Moja walka o każdy metr

Tłumaczenie: Barbara Toczek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Über meinen Schatten: Eine Reise zu mir selbst
Przemek

"Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to". Kiedy obudził się w szpitalu, nic nie pamiętał. Czuł tylko przeszywający ból i paraliżujące pieczenie twarzy. Kilka godzin wcześniej w Kulm przeżył dramatyczny upadek, po którym cały narciarski świat na moment wstrzymał oddech. Mimo że do igrzysk w Soczi pozostał niespełna miesiąc, zdecydował, że musi tam wystartować....

"Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to".

Mimo że do igrzysk w Soczi pozostał niespełna miesiąc, zdecydował, że musi tam wystartować. Rehabilitacja, powrót do formy, ale przede wszystkim walka ze strachem. Z poczuciem, że może już nigdy nie zobaczyć swojej córeczki Lilly…

W tej książce Thomas Morgenstern przypomina swoje zwycięskie skoki, opowiada o rywalizacji z Gregorem Schlierenzauerem, tłumaczy, dlaczego nienawidzi skoczni w Planicy, i wyjaśnia, czemu postanowił rozstać się z Kristiną.

Po raz pierwszy zdradza też, co naprawdę czuje skoczek narciarski. Jakie myśli towarzyszą mu, gdy z ogromną siłą uderza o twardy zeskok. I co dzieje się w jego głowie, gdy po kolejnych upadkach ponownie siada na belce.

źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2016

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Kiwi_Agnik | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Thomas Morgenstern to zdeterminowany, wymagający, utalentowany i pełen odwagi sportowiec, oraz szczery, otwarty i wrażliwy człowiek.

W owej książce Morgi wspomina o tym, co czuł jako skoczek narciarski, gdy z ogromną siłą uderzał o zeskok oraz jakie myśli towarzyszyły mu przy kolejnej próbie oddawania skoków po serii groźnych upadków.

Urzekająca szczerość, naturalność i skromność Thomasa powoduje, że biografię austriackiego sportowca czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością jednakże jest za krótka i spisana zbyt pobieżnie.

Pozycja obowiązkowa dla fanów skoków narciarskich.

Muminka | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Mimo że ze sportem niewiele mam na co dzień wspólnego, opowieść słynnego "Morgiego" mnie zauroczyła. Pamietam jegop rywalizację w latach 2010/2011 z Adamem Małyszem i chciałam się więcej o nim dowiedzić. Mam jedno do zarzucenia autorowi; że za szybko jego opowieść się kończy. Co prawda miał skupić się na historii swoich grożnych upadków, w tym wypadku na skoczni w Titsee-Neustadt i Kulm. kariera trwała ledwie kilkanaście lat, bo choć wytrwale rehabilitował się i trenował, by wystąpić na igrzyskach w Soczi, neistety upadki spowodowały trwały uraz i lęk przed skokami. Tego psychicznego obciążenia nie sposób się było pozbyć, więc przeanalizował sobie wszystko i mimo dobrego występu na Krymie zakończyl karierę. To historia zmagań z samym sobą, wyrzeczeń, jakie niesie popularność, treningi i sportowa rywalizacja. Przez konkursy rozpadały się jego związki, odszedł od partnerki, z którą ma córkę, co spowodowało falę ataków i nienawiści. Trzeba mieć grubą skórę- mówi niby z uśmiechem, ale...

malineczka74 | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Thomas Morgenstern to niezwykle utytułowany i utalentowany skoczek narciarki, który niedawno zakończył karierę. Według wielu jego fanów stało się to zbyt szybko i przedwcześnie. Tak jednak zdecydował Morgi, a wpływ na jego decyzję z pewnością miały dwa tragiczne upadki, które nastąpiły niedługo po sobie. Ten na mamuciej skoczni w Kulm wyglądał bardzo tragicznie. Thomas wyszedł z tarapatów obronną ręką. Wrócił do zdrowia, ale nim podniósł się musiał przejść bardzo wiele trudnych i bolesnych chwil. A czas gonił, bo do Igrzysk Olimpijskich w Soczi był niespełna miesiąc. Morgi chciał jednak koniecznie tam wystąpić. Alex Poitner trzymał miejsce w ekipie, lekarze i fizykoterapeuci robili co mogli, sztab szkoleniowy dokładał wszelkich starań, ale najwięcej dawał z siebie sam zawodnik. To była trudna i wyczerpująca walka. Zmaganie z bólem, nerwami, stresem, lękiem, siniakami na ciele i duszy. A jednak udało się i Thomas dołączył do swojej kolekcji kolejny medal olimpijski - tym razem...

