Jacy jesteśmy. Nasza oficjalna autobiografia

Olga Mysłowska

Chyba najlepsza i zdecydowanie najładniej wydana autobiografia od 1D

Chyba najlepsza i zdecydowanie najładniej wydana autobiografia od 1D

Dzień dobry!

Każdy z Was ma inne gusta, prawda? Ja, będąc w gimnazjum, miałam bzika na punkcie jednego zespołu. Natrafiłam na jedną piosenkę na yt, zaczęłam słuchać wszystkich, jakie mieli i przepadłam... To nic, że był styczeń, a urodziny mam w maju. Już wtedy poprosiłam mamę, że gdy wyjdzie ich debiutancki album, żeby mi go dała w prezencie. I tak się doczekałam. Chyba nawet wcześniej niż na swoje urodziny - dokładnie nie pamiętam. Jest to zespół, który w VII edycji brytyjskiego X Factor zajął trzecie miejsce.

Od razu chcę nakreślić, że to nie będzie strikte recenzja, jak wszystkie inne. Jest to inny typ lektury, więc i recenzja może być nieco inna, chaotyczna? Zobaczymy, jak uda mi się zebrać myśli. Zaczynajmy więc.

Zayn Malik - urodził się 12 stycznia 1993r., w Bradford; brytyjski wokalista, obecnie były członek zespołu One Direction. W X Factor połączono go z czwórką innych solistów. 25 marca 2015 oficjalnie odszedł z zespołu.

Liam Payne - urodził się 29 sierpnia 1993r., w Wolverhampton; brytyjski wokalista, obecnie członek zespołu One Direction, uważany za najrozsądniejszego członka boysbandu.

Niall Horan – urodził się 13 września 1993r., w Mullingar; irlandzki wokalista zespołu One Direction, miłośnik golfa.

Harry Styles – urodził się 1 lutego 1994 r., w Redditch; brytyjski wokalista popowy, obecny członek zespołu One Direction, w latach dziecięcych był członkiem zespołu White Eskimo. W tym roku otrzymał rolę w filmie Dunkirk.

Louis Tomlison – urodził się 24 grudnia 1991r., w Doncaster; najstarszy członek zespołu One Direction, jest patronem hospicjum dziecięcego Bluebell Wood, fundacji The Eden Dora Trust, Niamh’s Next Step.

Lektura ta jest podzielona na rozdziały, w których każdy z członków zespołu wraz z Zaynem Malik, wypowiadają się na temat swoich przeżyć, zespołu. Po tej książce dowiadujemy się, co czuli za każdym razem wychodząc na scenę, jak wyglądała ich codzienność, trasy koncertowe. Obserwujemy ich zachowania oraz dostajemy informacje dotyczące dzieciństwa wraz ze zdjęciami.

Muszę przyznać, że kolorystyka tej okładki jest trafiona. Tak samo jak zdjęcie tego boysbandu. Jak już [przeczytaliście uwielbiałam ten zespół, w gimnazjum szalałam wręcz za nimi. Nawet dostałam tą płytę od rodziców jako prezent. Na koncert niestety nie było mnie stać. Co do samego wydania jestem zadowolona. Twarda oprawa, dobre jakościowo zdjęcia, jest ich sporo, a sama już czcionka, odstępy, czy marginesy są odpowiednie. Nie dojrzałam również żadnych błędów w druku, więc jestem jak najbardziej zadowolona z tego albumu, a zarazem autobiografii.

Muszę przyznać, że wielki zaszczyt kopnął Olgę Mysłowską, która przekładała tę lekturę. Muszę też ją pochwalić, bo zrobiła to perfekcyjnie. Dzięki niej czytało się ją naprawdę przyjemnie, Tekst nie był nudny, przeładowany niepotrzebnym tekstem. Uważam, że gdyby zdradzili więcej swych porażek, to byłoby jeszcze lepsze. Bo jak ostatnio czytałam biografię Lindsey Stirling – to dowiedziałam się o wiele więcej. Ale rozumiem, że gdyby to miało być jednego członka zespołu, byłoby więcej informacji.

