Moja walka o każdy metr

Okładka książki Moja walka o każdy metr Thomas Morgenstern
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Moja walka o każdy metr
Thomas Morgenstern
Barbara Toczek
Thomas Morgenstern skoki narciarskie sport odwaga Barbara Toczek
Inne

Okładka książki Pół wieku na czarno Marek Cieślak, Wojciech Koerber
Pół wieku na c... Marek Cieślak, Wojc...
Okładka książki Kuba. Autobiografia Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik
Kuba. Autobiog... Jakub Błaszczykowsk...
Okładka książki Running. Autobiografia mistrza snookera Simon Hattenstone, Ronnie O'Sullivan
Running. Autob... Simon Hattenstone, ...
Okładka książki Kadziu. Siatkówka & rocknroll Łukasz Kadziewicz, Łukasz Olkowicz
Kadziu. Siatkó... Łukasz Kadziewicz,&...

Książka idealna dla osób pragnących dowiedzieć się co skrywa się w głowie skoczka narciarskiego, który ma za sobą bardzo niebezpieczne upadki. Bardzo dogłębnie jest w niej opisany strach, który stał się nieodstępnym towarzyszem 'Morgiego'

Opowieść o walce z samym sobą, ze strachem i z rywalami; wzruszająca

Opowieść o walce z samym sobą, ze strachem i z rywalami; wzruszająca

Od dziecka uwielbiałam oglądać ten spektakularny sport. Od dziecka też miałam swojego ulubionego zawodnika. A że był z Austrii to sprawa drugorzędna 😅 Co prawda mój ulubieniec - Andreas Kofler - już nie skacze, ale miłość do skoków pozostała.
Dzisiaj o innym Austriaku, Thomasie Morgensternie. Zawsze się śmiałam z jego czapki, wyglądała jak włosy 🤪 Nie to, że nie lubiłam tego zawodnika, był mi po prostu obojętny. Moja miłość była jedna i wierna przez wiele lat. Patrz wyżej 🙃
Über meinen Schatten: Eine Reise zur mir selbst.
Moja walka o każdy metr...
W grudniu 2013 roku upadł po raz pierwszy (jeśli chodzi o sezon.) Był nieprzytomny... Złamał palec, był bardzo potłuczony, ale szybko wrócił na skocznie. Po prostu inni pomagali mu np. nosić narty.
W styczniu 2014 cały świat narciarski zamarł. Podczas treningu na dużej skoczni, mamucie w Kulm Thomas runął na zeskok. Pamiętam jak dziś ten dzień. Tata przeglądał internet i natrafił na nagłówek o poważnym wypadku na skoczni. Gdy zobaczyłam filmik z tego zdarzenia serce mi zamarło. Upadek wyglądał fatalnie! Modliłam się o powrót do zdrowia Thomasa, bo powrót na skocznie wydawał się niemożliwy.
Morgenstern doznał urazu czaszki, miał zaniki pamięci, obtłuczone płuca... Żadnego złamania! Na całe szczęście szybko wyszedł ze szpitala.
Rozpoczął rehabilitację i miesiąc później wywalczył razem z drużyną medal igrzysk olimpijskich. Pominął wszystkie inne konkursy, by zdążyć na te wymarzone. IO
Thomas to mój wzór do naśladowania. Niezłomność, upór, dążenie do celu. To wszystkie słowa idealnie opisujące tego mężczyznę.
On tak naprawdę bal się zasiadać na belce! To była jego walka! Walka że strachem. Walka o każdy metr.
Co prawda w sezonie letnim 2014 powrócił jeszcze do treningów, lecz 26 września 2014 ogłosił zakończenie sportowej kariery. Ten strach jednak wygrał. Ale chyba każdy by zrezygnował po tylu upadkach (w sezonie 2013/14 dwa, w innych sezonach w sumie kilka) mając przeświadczenie, że już nigdy się nie zobaczy swoich bliskich. W przypadku Thomasa jedynej i ukochanej córeczki Lilly. Ten opis to nie spoiler książki. Większość z tych rzeczy znajdziecie na Wikipedii, filmiki z upadków na YouTube. Ale nie dowiecie się, jak to jest być skoczkiem, jak walczyć z presją, jakie to uczucie choć na chwilę poczuć się jak ptak, wzbić się w górę, by po chwili tak naprawdę runąć. Ta książka to wielki motywator. To pamiętnik Morgiego, wyjaśnienie kilku spraw i uzupełnienie jego kariery.
Lubię autobiografie, a ta jest moja ulubioną. Polecam z czystym sumieniem!

