Polska odwraca oczy

Cios między oczy

Bardzo lubię zbiory reportaży Pani Kopińskiej, są one bardzo zróżnicowane chociaż wszystkie mają wspólną część - pokazują absurdy polskiej rzeczywistości, wskazują jak dziurawe mamy prawo, jak niektórzy są traktowali lepiej a inni gorzej.

Pomimo bardzo ciężkiej lektury to znalazłam jeden rozdział który zostanie ze mną w serduszku na dłużej, bo pomimo swojego smutnego zakończenia to przedstawiona historia miłości, oddania i przywiązania do drugiej osoby była wspaniała. Dlatego z pośród wszystkich rozdziałów chciałbym wyróżnić w szczególności ‚Nieśmiertelność chrabąszczy’.

Wstrząsająca. Odbierająca nadzieję na sprawiedliwość.

Wywołuje najgorsze z możliwych odczuć: smutek, bezsilność, obrzydzenie. Kopińska obnaża najpodlejsze aspekty polskiego systemu "sprawiedliwości". Wytyka bezduszność, bierność i pazerność jaka nas otacza. Jej książka słusznie wywołuje oburzenie. Nie boi się przedstawiania spraw trudnych. Sprawców wywołuje po nazwisku. Zmusza do refleksji ...

Ciężko jest porównywać te reportaże, bo każdy z nich to odrębny dramat, niespotykanie bolesny dla bohaterów. Jak możemy ocenić czyja historia oburza bardziej: gwałconych dzieci, sadystycznych zakonnic, przekupnych strażników więziennych, czy mediów które kruszą psychikę człowieka jak biszkopt?

Nie jestem w stanie dać jej oceny niższej niż 8. Jest mi przykro, ciężko, nie czuję się po tej książce dobrze ... ale niestety właśnie to sprawia że zasługuje na miano rewelacyjnej.

Wstrząsająca. Odbierająca nadzieję na sprawiedliwość.

Może ze dwa reportaże, były delikatnie nudne, ale reszta super.

Może ze dwa reportaże, były delikatnie nudne, ale reszta super.

Nie jest to pozycja dla ludzi o słabych nerwach. To państwo z kartonu jest beznadziejnie dołujące.

Swietnie, że autorka o tym pisze. Gorzej, że ma o czym pisać i Polska jako państwo zawodzi i systemy nie działają. Czuję się mniej bezpiecznie teraz, kiedy przeczytałam ten zbiór reportaży, a nadziei na zmiany brak. Smutek człowieka ogarnia. Współczuję ludziom którzy mają dzieci bo im przyjdzie w takim świecie żyć.

Koncerty popołudniowe
Jutro spotkają się w kościele
Mieszkam
Tu tu tu tu
Nocne sklepy z mlekiem
I ja patrzę co się dzieje pod sklepem
Tłum przystawia komuś do twarzy pięści
Żądają dla niego kary śmierci
Znowu poranne pociągi
Ja stoję i patrzę na mundurowe dziwolągi
Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy
Jest tak brudno i brzydko
Że pękają oczy oczy oczy

Mieszkam w Polsce KULT

Chyba nie tylko Polska....straszne rzeczy są straszne , póki nie pojawią się jeszcze straszniejsze....przyzwyczajamy się i zapominamy...i to jest złe...ale się oburzam i dałem na WOŚP....pierdol....alibi
A same reportaże trochę sztywne...jakby Duda śpiewał szanty...
Mieszkam w Polsce , Kazik.....

Koncerty popołudniowe
Jutro spotkają się w kościele
Mieszkam
Tu tu tu tu
Nocne sklepy z mlekiem
I ja patrzę co się dzieje pod...

Oburzające.
A Pani Kopińska ma świetny warsztat. Bardzo dobry reportaż.

Oburzające.
A Pani Kopińska ma świetny warsztat. Bardzo dobry reportaż.

Kolejny zbiór krótkich reportaży Justyny Kopińskiej i znów jestem zachwycona. Sprawy, które wstrząsnęły Polską. Sprawy niewygodne, wyciszane, tuszowane. Sprawy, w których system zawiódł. Dzięki ich ujawnieniu przez dziennikarkę trochę zaczęło się zmieniać na lepsze. Polacy usłyszeli o tym, o czym niektórzy najchętniej by zapomnieli, bo to ich nie dotyczy, więc pewnie nie istnieje i inni sobie wymyślają te problemy. Wyważony ton reportaży sprawia, że jeszcze bardziej poruszają czytelnika

Bardzo wartościowy reportaż, otwierający oczy na wiele spraw, które zazwyczaj bywają przemilczane. Kopińska bez wątpienia dysponuje świetnym warsztatem oraz dociekliwością godną pozazdroszczenia.

mocna i potrzebna ksiazka

mocna i potrzebna ksiazka