Życie to mecz

Wydawnictwo: Muza
Iwona

Autobiografia najbardziej utytułowanego zawodnika w historii polskiej siatkówki: złotego i srebrnego medalisty Mistrzostw Świata, złotego medalisty Mistrzostw Europy, złotego medalisty Ligi Światowej, srebrnego medalisty Pucharu Świata. W trakcie trwającej już ponad 20 lat kariery Zagumny wraz z klubowymi kolegami wielokrotnie zdobywał medale Mistrzostw Polski, był też wicemistrzem i zdobywcą Pucharu Grecji. Grał z największymi siatkarskimi sławami, , wiele razy uznawany najlepszym rozgrywającym najważniejszych światowych turniejów, łącznie z Igrzyskami Olimpijskimi, Mistrzostwami Świata i Mistrzostwami Europy. Uczestniczył w trzech Igrzyskach Olimpijskich. Szczera opowieść o gigantycznym wysiłku, niezliczonych wyrzeczeniach, bólu i zwątpieniu, ale też o wielkiej radości i satysfakcji, jaką daje uprawianie sportu na najwyższym światowym poziomie. Barwne wspomnienia o ludziach i wydarzeniach z pierwszych stron gazet, kulisy ważnych sportowych wydarzeń, anegdoty i nieznane do tej pory fakty z najnowszej historii polskiej i światowej siatkówki. Fascynująca lektura dla kibiców jedynej drużynowej dyscypliny, w której od lat Polska utrzymuje się w światowej czołówce, dla wszystkich osób interesujących się sportem, dla każdego, kto lubi czytać o nieprzeciętnych ludziach dokonujących nieprzeciętnych rzeczy.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Marcin_zielony | 2019-04-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Jest to moim zdaniem najlepszy polski siatkarz którego losy śledziłem od pierwszych meczy w reprezentacji. Książka typowa do autora. Spokojnie bez emocji opisuje swoje życie siatkarskie od dziecka aż po ostatnie występy. Książkę przeczytałem chyba w jeden dzień. Świetny sportowiec, świetna książka! POLECAM!

Tulipce | 2019-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 13 marca 2019

Życie to mecz- autobiografia jednej z największych gwiazd Polskiej siatkówki. Jednego z najlepszych rozgrywających na świecie- Pawła Zagumnego. Człowieka, który był najlepszy i miał możliwość gry z najlepszymi. Każdy fan siatkówki w końcu zna takie nazwiska jak Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Piotr Gruszka, Łukasz Kadziewicz czy Krzysztof Ignaczak i wielu innych. Między innymi dlatego właśnie chciałam sięgnęłam po tę książkę. Nie ze względu na autora ale dla całości. W końcu Paweł Zagumny prowadził grę naszej reprezentacji w najważniejszych momentach- zakończonych mistrzostwem świata w katowickim Spodku po pokonaniu Brazylii. Wielkiej Brazylii. Moment ten zakończył pewien rozdział polskiej siatkówki, po nim nastąpiła zmian składu, karierę bowiem zakończyło kilku kluczowych zawodników m. in. właśnie Paweł Zagumny.

Stwierdziłam, że dobrze będzie przypomnieć sobie te czasy. Przypomnieć oraz poznać nowe szczegóły. Po lekturze muszę przyznać, że jestem rozczarowana. Przede wszystkim...

SkazanaNa Książki | 2018-10-18
Przeczytana: październik 2018

Książka podobała mi się. Z punktu widzenia wiernego kibica (bo jak wiecie, nie ważna jest dla mnie godzina. Jeśli w nocy gramy-nastawiam sobie budzik, nie am problemu) uważam ją za ważną. Nie muszę takich osób namawiać, sami sięgniecie. Dodatkowo autor ma dziś urodziny. Nie wiem, czego życzyć, bo już nie wróci na boisko, ale jedno wiem na pewno: bardzo nam brakuje takich ludzi. Polecam, łapcie śmiało.

