Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Nowa książka Doroty Masłowskiej z ilustracjami Macieja Chorążego „Pasożytniczą rakowatą naroślą na wyższej kulturze” nazywał Dwight Macdonald kulturę masową w 1962. Ponad pół wieku później możemy śmiało powiedzieć, że narośl ta nie tylko rozkwitła najdzikszymi kolorami, ale też całkowicie zdominowała nasze życie codzienne, środki przekazu, język potoczny i masową wyobraźnię. Seriale i...

Nowa książka Doroty Masłowskiej z ilustracjami Macieja Chorążego

Seriale i paraseriale, szkoły podrywu i tanie loty, Kuchenne Rewolucje, Azja Express i Przyślij przepis to zjawiska, które wpływają na nasze życie, nawet kiedy odsuwamy się od nich ze znużeniem i niesmakiem. I zazwyczaj mówią o naszym świecie dużo więcej, niż zamierzają.

W książce Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu, kompilującej teksty z lat 2014-2016 Dorota Masłowska w niepodrabialnym stylu przetrząsa lumpeks kultury współczesnej, wyciągając z niego zjawiska niekoniecznie chwalebne i atrakcyjne, ale nieodmiennie barwne i wielomówne.

„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu to zupełnie nowy cykl, kierowany do ludzi takich jak my, nadwrażliwych, zdziwaczałych, emocjonalnie pokiereszowanych humanistów. Do tych, którzy na przekór modom, prądom, falom, pływom i horoskopom lubują się w nielubianym, interesują nieinteresującym”. Dorota Masłowska

„Pisana przez Dorotę Masłowską błyskotliwa i diabelsko śmieszna analiza współczesnej kultury – tworzona z niezwykłą precyzją i zarazem kompletnie odjechana. To książka, po przeczytaniu której zrobicie się mądrzejsi”. Zofia Król, redaktorka naczelna magazynu dwutygodnik.com

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4278/J...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4278/J...»

Ahsan | 2017-05-23
Przeczytana: maj 2017

Dałem 9 gwiazdek, bo uważam, że na 9 zasługuje, ale nie jest to książka wybitna, na co 9-tka wskazuje. Ot zbiór artykułów/wpisów/obserwacji/esejów/zwał-jak-zwał z Dwutygodnika.
Bardzo podoba mi się styl Masłowskiej, dobór artykułów/ etceterów, wpędził mnie nawet w pewien depresyjny stan. Ale jest to "dobre" mocne przygnębienie, bo autorka w czasem ironiczny, czasem gorzki, przeważnie bezpardonowy sposób opisuje jak jest w polskiej mentalności, w polskiej głowie, w polskiej quasi-kulturze i na polskiej ulicy. Choć kolekcjonuje, a wręcz uprawia zbieractwo klisz ponoć nieistotnych.
Dla mnie osobiście - istotna książka.

ChristinaL | 2018-02-13

Dwadziescia trzy felietony z lat 2013-2016, ktore w sposob wyjatkowo celny diagnozuja polskie spoleczenstwo. Interesujac sie od zawsze 'Niewaznym' Dorota Maslowska rozpoznaje i bada tandetnosc, prymitywizm, przecietniactwo, miernote, manipulacje, a przede wszystkim glupote. Ksiazka jest doskonalym socjologiczno-psychologicznym studium kultury masowej i kondycji czlowieka.
Intensywne i piekielnie przenikliwe teksty mobilizuja do myslenia.
Blyskotliwie, porywajaco i nadzwyczaj inteligentnie o ubostwie ducha.

Jeżynka | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Od lat stoi u mnie na półce "Wojna polsko-ruska pod flagą białoczerwoną" Doroty Masłowskiej. Stoi i się kurzy bo mój instynkt czytelniczy krzyczy mi "stop" kiedy chcę po nią sięgnąć. Pomyślałam więc sobie że może zacząć poznawać twórczość aktorki od innej strony. Zbiór felietonów "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu" wydał mi się dobrym wyborem "na początek".

