Nie mów nic

Tłumaczenie: Anna Pajek
Wydawnictwo: BIS
Don’t Say A Word
giovanna

Julia planuje właśnie ślub, gdy na wystawie słynnego fotografa dostrzega zdjęcie małej dziewczynki przed bramą rosyjskiego sierocińca, dziewczynki, w której rozpoznaje siebie. I choć wydaje jej się to niemożliwe, bo wychowywała się w pełnej rodzinie i nie była adoptowana, ma jednak taki jak tamta dziewczynka wisiorek z łabędziem i starą rosyjską laleczkę. Matka Julii niedawno zmarła, nie może więc nic wyjaśnić, nie żyje także autor zdjęcia. Jedyną osobą, która może pomóc dziewczynie, jest jego syn, Alex. On jednak także ma własną tajemnicę…

źródło opisu: http://wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1083

źródło okładki: http://wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1083

Gosia | 2018-05-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2018

Daję ocenę "rewelacyjna", bo dawno nie zarwałam tak nocy z powodu książki, a to chyba o czymś świadczy.
Nie znam w ogóle Barbary Freethy, a w mojej bibliotece jest tylko jedna jej książka, właśnie przeczytana "Nie mów nic", więc na razie nie zapowiada się przeczytanie następnych jej książek, a szkoda.
Świetna lektura, od której trudno się oderwać. Ma wszystkiego po trochu: tajemnica sprzed lat, kryminał, niebanalny romans, a wszystko wymieszane w bardzo lekkim i zarazem wciągającym stylu.
Akcja jest szybka, bohaterowie ciekawi, dwaj faceci i jedna dziewczyna ze swoim dylematem: wybrać poukładanego narzeczonego czy raczej tego niegrzecznego chłopca.
Intryga ciekawie zawiązana, wszystko zaczyna się niewinnie od jednego zdjęcia dziewczynki na wystawie, tropy rodzinne pozacierane, w tle tajemnicza Rosja sprzed 25 lat. Okazuje się, że jedna zagadka pociąga za sobą drugą i główna bohaterka powoli traci swoją tożsamość, a wszystko co znała powoli okazuje się fałszem.
Bardzo dobra...

gwiazdka | 2017-01-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książka „Nie mów nic” sprytnie wpasowała się w mój gust czytelniczy. Miałam tutaj tajemnicę z przeszłości, trochę akcji, odrobinę napięcia, kawałek obyczajówki i jeszcze szczyptę romansu bardzo subtelnego i wreszcie nie ociekającego słodyczą. Barbara Freethy z dużym talentem pokazała uczucia bohaterów, zaś historia z przeszłości chociaż chwilami była lekko przewidująca, to chwilami mnie zaskakiwała. Powieść wzbudziła duże zainteresowanie, lekki język tylko ułatwiał lekturę, a z całości emanowała jakaś ciepłota. Do arcydzieł książki nie zaliczę, pewnie też na wieki historia w głowie mi nie utkwi, ale cieszę się, że miałam możliwość przeczytać tę powieść.

motyl43 | 2015-02-23
Przeczytana: luty 2015

A taka piękna okładka, i takie dobre recenzje...Łudziłam się, że to będzie coś niesamowitego. Trochę "toporny" język , trochę przewidywalne sytuacje, trochę
harlequin. Wiem dlaczego mnie nie zachwyciła, bo po Kimberley Freeman, Kate Morton i Hosseinim każda książka wypadnie zwyczajnie i pospolicie. Po "Zatoce Latarni" powinnam na miesiąc zarzucić czytanie, dojść do siebie i wtedy może ocena byłaby wyższa. Nie, nie zniechęcajcie się moją opinią, może się spodobać.

Izabela Pycio | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

"...nie potrafiła jednak przymknąć oczu na kłamstwa, którymi ją karmiono. Przez całe dotychczasowe życie powstrzymywała się przed zadawaniem ważnych pytań... lecz teraz... pora wydobyć na jaw prawdę."

Kolejne bardzo udane spotkanie z twórczością Barbary Freethy, odpowiada mi jej lekki i przejrzysty styl, naturalny sposób wciągania czytelnika w powieściową rzeczywistość, poruszania obyczajowej tematyki i zachęcania do życiowych refleksji. Z zainteresowaniem śledzimy losy ciekawie wykreowanych postaci, dostrzegamy jak wiele z ich scenariuszy życia pokrywa się z naszymi i jak silne towarzyszą temu emocje. Takie książki zarażają nas sporą dawką dobrej energii, pozytywnie ładujemy akumulatory, najzwyczajniej w świecie świetnie relaksujemy się. Podoba mi się właśnie to, że bohaterowie pomimo wielu dramatycznych życiowych doświadczeń mają w sobie wiele nadziei i wiary, wewnętrznej siły, nieustannej potrzeby walki o spełnienie marzeń i zrealizowanie pragnień.

I jak to zwykle w życiu...

