R.I.P.

Okładka książki R.I.P. Mariusz Czubaj Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki R.I.P.
Mariusz Czubaj Wydawnictwo: Albatros Cykl: Marcin Hłasko (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Marcin Hłasko (tom 2)
Albatros
2016-10-12
2016-10-12
kryminał literatura polska Mazury polski kryminał poszukiwanie półświatek zaginięcie zemsta
Inne

Bardzo dzikie Mazury

Lubię styl Czubaja, widać lekkość pisania. Jednak fabuła tej akurat opowieści jakoś do mnie nie trafiła. Bohaterowie dobrze rozpisani (choć chwilami jest ich zbyt wielu, rola niektórych do końca pozostaje niejasna),intryga też ciekawa, ale jednak za dużo tu dla mnie zła w czystej postaci.

Rozpoczynając recenzję "RIP" Mariusza Czubaja, drugiej książki tego autora, którą miałam okazję przeczytać, zapraszam do świata pełnego zagadek i tajemnic, obiecując podróż przez niewyjaśnione historie i nieoczekiwane zwroty akcji.
Powieść wciąga w labirynt poszukiwań zaginionych postaci. Główny bohater Marcin Hłasko, ekspert w poszukiwaniach zaginionych, odrzuca początkową propozycję odnalezienia zaginionej Magdy Wolskiej, jednak przypadkowe odkrycie tropu związanego z jego zaginionym ojcem sprzed ćwierćwiecza prowadzi do nietypowych powiązań.
"RIP" to książka, która oferuje czytelnikowi ironiczny humor w stylu Hłaski, momenty pełne intrygi oraz zaskakujące zakończenie. Choć zawiera pewne naciągane sytuacje i karykaturalne postacie, co uważam za pewne niedoskonałości, to mimo to książka jest pozycją wartą uwagi, szczególnie dla fanów Childa i Reachera.

Pan pisarz jest ironiczny, złośliwy ale w sumie zabawny. Czepia się wszystkiego. Albo ktoś jest za gruby, albo za chudy, zbyt łysy, zbyt kudłaty. Krótkie spodenki zło, garsonka zło. Nic mu nie pasuje, on jeden najmądrzejszy. Ale dobrze się to czyta, jest i śmieszno i straszno. Całkiem zgrabna mieszanka czarnego kryminału z kowbojskimi wtrętami.

Trochę mniej podobała mi się niż pozostałe książki Czubaja, chociaż na pewno trzeba docenić pomysł i oryginalna narrację. Może za dużo ciemności w tej historii? Może drastyczne elementy? Cos w każdym razie sprawiło, że czytałam z nieprzyjemnym napięciem i czekając na ostateczna porażkę Hłaski.

Jednak wersja westernowa nie przypadła do gustu. Pan Mariusz starał się ale nie moja bajka

Początkowo irytował mnie sposób narracji do tego stopnia, że niewiele brakowało, a bym się poddała i książka trafiłaby na stosik tych nieprzeczytanych. Na szczęście zanim zdążyłam podjąć tą decyzję, wydarzenia nabrały tempa. Potem było różnie, raz ciekawiej, raz mniej, wszystko spinała tajemnica, której rozwiązanie chciałam poznać na równi z głównym bohaterem. Odniosłam jednak wrażenie, że zakończenie jakieś takie za szybkie było....

Westernowy kryminał. Dla mnie zbyt krwawy, dosadny. Pewnie oddaje rzeczywistość małych miasteczek i wsi, gdzie niepodzielnie panuje bardzo zamożny biznesmen, nie liczący się z ludźmi, samodzielnie wymierzający kary za nieposłuszeństwo oraz, co zaskakujące, za złe uczynki (przybiera postać niby "sprawiedliwego" sędziego). W rzeczywistości jest przestępcą zlecającym nawet zabójstwa. Książka momentami mnie nużyła rozwlekłością stylu. Wcześniejsze powieści Czubaja odbierałam dużo lepiej.

Dobry, sprawny kryminał, napisany z pazurem i swoistym poczuciem humoru, ironii. Inteligentne to, choć brakowało mi dogłębniejszego nakreślenia postaci głównego Złego. Historia trzyma się kupy, warto przeczytać, zwłaszcza, gdy się jest miłośnikiem kryminałów.

Po kilku stronach chciałem sobie odpuścić. Jakoś nie pasował mi ten styl narracji. Nie zrobiłem tego tylko dlatego, że poznałem pana Czubaja i miło się mi z nim gawędziło, więc po prostu nie miałem serca. I się wkręciłem w tę historię. Taki amerykański styl w Polsce. Fajne.

Lubię! Fajnie sie czytało. Szybko, mocno, efekciarsko. Bardzo dobre.

Lubię! Fajnie sie czytało. Szybko, mocno, efekciarsko. Bardzo dobre.

• 2017
  • Kryminał