Natrafiłam na tę pozycję całkowitym przypadkiem, ale nie żałuję; wręcz cieszę się, że zdecydowałam się ją przeczytać
Z pewnością nie nazwałabym tego autobiografią, patrząc na niewielką liczbę stron; jest to raczej krótka opowieść, namiastka problemów i trudów, z jakimi musiał mierzyć się Morgenstern przez jakiś czas. Jest to całkiem rzeczowy i prawdziwy (chociaż momentami zdaje się być wybielony) obraz walki, do jakiej musiał stanąć. Walki nie tylko jako sportowiec - Morgi zaczyna swoją relację od upadku w Kulm w 2014 - ale jako normalny człowiek, bowiem w tym samym czasie był na celowniku wszystkich gazet.

Coś, co wywarło na mnie ogromne wrażenie, to emocje, jakie niesie ta historia. Nie jest to zwykły wywód skoczka, który miał wypadek i czuje potrzebę wylania swoich emocji, ani człowieka, który postanowił się poddać po jednej porażce. Mimo całego zła i poczucia, że w jednej chwili stracił wszystko, co się dla niego liczyło, Thomas znalazł w sobie siłę do wstania i stawienia czoła nowej sytuacji. Jest wiele momentów łapiących za serce, wzruszających czy skłaniających do refleksji są też takie, dzięki którym uśmiechniemy się pod nosem. Szczególnie urzekające były dla mnie opisy spotkań z jego córeczką; chciał dla niej jak najlepiej i dbał, by nigdy nie wątpiła w jego miłość, czułość czy troskę.

Jednak książka posiada kilka mankamentów. Pierwszy i, według mnie, najbardziej widoczny to bardzo duże skupienie się na sobie; zdaje sobie sprawę biografie czy tym bardziej autobiografie piszemy w głównej mierze o sobie, ale sądzę, że wielu fanów skoków ucieszyłoby się, mogąc ujrzeć kulisy pracy ich ulubieńców czy poczytać o relacjach w drużynie bądź tym, na co poświęcają swój czas wolny. Thomas wprawdzie wspomina o Gregorze Schlierenzauerze i ich (momentami niezdrowej) rywalizacji, jednak to tyle; tak jakby pozostali uczestnicy nie mieli dużego wpływu na atmosferę zespołu, czy też praktycznie nie istnieli. Kolejną "bolączką" jest wspomniana przeze mnie próba wybielenia się, przedstawienia swojej wersji jako tej prawdziwej, słusznej.

Mimo wszystko książka jest warta przeczytania, zarówno przez pasjonatów skoków narciarskich jak i tych, którzy w ogóle nie interesują się tym sportem. Wydaje mi się, że “Moja walka o każdy metr” pokazuje nieznane dotąd oblicze skoczka: osoby o wielkim samozaparciu, ambicji i wierze we własne siły, kochającego i troskliwego ojca oraz kogoś, kto zawsze starał się pozostać szczerym wobec siebie.

Książka obejmuje czas po upadku Thomasa na skoczni w Kulm do zakończenia kariery we wrześniu 2014 roku, są to więc wspomnienia spisane na przestrzeni pół roku. Nie jest to biografia skoczka, oparta jest na luźnych wspomnieniach, bez szczegółów. Dosyć mało zdjęć i mało obszerna pozycja, za to bardzo ładnie wydana.

