Wszystkie wojny Lary

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura faktu
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Wojciech Jagielski w błędnym kole świętej wojny. Podróż z Gruzji przez europejski raj do pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Niezwykły reportaż o palących problemach XXI wieku. Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają...

Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii…
Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu.

Pozornie oderwane od siebie strony świata – „kontynent rosyjski” z jego strefą wpływów oraz bliskowschodni kalifat – okazują się ściśle związane. Wojciech Jagielski opisuje, jak na ich styku rodzi się fundamentalizm. Tak wygląda świat, kiedy wojna przychodzi do naszego domu.
To kolejna po "Nocnych wędrowcach" i "Wypalaniu traw" wciągająca opowieść, której sens wykracza poza wydarzenia w niej opisywane i która pozbawia nas komfortu stereotypowego myślenia.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1336

Święta wojna świętej matki

W tej kameralnej, niezbyt obszernej książce, zmieściło się wiele, żeby nie powiedzieć wszystko: bezwarunkowa miłość, cierpienie i bezsilność, bezsens i okrucieństwo wojny, destrukcyjny charakter fanatyzmu. Jedna opowieść, która zawiera całe spektrum nieszczęść. „Wszystkie wojny Lary” to bowiem opowieść o kobiecie, która poniosła najgorsze z możliwych konsekwencji, dwóch wielkich, współczesnych wojen: tej czeczeńskiej i tej świętej, syryjskiej. Historia matki, która zrobiła wszystko, żeby uchronić synów przed nieszczęściem, ale poniosła sromotną klęskę. Reportaż Jagielskiego to bardzo rzetelna, wyważona opowieść o życiu i śmierci, statystycznie niemożliwym dramacie.

Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi – tymi słowami Lara rozpoczyna swoją opowieść. Nieświadomie cytując Marqueza, który tą właśnie frazą przypieczętował los Macondo, Lara także używa jej, żeby podsumować swoje istnienie. Bo choć dzieciństwo spędziła w gruzińskiej, rajskiej dolinie Pankisi, to dorosłe życie okazało się dla kobiety pasmem samych nieszczęść.  Najpierw ucieczka z synami: Szamilem i Raszidem z ogarniętego wojną Groznego, potem niespokojne lata naznaczone obecnością partyzantki czeczeńskiej w jej rodzinnej wiosce, następnie rozstanie z synami, którzy z ojcem wyemigrowali do Szwajcarii w poszukiwaniu lepszego, spokojnego życia. I ostatni, najgorszy cios – przyłączenie się synów do syryjskich mudżahedinów, którzy rozczarowani europejskimi wartościowi i duchową pustką, próbowali odnaleźć własną przestrzeń i tożsamość.

Książka Jagielskiego to biografia nieugiętej, bezkompromisowej, walecznej matki, która zdolna jest stawić czoła każdej wojnie, żeby tylko uchronić własne dzieci przed niebezpieczeństwem (Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestawało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały). Gotowa pokonać setki mil, żeby dotrzeć do syryjskiego Aleppo, obozu mudżahedinów, aby bezskutecznie próbować przekonywać syna o bezsensowości wojny i o tym, by żyć, nie umierać. Bo Jagielski pisze właśnie o tym jednostkowym bólu, który ma być zaprzeczeniem heglowskiej historii dziejów, i który ukazuje nam „ludzką” twarz dżihadu. Pisze też o konsekwencjach wojen, które ponoszą przede wszystkim najbliżsi. I podobnie jak Swietłana Aleksijewicz (np. w „Cynkowych chłopcach”) kładzie nacisk na rozpacz i stratę rodzicielek: [ Lara w obozie mudżahedinów - dopisek M.D.]: Nasi kobiet na wojny nie zabierają. – Lara skinęła głową ze zrozumieniem. – A może właśnie powinni. Wtedy by poczuli, jak to jest umierać za innych.

