Jak przestałem kochać design

- Data wydania:
- 2015-03-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-03-16
- Liczba stron:
- 264
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362376834
- Wydawnictwo:
- Karakter
- Tagi:
- literatura polska design sztuka kultura
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Data wydania:
- 2015-03-16
- Liczba stron:
- 264
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362376834
- Tagi:
- literatura polska design sztuka kultura
Zmarnowałem dzieciństwo i młodość. Nie słuchałem Stonesów ani Depeche Mode. Moimi rockmanami byli graficy. Do domu architekta, Piotra Wichy, nie mają wstępu kapcie, pufy ani meblościanki. Po podłodze stukają drewniaki, zdobyte cudem odrzuty z eksportu. Plakaty Świerzego, klocki Lego, deska kreślarska ojca i rubryka „Wybraliśmy dla Ciebie” w piśmie „Ty i Ja” to pilnie strzeżone przyczółki w wojnie z peerelowską brzydotą. Potem syn architekta zostaje projektantem. W kraju zmienia się system. Wróg jednak pozostaje ten sam, jest tylko bardziej krzykliwy. „Nasze logoski są za małe!” - denerwują się klienci. W mediach emocje wypierają fakty, a rozmowy o kolorach wciąż przyprawiają grafików o zawał serca... „Zakochaj się w designie” – zachęcają ekrany w warszawskich tramwajach. Starannie zaprojektowane wnętrza dyscyplinują gości skuteczniej niż ochrona przy wejściu. Ktoś kiedyś mówił, że design miał zmieniać świat na lepsze?
Te krótkie, finezyjne teksty są jak obrazki z kalejdoskopu – przegląda się w nich estetyczne oblicze Polski ostatnich czterdziestu lat. Łączą je poczucie humoru, erudycja i literacki talent autora. Marcin Wicha pokazuje, że design nie jest tak niewinny, jak by się mogło zdawać. Ale że choć w projektowaniu zdarzają się groteskowe sytuacje, nie przestaje ono być fantastycznym zajęciem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 2 083
- 1 230
- 422
- 72
- 69
- 45
- 44
- 25
- 22
- 22
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Ciekawe, że nikt już nie kupuje i nie sprzedaje mienia pożydowskiego. Owszem, w internecie można kupić judaika, pamiątk...
RozwińJa się dziwię… – zaczął ojciec podczas jakiegoś służbowego spotkania. I mówił to swoim najbardziej sarkastycznym tonem. T...
RozwińMapa łudzi wolnością, obiecuje swobodę, zwalnia z obowiązków. Im jest dokładniejsza, tym łatwiej jej uwierzyć.
Opinie [165]
Bardzo przyjemna, sentymentalna podróż w poszukiwaniu przedmiotów otaczających nas w Polsce w ostatnim półwieczu, a podniesiona przez autora do miana designu. Lekka, dowcipna, łatwa w odbiorze.
Pokaż mimo toLekka, napisana z humorem książka, niestety zapowiadała się lepiej, z biegiem czytania zaczęła być trochę nużąca. Dobre czytadło dla ludzi, którzy siedzą tematyce designu, sztuki, wzornictwa, ale myślę, że nie tylko dla nich. To była moja pierwsza książka Wichy, sądzę że coś jeszcze przeczytam, lekkie pióro autora zachęca :)
Pokaż mimo toJa to, proszę Pana, bardzo lubię, jak nawet ciężkie rzeczy są opisane lekko i u autora taką lekkość czuć. A ten styl to i po jednej nutce można rozpoznać. I nie wie się, czy to książkowa wariacja o designie, czy designerska wariacja o książce.
Pokaż mimo toAutor jest grafikiem, więc pisze mało, a szkoda, bo pisze świetnie. I przede wszystkim mądrze. Sentymentalna podróż do świata przedmiotów.
Pokaż mimo toW punkt jak Kuba Wojewódzki szoł
Pokaż mimo toŚwietna i zabawna książka o współczesnym... designie, a może raczej wzornictwie? Marcin Wicha z humorem pokazuje to, co dla nas zwykłych zjadaczy chleba oczywiste. Pokazuje otaczające nas na co dzień przedmioty okiem znawcy designu. Skupia się na detalach i rozbiera na części pierwsze chociażby wygląd i funkcjonalność wyciskarki do owoców. Jako chłopak wychowany w PRLu...
więcejSą takie książki, o które gdy ktoś mnie zapyta, nie umiem szybko odpowiedzieć. Jestem w stanie powiedzieć, czy mi się podobały, czy nie, ale ciężko sprecyzować mi, na czym konkretnie skupiała się ich treść. Właśnie takim „nieokreślonym autorem” jest dla mnie Marcin Wicha. Jego „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” szalenie mi się podobały i do dziś wspominam je jako jedną z...
więcejKsiążka o wzornictwie, ale prawdziwym bohaterem jest słowo. Właściwie słowa - ich odpowiednie dobranie, zdania, rozdziały, wątki. Autor książki jest dowcipny i błyskotliwy, czasem złośliwy, ale w taki sposób, że można się tylko uśmiechnąć. Świetna pozycja dla wielbicieli i form wizualnych (różnych) i dobrej literatury.
Pokaż mimo toWicha jest cudowny, jestem zakochany we wszystkim, co ten koleś pisze. Nie mam zielonego pojęcia o designie, ale to nie ma znaczenia, bo czytałbym od Wichy nawet instrukcję obsługi odkurzacza.
Pokaż mimo toKsiążka Marcina Wichy składa się z kilkudziesięciu króciutkich rozdziałów zawierających obserwację autora związaną z szeroko pojętym designem czy przedmiotami z naszego otoczenia. Nie łączy ich żadna teza do uzasadnienia czy obalenia, lecz chęć pokazania, że często nie zauważamy różnych zjawisk związanych z pozornie obojętną dziedziną. Wyśmiewa slogany o ,,designerskich...
więcej