"Jeszcze zanim zaczęliśmy śpiewać, ochroniarze wynosili na zewnątrz mdlejące dziewczyny. Pomyślałem sobie :'To trochę dziwne'. My stoimy na scenie i staramy się z tego cieszyć, a jednocześnie widzimy, jak dziewczyny na widowni płaczą i krzyczą, bo zaraz zostaną zgniecione. Prawdę mówiąc, poczułem się nieswojo." - Liam

W głównej mierze są to fakty dotyczące zespołu, nagród, kariery w X Factor, początki, które nie są łatwe. Każdy opowiadał w głównej mierze o tym samym, tylko ze swojej perspektywy i to sprawiało, że mogliśmy porównywać ich reakcje. Jeden kupował sobie za każdym razem zegarek, gdy zdobywali nagrody, a drugi szedł na pizzę by to uczcić – ot taki przykład. Podobało mi się również to, że byli sobą pisząc swój rozdział. Nikogo nie udawali i w sumie dziwiło mnie, że dziwne dla nich było widok mdlejących dziewczyn. W sumie zawsze tak jest, przy jakichś gwiazdach, ale rozumiem, mogli nie zdawać sobie sprawy z tego, że są aż tacy super. :D Wątek dzieciństwa – również trafny, wielu rzeczy się po nich nie spodziewałam, po niektórych zdjęciach kompletnie nie powiedziałabym, że to oni, wiele się zmienili, ale nie wszyscy.

"Czuję, że cokolwiek się zdarzy w przyszłości i cokolwiek z nami będzie, zawsze pozostanie świadomość, że przeszliśmy przez to RAZEM." - Zayn

Gdy są jakieś zespoły, ja przeważnie nie uwielbiam wszystkich, moim „guru” jest jedna, maksymalnie dwie osoby i tutaj ja byłam totalnie zakręcona na punkcie Zayna, który odszedł z zespołu w 2015 roku. Z jednej strony szkoda, ale z drugiej w sumie to dobrze, że się rozwija. Chociaż i tak mi go brakuje. :D

Mimo, że nie obserwuję zespołu tak jak innych artystów, których słucham, to fajnie jest mieć ich oficjalną autobiografię w domu, u siebie na półce. Wiadome jest, że poznajemy jakąś ich część, którą nie znają wszyscy – no dobra, teraz znają bo pewnie też czytali ten egzemplarz, ale i tak jest to coś więcej, coś od nich dla nas – czytelników, fanów, lub przypadkowych ludzi.

"Dla mnie tatuaż jest nie tyle deklaracją, ile pamiątką - tak, jakbym mówił coś sam do siebie, przypominając sobie jakąś ważną chwilęz mojego życia. To taki cichy symbol." - Zayn

Reasumując polecam ją obowiązkowo fanom – jak jeszcze jej nie czytaliście. Fajnie jest poczytać o pozytywnie zakręconej grupie chłopaków, którzy są młodzi, pochłonięci pasją i mimo wszystko jeszcze szaleństwem. Uważam, że każdy kto ma chęć może sięgnąć – jednak pamiętajcie, że nic na siłę.

Oceniam książkę jako mocne 4/6.

Dzień dobry!

Nigdy wcześniej nie miałam żadnej innej biografii One Direction. Owszem, wiele mnie interesowało i ciekawiło, jednak ta jedyna książka szczególnie. Swoim wyglądem, zdjęciami i treścią doszłam do wniosku, że byłaby to idealna przygoda zagłębić się w historię chłopaków i poznać ich emocje i przeżycia.

Cała książką jest podzielona na rozdziały, gdzie każdy z poszczególnych członków zespołu opowiada coś o swoim życiu, a głównie o zespole. Wszyscy oni spełnili swoje marzenia, a cała ich kariera nabrała ogromnego tempa, że aż oni sami nie spodziewali się takiego zainteresowania.

Historia zawarta w książce w głównej mierze opiera się na ich drodze do kariery po występie w X-Factor. Zespół opowiada o swoich przeżyciach w trakcie nagrywania pierwszego klipu, pierwszego spotkania z fanami i wiele pierwszych rzeczy, których ogromnie się stresowali, ale wyszli z tego zwycięsko.

