Bez pamięci

BIS
2015-10-01
2015-10-01
Dorota Rostkowska-Kowalczyk

Sarah budzi się w szpitalnym łóżku, nic nie pamiętając. Do szpitala przybywa Jake Sanders, który oznajmia lekarzom, że kobieta przed kilkoma miesiącami zniknęła bez słowa z ich wspólnym dzieckiem. Sarah, by odnaleźć córkę, stara się przypomnieć kim była, ale im bardziej próbuje, tym Jake utwierdza się w przekonaniu, że nie była ona kobietą, w której się zakochał...

Przeczytanie tej książki zajęło mi sporo czasu. Nadal nie jestem pewna dlaczego, ale cieszę się, że w końcu to zrobiłam.

,,Bez pamięci'' to trzymająca w napięciu powieść, która przykuła moją uwagę już od pierwszej strony. Była intrygująca od początku, jednak czasami akcja się bardzo dłużyła, i może dlatego nie byłam przekonana co do tej książki.

Podobnie jak większość powieści z tego gatunku, fabuła skupiała się na suspensie, pozostawiając w tle lekki romans. W tym przypadku zadziałało to całkiem nieźle, ponieważ główni bohaterowie byli już w związku, choć złożonym. Złożonym, ponieważ był to związek zbudowany na kłamstwach, ale wraz z rozwojem historii ich uzasadnienie stało się jasne. Stopniowo poznając okoliczności historii, zrozumiałem działania głównej bohaterki.

Stosunek Jake'a do niej był zimny, co oczywiście jest zrozumiałym. Jednak utrzymanie tej postawy okazało się wyzwaniem, ponieważ jego miłość pozostała silna, mimo kłamstw i zdrady.

Bardzo spodobał mi się sposób, w jaki Jake i Sarah dojrzewali z biegiem całej historii. Oboje przyznali się do błędów, które popełnili i byli gotowi podjąć niezbędne kroki, aby wszystko odbudować od nowa.
Postacie drugoplanowe również urozmaiciły fabułę. Najbardziej zaintrygował mnie brat Jake'a, Dylan, dlatego cieszę się, że jego historia zostanie przedstawiona w drugiej części.

Chociaż na początku było tempo akcji było trochę wolne, to mniej więcej w połowie książki wzrosło, jednakże nie było chwili, gdzie historia byłaby nudna. Powieść zaskakiwała i ekscytowała, a wszystkie wydarzenia łączyły się, tworząc satysfakcjonujące zakończenie.

,,Bez pamięci'' to dość wciągająca książka, która niestety w moim przypadku nie sprawdziła się jako lektura na jeden wieczór. Mimo to polecam. To moja pierwsza lektura Barbary Freethy i jestem pewien, że nie będzie to moja ostatnia, bo już niebawem sięgnę po następny tom z cyklu.

Kolejny rok rozpoczęłam wraz z powieścią "Bez pamięci", która stanowi pierwszą część cyklu "Silent" Barbary Freethy. Aż trudno mi uwierzyć, że minęło już ponad pięć lat od kiedy po raz ostatni sięgnęłam po powieść tej poczytnej amerykańskiej pisarki. Cieszę się, że po takim czasie znów mogłam zagłębić się w sieć misternie splecionej intrygi w otoczeniu pięknych krajobrazów Kalifornii i próbować odgadnąć zamysł autorki, która uwielbia wodzić za nos i wyprowadzać na manowce swoich czytelników.

Dwudziestoośmioletnia Sarah ulega wypadkowi samochodowemu w wyniku czego traci pamięć. Okazuje się, że mogło z nią podróżować półtoraroczne dziecko, które w jakiś sposób wydostało się z auta. Poszukiwania nie dają rezultatu. Komunikat w telewizji sprawia, że w szpitalu pojawia się Jake Sanders - partner życiowy bohaterki i ojciec jej dziecka. Mężczyzna przedstawia Sarah w jak najgorszym świetle, po tym jak kobieta opuściła go bez słowa zabierając ze sobą córeczkę i zacierając za sobą wszelkie ślady.