Katarzynaa97 | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Nie jest to może perełka literatury światowej, ale dla mnie, jako fanki skoków narciarskich jest bardzo ważna. Thomas pokazał nam się ze strony prywatnej i przede wszystkim przybliżył nam tą ciemną stronę skoków narciarskich, czyli chociażby problem sławy, zazdrości, formy. Książka jest bardzo osobista i momentami przypomina strumień świadomości. Poprzez retrospekcje chciano zapewne wzbogacić prozę - udało się!
Dzięki "Mojej walce o każdy metr" zrozumiałam dlaczego Morgi odszedł ze środowiska sportowego. I dziękuję mu z całego serca za ten prezent. Mogłam go poznać, polubić jeszcze bardziej i zrozumieć, czym jest prawdziwy sport.
Na minus - polskie tłumaczenie tytułu. Po niemiecku dokładnie znaczy "O moich cieniach", co zdecydowanie jest bliższe tej książce.
Dzięki, Morgi!

tajemniczeksiazki | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Skoki narciarskie uwielbiam od zawsze. Co oczywiste,jak każdy kibic mam swoich ulubieńców. Niegdyś jednym z nich był niejaki Thomas Morgenstern, który w 2014 roku z powodów zdrowotnych musiał zakończyć swoją karierę. Gdy tylko dowiedziałam się, że w Polsce ukaże się jego książka, z niecierpliwością oczekiwałam jej premiery. I tak oto 13 stycznia zakupiłam ową pozycję i przeczytałam ją niemalże w niecałe trzy godziny.

Thomas Morgenstern - jeden z najbardziej utytułowanych austriackich skoczków narciarskich. W 2002 roku po raz pierwszy zadebiutował w Pucharze Świata, zdobywając wysokie 9 miejsce. Dzięki niezwykłej sile i determinacji w dość krótkim czasie, krok po kroku zdobywał najważniejsze odznaczenia. Kończąc karierę miał w swoim dorobku takie tytuły, jak : trzykrotny mistrz olimpijski,trzykrotny mistrz świata juniorów, ośmiokrotny mistrz świata, dwukrotny mistrz świata w lotach,a także dwukrotny zdobywca Pucharu Świata. Przyznacie, że jak na niespełna dwanaście lat kariery to...

Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Jako fance skoków narciarskich jak i samego Morgiego, nie mogę napisać, że nie jest to dobra książka. I nawet nie chce :). Naprawdę miło było na chwile wejść do głowy skoczka i poczuć to co on, zobaczyć jego życie, które nie jest zbyt różowe, choć nigdy tak nie twierdziłam. Zrozumieć także jego decyzje i motywacje, oraz zobaczyć ile musi on dla sportu poświęci. Nigdy nie uważałam, by jakikolwiek sportowiec miał lekko, ale po przeczytaniu tej książki, wiem jak to naprawdę jest.

Zawsze uważałam Thomas, za jednego z najsympatyczniejszych skoczków narciarskich i choć poznałam też jego gorsze strony, nie rozczarował mnie jako człowiek, jak i jako skoczek. Choć twierdzę też, że nie powinno się tego rozdzielać, bo Morgi jako człowiek i skoczek to nadal jedna osoba.

Jestem bardzo zadowalana z opowieści Thomas, bo mogę powiedzieć, że go rozumiem, bo choć zawsze szanowałam jego decyzję o zakończenia kariery, to nigdy tak naprawdę nie wiedziałam dlaczego, a teraz już wiem. Podziwiam go za...

Katarzyna | 2017-01-22
Przeczytana: 2016 rok

Kolejna biografia znakomitego sportowca, utalentowanego i sympatycznego skoczka narciarskiego, znanego kibicom na całym świecie.