Reportaż Jagielskiego to wyważony, bardzo sugestywny i uniwersalny obraz, który stawia czytelnika w opozycji do myślenia stereotypami. „Wszystkie wojny Lary” to książka, którą należy i powinno się znać, szczególnie zaś, gdy zagalopujemy się w myśleniu, że fanatyzm jest dla nas materią obcą.

Monika Długa

Matylda | 2018-04-06

„Wszystko co robiłam, miało ich odciągnąć od wojny i wszystko co zrobiłam, ich do niej popchnęło”.
„Wszystkie wojny Lary” są opowieścią o cierpieniu i bezsilności wielu muzułmańskich matek, które nie mogą nic zrobić, aby uchronić swoje dzieci przed zagładą, wyruszeniem na „świętą wojnę”. Przez lata wyobcowania i poszukiwania własnej tożsamości, niedocenieni przez Europejczyków, młodzi mężczyźni, ulegają złudnym obietnicą lepszego życia u boku chorych fanatyków. W końcu znajdują cel. Dżihad to dla nich największe bohaterstwo, męczeństwo i sprawiedliwość. Będą żyć i ginąć w chwale. Czują się w końcu ważni i szanowani. A ich żony, matki. Pozostają same pogrążone w bólu i rozpaczy, bez przekonania, że jeszcze kiedyś zobaczą ich żywych.
Historia daje do myślenia, ale czy daje nadzieję na zmiany?

talia44 | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 25 lipca 2016

"Wszystkie wojny Lary"to przejmująca historia matki dwóch synów z małej wioski na czeczeńsko-gruzińskim pograniczu.Lara za wszelką cenę chciała uchronić swoich dwóch dorastających synów,Szamila i Raszida,przed wojną.Jest tak zdesperowana,że zgadza się na wyjazd swoich chłopców do miasteczka w Alpach,gdzie osiadł ich ojciec.
Szamil i Raszid początkowo są zafascynowani Europą i dumni z posiadania unijnych paszportów.Po kilku latach raj okazał się utopią,a oni poczuli się w Europie gorsi i wyobcowani.
Przystali do dżihadystów,wśród których poczuli się ważni,potrzebni i wartościowi.Zbliżyli się do Boga i odnalezli w życiu swój cel,którym stała się walka z niewiernymi.Wyjechali do Syrii,aby wziąć czynny udział w "świętej wojnie".
Historia Lary jest tragiczna,pełna bólu i poświęcenia.Zrobiła wszystko,aby uratować synów,ale jej się nie udało.

To bardzo aktualna książka,opowiadająca o rozpadającym się świecie i wielkich zagrożeniach nadciągających nad zachodnią cywilizację.
Jest to także...

Leeloo_Dallas | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Zawsze będę powtarzać, że jeżeli chcesz poznać jakiś kraj, jego historię i zrozumieć naród czytaj reportaże Wojciecha Jagielskiego.
Tam znajdziesz wszystko czego szukasz podane na tacy a i wrażeń literackich Ci nie zabraknie, bo pan Jagielski ładnie pisze.
Konflikt czeczeński znałam z wiadomości telewizyjnych czyli tak naprawdę nie wiedziałam prawie nic. Teraz już lepiej rozumiem, kim są Czeczeni, jakie były przyczyny ich wojen. Otrzymałam jasny przekaz jakie skutki przynosi różnica kultur i jak rodzi się fundamentalizm.