Dlaczego tak się stało?... Dotarcie do prawdy zajmuje wiele czasu i wymaga zagłębienia się w tajemniczą przeszłość bohaterki. Pojedyncze przebłyski pamięci trudno zebrać w sensowną, zrozumiałą całość. Jednakże powiązana z przeszłością lawina niebezpiecznych zdarzeń została już nieopatrznie uruchomiona i cel musi zostać osiągnięty.

Co kryje przeszłość Sarah i kto pragnie jej śmierci dowiecie się z książki, która jest niczym pędzący rollercoaster...

Powieść "Bez pamięci" bardzo przypadła mi do gustu i odnalazłam w niej wszystko to, czego się spodziewałam. Zawiła intryga z zagadkami i tajemnicami z przeszłości wspomagana przez amnezję głównej bohaterki sprawiły, że przez cały czas moja ciekawość sięgała zenitu. Nieustannie zastanawiałam się kto tutaj tak naprawdę jest tym dobrym, a kto złym, kto mówi prawdę, a kto kłamie... Kilkakrotnie zmieniałam własne wymyślone scenariusze i niczego nie byłam pewna do końca. A muszę Wam też zdradzić, że składanie ze sobą wszystkich elementów układanki autorstwa Barbary Freethy jest równie pasjonujące, co trudne i skomplikowane. Spora dawka adrenaliny, wartka akcja, ciekawy wątek kryminalny i zaskakujące rozwiązania sprawiają, że kolejne stonice książki pochłania się jednym tchem. Emocje jakie towarzyszą lekturze ewoluują wokół niepewności, niedowierzania, żalu, złości i są przeplatane uczuciami radości, ulgi, czy zadowolenia. Sarah stała się moją bohaterką przez duże B i polubiłam ją znacznie bardziej, niż Jake'a, który zraził mnie do siebie permanentnym niezdecydowaniem, wahaniami nastroju i licznymi humorami.

Już nie mogę się doczekać co też wydarzy się w następnej części zatytułowanej "Bez wytchnienia", po którą niebawem zamierzam sięgnąć. A tymczasem jeśli lubicie zawiłe intrygi, tajemnice i niedopowiedzenia oraz ciekawie poprowadzony wątek kryminalny, który przeplata się z płaszczyzną romansową to "Bez pamięci" jest właśnie dla Was. Możecie też śmiało sięgać po inne powieści Barbary Freethy napisane lekkim piórem, w prosty i przejrzysty sposób. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale zapewniam, że inwencji i pomysłów autorce nie brakuje.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym jak to jest gdy nagle budzisz się w szpitalnej sali i nie wiesz kim jesteś? Wszystkie wspomnienia przepadły jak kamień w wodzie, nie masz pojęcia kto jest twoim przyjacielem, a kto wrogiem. Wiesz jednak, że grozi ci śmiertelne niebezpieczeństwo...

___

Wszystkie te uczucia towarzyszyły Sarah gdy obudziła się w szpitalnym łóżku po wypadku samochodowym, jednak mimo amnezji czuła, że przed kimś ucieka. Ktoś chce ją zabić, a ona nie ma pojęcia dlaczego. Czy ma to związek z mężczyzną, który pojawił się w jej sali i twierdzi, że byli parą, ale ona siedem miesięcy temu uciekła z ich małą córeczką? Dziecko... Tego jednego jest pewna Sarah. Ma dziecko, ale gdzie ono było podczas wypadku? Czy jest bezpieczne? A jeśli tak to gdzie je ukryła? Wiedząc, że musi stawić czoło wspomnieniom i zyskać sojusznika postanawia poszukać dziewczynki wraz z jej ojcem. Czy jest to dobrym pomysłem? Skoro widzi, że mężczyzna pała do niej nienawiścią... Czy droga usłana niebezpieczeństwem i wspomnieniami doprowadzi ich do córeczki i sprawi, że kobieta przypomni sobie kim jest i przed kim ucieka?

