Nic drobniej nie będzie

Okładka książki Nic drobniej nie będzie Marcin Wicha
Okładka książki Nic drobniej nie będzie
Marcin Wicha Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Karakter
2022-09-19
2022-09-19

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, Lato 2022 Jakub Kornhauser, Filip Springer, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Jakub Kornhauser, F...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...

Felietony Marcina Wichy głównie z Przekroju

Felietony Marcina Wichy głównie z Przekroju

taka trochę słabsza Wichy, ale nadal trzyma poziom

taka trochę słabsza Wichy, ale nadal trzyma poziom

Chyba mi z tym Panem nie po drodze, szkoda.

Chyba mi z tym Panem nie po drodze, szkoda.

Marcin Wicha mnie zaintrygował. Trzecia z przeczytanych jego książek, z tego druga w tym miesiącu. Mimo, że to zbiór felietonów, czyta się przyjemnie i spójnie. Warto.

Malutka książeczka, której nie mogłam czytać do snu, bo zbyt wiele lęków autora podzielam.

Nie dokończyłam.

Nie dokończyłam.

Krótkie opowiadania o nas samych, o przemijaniu i tym, co nasz otacza. Bardzo dobrze mi się czytało, choć traktuję to raczej jako lekturę na chwilę, by poczuć, że żyjemy z autorem w tej samej rzeczywistości - nie wiem, czy któreś z opowiadań zostanie ze mną na dłużej.

Mało mamy teraz takich piór w Polsce, jak Wicha. Więc czytam wszystko, co tylko się ukaże. Teksty zebrane w tym tomie dają jakieś poczucie wspólnoty bez wywyższania się, bez pogardy dla "klasy ludowej", tego znienawidzonego przez polską inteligencję "suwerena". Rzeczywistość Wichę boli w tych samych miejscach, co mnie, ale w jego przemyśleniach tli się jakaś nadzieja. Polecam!

Ta pozycja nie zostanie ze mną na dłużej, ale dobrze spędziłam czas na lekturze.

Nie po to są felietony żeby jakoś rozbawiać czytelniczki i czytelników nadmiernie. Zresztą Marcin Wicha do anonimowych pisarzy nie należy. Kiedyś otwierało się „Pismo” i od razu człowiek wpadał na jego felieton. Specyficzny – można tak powiedzieć, ale znacznie celniej mówić o wyjątkowej formie jaką przyjmuje. Dziś czyta się go w „Polityce” i forma zamierzenie nieregularna pozostaje. I „my” też jest na swoim miejscu, bo pewnej (miejskiej? krajowej?) wspólnotowości duch przenika wszystkie teksty zebrane w „Nic drobniej nie będzie”.

I pewnie można by tu coś napisać o ironii, ale nie traktujmy tego jako świętości. Tematów też mnogość, a bo to jak człek się rozejrzy wokoło, to i temat mu się nawinie. Może być polityczny, może i prozaiczny. Jak ten przejazd zbiorową komunikacją na protest. Refleksje też znajdziemy czytając. Pocieszeń może i jest mało, za to jest jedno wielkie. Wszystko mija. Nasze triumfy, ale i nasze porażki. Rewolucje, ale i tyranie. Dobre i to.

• Przeczytane 2023