Thomasa Morgensterna kojarzymy głównie z walki w austriackiej kadrze z Gregorem Schlierenzauerem i niestety, z jego upadkami. Przeżył kilka naprawdę groźnych upadków, a na ostatnim z nich oparta jest książka. Opowiada ona głównie o powrocie na skocznię po upadku w Kulm, o tym jaką drogę przeszedł aby móc wystąpić na igrzyskach olimpijskich. Opis rehabilitacji-ciała i psychiki, przeplatany jest jego przemyśleniami na temat dotychczasowego życia. Fajna książka dla fanów skoków narciarskich.

Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr. To biografia mojego ulubionego(zagranicznego) skoczka narciarskiego. Najbardziej zaimponował mi tym w jaki sposób zdobył 3 medal igrzysk olimpijskich.
,, Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to"
Jego determinacja była niesamowita. Historia tego skoczka jest prawdziwym przykładem walki do końca. Walką i każdy metr.

,, Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to"

Raczej trudno jest zaprzeczyć stwierdzeniu, że Thomas Morgenstern jest jedną z ważniejszych postaci w świecie skoków narciarskich.

Nie tylko jest sympatycznym Austriakiem, który latał z dwiema deskami przyczepionymi do butów - to przede wszystkim człowiek, który tak jak każdy z nas ma swoje lęki.

Najprzyjemniejsza książka do czytania jaka trafiła w moje ręce. Oprócz wypadków, które zdarzyły się Morgiemu, także możemy dowiedzieć się o jego relacjach z inną gwiazdą Austrii w skokach narciarskich. Zajrzymy również do bardziej prywatnej części życia skoczka - rodziny.

Życie Thomasa to ciągła walka z samym sobą.

Najprzyjemniejsza książka do czytania jaka trafiła w moje ręce. Oprócz...

W 1995 r. amerykański piosenkarz R. Kelly wydał singiel - I believe I can fly, jednak już dużo wcześniej ludzie uwierzyli, iż potrafią latać. Nie mieli skrzydeł, ale udowodnili, że przy odrobinie odwagi, z dwoma deskami przypiętymi do butów - są w stanie wzbić się w powietrze i pokonywać kolejne granice

Thomas Morgenstern - austriacki skoczek narciarski, ośmiokrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz olimpijski i dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli. W zawodach Pucharu Świata aż 76 razy stawał na podium - 23 razy na jego najwyższym stopniu. 26 września 2014 r. ogłosił zakończenie kariery.

"Moja walka o każdy metr" to historia jednego z najlepszych skoczków na świecie. Historia sukcesów, wzlotów i upadków (dosłownie) - tych w karierze 34-latka trochę się uzbierało: Kuusamo, Kuopio, Titisee-Neustadt, Kulm. Jest to także opowieść o wielkiej determinacji, bólu, strachu i walce o powrót do zdrowia.

Co tak naprawdę czuje skoczek narciarski i jakie myśli towarzyszą mu, gdy z ogromną siłą uderza o twardy zeskok. Co dzieje się w jego głowie, gdy po kolejnych upadkach ponownie siada na belce? Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to - stwierdził Morgenstern.

I mimo tych obaw wrócił, aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Soczi. I zdobył srebrny medal w drużynie. Niebywałe. Podziwiać należy nie tylko wielkich mistrzów, ale każdego z tych niezwykle odważnych ludzi, którzy będąc dziećmi uwierzyli w to, że mogą dotknąć nieba. Czerpią z tego radość, pieniądze, sławę i liczne nagrody, ale przede wszystkim ryzykują.

Thomas Morgenstern - austriacki skoczek narciarski, ośmiokrotny mistrz...

Mega podobał mi się książka, wciągnęła mnie i nie żałuję, że skusiłam się na nią

• Sport
  • 2016