Wielki skok

Okładka książki Wielki skok Barbara Freethy
Okładka książki Wielki skok
Barbara Freethy Wydawnictwo: BIS Cykl: Oszustwa (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Oszustwa (tom 2)
Played
BIS
2017-09-01
2017-09-01
Hanna Rostkowska-Kowalczyk

romans z wątkiem sensacji ,ciekawa akcja ,kontynuacja dalszych losów czarnego charakteru z "kradzieży stulecia".

Bohaterka jest bardzo sympatyczna,ładna i mądra.Ona ma coś wspólnego z diamentem.Który jest wisiorkiem. Powiem,że byli we Włoszech.

Bardzo wartka akcja jak w każdej z przeczytanych przeze mnie książek tej autorki. Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia akcji. Ciekawe postacie.
Polecam i z pewnością przeczytam kolejne tytuły tej autorki.

Polecam i z pewnością przeczytam kolejne tytuły tej autorki.

Skusiłam się na tę pozycję po przeczytaniu "Kradzieży stulecia", zwyczajnie po to, by poznać zakończenie tej dwutomowej opowieści; pierwsza część bowiem wydała mi się dość dobra. Jednak druga część mnie zawiodła: zbyt przewidywalna, nie tylko wątek kryminalny, którego zagadka praktycznie jest rozwikłana już w połowie książki, ale również romantyczny, ponieważ został sprowadzony do niskiego parteru przez wszechobecne prezerwatywy... Szkoda!

Zabierając się za lekturę „Wielkiego skoku”, otrzymałam solidne połączenie romansu i kryminału, którego atutem jest ponadto lekki styl amerykańskiej pisarki. Dlatego książka autorstwa Barbary Freethy nie powinna rozczarować sympatyków takich odprężających pozycji, zwłaszcza iż nie zawiera momentów przestoju. I mimo że to de facto drugi tom cyklu „Oszustwa”, tytuł nie wymaga uprzedniego przeczytania poprzedniej odsłony, by nacieszyć się zaletami diamentowej afery. Mnie samej wpadła wpierw w ręce akurat ta część serii.

Opinia jest fragmentem recenzji, którą można przeczytać w całości na moim blogu:

Przyznam, że trochę mi głupio, chociaż nie, jest mi bardzo głupio, bo tak lubię tę autorkę i tak czekałam na tę książkę, a potem o niej zapomniałam... Leżała na dnie stosiku, nie widoczna i aż się zdziwiłam kiedy ją odkopałam. Od razu się zreflektowałam i po nią chwyciłam :) W końcu to druga część z cyklu "Oszustwa". Jakiś czas temu pisałam Wam o książce "Kradzież stulecia". Wtedy poznaliśmy wielkiego oszusta Evana, który naprawdę nieźle namieszał. W tej części powraca z kolejnym ogromnym przekrętem. Zresztą zaraz Wam co nieco opiszę...

Christina jest znawczynią sztuki, pracuje w domu aukcyjnym, który właśnie otrzymał na licytację bardzo cenną kolekcje różnych rzeczy w tym wielki, drogocenny, rzadko spotykany żółty diament. Wszystko jest już załatwione, wszystko powinno pójść szybko i bezproblemowo, jednak na horyzoncie pojawia się bardzo przebiegły oszust i złodziej, który potrafi przebrać się za każdego w taki sposób, że nikt nawet się nie domyśli, że coś jest nie tak. Sprawie postanowił przyjrzeć się agent FBI. J.T bo tak każe się nazywać ma w tym swój ukryty cel. Ściga Evana od lat, złapanie go stało się jego życiowym celem więc teraz kiedy am trop musi zrobić wszystko, aby doprowadzić tę sprawę do końca, ale tak naprawdę ona dopiero się rozkręca... Okazuje się bowiem, że ojciec Christiny to także znany złodziej. J.T. postanawia więc mieć też oko na Christinę. Nie wie czy ona nie współpracuje czasem ze swoim ojcem, a może pomaga Evanowi? J.T. spędza z nią sporo czasu, najpierw ma zamiar mieć na nią oko i wyciągnąć od niej jak najwięcej informacji, jednak z czasem tę dwójkę coraz bardziej do siebie ciągnie. Oboje są wobec siebie dość nieufni, ale diament znika i agent wierzy, że Christina nie miała z tym nic wspólnego. Nie zmienia to faktu, że teraz czeka ich odkrycie prawdy, a ona okaże się naprawdę zaskakująca. Jestem pewna, że nie domyślicie się jej aż do samego końca.

