Półmistrz

Znak
2023-01-11
2023-01-11
literatura polska

Kryminalna historia warta Agathy Chrisite. Historia dzieje się na transatlantyku "Przyszłość". Jest dużo postaci bo trudno wyobrazić sobie taki rejs bez śmietanki towarzyskiej, celebrowanych posiłków czy wieczornych bali. Wszystko to w ostatnich dnia sierpnia 1939 roku i co za tym idzie zastaje ich na statku 1 września 1939 r. Chyba dlatego autor nazwał go "Przyszłość" bo każdy z pasażerów zastanawiał się co teraz powinien zrobić i właściwie co może zrobić. Niektórzy w Polsce zostawili rodziny, których potem już nie zobaczyli.
Na statku podróżuje drużyna szachistów płynąca do Buenos Aires na olimpiadę. Jest dużo o tej grze i ciekawostek z nią związanych. Jeszcze dodatkowo przewija się postać Gombrowicza, który zdaje się wtedy miał napisać Trans-Atlantyk.
A tak na marginesie zdarza się morderstwo, potem drugie, a nawet trzecie. Nasz bohater jest odpowiedzialny za znalezienie mordercy.
Zwolennicy retro kryminałów będą zachwyceni.

Statek translatlantyk to najlepsze miejsce na intrygę kryminalną w stylu Agathy Christie - stąd naprawdę nie ma gdzie uciec. Do tego wątek szachowy. Niestety potencjał zupełnie niewykorzystany, a powieść jest przeciętna:
- za dużo bohaterów wprowadzonych na raz - trudno się zorientować kto jest kim,
- do połowy książki w zasadzie nic się nie dzieje, bohater - narrator (który jest nie wiadomo kim) snuje się tylko po statku i gada z pasażerami,
- kompletny brak napięcia - a jeśli już to wiąże się ono tylko z wiszącą nad światem wojną,
- szachy i szachiści nic nie wnoszą.
No i kompletnie niewciągająca intryga kryminalna - ktoś tam kogoś szuka, goni, szpieguje, ale o co chodzi do końca nie wiadomo, i ani to ziębi, ani grzeje. Efekt jest taki, że po godzinie od skończenia książki już zapomniałam o czym ona była.

- za dużo bohaterów wprowadzonych na raz - trudno się zorientować kto jest kim,
- do połowy książki w zasadzie nic się nie dzieje, bohater - narrator...

Fajnie się czyta, połączenie krymi z historią..... Pewnie jak zwykle zawyżam,ale lubię tego typu lekturę.

Pomysł może i ciekawy, ale realizacja co najwyżej średnia. Wieje nudą.

Pomysł może i ciekawy, ale realizacja co najwyżej średnia. Wieje nudą.

Przyjemny kryminał osadzony w czasach tuż przed II wojną światową. Lekki, przyjemny, nie przytłacza krwawymi szczegółami. Dobrze napisani bohaterowie oraz cała fabuła.

Ponowne spotkanie z Panem Mariuszem. Kolejny kryminał, tym razem jesteśmy na statku i płyniemy daleko i długo i musi się coś zdarzyć na 100%. I sie zdarza. Do ostatnich stron nie wiadomo kto jest po czyjej stronie. Fajna opowieść w tle z szachownicą i Panem Gombrowiczem.

Plus za Gombrowicza, transatlantyk i duszną atmosferę w przededniu wybuchu wojny. Ale poza tym, nic się nie zgadza. Akcja się ślimaczy, bohaterowie się snują, trup niby ściele się gęsto, ale szybko przestało mnie interesować, kto zabił. Zresztą, wyjaśnienie wygląda na skonstruowane naprędce... Odetchnęłam, jak dopłynęli do Buenos Aires...

Doskonała rozrywka, wręcz modelowa. Retro kryminał w stylu Agathy Christie, klasyczny, elegancki, odpowiednie tempo. Jedyna szkoda, że taki krótki, i że nie będzie kolejnego tomu.

Już od pierwszych stron ten tytuł niesamowicie mnie zaintrygował i wciągnął. Akcja toczy się na transatlantyku, który płynie z Gdyni do Buenos Aires, z przystankami po drodze. Całość podroży trwa dwadzieścia dni. W tym czasie autor przeprowadza nas przez historię pełną emocji.
Jest to kryminał utrzymany w klimacie klasycznych kryminałów, jak na przykład kryminały Agathy Christie. Mamy zamkniętą przestrzeń, określoną liczbę pasażerów, detektywa i zadanie do wykonania.

Główny bohater Edward Abramowski, od początku intrygujący i tajemniczy, ma do wykonania zadanie, znaleźć osobę i odebrać jej coś ważnego. Bardzo dziwne zlecenie, bowiem sam Abramowski do końca nie wiedział kogo i czego szuka, jednak jego niezwykła intuicja i intelekt powoli prowadzą go w odpowiednim kierunku. Statek pełen jest, dziwnych, czy wręcz szalonych pasażerów, każdy z nich jest inny, ma swoje tajemnice i interesy. Autor w swojej powieści umieścił poza postaciami fikcyjnymi również postacie autentyczne takie jak Witold Gombrowicz czy Mieczysław Najdorf – słynny szachista i wiele innych. Każda postać czyniła powieść barwniejszą, tworzyła niezapomniany klimat rejsu transatlantykiem.

Dodatkowy zastrzyk emocji powoduje czas w jakim została osadzona akcja, bowiem rejs zaczyna się w sierpniu 1939 roku. Czasy są niepewne, w powietrzu wisi wojna, nie wiadomo tylko kiedy i z której strony uderzy.

Książkę przeczytałam bardzo szybko, styl w jakim została napisana i niesamowita tajemniczość sprawiły, że nie była w stanie oderwać się od książki.

Bardzo polecam!

Bardzo niedopracowane, czasami melodramatyczne naiwne i zastanawia mnie czy transatlantyki nie były przygotowanie na wypadek sztormu zabezpieczając rzeczy na statku by się nie tłukły i niszczyły?

• Kryminały
  • Przeczytane 2023