Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Festiwal

Wydawnictwo: W.A.B.
giovanna

Makabryczne zbrodnie i gorączkowe śledztwo - Andrzej Dziurawiec zabiera czytelników w szaleńczy pościg ulicami Warszawy. Mroczna i krwawa kontynuacja Bastarda! W starej destylarni, gdzie dwa lata temu zakończyło się śledztwo Szuberta w sprawie seryjnego zabójcy, ponownie znaleziono zwłoki. Ofiarą jest znana feministka, matka przyjaciółki Szuberta, Havy. Sława zabitej kobiety, guru feministek i...

W starej destylarni, gdzie dwa lata temu zakończyło się śledztwo Szuberta w sprawie seryjnego zabójcy, ponownie znaleziono zwłoki. Ofiarą jest znana feministka, matka przyjaciółki Szuberta, Havy. Sława zabitej kobiety, guru feministek i gwiazdy feministycznego festiwalu Waginalia, nie ułatwia policjantom pracy. Giną kolejne feministki. Śledztwo prowadzi w świat warszawskich subkultur - ekstremalnego feminizmu, drag queens, klubów LGBT i squatów. Pętla wokół Szuberta zaciska się. Celem mordercy stają się jego najbliżsi. By ich ochronić emerytowany glina musi znaleźć mordercę. Mordercę, którego napędza chora, obłąkana miłość. Najokrutniejsze są zbrodnie z miłości.

źródło opisu: W.A.B. 2017

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Hana | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Minęły dwa lata od ostatnich wydarzeń. Dużo się zmieniło. Najgorsza ze zmian to wyprowadzka ukochanej córki Szuberta Roxi. W mieście Zjednoczone Bojówki Feministyczne organizują Międzynarodowy Festiwal Cipek Waginalia 2014. I zaczynają ginąć feministki zaangażowane w to wydarzenie kulturalne :) Śledztwo wiedzie prosto do miejsc spotkań warszawskich subkultur, drag queens, squatów i klubów LGBT. Egzotycznie jak na zwykłego Kowalskiego. A propos Kowalskiego, występuje taki w powieści. To nowopoznany przez starszą aspirant Gabi Kozak filolog : „Jestem Malgaszem z ludu Betsimisaraka, na Madagaskarze nazywałem się Rajaonarimampianina, ożeniłem się z Polką, żona miała pewne problemy z wymówieniem mojego nazwiska, więc przyjąłem jej. ” Pomysłowe. Wracając do treści. Krwawa jest. Ktoś żywcem kroi kobiety. Przerażające. Sprawę z ramienia prokuratury prowadzi Zaręba. W treści pojawia się „czarny skurwysyn” Dawidek, który nigdy nie śpi. Człowiek od zadań specjalnych. Dawidka nikt nie...

Edyta Zawiła | 2018-06-03
Przeczytana: 10 maja 2018

Inspiracją do napisania dalszych losów duetu Szubert - Szuman...staje się Międzynarodowy Festiwal Cipki WAGINALIA 2014...
Klimat chandlerowski, dwóch podstarzałych policjantów, których łączy powinowactwo byłej / obecnej żony Olgi, nazwisko na SZ oraz upodobania byłej / obecnej żony do kompozytorów z okresu niemieckiego romantyzmu, doskonale się uzupełniają a ich dialogi są majstersztykiem, no może doktor Lazarus.
Warto wspomnieć o arystokracji i jej przedstawicielu Mateuszu i psie Chanie, Roksi, która jest na rozdrożu, świetny zespół policyjny : młodsza inspektor Renatka, starsza aspirant Kozak, doktor lingwista Jan Kowalski z Madagaskaru, sztab feministek, gejów, transgendery, LGBT, naziole, pościgi, niebezpieczeństwo i taka dawka humoru w doskonałym wykonaniu i interpretacji Leszka Filipowicza.
Piękna polszczyzna przeplatana potoczną mową.

Ania | 2017-09-06
Przeczytana: 05 września 2017

Polecam!

MocnoSubiektywna | 2017-07-28

Wiecie co wynika z połączenia polskiej policji, żydowskich bogaczy, drag queen, środowisk LGBT i seryjnego mordercy? Nie? Ja też nie wiedziałam, dlatego gdy tylko zobaczyłam opis książki po prostu musiałam ją przeczytać. Cóż to za spaczony umysł wymyślił tak pokręcony świat? Andrzej Dziurawiec udowodnił mi, że mieszanie ze sobą tak skrajnych kultur nie jest wcale niewykonalne.

