R.I.P.

Okładka książki R.I.P. Mariusz Czubaj Patronat LC
Okładka książki R.I.P.
Mariusz Czubaj Wydawnictwo: Albatros Cykl: Marcin Hłasko (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Marcin Hłasko (tom 2)
Albatros
2016-10-12
2016-10-12
kryminał literatura polska Mazury polski kryminał poszukiwanie półświatek zaginięcie zemsta
Inne

Oficjalne recenzje i

Bardzo dzikie Mazury

Link do recenzji

666 428 114

Pan pisarz jest ironiczny, złośliwy ale w sumie zabawny. Czepia się wszystkiego. Albo ktoś jest za gruby, albo za chudy, zbyt łysy, zbyt kudłaty. Krótkie spodenki zło, garsonka zło. Nic mu nie pasuje, on jeden najmądrzejszy. Ale dobrze się to czyta, jest i śmieszno i straszno. Całkiem zgrabna mieszanka czarnego kryminału z kowbojskimi wtrętami.

Trochę mniej podobała mi się niż pozostałe książki Czubaja, chociaż na pewno trzeba docenić pomysł i oryginalna narrację. Może za dużo ciemności w tej historii? Może drastyczne elementy? Cos w każdym razie sprawiło, że czytałam z nieprzyjemnym napięciem i czekając na ostateczna porażkę Hłaski.

Jednak wersja westernowa nie przypadła do gustu. Pan Mariusz starał się ale nie moja bajka

Początkowo irytował mnie sposób narracji do tego stopnia, że niewiele brakowało, a bym się poddała i książka trafiłaby na stosik tych nieprzeczytanych. Na szczęście zanim zdążyłam podjąć tą decyzję, wydarzenia nabrały tempa. Potem było różnie, raz ciekawiej, raz mniej, wszystko spinała tajemnica, której rozwiązanie chciałam poznać na równi z głównym bohaterem. Odniosłam jednak wrażenie, że zakończenie jakieś takie za szybkie było....

Westernowy kryminał. Dla mnie zbyt krwawy, dosadny. Pewnie oddaje rzeczywistość małych miasteczek i wsi, gdzie niepodzielnie panuje bardzo zamożny biznesmen, nie liczący się z ludźmi, samodzielnie wymierzający kary za nieposłuszeństwo oraz, co zaskakujące, za złe uczynki (przybiera postać niby "sprawiedliwego" sędziego). W rzeczywistości jest przestępcą zlecającym nawet zabójstwa. Książka momentami mnie nużyła rozwlekłością stylu. Wcześniejsze powieści Czubaja odbierałam dużo lepiej.

Dobry, sprawny kryminał, napisany z pazurem i swoistym poczuciem humoru, ironii. Inteligentne to, choć brakowało mi dogłębniejszego nakreślenia postaci głównego Złego. Historia trzyma się kupy, warto przeczytać, zwłaszcza, gdy się jest miłośnikiem kryminałów.

Po kilku stronach chciałem sobie odpuścić. Jakoś nie pasował mi ten styl narracji. Nie zrobiłem tego tylko dlatego, że poznałem pana Czubaja i miło się mi z nim gawędziło, więc po prostu nie miałem serca. I się wkręciłem w tę historię. Taki amerykański styl w Polsce. Fajne.

Lubię! Fajnie sie czytało. Szybko, mocno, efekciarsko. Bardzo dobre.

Lubię! Fajnie sie czytało. Szybko, mocno, efekciarsko. Bardzo dobre.

Druga część niestety gorsza od pierwszej.
Podobno to western? Być może tym należy tłumaczyć porażkę, jaką jest ta książka.
Zbyt niewiarygodna. Zbyt zagmatwana. Dużo niedopowiedzeń.

Ratuje ją tylko dwukrotnie wspomnienie o Jacku Reacherze. Ale jak widać, od czytania Lee Childa bardzo daleka droga do pisania na jego poziomie.

Druga część niestety gorsza od pierwszej.
Zbyt niewiarygodna. Zbyt zagmatwana. Dużo niedopowiedzeń.

Moje dotychczasowe spotkania z tym autorem nie były dotąd najlepsze, więc spodziewałem się wszystkiego najgorszego.
Tym razem nie było jednak tak źle. Ideologia nie przelewała się z każdej strony - może autor zorientował się, że wkurzanie zbyt dużej populacji potencjalnych czytelników po prostu daje mu po kieszeni?
Jakkolwiek żenadą jest, iż polski podobno pracownik naukowy z tytułami, czyli licencjonowany humanista robi sobie pośrednio żarty choćby z ludzi którzy ponieśli śmierć w pewnym samolocie. To dość obrzydliwe, panie Czubaj.
Niemniej książka jako całość mi się podobała i uważam ją za dobrą. Ma specyficzny, oryginalny klimat, sporo akcji i przypomina trochę coś w rodzaju polskiej wersji Childa z Reacherem. Możliwe, że autor znalazł samograja, czyli sposób na pisanie pewnego rodzaju książek, tak jak Child stworzył swojego Reachera. Chciałbym, żeby ten styl i klimat był kontynuowany w książkach o Hłasce i kibicuję w tym autorowi. Jeszcze mniej ideologii, z zachowaniem specyficznego poczucia humoru i kończenie wszystkich wątków - to by mi się marzyło.
Polecam.

Jakkolwiek żenadą jest, iż polski podobno pracownik naukowy...

Mariusz Czubaj R.I.P. Zobacz więcej
Mariusz Czubaj R.I.P. Zobacz więcej