Lara jest gruzińską Czeczenką, której przodkowie osiedlili się w bajkowej dolinie na terenie Gruzji. W restauracji McDonalds w Tbilisy i przy papierowym kubku herbaty opowiedziała reporterowi o swoich wojnach. Jej najwyższym nakazem była szczęśliwość dwóch synów. Aby uchronić ich przed okropnościami wojny przenosiła się z miejsca na miejsce. Ale wojna zawsze szła za Larą. A gdy już wydawało się, że wysyłając synów do Europy, aby stali się jej szczęśliwymi i...

eduko7 | 2017-12-11
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Przejmująca opowieść Lary. Matki gruzińskich Czeczenów, którzy udając się Zachód mają swój przystanek w Polsce. Lara kochając swych synów jest gotowa do poświęceń. Chce uchronić synów przed wojną, godzi się więc na rozstanie. Nie przewidziała, że wysyła ich w obcy świat, który nie spełni pokładanych w nim nadziei. Pozornie Szamil i Raszid wrośli w społeczność, w której przyszło im żyć. Założyli rodziny, jednak czują się wyobcowani. Nie mogąc się odnaleźć w tym (nie-)raju bracia stają się podatni na wpływy fanatyków i gotowi do walki w imię wyznawanych wartości.
To nie jest łatwa lektura, lecz nie ze względu na przedstawione konflikty międzynarodowe, lecz na tragiczne losy jednostek w nie uwikłanych. Konfrontuje czytelnika z wielością pytań. Stanowi ostrzeżenie dla nas i potomnych.

Lilian | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Temat trudny a jednak czyta się książkę z jakimś dziwnym spokojem.
Autor ma takie wyczucie, taką subtelność, że nie niszczy tej historii natłokiem tragicznych zdarzeń podawanych w lawinowym tempie, co niestety czyni wielu polskich autorów.

Spokój, to nie znaczy nuda, wręcz przeciwnie, jest czas na refleksję, uczucia i wzruszenia.
Wojny widziane oczami matki i przede wszystkim matki...
Jak ustrzec dzieci przed tragedią, jak zapewnić im spokojne życie, jakich wyborów dokonać ...
Niestety nie ma na te pytania prostych i mądrych odpowiedzi o czym świadczy historia Lary i jej synów.

Samson Miodek | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

"Wojna jest barbarzyństwem. Nie wierzcie że wyzwoli was turecki sułtan. Taki sam z niego satrapa jak rosyjski car, a także arabscy władcy, którzy prawem Bożym, szarijatem, zasłaniają swoją tyranię. Wojna nie jest Bogu miła i zaklinam, byście jej nie podejmowali. Chyba że nieprzyjaciele napadną na wasze domostwa, by odebrać wam cześć, wiarę i pamięć o tym, kim jesteście. Wtedy i tylko wtedy powstańcie przeciwko nim i walczcie do ostatniego. A waszym orężem niech będzie wasza pobożność, mądrość, cierpliwość, uczciwość i dobroć. Żaden wróg nie zmorzy tej siły. Prędzej czy później będzie musiał jej ulec i odstąpić. Nikt was nie pokona, jeśli sami nie zejdziecie ze ścieżki prawdy.

Szejk Kunta-haji Kishiev

Lara kobieta wywodząca się z plemienia Kistów, grupy etnicznej spokrewnionej z Czeczenami, lecz mieszkającej w spokojnej od wieków dolinie Pankisi w Gruzji. Kistowie to najłagodniejsza wersja muzułmanów z jaką się spotkałem, piją wino, chodzą do kościołów, mieszają małżeństwa z...

Wojciech Gołębiewski | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Dotychczas recenzowałem Jagielskiego (ur. 1960) tylko "Wypalanie traw" (10 gwiazdek).

Kistowie, spokrewnieni z Czeczenami, przejęli wiarę i tradycję gruzińską. I wybucha wojna czeczeńska, a po niej napływ Czeczenów, a z nimi indoktrynerzy ortodoksyjnego islamu.

Opis tworzenia armii czeczeńskiej przypomina do złudzenia przygotowania do chrześcijańskich wojen krzyżowych, gdzie, w ramach pospolitego ruszenia, ściągali rycerze z najodleglejszych zakątków Europy. Tak do Czeczenii (czy Gruzji) przybywają emisariusze z krajów arabskich i bojownicy z całego świata.