Autobiografia zespołu jest świetną pozycją aby poznać bliżej chłopaków. Nie jestem fanką, która wiedziała o nich wszystko. Zawsze chętnie poznawałam ich piosenki i uwielbiam spędzać czas przy ich muzyce. Zagłębienie się w ich historię było wspaniałym doświadczeniem, ponieważ nigdy wcześniej nie interesowałam się ich życiem i tym jak doszli do tak wielkiego sukcesu.

Książka jest cudownie wydana. Okładka jest solidnie dopracowana i jestem nią zachwycona. Jestem pod wielkim wrażeniem, że pod obwolutą książka jest różowa, a na samym przodzie znajdziemy autografy chłopaków. Widać, że projekt całej pozycji był dokładny i wyszedł dosłownie niesamowicie.

Wielkie emocje towarzyszyły mi w trakcie czytania tego egzemplarza. Ja będąc fanką osób o których czytam tylko w internecie i znam wiele ich piosenek na pamięć, miałam możliwość zapoznania się z ich zdaniem na poszczególne tematy. Opowieść jaką mi zaserwowali była świetna, a przede wszystkim interesująca i emocjonalna. Niczego nie zabrakło.

Jest to obowiązkowa pozycja dla fanów zespołu One Direction. Książka idealnie nadaje się na prezent dla siebie lub bliskiej osoby, a co najważniejsze? Jest to jedna z najładniejszych biografii tego zespołu jakie widziałam w Polsce, a jest ich sporo.

Cała książką jest podzielona na rozdziały, gdzie każdy z poszczególnych...

"Jacy jesteśmy" to oficjalna biografia zespołu One Direction, w którym - jak może już wiecie - wiele się dzialo i nadal się dzieje. Lecz jacy są Ci młodzi chłopcy, za ktorymi szaleją tłumy nastolatek?
Czy to wszystko to tylko przykrywka?
Okazuje się, że nie - chłopcy są tacy, jakich możecie ich spotkać na koncercie czy w trakcie podpisywania płyt. Naturalność i czysta chęć zabawy pomagają im przetrwać to szaleństwo, które zapełniło ich życie od dnia powstania One Direction oraz pozostać sobą, a nie stać się zadufanymi w sobie gwiazdkami popu.
Czy to jest prawda?
Nie wiem, co o tym sądzić, ponieważ w książce mówią jedno, a w życiu dzieje się drugie. Nie zamierzam jednak oceniać One Direction pod tym kontem.
Chłopcy piszą prostym językiem, który czyta się szybko i przyjemnie, który - rzeczowo ujmując - zachęca.
Ja - prawdę mówiąc - dzieliłam sobie tą książkę na części i czytałam rozdział dziennie, a w tym wypadku wyznacznikami rozdziałów były kolejno opowieści chłopaków. Każdy napisał swoją część, która zawiera jego odczucia z okresu, w którym 1D zaczynało swoją karierę w USA, występowało na MSG itd. Temu wszystkiemu towarzyszą wspomnienia z X-Factora, ktore - niestety - można znaleźć w każdej książce związanej z boysbandem, nawet w pojedynczej biografii któregoś z członków zespołu.
Radzę, byście nie czytali tej autobiografii ciągiem, gdyż może Wam się ona znudzić. Dlaczego? Już wyjaśniam.
Chłopcy opowiadają kolejno o swoich odczuciach z bardzo konkretnego okresu i tak naprawdę te odczucia są zbliżone, żeby nie powiedzieć, że w większości takie same. Nie chcialabym, żeby ktoś z Was - potencjalnych czytelników - skreślił na "dzień dobry" tę pozycję, gdyż tak naprawdę to bardzo interesująca i DOBRA KSIĄŻKA.
Na wielką uwagę zasługuje fakt, iż oprawa "Jacy jesteśmy" jest cudowna i skradła moje małe czytelnicze serce w całości. Uważam, że to najpiękniejsza książka jaką mam obecnie w swojej biblioteczce!
Twarda oprawa sprawia, że książka się nie niszczy, wygląda naprawdę elegancko na półce oraz w stu procentach nadaje się na prezent! Obwoluta jest piękna, jednak lubię tą książkę również bez niej (tak, jak możecie dostrzec na zdjęciu). Kolory, które tworzą okładkę są wspaiale dobrane i bardzo mnie do siebie przyciągnęły. Ta książka jest dzielem sztuki i wydawnictwo Nowa Baśń powinno być z siebie dumne, bo ja się bardzo cieszę z tego, że tak fachowe i pomysłowe wydawnictwa istnieją.
Bardzo się cieszę, że bylo mi dane przeczytać tę autobiografię One Direction pomimo, że teraz lubię ich tylko za muzykę, a nie za moralność, która moim zdaniem się zachwiała w tym zespole, bo ta książka jest totalnie odmiennym spojrzeniem na uczucia osób, które w tak szybkim czasie osiągnęły tak wielki sukces i okryły się międzynarodową sławą.
Kończąc, pragnę polecić tę książkę każdej directionerce oraz tym dziewczynom, które dopiero wchodzą w świat One Direction, przekonują się do chłopaków - moze ta autobiografia będzie punktem zwrotnym w Waszym życiu i postanowicie dalej poznawać Nialla, Louisa, Liama, Harryego i Zayna (którego już obecnie nie ma w składzie boysbandu). Naprawdę warto to zrobić!

