Siódemka

Okładka książki Siódemka Ziemowit Szczerek
Okładka książki Siódemka
Ziemowit Szczerek Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo Ha!art
2015-02-20
2015-02-20
Inne

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Siedem

Stracony czas bezpowrotnie... Chyba autor za dużo przyjął środków chemicznych i tak mu jakoś szambo przy okazji wybiło

Cóż, nie przeczytać Siódemki, to nie być Polakiem.
Bliskie bardzo, to wszystko - we mnie, w nas, we mnie, w nas ...
Nie czytałem jak powieś, ani jak felieton, ani jak nic co wcześniej. Warta przeczytania dla samej przyjemności, może nie czystej przyjemności , jednak przyjemności ;) Literatura Piękna

Cóż, nie przeczytać Siódemki, to nie być Polakiem.
Bliskie bardzo, to wszystko - we mnie, w nas, we mnie, w nas ...

Siódemka. Z pozycji Kielc najważniejsza droga regionu. Z tego samego względu od dawna zainteresowany byłem przeczytaniem książki, o której wiedziałem tylko tyle, że akcja jest osadzona przy tej szosie.

Nie miałem wcześniej do czynienia z żadną książką Szczerka, więc nie wiedziałem czego się spodziewać, a jednak mimo to miałem nadzieję na więcej udziału siódemki w "Siódemce". Tymczasem jest to zaledwie trasa, którą pokonuje narrator, dużo więcej jest tu narracji w stylu "Polactwa" Ziemkiewicza oraz antypolskiego kosmopolityzmu.

W moim szczerym i nieliterackim odczuciu treść wygląda tak, jakby autor miał dobry pomysł na książkę, ale dla animuszu zażył jakiegoś narkotyku, i przez to przygody robią się coraz bardziej głupawe. Ewentualnie rzeczywiście tak było, na zasadzie co mi się napisze jak się sztachnę. Trzecia alternatywa to celowe pisanie akcji żeby tak to właśnie wyglądało, bohater z kolejnymi dawkami pewnych środków przeżywa coraz bardziej piekielne historie. Pisząc jakąś analizę literacką, od biedy dałoby się wyciągnąć morał z tej książki, żeby nie ćpać.

Mimo to polecam - jeśli ktoś ma dystans i lubi cięty humor bez ceregieli, nie polecam - jeśli ktoś ma głębsze uczucia religijne i wrażliwą wyobraźnię. Łaciny podwórkowej się nie czepiam, gdyż... samemu mi się w głowie wyrywają co jakiś czas, a książka jest pisana z pozycji głowy narratora, mówiącego w myślach do siebie.

Zdawało by się, że minęło prawie 10 lat, wtedy u władzy Komorowski i Platforma – że to inna epoka, wszystko się zmieniło, książka na przemiał. Nic z tego, poruszone tematy wcale się nie zdezaktualizowały, przeciwnie, z perspektywy czasu lepiej widać ich znaczenie. Jak choćby świeże wtedy wydarzenia w Donbasie, ale też trochę rzeczy z kraju.

Niby szyderstwo i rzucanie mięsem, ale ostatecznie robi się poważnie. Nie do końca podobały mi się dziwne strony, w jakie szła fabuła, ale wychodzi na to, że nie o fabułę chodziło, ale o eksperyment i pokazanie pewnych przemyśleń. Elementy humorystyczne spasowały bardzo, elementy na serio nieco mniej, ale do myślenia dały. Warto przeczytać krótki artykuł Wojciecha Orlińskiego z Wyborczej objaśniający niektóre rzeczy.

Niby szyderstwo i rzucanie...

Autor zabiera czytelnika w podróż drogą krajową numer 7 na odcinku Kraków-Warszawa. Wyruszamy w drogę pierwszego listopada, co jest na swój sposób symboliczne i niejako nadaje klimat całej wyprawie. Prowadzący samochód i snujący opowieść główny bohater Paweł, pokazuje nam "uroki" mijanych po drodze miejsc. Otwiera puszkę Pandory polskiej "siódemki", która ukazuje swoje "specyfiki".

Oczywiście jak to u tego autora jest soczyście, z trafnymi obserwacjami, charakterystycznym humorem i oparami alkoholu. Autor zabiera czytelnika do poślednich barów przydrożnych, miejsc z budowniczymi koszmarkami, wciąga nas w rozmowy z napotkanymi ludźmi o różnistej proweniencji. Pokazuje paradoksy, wyśmiewa, zastanawia się dlaczego inne społeczeństwa umieją dbać o swoje najbliższe otoczenie, jego estetykę, funkcjonalność i wartość, a Polacy zadowalają się dziadostwem, "paciejewem", bylejakością. Generalnie droga, którą podróżuje bohater nie napawa miłymi doznaniami, nie wlewa w duszę optymizmu, obnaża przywary i nonszalancję w podejściu do architektury miast, miasteczek, wsi i drogowej.
Jedzie, a jego droga przybiera coraz czarniejszą, miejscami rozmytą barwę, zaczyna wkręcać w jakieś nieprzyjemne rewiry, obnaża jakąś samo destrukcyjność. "Siódemka" Ziemowita Szczerka to droga do jądra ciemności polskości, to podróż przez narodowe kompleksy, rozdęte ambicje bez planu ich realizacji. To opowieść drogi, która przynosi poczucie obciachu, niekompetencji i niedbałości.
Optymizmu brak, ale to Ziemowit Szczerek właśnie!