Na przykładzie Kistów, Czeczenów etc Jagielski pokazuje, jak młodzi odrzuceni, trudno się asymilujący, są podatni na indoktrynację przez głoszących jakąkolwiek ideologię, gdy ich atutem jest zapewnienie zagubionemu poczucia wartości w grupie. Znamy to z historii choćby komunizmu, jak i sekt religijnych czy grup...

Degamisz | 2018-11-26
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2018

Na tę książkę wpadłem zupełnym przypadkiem oglądając w sieci program o książkach, którego gościem była Magda Mołek. To właśnie ona polecała tę książkę (i kilka innych naprawdę świetnych, jak się okazało Magda Mołek ma fenomenalny gust i przepięknie potrafi o tych książkach mówić) i z miejsca zapragnąłem ją przeczytać. I przyznaję, że jestem lekturą poruszony.

„Wszystkie wojny Lary” to reportaż Wojciecha Jagielskiego o kobiecie, której wojna przez wiele lat naznaczała życie by w efekcie je złamać. Lara miała to nieszczęście, że urodziła się w czasach i miejscu w których się urodziła – Czeczenia, Gruzja na przełomie XX i XXI wieku, po upadku tego molocha jakim było ZSRR. Terytoria te to był jeden wielki wojenny kocioł w którym Lara mimo wszystko starała się jakoś żyć. Wyszła za mąż, urodziła dwóch synów, wychowywała je obserwując przy okazji wszystko to co się wokół niej dzieje próbując uchronić przed tym synów. Była szczęśliwa gdy wyjechali do Europy, znaleźli pracę, założyli...

Jeżynka | 2016-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 15 listopada 2016

"Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego to książka niezwykle trudna, nie tylko jeśli chodzi o opowiadaną historię ale także o język i narrację.
Autor to wieloletni korespondent wojenny "Gazety Wyborczej" który jechał zawsze tam gdzie wybuchały konflikty zbrojne. Jak obliczyła jego żona, której książkę ostatnio czytałam, był na ponad 50 wojnach w różnych zakątkach świata. Ma więc ogromny bagaż doświadczeń, obserwacji i historii do opowiedzenia co konsekwentnie od lat czyni czy to wcześniej w artykułach pisanych do gazety czy teraz w formie książek.

"Wszystkie wojny Lary" to historia matki dwóch synów Szamila i Raszida, gruzińskich Czeczenów którzy opuszczają rodzinne strony i wraz z ojcem udają się do Europy - mitycznego raju i krainy szczęśliwości.
Matka, mimo ogromnej miłości do dzieci, nie stara się zatrzymać ich przy sobie bo jest pewna że spokojna i bogata Europa uchroni ich przed wojną która cały czas nie daje o sobie zapomnieć czy to w Gruzji czy W Czeczenii....

Można powiedzieć, że książka jest o islamie. Ale z wszystkich muzułmanek na ziemi Jagielski wybrał Niobe, kobietę, która straciła obu synów na wojnie w Syrii. Wojnie i walce, której nie pochwala.

Lara to pseudonim. Kobieta pochodzi z Doliny Pankisi, z plemienia Kistów, czyli gruzińskich Czeczenów, zamieszkałych północno-wschodnią Gruzję, w górach Kaukazu. Mamy więc zestawienie dwóch postaw islamskich. Pierwszą reprezentuje Lara i starszyzna w Dolinie.
Lara ma zdrowe podejście do życia, do religii.
Z kolei synowie, a najbardziej Szamil bez wahania przyjęli postawę zamkniętą, szczelną i radykalną. Dla niej wojna to zło i zniszczenie, i deprawacja, która wywołuje jeszcze większe zło moralne. Więc nie było dla niej zrozumiałe, że to w Europie jej synowie aż tak się zradykalizowali:

'Wojna nie uwiedzie nikogo, kto ją widział i przeżył. Pociąga tylko tych, którzy nie wiedzą, jaka jest naprawdę'.

I to chyba będzie puenta tej książki. Że pozostała Lara, która jak zawsze w jej...