • W obcej skórze
  • Pora westchnień, pora burz
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Poziom zero

7,2 (10 ocen i opinii)
Pora westchnień, pora burz
Magdalena Kawka

7,5 (6 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,14 (14 ocen i opinii)
Poziom zero
Sara Mannheimer

6,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorka określiła Afganistan jako kraj w którym bije serce zła , w którym bycie kobietą jest przekleństwem. Bogactwo, uroda, wyższe wykształcenie zdobyte w liczących się uczelniach zagranicznych czy silne związki rodzinne nie gwarantują kobiecie wyzwolenia się z odwiecznych afgańskich tradycji.
Książka oparta na faktach autentycznych jest sagą pokoleniową trzech kobiet - Afganek wywodzących się z plemienia Pasztunów i ich tragicznych losów.
Pochodzące z jednej z bardziej wpływowych rodzin w kraju kobiety z rodziny Chail ( Majana, Szarifa, Marjam) doznały w swym życiu nie tylko wiele upokorzeń i bólu , ale często nawet ich życie było zagrożone czy pozbawione jak w przypadku trzech córek Majany.
Słowami Marjam czytelnik poznaje historię życia jej babki, matki oraz samej narratorki, której syn został uprowadzony przez brutalnego męża.
Nie jest to jedynie historia maltretowania kobiet , raczej przybliżenie historii tego kraju oraz próba wyjaśnienia w jaki sposób burzliwe...

Alicja | 2014-03-12

Świetna książka, oprócz szokujących nas europejczyków spraw związanych z traktowaniem kobiet w krajach muzułmańskich spora doza informacji na temat historii Afganistanu

Madhuri | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

'Z miłości do syna' nie było moją pierwszą książką, która poruszyła trudny temat przynależności muzułmańskiej kobiety do jej męża, lecz mimo wszystko wywarła na mnie duże wrażenie. Maryam opowiada losy swojej muzułmańskiej rodziny mieszkającej w niespokojnym Afganistanie. Doświadczona przez los kobieta, próbuje przybliżyć nam trudności, z jakimi borykały się kobiety w Afganistanie - w tym jej babka, matka, a także kuzynki - i jak ona sama próbowała uciec przed swoim przeznaczeniem. Książka jest przepełniona goryczą - Maryam nigdy nie pogodziła się z tym, że większość muzułmanek jest traktowana jak rzecz, jak maszyna do rodzenia dzieci, która nie ma uczuć, marzeń ani planów. Podczas trudnego małżeństwa z Afgańczykiem, Maryam tłumaczy, jak złożone są relacje między jej rodziną a mężem oraz jakim strasznym i niezmiernie trudnym krokiem jest wyzwolenie się ze szponów sadysty. Cena, jaką Maryam płaci za uwolnienie się od tyrana, jest tak wysoka, że sama bohaterka jest nią...

anaszko | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Cudowna książka !! Mimo, że bije od niej tyle bólu i cierpienia, czytałam ją z zapartym tchem. Historia Marjam w pełni ukazuje prawdziwość życia kobiet z Afganistanu. Tyrania mężczyzn, małżeństwa z wyboru ojców, modlitwa o posiadanie synów.. Tragiczne losy, pokazane w sposób łapiący za serce. Autentyczne przeżycia głównej bohaterki są wstrząsające. Książka poruszyła nie do żywego i z całego serca polecam lekturę każdemu !

Dunya | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Uważam, że ważne w każdej książce jest nawiązanie więzi z bohaterami, w niej występującymi (tym bardziej, jeżeli są to postaci rzeczywiste). Na wstępie autorka pisze o wyjątkowej nici zrozumienia, która między Nią a Marjam się zawiązała.
Ja jej niestety na początku nie znalazłam.
Historia owej kobiety jest niezaprzeczalnie smutna i wzruszająca, lecz myślę, iż należałoby tę książkę podzielić na dwie części.
Marjam na samym początku miała w sobie coś niepokojącego. Doświadczamy tutaj, jak w większości książek o podobnej tematyce głównie nieludzkich zachowań ze strony innych Afgańczyków, ale również owej Marjam, względem np. dwóch przypadkowo napotkanych Rosjanek. Pokazała tutaj, że jej zdaniem nie można wymazać nienawiści, można wymazać tylko tych, których się nienawidzi.
Możliwe, że Jej chłopięca natura dawała o sobie znać, ale ja nie potrafię zrozumieć niektórych zachowań i zasłaniania się patriotyzmem. W jednej ze swych wypowiedzi otwarcie krytykuje Polskę, porównując ją do...

mich_kowal78 | 2015-03-13
Przeczytana: 19 lutego 2015

Na początku ciężko było mi wciągnąć się w książkę, ale jak już zaczęłam ją czytać, to skończyłam w 3 dni. Książka pokazuje prawdziwą historię głównej bohaterki. Wszystko jest bardzo charakterystyczne dla świata muzułmańskiego, a książka jest napisana takim językiem, że czyta się ją bardzo szybko

kitek8844 | 2015-03-13

maz porywa glownej bohaterce dziecko do swojego kraju. ona mimo iz zalozyla nowa rodzine z mezczyzna z arabii saudyjskiej dalej probuje odzyskac doroslego juz syna. udaje sie sie tylo i wylacznie w polowie ale zeby sie dowiedziec dlaczego trzeba przeczytac :). polecam :).

Ashley85 | 2015-07-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2015

Poruszająca historia, wstrząsająca tym bardziej, że napisana na faktach. Po raz kolejny odkładając książkę o tej tematyce uświadamiam sobie, jakie miałam szczęście, że urodziłam się w Europie, gdzie kobieta ma takie same prawa jak mężczyzna. Bo historie kobiet w krajach arabskich często są niestety bardzo smutne...
Podobało mi się w tej książce też to, że wydarzenia wplecione są w historie Afganistanu na przestrzeni lat, co pozwoliło mnie lepiej zrozumieć, co tam się działo, i co doprowadziło ten kraj do takiej sytuacji, jaka jest teraz.

Weronika | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Przeczytałam w dwa wieczory! Przejmująca historia rodzinna oraz dramat matki, której uprowadzono synka. Gorąco polecam.

Magdalena Przybylska | 2015-04-05
Przeczytana: 18 lutego 2015

Wspaniała książka opisująca, że nawet wykształcenie i zachodnie wychowanie nie wyzwoli od strasznego dziedzictwa. Niestety bohaterka musiała młodo wyjść za mąż za "słodkiego" PAsztuna, który okazał się tyranem. Jako matka też cierpiała, gdyż ojciec zabrał syna, mimo iż wyzwolili się z niewoli tyrana, i "wyprał" mu mózg dla włąsnych potrzeb i nienawiści dla własnej matki.