Mgnienie

Cykl: Leon Brodzki (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ag2S

Leon Brodzki wraca do gry! Nawet gdy Heraklit ląduje za kratkami, policjant nie może długo cieszyć się spokojem. Brutalne morderstwo i porwanie młodej dziewczyny zmuszają go do wznowienia śledztwa. Sprawa jest trudniejsza, bo dotyczy jego rodziny, a morderca będzie zabijał póki nie złapie go policja. Brodzki zaczyna prawdziwy wyścig z czasem. W Mgnieniu detektyw mierzy się z własnymi...

Leon Brodzki wraca do gry!

W Mgnieniu detektyw mierzy się z własnymi demonami i mrocznym przeciwnikiem. Dokąd prowadzi trop Trzeciego Człowieka? Jaką zagadkę skrywa przeszłość rodziny Brodzkich? Ile osób musi zginać, by detektyw rozwiązał zagadkę?

Rozpocznij morderczą grę.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/mgnienie/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/mgnienie/

Marzena | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Jako że mamy już końcówkę listopada mogę się pokusić o małe podsumowanie. Otóż w moim prywatnym rankingu w kategorii "Największe czytelnicze rozczarowanie roku" na podium wyskakuje "Mgnienie".
Dwa miesiące temu zachwycałam się pierwszą częścią cyklu : "Powtórką" - solidną porcją kryminału znad Wisły z Torunia - było świeżo, zaskakująco, ciekawie, a stale zmieniająca się akcja sprawiła, że książkę się pochłaniało - było naprawdę bardzo dobrze, jak jest teraz?
"Mgnienie" jako kontynuacja cyklu wypada tak słabo, że to aż wręcz nieprawdopodobne.
Pierwsze sto kilkadziesiąt stron jest totalnie przegadanych i nic nie wnoszących, nudnych, zniechęcających i nużących do granic, górę bierze tutaj irytujący sposób narracji (który zresztą nie mija wraz z kolejnymi rozdziałami), przywodzący na myśl niedoszłego, niespełnionego poetę i jego wydumane opisy i metafory i pseudofilozoficzne rozważania - z pełnokrwistego kryminału nie ma tutaj nic, a czytelnik zaczyna walkę z samym sobą o każdą...

książek: 2035
jamczyk | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 12 listopada 2017

Dalsze losy Leona Brodzkiego mającego wciąż oniryczne wizje, w Toruniu ( i nie tylko) pełnym trupów, mrocznych tajemnic i wyczynów Heraklita, który "panta rhei" traktuje bardzo dosłowne. Druga część nic nie traci ze świeżości, dobrze napisana, świetnie się czyta, a główni bohaterowie są dalej bardzo wyrazistymi postaciami. Pozostaje oczekiwanie na część trzecią.

emindflow | 2018-03-22
Przeczytana: 21 marca 2018

Pierwszą część cyklu Marcela Woźniaka uznałem za bardzo obiecującą i zapowiadającą co najmniej równie mocną kontynuację. Z tym większym rozczarowaniem i rosnącą niechęcią przedzierałem się przez kolejne strony „Mgnienia”.
Od dobrego kryminału oprócz suspensu i intrygującego śledczego oczekuję interesującej fabuły napisanej spójnie i precyzyjnie. Tutaj przez ¾ powieści odbywa się widowiskowe młócenie słomy, w trakcie którego kolejne postaci głównie wymądrzają się na różne tematy i zachwycają wypowiadanymi przez siebie kwestiami, coraz bardziej zniechęcając do dalszej lektury. Jakby tego było mało, to wszystko przerywane jest jakimiś absurdalnymi porwaniami (pomysł z maskami – litości!!!). Okazało się, że podobnie jak w „Powtórce” dopiero w samej końcówce jest jakaś konkretna akcja i zaczyna przebijać się najważniejszy zamysł autora. Tylko po co było te pierwsze kilkaset stron?
Wydaje się, że fabułę dałoby się bez problemu zmieścić w jednym tomie i efekt bez wątpienia byłby...