Drugi tom przygód warszawskich policjantów zaskakuje. Mimo, że Szubert i Szuman żyją już w innych światach, a od wydarzeń z pierwszej części minęły już dwa lata, wszystko zaczyna się tam gdzie się zakończyło- w fabryce wódki znów znaleziono zwłoki. Brutalnie okaleczone zwłoki działaczki feministycznej o pseudonimie Zoe De Dick Devotique, zostają odnalezione dokładnie w rocznicę ostatniego morderstwa i nierozerwalnie łączą się z tamtą tajemniczą sprawą.

Przyznajcie się, ile razy czytaliście pseudonim artystyczny pierwszej ofiary? To jeszcze nic… Działaczka miała uświetnić swoją obecnością Międzynarodowy...

Przeczytana: 13 czerwca 2017

Andrzej Dziurawiec w "Festiwalu" porusza wątki dotyczące nie zawsze dobrze odbieranych subkultur - homoseksualizm, drag queens oraz squatów. Sprawa zabójstwa obejmuje osoby związane z tym środowiskiem. Znane feministki zostają zamordowane. Ofiar przybywa. Szuman z Szubertem dwoją się i troją. O co w tym wszystkim chodzi?
Jeżeli miałabym oceniać książkę pod tym względem, czyli fabularnym i kryminalnym, to wahałaby się ona na granicy pomiędzy średnio-dobrą, a dobrą. O ile samo przestępstwo jest dosyć ciekawe i niewątpliwie skrywa jakieś mroczne tajemnice, o tyle obszar jaki został mu poświęcony jest trochę mały, zbyt mały. Znacznie więcej miejsca wypełniają prywatne i osobiste sprawy bohaterów książki, a także zbędne w moim mniemaniu historie i opisy, zwłaszcza uczuć. Zdawałoby się, że w kryminale, jak sama nazwa wskazuje, na pierwszy plan powinien wysunąć się wątek kryminalny, sprawa zabójstwa. Nie ma przecież dobrego kryminału bez dobrej sprawy śledczej. W "Festiwalu" nie...

Marta Bilewicz | 2017-07-27
Przeczytana: 13 lipca 2017

Kiedy Wydawnictwo W.A.B. zaproponowało mi egzemplarz recenzencki “Festiwalu”, dłuższą chwilę się zastanawiałam. Autora nie znałam, a treść książki wydawała mi się bardzo kontrowersyjna. No ale cóż, ta kontrowersyjność właśnie przeważyła i “Festiwal” trafił w moje ręce. Czy było warto?

W starej destylarni turyści znajdują zwłoki, jak się okazuje, jednej z uznanych i aktywnie działających feministek. To właśnie tutaj, przed dwoma laty, dziś już emerytowany policjant, Szubert, zakończył swoje śledztwo. Być może Szubert tak bardzo nie zaangażowałby się teraz w tę sprawę, gdyby nie fakt, iż ofiara to znana w swoim środowisku autorka poczytnych książek Zoe de Dick Devotique i jednocześnie matka bliskiej przyjaciółki policjanta, Havy. Wprawdzie kontakty matki z córką trudno uznać za choćby poprawne, jednak Szubert nie może i nie chce odpuścić.

Autor sięga daleko do tematu środowisk feministycznych, LGBT oraz drag qeens, prowadzi wielowątkową fabułę, w której duże znaczenie ma również...

Agand | 2017-06-04

Bardzo lubię parę: Szubert i Szuman. Autor ma naprawdę świetne pióro. Tym razem zdziwiło mnie, że powieść jest tak obszerna, tyle rozbudowanych wątków - mam czasem wrażenie, że wszyscy autorzy chcą się teraz ścigać na grubość książek z Bondą. Ale Dziurawca ratuje choćby ogromne poczucie humoru widoczne w postaciach i dialogach, którego np. u Bondy nie uświadczysz. Bardzo dobrze się to czyta, mnóstwo ciekawych obserwacji socjologicznych, do końca jesteśmy ciekawi, kto zabił - choć mnie osobiście nie do końca przekonała motywacja mordercy.

Justyna | 2018-11-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 16 listopada 2018

Pomimo tego, że "Festiwal" to niejako kontynuacja poprzedniej powieści Andrzeja Dziurawca to jest przejrzysta w swojej treści. Kolejne śledztwo Szuberta i Szumana. Brutalne morderstwa feministek podczas festiwalu Cipek wstrząsają Warszawą. Śledztwo jest wielowątkowe i prowadzi do podejrzanych miejsc i podejrzanych osób. Morderca przewija się w codziennym życiu śledczych i ich bliskich, ale czy tak szybko odkryją on prawdę?

Bogdan Brykman | 2017-09-19
Przeczytana: 25 września 2017

Świetny kryminał

pola_pola | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Oby więcej takich książek! "Festiwal" to jedna z najmroczniejszych historii autorstwa polskiego pisarza na jaką udało mi się trafić.