Czy są książki, które czytając czujesz się pod wpływem środków odurzających? Tak, Ziemowit Szczerek gwarantuje mocną jazdę bez trzymanki z zombi królami Polski na tylnym siedzeniu.

1. Irytująca narracja w drugiej osobie liczby pojedynczej
2. Brawurowy język, który niestety służy głównie do opowiadania za bardzo przeciągniętego dowcipu o Turbolechitach.
3. Fuzja "Trans-Atlantyku" z Witkacym ("Narkotyki. Niemyte dusze") i jeszcze wizjami w stylu Wyspiańskiego ("Wesele" albo "Wyzwolenie")
4. Oś fabularna prosta i uboga (bohater jedzie z Krakowa do Warszawy) odhaczając po kolei demony. Nie ma antagonistów (chyba, że jest nim prowincjonalna Polska)
5. Nużące konstatacje w stylu: Polska to Radom. Radom to Polska
6. Fajnie się czyta dopóki przeważa styl satyryczno-felietonowy, ale kiedy wkraczają wynurzenia na temat polskiej historii robi się przeraźliwie nudno.
7. Rosja rozpoczyna wojnę z Polską (nomen-omen ad 2022)

1. Irytująca narracja w drugiej osobie liczby pojedynczej
4. Oś fabularna prosta i uboga (bohater jedzie z Krakowa do...

To uczucie, gdy czyta się książkę z nielubianą narracją w drugiej osobie liczby pojedynczej, pełną zbędnych wulgaryzmów oraz opisów wkurzających stanów pijackich czy innych „pod wpływem”. I mimo to wielokrotnie trudno powstrzymać się od głośnego, gromkiego śmiechu i podziwu dla trafności spostrzeżeń i humoru autora. To po prostu musi być Szczerek i nikt inny.
Tym razem jedziemy z alter ego autora siódemką, z Krakowa do Warszawy, służbowo, 1 listopada po południu (chociaż ciśnie się na usta pytania – po co tą trasę pokonywać samochodem, skoro pociągiem jest wygodniej i szybciej). Gdzie po drodze czeka nas siedem koszmarnych „cudów” siódemki.
Oczyma Pawła oglądamy Polaków portret własny. W krzywym zwierciadle, ale niesamowicie trafny. Spotykamy różne typy naszych rodaków – zaangażowanych kontrkulturowców, korwinowskie kuce ze zlotu fanów „Wiedźmina”, prawicowych wiejskich biznesmenów w białych skarpetkach pragnących się uszlachcić, turbolechitów, „narodowców” jedzących kebsa, zruszczoną Polkę z Wileńszczyzny. A także ich nieożywione, ale za to bardzo widoczne odpowiedniki – kiczowate i niegramatyczne szyldy i reklamy, pseudośredniowieczne warownie z gipsu, pustaków i papier mâché, agrobarokowe ogrodzenia odlane z betonu, domy obłożone sidingiem i nakryte blachodachówką czy też jak ją nazywa autor papodachówką, a wreszcie monumentalną i polityczną golgotę obok kościoła w stylu „babilońskiej świątyni”. Mijamy koszmarne miasteczka lub miasto-wsie, gdzie zabytkowy i interesujący pozostał tylko układ ulic, bo reszta przypomina karykaturę Disneylandu. I każdemu, kto jechał siódemką i nie tylko nietrudno przyznać rację autorowi. Estetyka przestrzeni publicznej tych miejscowości w pełni zasługuje na taki opis.
Ale w fabułę (tak, jest – jak najbardziej) wplecione zostały też trafne przemyślenia autora na temat stosunku naszych rodaków do ojczyzny. Okazuje się, że skrajne i pozornie przeciwstawne stanowiska w tym zakresie są jednak do siebie bardzo zbliżone. I historia ciągle się zapętla i prowadzi do tego samego miejsca, jak w obrazie Jacka Malczewskiego „Błędne koło”.

Tym razem...

Odważna nowoczesna proza. Zaczyna się trochę jak powieść pokoleniowa dla obecnych 30, 40 - latków z elementami szydery z polskiej prowincji, po czym zupełnie wymyka się wszelkim porównaniom. W tym szaleństwie są jednak elementy swojskie, ja znalazłam w tej książce fragmenty własnych wspomnień. Myślę, że to powieść dla rówieśników autora +/- 5 lat.

Obraz Polski w krzywym zwierciadle, popękanym i oblanym gnojówką. Warsztatowo świetne, ale stężenie jadu i nienawiści skutecznie obrzydza lekturę. Panie Szczerek, jeżeli z taka pasją pan nienawidzi wszystkiego, co polskie, to po co się pan męczy mieszkając z nami, paskudnymi Polakami? Wszędzie panu będzie lepiej, niż w tej strasznej Polsce, nawet w Somalii.

• Ebooki
  • 2015