Ania | 2018-05-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2018

Po rewelacyjnej części pierwszej, cześć druga rozłożyła mnie na łopatki.
Doczytałam do połowy i zrezygnowałam.
Czytając książkę można stracić kontakt z rzeczywistością. Autor zagina czas i przestrzeń nie zważając na to, że doba ma tylko 24 godziny, a przemieszczenie się z jednego miejsca do drugiego trwa (chyba, że bohaterowie mają na stanie machinę do podróży w czasie - chociaż autor nie wspomina!) Fabuła, tak jak wyobraźnia, jest niczym nieograniczona i można ją zamknąć w stwierdzeniach typu: "klasnąć jedną ręką", "trzasnąć drzwiami obrotowymi".
Zmarszczenie czoła, nie jest zwykłym zmarszczeniem. Bohater "zmarszczył mocno czoło, tak mocno, że zmarszczka je przecinająca wyryła się głębiej w skórę, jak dolina śmierci na planecie życia".
Bohater jak płacze, to nie jest to zwykły płacz, bo "z oczu spłynęła mu jedna łza. Przemknęła policzkiem, ominęła łukiem usta, zawisła na brodzie jak linoskoczek, po czym siłą grawitacji oddzieliła się od skóry i runęła ku podłodze"
Emocje...

Woźniak w Mgnieniu skupia się głównie na wątku kryminalnym, ubarwiając go jedynie monologami wewnętrznymi głównego bohatera i odrobiną obyczaju. Opisów otoczenia jest jak na lekarstwo, ale pojawiło się więcej określeń zapachów czy widoków, charakterystycznych dla klimatu noir, niż w Powtórce. Ciekawym zabiegiem, który rzucił mi się wyraźnie w oczy dopiero przy drugiej książce tego autora, było rozpoczęcie wątku kryminalnego w Powtórce i pozostawienie go nierozwiązanym do końca książki. W Mgnieniu ten wątek cały czas się ciągnie, wraz z kolejnymi wydarzeniami pojawiają się kolejne elementy układanki, ale zakończenie nadal pozostaje nierozwiązane. Wydaje się, że ten wątek widmo jest wątkiem głównym, od którego wszystko się zaczęło i który był przyczyną każdego kolejnego nieszczęścia, a zadaniem Brodzkiego, którego i on dopiero od niedawna jest świadomy, jest dojście po nitce do kłębka.

Akcja nieprzerwanie ciągnie się przez kilka dni, a bohaterowie nie dość, że są nakręceni...

Mavia2033 | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Od razu powiem - nie lubię kryminałów. Ta książka wpadła w moje ręce przypadkiem, to pomyślałam - przeczytam,żeby się w trendach orientować. Od razu na jednej z pierwszych stron zazgrzytało. Autor, absolwent polonistyki pisze, że topielec był odwrócony twarzą do lustra wody. Kochany, on ma twarz dokładnie zanurzoną w owym lustrze... Podobnych kwiatków wynikających z kwiecistości stylu jest więcej.
Akcja toczy się wartko, choć przez początkowe strony (1/3) irytowało mnie natrętne epatowanie rozpaczą ojca, kiedy czytelnik już od drugiej wiedział, co się stało z Sarą. Taki przydługi suspens...
Ale trzeba przyznać, wątki i postacie autor trzyma na wodzy, zgrabnie je ustawia i przestawia, coraz to zadziwiając czytelnika czymś nowym. Oczywiście, na koniec jest finałowa, krwawa walka obu wojowników. I już myślałam, że to koniec, kiedy spostrzegłam przed sobą jeszcze sporo kartek. No tak, ta powieść to środkowa część triady. Niby można je czytać osobno, ale za dużo tu zawieszeń głosu,...