"Szczerze? Cała nasza historia jest moim ulubionym wspomnieniem." - Liam.

Czy to wszystko to tylko przykrywka?

Jest to jedna z tych książek, które czyta się bardzo łatwo, szybko i przyjemnie. Treść jednak jest trochę monotonna, ponieważ mamy pięć bardzo podobnych części książki. Każda z nich opowiada historię od chwili narodzin danego chłopaka do momentu pisania książki. I było to według mnie odrobinkę naciągane, gdyż czytając miałam wrażenie, iż chłopcy dostali listę wydarzeń które mają opisać. Występ ma MSG, notowania pierwszego singla czy pierwsza wizyta w studio. Początkowo wydarzenia te początkowo byłaby ciekawe, ale gdy czytałam o nich już po raz piąty, w bardzo podobnej konwencji oraz stylu. Wielce ciekawe były jednak poszczególne fakty na temat poszczególnych chłopaków. A samym końcu znajduje się zapis rozmowy chłopców na temat ich sukcesu czy wspomnień. Według mnie były one lekko sztuczne, lecz myślę, iż jest to wina bariery językowej. Pewne wyrażenia brzmiące w języku angielskim brzmiące naturalnie , po przetłumaczeniu na język polski brzmią po prostu śmiesznie. Jestem to jednak w stanie zrozumieć. Pomijając wady, które już wymieniłam, jestem ogromnie zadowolona z przeczytania tej książki. Nie dość, że sporo się z niej dowiedziałam, to nie raz uśmiechałam się czytając o pewnych zdarzeniach. Świetne są zdjęcia wzbogacające treść książki. Nie dość, ze są dobrej jakości, to ukazują członków zespołu w dobrym świetle. Są po prostu genialne. W sumie, polecam tę książkę, gdyż jest w niej coś, co totalnie przyciąga do niej.

Jeden kierunek.

Jak tylko dowiedziałam się, że chłopaki z One Direction piszą autobiografię od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Mimo, że mam już ponad ćwierć wieku to nie wstydzę się tego, że jestem ich fanką. Jestem z tego dumna i dumna z nich, z tego, że wciąż tworzą muzykę i że napisali coś tak wyjątkowego – „Jacy Jesteśmy. Nasza Oficjalna Autobiografia”.

„Szczerze? Cała nasza historia jest moim ulubionym wspomnieniem.”

Autobiografia podzielona jest na 6 części. Po krótkim wstępie, czytamy osobno wspomnienia każdego z chłopaków. Liam, Niall, Harry, Zayn, Louis – w takiej właśnie kolejności poznajemy emocje, uczucia jakie doświadczali chłopaki podczas przesłuchań do „X-Factora”, w czasie trwania programu, w czasie ich pierwszej trasy, nagrywania płyt. Jest tego mnóstwo. Każdy z nich tworzy niesamowitą opowieść o dorastaniu, poznawaniu siebie, swoich słabości, odkrywaniu nieznanych dotąd rzeczy. Na koniec mamy wspólny dialog między chłopakami – taki mały wywiad, który czyta się bardzo przyjemnie.