Lekka doza kryminału połączona z romansem zawsze jest dobra ;) Ja lubię takie książki. Jako fanka romansów lubię praktycznie wszystko gdzie znajdują się wątki miłosne, a dzięki nutce kryminału mam pewność, że przez całą powieść coś się będzie działo, że nie zaśniemy podczas czytania danej książki ;) Tutaj nie ma mowy o spaniu, bo sporo się dzieje. Jest wielki diament, jest niezwykle przebiegły oszust, jest też drugi niezły złodziej, jest zwykła dziewczyna z bagażem doświadczeń i bardzo dociekliwy agent FBI. Jest też dom aukcyjny, wycieczka do Florencji, odkrycie prawdy o swojej przeszłości, wielkie poszukiwania, porwanie, pobicie, nieoczekiwany obrót spraw, śmierć, choroba, miłość i pożądanie... Muszę Wam powiedzieć, że naprawdę sporo się tutaj dzieje. Zdecydowanie nie można mówić tutaj o nudzie. Do tego to zaskakujące zakończenie - to zdecydowanie coś co lubię. Co za radocha domyślić się wszystkiego w połowie czytania, lepiej do samego końca nic nie wiedzieć i wytężyć nieco umysł ;)

Także nie przedłużając niepotrzebnie napiszę Wam tylko, że ja przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem. Jeśli lubicie takie klimaty to z pewnością Wam także przypadnie ona do gustu :) Cykl ten ma także część pierwszą, jednak nie zaszkodzi jeśli od razu chwycicie po tą powieść bez zapoznania się z pierwszą częścią. Są one ze sobą powiązane, ale tak delikatnie, że nawet nie zauważycie. Polecam! Ja biorę Barbarę Freethy w ciemno ;)

2069

Książka jest całkiem interesująca. Może nie należy do tych, które trudno odłożyć choć na chwilę, jednak jest godna uwagi. Autorka, jak zwykle, świetnie połączyła wątek miłosny z kryminalnym. Stara się utrzymać czytelnika w napięciu przez cały czas, choć nie zawsze z najlepszym skutkiem. Nie brakuje tajemnic, intryg i niedomówień. Trudno jest przewidzieć kolejny ruch bohaterów. Ogólnie zakończenie jest do przewidzenia, jednak niektóre jego wątki są zaskakujące. Czas spędzony z tą lekturą zaliczam do przyjemności.

Po „Kradzieży stulecia” Barbary Freethy przyszedł czas na wielkie zaskoczenie czytelników, które czeka ich po przeczytaniu „Wielkiego Skoku”!

Evan Chadwick, po ucieczce z rąk władz planuje kolejny skok. Tym razem jego celem stał się żółty diament, który trafił na aukcję w Barclay’s. W tym celu planuje wykorzystać piękną Christinę Alberti, znawczynię kamieni szlachetnych i ozdobnych, historyczkę sztuki oraz pracowniczkę domu aukcyjnego. Zajmując się drogocennym diamentem, nie spodziewa się, że cienie jej przeszłości wtargną z powrotem do jej życia.

