Chciwość

Cykl: Simona Brenner (tom 1)
Wydawnictwo: Burda Książki

Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego. Simona Brenner to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No...

Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego.
Simona Brenner to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No i ci drudzy zazwyczaj lepiej płacą.
Pewnego dnia dostaje zlecenie kradzieży legendarnego złotego diademu pochodzącego ze skarbu Priama. Przyjmuje to zlecenie bez wahania. Honorarium jest warte ryzyka. Opracowuje inteligentny plan i wprowadza go w życie. Jak się okazuje nie ona jedna dostała to zlecenie.
Czy można okraść złodzieja? Ile można poświęcić, gdy kieruje tobą żądza zysku? Czy warto ufać innym?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: fanpage autorki

Oficjalna recenzja
Adrian książek: 520

Archeolog złodziejem?

Archeologia. Dla jednych jest to pasjonująca dziedzina nauki, która prowadzi do wyjątkowych odkryć. Są także tacy, którzy widzą wyłącznie bezdennie nudne grzebanie w piasku objawiające się smaganiem maleńką szczotką porozwalanych dzbanów. Nie można zapomnieć także o osobach, które widzą w archeologii tajemnice, prawdziwy dreszczyk emocji gotowy do odpowiedniego spożytkowania. W końcu wszyscy kojarzymy popkulturową wersję archeologa, oczywiście mam na myśli Indianę Jonesa. Ale czy polscy autorzy powieści kryminalnych również mają coś ciekawego do powiedzenia na temat archeologów?

Archeolog jako bohater powieści kryminalnej? Nie jest to żaden dziwny pomysł, ale interesująca i odświeżająca gatunek kreacja postaci. Rozwiązywanie zagadek, odkrywanie groźnych tajemnic, walka o najmniejszy szczegół oraz poruszanie się pomiędzy wskazówkami za pomocą wypracowanej dedukcji – tak działają detektywi, a przecież swoją dokładnością nie ustępują ich archeolodzy. Podkręćmy pomysł jeszcze bardziej! Dodajmy do tego złodziejski półświatek, fałszerstwa, kłamstwa oraz okradanie muzeów. Beznadziejny miszmasz? Nic bardziej mylnego. Marta Guzowska w „Chciwości” pokazuje, że z tego połączenia elementów można stworzyć coś absolutnie wyjątkowego.

Jak sam tytuł wskazuje, bohaterom powieści przyjdzie zmierzyć się z trudnym do opanowania pragnieniem bogactwa. Co ciekawe tytułowa chciwość przybiera najróżniejsze formy. Od potrzeby zdobycia wyjątkowego skarbu tylko dla siebie, po sprzedaż skradzionych antyków prywatnym kolekcjonerom. Konstrukcja świata przedstawionego, którego fundamentem jest tak silne pragnienie, musi być dynamiczna. Pościgi, tajemnice, porwania, a nawet pożar – wszystko to znajduje się na kartach Chciwości”. Motorem działania bohaterów jest chęć przetrwania, dostarczenia skarbu i zachowania życia. Okazuje się, że nawet na najzdolniejszych archeologów-złodziei czyha ktoś znacznie potężniejszy, postać czająca się w mroku i dyrygująca handlem skradzionymi antykami. Właśnie z kimś takim musi zmierzyć się główna bohaterka powieści, czyli Simona Brenner.

Główna bohaterka jest nietuzinkowa. Jeżeli spodziewaliście się nudnej pani archeolog, która tylko wykopuje pobrudzone piaskiem czasu znaleziska, to pomyliliście się. Marta Guzowska postanowiła dodać kilka interesujących elementów do charakteru tej postaci. Najważniejsze jest to, że uczyniła ją także niezwykle wykwalifikowaną złodziejką. W takim układzie „Chciwość” staje się delikatną modyfikacją gatunku – tym razem czytelnikowi przychodzi śledzić losy złodziejki, która wplątała się w niezwykle skomplikowaną intrygę. Stróże prawa są na trzecim planie i nie potrafią dopaść Simony Brenner, czego – niestety – nie można powiedzieć o innych, depczących jej po piętach, postaciach.

„Chciwość” to interesująca pozycja, ale trudno nazwać ją obowiązkową dla fanów powieści kryminalnych. Tej książce bliżej do ciekawostki, do tekstu, który pokazuje w jaki sposób można modyfikować gatunek. Niemniej bawiłem się dobrze i myślę, że z wielką chęcią sięgnę po inne teksty Marty Guzowskiej.

Adrian Jaworek

Tysia19 | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

"Chciwość" napisana jest w pierwszej osobie, opowiada wybitna archeolog i złodziejka antycznej biżuterii w jednym- Simona Brenner.