Kocia_matka | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione <3

Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam ! Nie mogę wyjść z podziwu. Każda kolejna strona wciągala mnie jeszcze mocniej, każdy nowo odkryty wątek budził coraz to nowe emocje. Julia wiedzie spokojne życie, pełne miłości, jest zareczona. Gdy idzie z narzeczonym do muzeum zauważa zdjęcie, na którym odkrywa osobę łudząco podobna do niej. Zaciekawiona rozpoczyna śledztwo, nie zważając na protesty bliskich osób oraz nie zdając sobie sprawy, z niebezpieczeństwa, które na nią czyha...

Polecam gorąco !

Madi | 2018-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Bardzo dobra powieść owiana mnóstwem tajemnic i intryg,a do tego wszystkiego rosyjski klimat z czasów Zimnej Wojny.
Książkę wręcz pochłonęłam i dałabym więcej gwiazdek,gdyby nie wątek z góry przewidziany romansem.
Zagadka z odkrywaniem tożsamości Julii bardzo ciekawa i intrygująca,pełna emocji,napięcia i wzruszeń,a do tego wątek szpiegowski i kryminalny ,wszystko to napisane jest tak jakby bohaterka szukała rozsypanych części puzzli,które pomału układała w całość.
Mnie się bardzo podobała .

Aksamitt | 2016-08-14

Nie jest to pierwsze moje spotkanie z lekturą Barbary Freethy i nie powiem, ale ma naturalny sposób wciągania czytelnika w fabułę. Z pewnością zawdzięcza to lekkiemu stylowi oraz niewymuszonej koncepcji przedstawiania bohaterów w pewnych układach. Na plus przemawia tez stopniowanie napięcia podnoszącego się wraz z kolejnymi rozdziałami książki i odkrywaniem nowych komplikujących sytuacji.
Jednak w przypadku "Nie mów nic" jest też trochę przewidywalnych momentów i zanim coś staje się faktem na łamach stron, czytelnik wcześniej domyśla się tych właśnie rozwiązań. Koncepcja zbudowania zagadki wokół starego zdjęcia może nie od razu podsunęła mi jakie będą następstwa, ale w momencie pojawienia się syna fotografa łatwo mi było przewidzieć, jak mogą potoczyć się przynajmniej niektóre wątki. Na pewno wplątanie do akcji agentów KGB i przedstawienie całego splotu wydarzeń w stolicy Rosji już tak oczywiste nie było. Zatem jest masa zdarzeń, które przemawiają za nietuzinkowością tej powieści,...

wiolagg66 | 2015-08-11

Tak ta historia mnie urzekła,że mogłabym ją czytać bardzo często...
Naprawdę niesamowita.
Zakończenie nie tylko zaskakuje nie da się jego przewidzieć i to jest wielkim plusem. xD

GORĄCO POLECAM !!! ;)

basik | 2015-10-18

Nie mów nic musicie koniecznie przeczytać i nastawcie się na świetna lekturę, od której trudno się oderwać. Romans, tajemnice sprzed lat, intrygi a wszystko to podane w sposób lekki a zarazem wciągający. Szybka akcja, fajni bohaterowie, ciekawy romans bez scen łóżkowych...za to dylemat bohaterki- narzeczony czy ten drugi.
A wszystko zaczęło się od zdjęcia dziewczynki przed sierocińcem w Moskwie, która miała na sobie wisiorek taki sam, jak ma ona. Czy to jej zdjęcie sprzed 25 lat. Na pytanie nie może odpowiedzieć je matka, bo właśnie zmarła, pomocy szuka więc u syna fotografa (autora zdjęcia) i wtedy jej życie przewraca się do góry nogami. Razem są śledzeni, ktoś demoluje ich mieszkania, ciągle odkrywają nowe watki i nowe sekrety, przyjaciele okazują się wrogami, a to co uważała za prawdę, okazuje się kłamstwem.
Całkiem inna powieść niż cykl o Zatoce aniołów, ale pod względem emocjonalnym według mnie lepsza.

Po lekturze serii "O Zatoce Aniołów" spodziewałam się podobnie lekkiej, łatwej i przyjemnej lektury. A tymczasem otrzymałam ekscytującą historię kobiety, która pragnie odkryć swoją prawdziwą tożsamość i poznać przeszłość, która do tej pory została skrzętnie przed nią ukryta.

Wraz z bohaterami przenosimy się do słonecznej Kalifornii, do San Francisco, gdzie niespełna trzydziestoletnia Julia DeMarco planuje ślub i przyjęcie weselne. Zupełnie przypadkiem trafia na wystawę fotografii w miejscowym muzeum i na jednym ze zdjęć w osobie małej trzyletniej dziewczynki stojącej za bramą sierocińca rozpoznaje siebie. Julia jest zdumiona swoim odkryciem i pragnie dowiedzieć się czegoś więcej na temat zdjęcia i jego autora. Jej matka zmarła przed sześcioma miesiącami zatem od niej nie może otrzymać wyjaśnień. Bohaterce udaje się natomiast odnaleźć autora fotografii. Niestety ze zdjęciem wiąże się tajemnicza przeszłość, a drążenie jej wiąże się z ogromnym ryzykiem i niebezpieczeństwem. Julii...