„Nigdy sobie nie odpuszczamy, bo nasi fani zasługują na to, co najlepsze.”

Książka jest przepełniona cudnymi zdjęciami. Zresztą, cała oprawa graficzna jest nieziemska. Przez to książka się nie nudzi i chcemy poznawać coraz więcej szczegółów. Zdjęcia są bardzo dobrej jakości. Mamy zdjęcia z dzieciństwa, jak i ze sceny. Prawdziwą gratką dla fanów One Direction są autografy chłopaków! Tak! Znajdziemy je na twardej okładce. Sprawiają wrażenia mega realnych. Przyznam się szczerze, że dopiero po przeczytaniu połowy książki zorientowałam się, że one tam są. Siedziałam i patrzyłam się na nie zahipnotyzowana kilka minut. Czasami Directioner może oszaleć na punkcie takich szczegółów.

„Czuję, że cokolwiek się zdarzy w przyszłości i cokolwiek z nami będzie, zawsze pozostanie nam świadomość, że przeszliśmy przez to razem.”

Uwielbiam zdjęcie na okładce. Widać na nim pięciu, już dorosłych, facetów, których połączyła miłość do muzyki. Jak to przystało na One Direction zmierzają w jednym kierunku, który ich uszczęśliwia i daje mnóstwo radości i zabawy. Każdy z nich wspomina w książce, że mimo ciężkiej pracy zawsze mają czas na zabawę i wygłupy. Są przecież młodzi, sodówka im nie uderzyła do głowy, więc czemu nie mieli by się czasem powygłupiać? Właśnie to jest ich sposób na relaks. Spędzanie razem czasu. Nie osobno, bo nie chcą przesadnie analizować niczego, tylko razem, jak na zespół przystało.

„Nie myślcie dalej niż tydzień do przodu, nie słuchajcie plotek na swój temat, ciężko pracujcie i nie traćcie celu z oczu.”

Książkę czyta się bardzo szybko. Zresztą, który fan przeczytał by autobiografię swojego idola w miesiąc? Każdy pragnie poznać jak najszybciej każdy szczegół, każde zdanie. Myślę, że nie tylko fani One Direction powinni przeczytać ich autobiografię. Każdy na pewno znajdzie dla siebie odpowiednią motywację by dążyć do celu, by się nie poddawać i wierzyć w siebie. Dlatego polecam książkę każdemu. To lektura, która opowiada, jak pięć młodych dzieciaków, z dnia na dzień musiało wejść w dorosłe życie i stracić nieco prywatności.

A na koniec jeszcze kilka cytatów, które szczególnie zapamiętałam:
„Żeby coś robić dobrze, trzeba czasem to zrobić źle.”
„Moja umiejętność koncentracji jest jak u złotej rybki i nie umiem spokojnie usiedzieć w miejscu. Podczas gdy to piszę, pewnie bawiłem się telefonem już dziesięć razy w ciągu ostatnich dziesięciu sekund, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.”
„Jeśli sam będę kiedyś miał dzieci, na pewno chciałbym, żeby osiągnęły więcej niż ja – bo dla dzieci zawsze się pragnie tego, co najlepsze.”
„Jeśli przytrafi ci się coś nieprzyjemnego, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jakie dobre rzeczy mogą z tego wyniknąć.”
„Uważam, że trzeba próbować zmieniać świat, nawet jeżeli te zmiany byłyby bardzo małe.”
„Podobno najlepsze zespoły są jak gangi – i ja naprawdę w to wierzę. Trzymamy się razem i cokolwiek się wydarzy w przyszłości, nadal będziemy takim gangiem. Nawet jeśli za pięćdziesiąt lat któryś z nas robiłby coś sam, chciałbym go w tym wspierać.”
„Staramy się z chłopakami być tak normalni, jak to tylko możliwe w naszym nietypowym zawodzie. Nie możemy pozwolić, żeby sława nas zmieniła.”
„Nie żałuję ani jednego dnia, ani jednej godziny, ani jednej minuty czy sekundy. Jak się z tego nie cieszyć? Jak mógłbym nie być wdzięczny za tę szansę, za ten zaszczyt i za te przeżycia?”

Jeden kierunek.

• 2015