Przeczytałam, obejrzałam (książka zawiera liczne ilustracje) i teraz już wiem że powinnam ufać wewnętrznemu głosowi. Zmęczyłam się tą lekturą i skończyłam czytanie z wyraźną ulgą że to już za mną.
Zawsze uważałam się za humanistkę: niegłupią, co najmniej średnio inteligentną, oczytaną, z dużym zasobem słów, której nie obce jest abstrakcyjne myślenie. Okazało się iż byłam w błędzie. I to dużym bo po przeczytaniu tej książki powiem jedno: daleko mi do intelektu Doroty Masłowskiej gdyż prawie po każdym przeczytanym felietonie nie umiałam sobie odpowiedzieć na pytanie "co autorka miała na myśli". I...

Degamisz | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Coś tu nie zagrało. Nie wiem czy nie miałem nastroju akurat na Masłowską, którą ogólnie uwielbiam, czy też może Masłowska – felietonistka to dla mnie nie to. Bo co innego powieść, co innego krótka forma.

Było tu to co cenię wysoko u tej autorki – świetny dowcip, żywa forma, zabawy językiem, te stylistyczne niuanse, którymi porwała mnie w „Wojnie polsko – ruskiej” czy „Zabiłam nasze koty”. Były jakże trafne spostrzeżenia dotyczącego tego co tu i teraz nas otacza, wypełnia rzeczywistość. Ale było to dla mnie takie jakieś powierzchowne. Chwilami od niechcenia zasygnalizowane. Wiem, czepiam się, przecież to felietony a felieton rządzi się swoimi prawami, ale trochę tych felietonów ja się naczytałem i jakoś czytywało się bardziej udane.

Aczkolwiek zdarzyły się w „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” fragmenty, które były udane od początku do końca. Bardzo przypadły mi do gustu chociażby „Seriale 1”, „Beksińscy”, „Wólka Kosowska”, „Słoiki” i „Azja Express”. Były też...

Happy Reader | 2017-10-18
Przeczytana: 10 października 2017

„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” to zbiór felietonów Doroty Masłowskiej, które w latach 2013 – 2016 ukazywały się na stronie dwutygodnik.pl. Są to teksty pełne ironii i błyskotliwych spostrzeżeń. Autorka nałogowo ogląda telewizję, a szczególnie interesuje ją „kultura okropna”, która według niej mówi tak naprawdę bardzo dużo o świecie, w którym żyjemy, o naszych marzeniach, aspiracjach, wartościach i braku wartości...

Pod lupę bierze m.in.: „Dynastię”, „Kuchenne rewolucje”, „Azję Express”, paradokumenty, Disco polo, „Big Brothera”, książkę Maleńczuka, „Szamankę”, „W labiryncie” i zespół Bajm. Spory rozrzut!

Masłowską jest wnikliwą obserwatorką, do tego formułuje niezwykle trafne diagnozy. Na przykład „Kuchenne rewolucje” to według niej monumentalna panorama społeczna dzisiejszej Polski. Paradokumenty, będące właściwie tłem dla reklam, to programy najgorszego sortu, z pseudoaktorami, bazujące na najniższych emocjach widza. „Azja Express” – program,...

Wkp | 2017-07-07

(...) Obserwuje, analizuje, zastanawia się i skłania do myślenia.

Ale nie tylko nad tym, co sama chce nam pokazać, ale też i nad tym z czym właściwie obcujemy. Czy jej książka jest wytworem z wyższej półki, który poprzez odwoływanie się do rzeczy tanich i kiczowatych stara się puszczać do nas oko, czy może czymś prostym, co szaleństwem i otoczką inteligentnego pisania i równie inteligentnych wtrąceń próbuje skryć prostotę, równie popową jak to, co komentuje?