Patrząc na zbyt małą liczbę stron i przykuwający oczy tytuł, domyślałam się, że biografia Thomasa nie będzie zbyt obszerna, a tylko danego okresu z życia sportowca. Mimo to wcale się tym nie zniechęciłam. Jako fanka skoków narciarskich i Morgiego, książka musiała do mnie trafić.

Książka opowiada o walce Thomasa, którą przez ostatni okres swojego życia musiał stoczyć. Walka w sporcie i walka ze samym sobą. Razem ze skoczkiem śledzimy jego drogę sławy i sportowej kariery, przeżywamy groźne chwile, siedzimy na belce, fruniemy kilkaset metrów w powietrzu. Jesteśmy z nim na zgrupowaniach i patrzymy na jego ciężką pracę "od kuchni". Poznajemy relacje, jakie panują między nim a kolegami z drużyny. Słuchamy jego rozterek miłosnych i patrzymy z jaką miłością opowiada o córce. Wkraczamy w jego umysł, w którym przybliżamy sobie jego lęki i strach, z jakimi...

eR_ | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Thomas Morgensten, to jeden z najbardziej znanych skoczków niemieckich.Po zakończeniu kariery sportowej wziął się za pisanie książek.
"Moja walka o każdy metr", to właśnie efekt tego zajęcia.

Na 200 opisuje on swoją walkę o dobrą pozycje w pucharze świata, ale nie tylko.
Opisuje tu swoich kolegów z drużyny, relacje i konflikty.
Po kontuzji, jakiej doznał w Kulm, postawił wszystko na jedną kartę i udowodnił, że chcieć to móc.
Wytrwałości nie można mu odmówić.
Mimo, że, jak sam mówi, bał się skakać, robił to, bo było to coś co kochał.
W swojej książce opisuje również swoje życie prywatne, związki i jak widzi świat, po zakończeniu kariery.

Całość uzupełniają liczne kolorowe zdjęcia.Napisana prostym językiem, szybko się czyta, ale czegoś mi brakuje.Żadnych emocji w tej książce nie ma, przynajmniej dla mnie.Dla fanów sportów zimowych, lektura obowiązkowa.

Miśka | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Myślę, że każdy przynajmniej kojarzy Thomasa Morgensterna, niesamowitego skoczka narciarskiego, trzykrotnego mistrza olimpijskiego, ośmiokrotnego mistrza świata... musiałabym jeszcze dużo jego osiągnięć wymieniać, by wypisać wszystkie, bo było tego naprawdę sporo! Myślę też, że większość osób pamięta straszny upadek Thomasa na Kulm... właśnie od tego momentu zaczyna się książka.

Zacznę od tego, że książka Thomasa nie jest zwykłą autobiografią, a raczej powieścią. To naprawdę niesamowite, że można napisać książkę o sobie i zrobić to tak, że osoba która czyta, może odczuwać ogromne emocje! Niesamowite jest też to, że mimo iż zakończenie tej historii jest mi dobrze znane, popłakałam się czytając je. Z resztą, momentów, w których naprawdę trudno było mi powstrzymać łzy było wiele. Szczerze mówiąc ostatnią rzeczą, jakiej spodziewałam się po tej książce, były właśnie łzy.

Determinacja Thomasa jest naprawdę zaskakująca, mimo, że doznał ciężkich urazów po upadku na Kulm, ma jeden cel:...

Oliwkaa | 2016-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2016

Fanką skoków narciarskich zostałam dwa lata temu. Tak, to był ostatni sezon Morgiego. I żałuję, że nie mogę teraz podziwiać jego skoków, tak jak zachwycam się skokami Polaków, a także Prevca, Gangnesa, Hayboecka, Wellingera i innych.

Morgenstern był uwielbiany przez wszystkich. Skoczek narciarski z światowej czołówki, otwarty na swoich fanów, zawsze uśmiechnięty. W swojej książce opisał wszystkie lęki, zmartwienia, niepowodzenia. Uświadomił czytelnikom, że skoczek też człowiek, który ma uczucia. Pokazał życie sportowca z zupełnie innej strony. Dziękuję mu za to. To była dla mnie, jako wielkiej fanki skoków, ciekawa i ważna opowieść.

Cieszę się, że ta książka powstała. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Nie jest ona może arcydziełem, ale dla mnie jest tak cudowna, że muszę nagrodzić ją 10 gwiazdkami.