Nie jest to lektura w której akcja jest od pierwszych stron, trzeba poczekać a wraz z upływem stron książka rozkręca się, budujący przy tym również napięcie. Powieść jest napisana prostym, przejrzystym, łatwym w odbiorze dla czytelnika językiem. Bywają momenty śmieszne, jak i te bardziej poważne, bardzo dobrze zostały nakreślone emocje postaci. Lekturę dość szybko się czyta, minus za sporo zbędnych opisów. Spodobał mi się charakter głównej bohaterki, polubiłabym się z nią za to daje plus, dodaje on smaczku całej treści. Kolejny aspekt, który mnie zaciekawił to opis czynności wykonywanych przez złodzieja.

"Chciwość" to bardzo ciekawa książka, nie można się przy niej nudzić z wyjątkiem początku (ten jest wyjątkowo nieciekawy). Z całą pewnością przeczytam kolejne pozycje z tego cyklu.

Liza | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Guzowska wykreowała ciekawą bohaterkę: z jednej strony Simone to ceniona archeolog, znająca się świetnie na dziełach sztuki. Z drugiej … bohaterka kradnie dzieła sztuki dla prywatnych, bogatych (a jakże) kolekcjonerów. Oczywiście zajęcie po godzinach ukrywa przed innymi, ale jej eks Ivan zna jej sekret. I ma zamiar złożyć jej propozycję, ale spotyka go coś nieciekawego- zostaje porwany…

Określiłabym, że Simone to osoba pragmatyczna, bez wyrzutów sumienia w związku z kradzieżą ( „w końcu z czegoś trzeba żyć”), sprytna i pomysłowa. Ma kilka zasad złodzieja, między innymi serwować ludziom mieszankę prawdy i kłamstwa oraz unikać policji. Były partner ją irytuje (ponadto poderwał studentkę i kole w oko to Simone), ale skoro porywacze dają pewną robotę do wykonania dla bohaterki i dla motywacji przysyłają palec Ivana- to za bardzo wyboru nie ma. I tak zaczyna się wyścig z czasem, sensacyjne pościgi, bezpośrednie zagrożenie, kradzieże, ucieczki.

„Złoto ma jeszcze jedną cechę. Jeśli kto...

Anna-mojeksiążki | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Bardzo lubię książki Marty Guzowskiej i chętnie po nie sięgam. Jej powieści są bardzo prawdziwe i realne. Świat archeologów jest dla mnie egzotyką, intrygującą i pociągającą. Z przyjemnością zagłębiam się w świat tajemnic, zabytków i intryg.

Chciwość - jeden z grzechów głównych. Tak powszechnie spotykany, nie brak jej w żadnej grupie społecznej i zawodowej. Również wśród archeologów, którzy przebywają wśród cennych dzieł, jej nie brakuje. Chciwość często prowadzi do zawiści, ale częściej do kradzieży, a i morderstwo nie może jej stanąć na drodze - o czym przekonała się Simona, bohaterka powieści Marty Guzowskiej.

Simona Brenner jest archeologiem, specjalistką od antycznej biżuterii, cenioną w swoim środowisku, ale nie tylko... Jest również świetną złodziejką i zdarza się jej korzystać z zasobów znalezionych przez archeologów. Przecież tyle cudów spoczywa w skrzyniach, bo nie ma pieniędzy na ich renowację i ekspozycję. Simona nie ma więc wyrzutów sumienia, aby dorobić do pensji...

daka | 2017-09-24
Przeczytana: 21 września 2017

Jednak nie jestem w stanie polubić bohaterów wykreowanych przez Martę Guzowską. Próbowałam z Yblem, myślałam - niesympatyczny ekscentryk, bywa. Choć był bardzo męczący, chciałam bardzo znaleźć inne pozytywy tych historii. Teraz Simona - no, niestety, nie dałam rady. Nie będę już wracać do tej pokręconej nierzeczywistości.

aleksnadra | 2016-08-11

Marta Guzowska sprawnie operuje słowem. Jej postaci stronią od wulgaryzmów i kolokwializmów ale doskonale zostają uchwycone ich emocje od radości, poprzez poczucie zagrożenia, strachu po wściekłość, żal i nienawiść.
Autorka prezentuje uwielbiane przeze mnie poczucie humoru. Nie takie wprost, ale zawoalowane, ukryte pod warstewką dobrze zachowanej powagi, mające spore znaczenie dla rozwijającej się treści i ewolucji bohaterów.

