Jak przestałem kochać design

Okładka książki Jak przestałem kochać design Marcin Wicha
Okładka książki Jak przestałem kochać design
Marcin Wicha Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Karakter
2015-03-16
2015-03-16
literatura polska design sztuka kultura

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, Lato 2022 Jakub Kornhauser, Filip Springer, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Jakub Kornhauser, F...

2018 ocen

Nabrałam nowej perspektywy na design - polecam

Nabrałam nowej perspektywy na design - polecam

Czy postąpiłam przewrotnie, fotografując książkę bez jej obwoluty, która nadawała efekt 𝘣𝘳𝘢𝘬𝘶 𝘥𝘦𝘴𝘪𝘨𝘯𝘶, czystości przekazu? Ale – można polemizować – czy nie każdy wybór, nawet związany z decyzją o okładkowym uproszczeniu i tak nie jest już 𝘥𝘦𝘴𝘪𝘨𝘯𝘦𝘮? W środku niejednokrotnie pada teza, że „wszystko zostało zadesignowane”; i w tym rozumieniu wybrałam po prostu jedną z dwóch opcji.

Muszę też przyznać, że sam tytuł też mi się wydaje przewrotny. Czytając ten zbiór felietonów (tak to odbieram) miałam raczej wrażenie, że nic nie przegoni tej miłości; autor postrzega cały świat poprzez design, na nim opiera wspomnienia i skojarzenia, on jest pewnym mostem między nim a ojcem, który choć odszedł to pozostaje żywy w elementach otoczenia czy codziennych przedmiotach.

Ta książka bardzo mi przypominała „Nie ma” Mariusza Szczygła i osiągnęła to, czego tamta nie potrafiła. Zrobiła na mnie wrażenie. Już od pierwszych stron humor i styl pióra Wichy przypadł mi do gustu. Ta mieszanka powagi, bystrej obserwacji i satyry kupiła mnie w całości.

Profesjonalnie zajmuję się projektowaniem pod potrzeby użytkownika, więc koncepty tu przedstawione nie były dla mnie nowością. Mimo to, nadal miałam sporą listę nieznanych nazwisk, które sobie googlowałam w międzyczasie lektury, a także zebrałam kilka tytułów wartych przeczytania w następnej kolejności. Nie martwcie się jednak, jeśli z szerokopojętym designem niewiele macie wspólnego, potraktujcie to jako łagodny wstęp, okazję do poszerzenia horyzontów.

Myślę jednak, że przyszłam na świat trochę za późno, by odpowiednio docenić nostalgiczną podróż, w którą nas autor zabiera. Podczas gdy ja bawiłam się w risercz czy podpytywałam rodziców, o kim może być mowa w rozdziale o pewnym aktorze, czuję że oni sami patrzyliby na to trochę inaczej. Ale to tylko stanowi na plus i potwierdza, że każdy w tych krótkich opowieściach może znaleźć coś dla siebie.

Aha! I zaglądamy trochę za kulisy Polskiej szkoły plakatu, czy już samo to nie zachęca do dopisania tej pozycji na swoją listę?

ig: @tylkotrocheczytam

Top 3 cytaty z książki:
"Naj­wy­raź­niej, kie­dy przy­cho­dzi do wza­jem­ne­go wy­rzy­na­nia, lu­dzie ro­bią się ra­cjo­nal­ni."
"Z de­si­gnem jak z po­li­cją. Ni­g­dy go nie ma tam, gdzie jest naj­bar­dziej po­trzeb­ny."
"Strasz­ne biu­ra. Kosz­mar­ne miesz­ka­nia. I wszyst­ko utrzy­ma­ne w ko­lo­rze zupy ja­rzy­no­wej."

Słodko-gorzka pozycja o designie. Ten Marcin Wicha śmieszny nawet.

Top 3 cytaty z książki:

Słodko-gorzka pozycja o designie. Ten Marcin Wicha...

Nie moje klimaty, ale kilka rozdziałów nawet ciekawych

Nie moje klimaty, ale kilka rozdziałów nawet ciekawych

Lekka w formie i niby w treści, bo o jakichś garnkach, krzesłach i plakatach. Ale treść zaskakuje ostrymi i gorzkimi, ale trafnymi spostrzeżeniami. Poza tym, dużo humoru: czytałam parę razy jadąc tramwajem i zaśmiewałam się na cały pojazd, budząc chichot pasażerów. Trudne początki kapitalizmu, autor (grafik) spotyka się z klientką:
"- Jestem brand managerem piegusków - przedstawiła się pani.
- Zawsze chciałem panią poznać - zapewniłem.
Nigdy nie zapomnę spojrzenia, którym mnie obrzuciła."

"- Jestem brand managerem piegusków -...

Zbiór felietonów Marcina Wichy, dzięki któremu można się nieco przenieść w czasie.

Autor porusza tematy przemian ustrojowych i społecznych, jakie zaszły w Polsce od czasów jego, w zasadzie, nawet dzieciństwa i lat szkolnych. Tłem dla historii jest przede wszystkim design, projektowanie i wszystko to, co nas na codzień otacza, bo autor jest grafikiem.

Teksty pisane z dystansem i specyficznym humorem autora, który już znam i naprawdę lubię.

Było sporo o polskiej szkole plakatu, o estetyce, podejściu do wzornictwa i kolorach. Też co nieco o początkach brandingu w Polsce, identyfikacji wizualnej i „logosach”.

Teksty pisane z...

Bardzo dobra książka. Czuć jakościową literaturę. Jestem świeżo po lekturze "Futerału" i widać różnicę.

#sztucznymaraton z Edytą literatunek
W sumie rozczarowanie. Taki to był dla mnie popis autora, sztuka dla sztuki pisania. Nie uważam że ta pozycja poszerza wiedzę, perspektywę - bardziej to takie popisy Marcina Wichy
W audiobooku na spacer - może być

#sztucznymaraton z Edytą literatunek
W audiobooku na spacer - może być

Kilka przemyśleń złapało moją ciekawość, ale było dla mnie lekko zbyt chaotycznie napisane, czasem zbyt oczywiste i niezbyt wartościowe próby zabawy językiem czy kontekstem wypowiedzi, usilne nawiązania do współczesności i podejście trochę, przepraszam za wyrażenie, boomerskie.

To jest ten rejestr wrażliwości i humoru jaki uwielbiam. O estetyce Polaków, o tacie, o różnych rzeczach - bo autor skacze po tematach. Ale wszystko z gracją, więc bardzo mi się podobało.

Ale wolę jednak słowo „wzornictwo”.

Ale wolę jednak słowo „wzornictwo”.