Całość mojej recenzji na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/07/jak-przejac-kontrole-nad-swiatem-nie-wychodzac-z-domu-dorota-maslowska/

Giovanna | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

9/10 - Jak przejąć kontrolę nad światem... To cykl felietonów Doroty Masłowskiej. Czytałam opinie, że to tylko zbiór dla mnie to "aż zbiór". Zbiór, który warto mieć w jednej książce. Wyjątkowy, specyficzny, bardzo bogaty, czasem zabawny język Doroty M. jest czymś co się czyta z zainteresowaniem . Może wulgaryzmy są czasem zbyt mocne, ale na szczęście nie występują zbyt często. Kobieta, która ma bardzo duży dystans do siebie i przeciąga tym na swoją stronę.
W "Jak przejąć.." poruszanych jest wiele wątków między innymi Beksińskich, Bajm, disco polo, słoiki, kuchenne rewolucje, Azja Express, seriale, Bali, Warszawy i wiele innych. Każdy z osobna opisany z punktu widzenia Doroty Masłowskiej, który warto poznać i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie osobiście ruszył wątek "trzaskania swoim cennym czasem".

Kurebayashi | 2017-08-09
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

To jest to co tygryski lubią czytać. Uwielbiam formę felietonów i podobne zbiory wypowiedzi, przemyśleń, komentarzy danego autora. Zwłaszcza jeśli są pisane na ciekawe tematy, pełne celnych uwag, spostrzeżeń, a zwłaszcza kipią inteligentnym humorem i sarkastycznymi docinkami. Podczas lektury niejednokrotnie musiałam się powstrzymywać przed wybuchnięciem śmiechem w autobusie pełnym ludzi. Masłowska celnie punktuje słabości, przywary, bolączki społeczne, zjawiska kulturowe i codzienne życie. W Polsce i nie tylko.
Miło jest wiedzieć, że niektóre zjawiska i typy ludzi przerażają nie tylko mnie i że jest ktoś, kto poświęci się by obejrzeć za mnie "AzjaExpress" dzięki czemu ja nie będę musiała.

Początkowo miałam plan, by co ciekawsze fragmenty zaznaczać w trakcie czytania, ale szybko okazało się że musiałabym oznaczyć pół książki.
Gorąco polecam!

Rabarbar | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

"Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu, to cykl kierowany do ludzi takich jak my, nadwrażliwych, zdziwaczałych, emocjonalnie pokiereszowanych humanistów. Do tych, którzy na przekór modom, prądom, falom , pływom i horoskopom lubują się w nielubianym , interesują nieinteresującym"

Pani Doroto, dziękuję za to poczucie przynależności, które ogarnęło mnie w trakcie czytania Pani felietonów. Nareszcie nie czuję się już wyobcowanym dziwadłem z pretensjami do przeintelektualizowanego odbioru rzeczywistości. Mam prawo i będę psioczyć na atakujący nas ze wszystkich stron chłam. Od dzisiaj będę otwarcie wyrażać swoje naiwne zdumienie bezmiarem głupoty wylewającym się z portali internetowych i szmatławych gazet. Nie muszę się już wstydzić, że nie rozumiem tekstów piosenek pisanych przez Natalię Nykiel czy inną Sarsę, bo do tej pory szczerze starałam się doszukać w nich jakiegokolwiek sensu. Jakąż ulgę poczułam , gdy okazało się, że moje malkontenctwo i zgorzknienie nie jest...

oceuce | 2017-09-02
Przeczytana: sierpień 2017

Całe lata wzbraniałam się przed Masłowską, ale gdy tylko usłyszałam o tej książce, wiedziałam, że to od niej zacznę poznawać tę autorkę. "Jak przejąć kontrolę..." jest zbiorem felietonów pisanych do "Dwutygodnika". Ich tematem jest przede wszystkim kultura, tylko, że ta raczej niska. Powiedziałabym nawet, że najniższa 😂 Mamy tu więc teksty o np. Dynastii, paradokumentach typu "Szpital", disco-polo, "Kuchennych rewolucjach" gazetkach z przepisami, itp.
Wszystko to napisane niepokornie, prowokująco, inteligentnie i mega dowcipnie. Świetnie bawiłam się przy tej książce, ale z całą pewnością nie była to tylko pusta zabawa, bo Masłowska doskonale diagnozuje nas świat, pozwala spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innego punktu widzenia. Bardzo zaskakująca lektura, idąca pod prąd i przede wszystkim znakomicie napisana. Warto!!!