Jelon | 2018-09-13
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Dość ciekawa biografia jednego z najlepszych polskich siatkarzy. Książkę czytało się dobrze, dla mnie, jako fana sportu miło było sobie przypomnieć niektóre wydarzenia i mecze, a także realia polskiego i światowego sportu w tym dobrym dla polskiej siatkówki okresie. Jednak niektóre opisy kolejnych meczów czy przygotowań mogły by być krótsze. Jako ogół książka jest też bardzo "grzeczna". Jej autor nikogo nie obraża, nawet konflikt z Sebastianem Świderskim jest opisany bardzo delikatnie, a z afery alkoholowej w Olsztynie nie wymienia nawet nazwisk jej uczestników. W porównaniu do książki Kadziewicza, którą czytałem wcześniej jest to zupełna odwrotność.

Trochę zamieszania wprowadza podział książki na część klubową i reprezentacyjną. Moim zdaniem można to było opisać razem, aby było chronologicznie.

Dla fana siatkówki z pewnością jest to świetna propozycja, bo pokazuje piękno, ale i trudy sportowego życia.

Piotr Ćwik | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane, Sportowe, Biografie
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Może zrobiłem sobie zbyt duże nadzieje. Może nie jestem właściwą osobą do wypowiadania się na temat tej książki, bo pod pewnymi względami jestem zupełnie inny niż Paweł Zagumny. W każdym razie lekko rozczarowałem się tą biografią. Nie jest nudna, ale równocześnie nie porywa - jest taka jakim na boisku był Zagumny: spokojna, skalkulowana i szczera. Jak dla mnie zawiera zbyt mało żywiołowości.

amelson | 2018-01-24
Przeczytana: styczeń 2018

Bardzo ciężko ocenić tę książkę. Jako autentyczne świadectwo życia człowieka, który w swojej dziedzinie osiągnął wielki sukces - jest ciekawa i niesie za sobą poparte doświadczeniem prawdy o rzeczywistości. Dla mnie prawdziwe historie są zawsze najcenniejsze i najciekawsze. Co stoi za prawdziwym sukcesem? Jak się do niego dochodzi? Poznajemy też trochę bliżej Pawła Zagumnego jako człowieka. Jako literatura jest napisana średnio, a dla osób, które nie interesują się siatkówką, nie do przejścia mogą być szczegółowe opisy meczów i turniejów sportowych.

Justyna | 2018-01-04

Czytałam różne biografie siatkarskie. Giby,Kadzia ,Niemczyka, Gołasia. I jakoś Biografia Gumy mnie nie powaliła na łopatki. Jakby była pisana od niechcenia,tak na odwal.Na tle innych biografii siatkarskich wypada bardzo blado.Myślę że jak na tej klasy siatkarza mógł się lepiej postarać. Podkreślam to tylko moja obiektywna ocena.

Tepka | 2017-12-09
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Uważam, ze ta książka powinna być obowiazkową lekturą każdego młodego siatkarza! Dokładne opisy wspomnień związanych z turniejami i meczami, wraz z przytaczaniem wynikow poszczególnych meczów (a czasem setów) były momentami nużące, natomiast analiza taktyki, porównanie współpracy z różnymi trenerami i osobiste przemyślenia autora na temat osiąganych w sporcie efektów kształtują ciekawe studium przypadku, dające (co prawda dość subiektywną, lecz solidną) lekcję siatkówki.

Emilia | 2017-09-12
Przeczytana: 09 września 2017

Książka, którą powinien przeczytać każdy fan siatkówki i sportu. Świetnie opowiedziana, pełna szczegółów, których nie mielibyśmy szans się dowiedzieć, gdyby nie została wydana.

Kasia | 2017-06-25

Bardzo fajna książka. Pokazuje jak trudne przeżycia musiał przeżyć ten wspaniały siatkarz. Pokazuje nam również, że mimo przeciwnościu losu i to bardzo dużych możemy osiągnąć bardzo dużo jeśli będziemy wytrwali!