Zwierzenia jeżozwierza

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Wydawnictwo: Karakter
Mémoires de porc-épic
Wilddancer

Przewrotna, pełna – nie tylko czarnego – humoru powieść nawiązuje do afrykańskiej legendy, wedle której każdy człowiek posiada swego zwierzęcego sobowtóra. Mabanckou ze swobodą godną ikonoklasty parodiuje przypowieść i oddaje głos jeżozwierzowi, który zwierza się ze swych zwierzęcych, acz duchowych, trosk Baobabowi. W afrykańskim świecie, w którym, jak wiadomo, wszystko to czarna magia, a ludzkim losem rządzą duchy i czarownicy, nie ma rzeczy niemożliwych, toteż nawet biali etnologowie – dla ułatwienia zwani antropologami społecznymi - zostają porwani przez nieboszczyka, zresztą, kto wie, może to oni go porywają? Co potem opisują w liczącej dziewięćset stron rozprawie.

Alain Mabanckou, znany dekonstruktor kulturowych klisz i mistrz metaliterackich rozgrywek, tym razem wyprawia się w świat afrykańskich legend i wierzeń, aby w gąszczu aluzji i kryptocytatów odnaleźć rozkosz opowieści i jakąś część prawdy o ludzkiej naturze.

Za powieść tę Alain Mabanckou otrzymał w 2006 roku nagrodę Renaudot.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mar_tine | 2015-09-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Afro
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Mabanckou wspaniały jak zawsze! To nie powieść afrykańska ze "słoniem i baobabem", ale oryginalny, świeży głos współczesnej literatury afro-frankofońskiej z wieloma odniesieniami zarówno do tradycyjnych opowieści afrykańskich jak i literatury światowej oraz mrugnięciem oka do czytelników wcześniejszego "Kielonka". Polecam tak jak i wszystkie pozostałe książki tego autora.

TwojeWino | 2016-03-15
Przeczytana: 09 marca 2016

Mabanckou pisząc w prosty i przyjemny sposób, stworzył niesamowicie interesującą oraz ważną powieść, która pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, traktując Afrykę i resztę świata na równi.

deerman22 | 2017-02-24

Czytając tą pozycję czułem się niemal zanurzony w jednej pięknej afrykańskiej legendzie. Przewrotność, dowcip, kreatywność. Niebanalna fabuła w połączeniu z oryginalnymi przemyśleniami zapewnia wyjątkowe doznania.

Dawid | 2016-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2016

pierwsze strony spowodowały u mnie lekką dezorientację, jednak szybko przyzwyczaiłem się do stylu tej powieście, zdania są proste, pisane po przecinku, dla mnie rewelacja, dla niektórych być może zbyteczne efekciarstwo, ciekawe spostrzeżenia autora na temat świata, ludzi, zwierząt, inspirujące, dla miłośników - niebanalnych - cytatów pozycja obowiązkowa, polecam

kikero | 2015-09-23

Jeżozwierz zna się na ludziach. Bystry z niego obserwator. Humor też nie lada. Czytajcie. Miłośnicy zwierząt polubią.

Z_błyskiem_w_oku | 2015-08-16

Opowieść afrykańskiego pisarza, którą czyta się jak historię słyszaną przy ognisku. Książka nawiązuje do afrykańskiej legendy, że każdy człowiek ma swojego zwierzęcego sobowtóra. Kto byłby Twoim? Kręcąca się w kółko wiewiórka czy wystawiające jeżozwierz? To opowieść o nie zawsze jasnych granicach tego co ludzkie i zwierzęce i tego, jak się rodzi zło.

Wadowski80 | 2015-07-09
Przeczytana: lipiec 2015

Ciekawa opowiastka na wolny czas. Napisana prostym językiem, niemniej z perspektywy człowieka wychowanego na kontynencie afrykańskim.
Jak wygląda świat widziany oczyma innych? Obce nam obyczaje, obserwacje...
A może, mimo wszystkich narzutów kulturowych, te same rzeczy nazywamy po prostu innymi słowami, a może inne kultury są w stanie widzieć coś więcej?
Dobra pozycja na odblokowanie umysłu.
Polecam

alja | 2017-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2017

dziwne, ale przyjemnie się czyta, szybko, bo nie ma zdań, kropek itp., tylko przecinki

Magda | 2015-07-24

Wyborna uczta literacka.

Inga | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 28 sierpnia 2017
Znamy nominacje do 11. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

26 września we Wrocławiu rozpoczyna się kolejna, jedenasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Tegoroczny festiwal jak zawsze poświęcony będzie promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Gośćmi MFO będą m.in. Ida Linde, Petra Soukupova, Alain Mabanckou i Colin Barrett.