Lady_Ivonna | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Druga część znacznie bardziej przypadła mi do gustu - jest mroczniejsza, bardziej działa na wyobraźnię. Zdecydowanie lepsza - polecam. Postaci głębsze, nie są papierowe. Udana kontynuacja cyklu.

Jacek Zajac | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Warto było czekać na drugi tom, chociaż ten okres nie był długi. Detektyw toruńskiej policji znów zaskakuje nas swoim ciętym językiem i pomysłowością, powracając w drugim tomie pt MGNIENIE.

Policjant musi rozwiązać zagadkę zaginięcia. Sprawy nie ułatwia błyskotliwy złoczyńca Heraklit, który co chwila krzyżuje policji szyki, publikując w internecie filmy z miejsca zbrodni Gdy w sprawę wplątana zostaje rodzina detektywa, a na horyzoncie pojawia się Człowiek w Kapeluszu, zegar zbrodni zaczyna tykać szybciej. Jak głosi hasło reklamowe: najistotniejsze są wtedy wskazówki. Brodzki wyjeżdża na poszukiwania do nadmorskiego Darłowa, gdzie w działaniach wspiera go lokalny glina, Roland Bryk. Czy wskazówki okażą się wystarczające do scheytania sprawcy? Podobno się nie uda wejsć dwa razy do tej samej rzeki, ale można do niej wpaść.

Za wielki plus uznaję jak zawsze język, jakim pisana jest książka. Wyważony, przemyślany - w przeciwności do hurtowo spezedawanych kryminałów, tu zdania są...

Uleczkaa38 | 2017-11-10
Przeczytana: 08 listopada 2017

Fragment z recenzji powieści "Mgnienie":

"(...) Adrenalina, wielka przygoda, intelektualna rozrywka śledcza i zetknięcie się z przerażającą przemocą (...) oto co niesie nam sobą lektura tej powieści. Jednocześnie jednak znajdziemy tu coś, czego dotąd nie było (...) Tym czymś jest potężna dawka melancholii i refleksji nad życiem człowieka, jego naturą, odwieczną walką dobra ze złem i karą za grzechy, za które kiedyś trzeba odpokutować. (...) to bardzo intrygująca twarz tej książki, czyniąca ją w mej ocenie bardziej mroczną, ale też i wyróżniającą spośród szeregu innych pozycji tego gatunku w polskiej literaturze. Tym samym chyba też Marcel Woźniak znalazł swoje własne, indywidualne i właściwe miejsce w polskiej literaturze spod znaku zbrodni..."

Cała recenzja powieści jest dostępna pod poniższy linkiem - ZAPRASZAM:)

KochamLitery | 2017-11-12

Hmm...
Pierwsza część przypadłą mi do gustu. Druga, rozpoczyna się bezpośrednio po jej zakończeniu, a jednak jest inna. Bardziej (no właśnie, hmmm...) gęsta? mroczna? sensacyjna? Styl pisania autora pozostaje dobry, być może nawet się rozwinął. Jednak czegoś tu zabrakło. Sarkazm stał się momentami przesadzony, nachalny. Pewne wątki sprawiają wrażenie pisanych po to, żeby przedłużyć książkę.
Ale nie chcę, żeby to zabrzmiało negatywnie. Główny bohater, Leon Brodzki, jest naprawdę fajnie zbudowaną postacią. Ma swoje tajemnice, ma swoje sekrety i podejście. Jednak nie wiem, czy nie nagromadzono w nim zbyt wielu cech. Względem części pierwszej stracił na naturalności.
Akcja, przyspieszała i zwalniała by dorzucać też wątków obyczajowych. Za dużo tu sensacji - to główne zastrzeżenie.
Bardzo ważne, aby do kolejnej części autor podszedł w sposób przemyślany. Może stworzyć coś naprawdę dobrego i nowatorskiego, ale apeluję o wyważenie proporcji. Kryminał, thriller - tak. Taki najwyraźniej...