J. T. McIntyre, agent FBI, jest zdeterminowany, by złapać Evana i nie dać mu uciec. Mężczyzna zniszczył jego rodzinę, okradł jego przyjaciela z czasów studiów oraz wielu innym osobom wyrządził krzywdę. Dopóki nie odnajdzie oszusta, nie będzie mógł spać spokojnie. Poznając Christinę, nie wie, czy może jej ufać. Patrząc na jej przeszłość, agent nie może być pewien, czego się po niej spodziewać – czy jest ona wplątana w kradzież?

Gdy znika diament, Christina zostaje powiązana z kradzieżą. Wraz z J.T. ruszają na poszukiwania brylantu, co może nie okazać się takie proste, gdy poznają skrywane od lat tajemnice…

Odkrycie prawdy o diamencie i o jego właścicielach może się okazać szokujące. Jednak czy Christina i J.T. zdążą odkryć sekrety chowane przez ludzi pełnych chciwości i żądz, nim będzie za późno?

Barbara Freethy odkrywa bardzo ważne karty w drugim tomie serii o Oszustwach, co na pewno ucieszy niejednego miłośnika zagadek!

Po przeczytaniu „Wielkiego Skoku” czułam pewien niedosyt. Miałam wrażenie, jakby brakowało mi czegoś, pewne sprawy zostały rozwiązane w sposób, którego nie przewidziałam, a przynajmniej nie sądziłam, że może to być rozwiązane w tak prosty sposób.

Christina jest osobą skrzywdzoną przez los. Dorastała bez matki, jej ojciec wplątał ją w sytuację, przez którą nie mogła pracować w muzeum i straciła narzeczonego. Praca w domu aukcyjnym wydawała się szansą od losu, ale i to musiało zostać zmienione przez Evana Chadwicka, który chciał wykorzystać cienie z jej przeszłości. I wtedy pojawił się jej rycerz na białym koniu, który mógłby ją wyciągnąć z opałów, gdyby nie to, że był zdeterminowany by odnaleźć oszusta, a do tego była mu potrzebna Christina. Jest to dość popularny motyw w literaturze, jednak pomijając go i skupiając się przede wszystkim na motywie zagadki, można się bardzo dobrze bawić, czytając tę powieść.

Powieść jest napisana lekkim, przyjemnym do czytania językiem, a dialogi niejednokrotnie przywołały na mojej twarzy uśmiech. Bohaterowie mają bardzo silne charaktery, czasami są aż za bardzo uparci. Gdyby bohaterowie odstawili w niektórych sytuacjach dumę na bok, to z pewnością szybciej doszliby do rozwiązania zagadki związanej z brylantem.

Ciekawe są też fragmenty powieści, w których czytelnik może przeczytać trochę o poczynaniach Evana. Dzięki temu możemy dostrzec więcej szczegółów, ale jednocześnie podświadomie chcemy prowadzić bohaterów, co niestety staje się irytujące, gdy podejmują oni błędne decyzje.

„Wielki Skok” to powieść, którą można przeczytać niezależnie od tego, czy się czytało „Kradzież Stulecia”, jednak więcej przyjemności przyniesie na pewno przeczytanie po kolei obu powieści z serii o Oszustwach.

Powieści napisane przez Barbarę Freethy na pewno zaciekawią niejednego czytelnika i poniosą do San Francisco, gdzie wraz z bohaterami będzie rozwiązywał zagadkę żółtego diamentu. Diament jest uznawany za przyjaciela każdej kobiety, jednak czy będzie tak i w tym przypadku?

Recenzja została napisana dla portalu szczecinczyta.pl

Kolejna część z serii Oszustwa i kolejny bardzo dobry i przyjemny romans z wątkiem kryminalnym. Intrygująca fabuła, wartka akcja i kolejny raz ciekawie skrojone główne postacie.
Zakończenie pościgu za Evanem trochę rozczarowujące, jednak poza tym małym szczegółem wszystko jak zwykle idealnie wyważone i w bardzo dobrym stylu podane.

• 2017
  • Przeczytane 2018
  • Posiadam seryjne

Dodaj cytat z książki Wielki skok