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/08/chciwosc-marta-guzowska.html

Iwona Nocoń | 2018-04-23
Na półkach: 2018, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Archeolog Simona Brenner poza zawodem, który uprawia na co dzień jest również złodziejką, której zależy na znalezieniu złotego diademu Heleny Trojańskiej. Sprawy komplikują się, kiedy jej były kochanek zostaje porwany. Jak zachowa się Simona - pozwoli by kierowała nią chciwość, czy jednak uratuje swojego byłego partnera?
Książka podobała mi się bardzo. Trochę Indiany Jones w połączeniu z przygodami Jamesa Bonda trafiły w mój gust. Zdecydowanie polecam tę pozycję wszystkim tym, którzy lubią szukać skarbów.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Najlepsze książki kryminalne to takie, w których główny bohater da się lubić, bezpośrednio wyraża swoje zdanie i emocje. Mile widziane jest także poczucie humoru. To jest przynajmniej taka moja opcja dobrego kryminału, a czy znalazłem to w książce Marty Guzowskiej?

Simona Brenner jest archeologiem z prawdziwego zdarzenia. Interesują ją znaleziska z dawnych okresów, na których zna się po mistrzowsku. Praca archeologa nie przynosi jej zbyt dużo dochodów, dlatego Simona posiada jeszcze jeden fach... jest znakomitą złodziejką. Sprzedaje zrabowane dzieła sztuki za potężne pieniądze tłumacząc to tym, iż ratuje je od zapomnienia.

Chciwość kieruje ją do zrealizowania zlecenia, do którego uważnie się przygotowuje - ma ukraść diadem ze skarbu Priama. Simona jest jedyną osobą, która potrafi też rozróżnić jego oryginał od kopii, która znajduje się w rosyjskim muzeum. Chce wcielić swój plan w życie i pewna siebie wyjeżdża do Turcji. Sprawy przybierają zły obrót, kiedy podczas wykopalisk w...

smolkosia | 2017-12-12

Przyznam że wcześniejsze powieści Guzowskiej nie zainteresowały mnie i były trochę nudne, dlatego miło zaskoczyłam się czytając Chciwość. Po pierwsze ciekawy temat, czyli kradzież diademu Heleny że Skarbu Priama z Troi, a jako dodatkowy smaczek odnalezienie zaginionej części Skarbu Priama. Po drugie bohaterowie, wyraziste postaci o dwóch obliczach, jak u każdego z nas gdzie toczy się wieczna walka między dobrem a złem. Archeolodzy i jednocześnie złodzieje. Mordercy, ale jednak empatyczni i dobrzy zwykli ludzie. Słodki kochanek i brutalny gwałciciel. Po trzecie wartka akcja, zaskakujące wydarzenia, wciągająca fabuła i tajemnice. Mimo niezbyt trudnych zagadek była to wspaniała przygoda być razem z bohaterami Chciwości, gdzie mottem wszystkich było złoto i chciwość. Polecam. Ja przeczytałam całość w jedną noc, bo nie mogłam oderwać się od tej powieści i jej bohaterów.

Sandra Jasona | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Po poprzednich dokonaniach Mario Ibla, tym razem trochę lepiej. Wyszła bardziej sensacja niż kryminał, z ciekawym choć sensacyjnym zakończeniem. Niestety Simony nie da się lubić, ja w każdym razie jej nie polubiłam, pogłębia to jeszcze fakt, że pisarka w części książki pisze w pierwszej osobie jako Simona, która tłumaczy czytelnikowi między innymi zawiłości fachu złodziejstwa. Te fragmenty niestety powodowały moją niechęć do całości. Nie ukrywam fabuła jest inna niż pozostałe dokonania pani Guzowskiej, zapowiada też kontynuowanie cyklu. Zobaczymy co będzie dalej.

monweg | 2016-07-03

"Tylko nieliczni wiedzą, że wybitna archeolog Simona Brenner przy okazji jest świetnie zakamuflowaną złodziejką. Kradnie dzieła sztuki i sprzedaje kolekcjonerom za grube miliony. Chciwość kieruje uwagę Simony na złoty diadem Heleny Trojańskiej, odkopany pod koniec XIX wieku przez Heinricha Schliemanna. Kobieta opracowuje doskonały plan zuchwałej kradzieży i pewna siebie wyjeżdża do Turcji. Sprawy komplikują się, gdy na wykopaliskach w nieznanych okolicznościach znika jej były kochanek Ivan, a porywacze przesyłają Simonie jego palec. "

"Chciwość jest cechą wstrętną i grzeszną."

Marta Guzowska jest doktorem archeologii i od ponad dwudziestu lat z pasją odkopuje historie starożytnych cywilizacji. Oprócz tego jest bardzo sprawną pisarką, co udowodniła, zdobywając Nagrodę Wielkiego Kalibru. Niekwestionowana mistrzyni polskiego kryminału archeologicznego.

Bohaterką Chciwości jest Simona Brenner, kobieta silna, mądra i błyskotliwa. Simona jest świetnym i cenionym archeologiem, ale...