___

Bez pamięci to książka, która skradła moje serce od samego początku. Fabuła skupia się na kobiecie od lat uciekającej przed przeszłością. Kłamstwa i zmiany tożsamości to jej chleb powszedni, ale teraz gdy nie pamięta kim jest wszystko się zmienia. Książka jest bardzo ciekawa, opisana w cudowny, trzymający w napięciu sposób, dzięki czemu nie mogłam się od niej oderwać. Bardzo podobało mi się ta nuta tajemniczości i lawirowanie w wspomnieniach głównej bohaterki, a mroczny klimat zakrapiany nutą romansu całkiem podbił moje serce. Stanowczo polecam wam tę książkę!

___

To uczucie, kiedy książka wciąga Cię od samego początku jest niedoopisania. Tak właśnie było w przypadku powieści #bezpamięci. Już od początku mamy do czynienia z zagadką, która pochłania nas tak bardzo, że czytając kolejne strony jesteśmy ciekawi co będzie dalej. Sarah traci pamięć w wypadku samochodowym. Nie wie kim jest i co się stało... W dodatku jakiś mężczyzna mówi jej, że 7 miesięcy porzuciła go bez słowa i zabrała ich córkę. Gdzie jest dziewczynka? Czy Saraha to naprawdę Saraha? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź czytając "Bez pamięci"

Sarah uległa wypadkowi samochodowemu. Kiedy w szpitalu odzyskuje przytomność, nic nie pamięta. Przy łóżku spotyka mężczyznę, który twierdzi, że jest jej mężem i szuka córki, która zniknęła wraz z kobietą kilka miesięcy wcześniej. Policja na miejscu wypadku nie znajduje dziecka, ale kilka jej rzeczy. Rozpoczyna się wielkie poszukiwanie, w którym Sarah postanawia wziąć udział. Chociaż w wypadku straciła pamięć, od czasu do czasu ma jej niewielkie przebłyski, w których widzi dziewczynkę, niebezpieczeństwo i człowieka, który chciał im zrobić krzywdę.

Barbara Freethy stworzyła przyjemną w odbiorze historię.

cała recenzja https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/07/bez-pamieci-barbara-freethy.html

"Bez pamięci" Barbary Freethy to niezobowiązująca lektura na jeden wieczór. Pewnie jej treść nie zostanie ze mną na długo, ale lektura była przyjemna.
Można przeczytać.

Można przeczytać.

Barbara Freethy zdołała zainteresować mnie przedstawioną na kartach utworu historią, w czym dodatkowo pomógł lekki i przystępny styl. Wprawdzie nie wsiąknęłam na amen, lecz byłam wystarczająco zaciekawiona, by chcieć śledzić perypetie bohaterów. Podkreślić jednocześnie należy, że motywy rodem z kryminału i thrillera zostały doprawione wyraźnym wątkiem romantycznym. Co więcej, miłosne relacje suną generalnie łatwym do przewidzenia torem. Zaczynamy zatem od silnej i wzajemnej nieufności, gdyż zdenerwowany Jack nie waha się na dzień dobry zakwestionować amnezji Sarah. Zdezorientowaną kobietę także wpierw nachodzą wątpliwości, czy aby mężczyzna nie wciska jakiegoś kitu. Niemniej wspólne śledztwo zbliży ich do siebie, a pewne obawy nie przeszkodzą narastającemu pożądaniu. Co się zaś tyczy fragmentów, kiedy to do akcji wkraczają głównie kryminalne akcenty i tajemnice, jedne rzeczy częściowo pokryły się z moimi teoriami, podczas gdy inne przyniosły kilka niespodzianek. Nie wszystkie z tych pomysłów kupiłam bez zastrzeżeń, ale rozumiem zamysł pisarki, polegający na pójściu ścieżką błędów młodości.

Opinia jest fragmentem recenzji, dostępnej w całości u mnie na blogu:

Cudowna

Cudowna

Ciekawa, bardzo wciąga, ma w sobie coś z thrillera i romansu, a także powieści obyczajowej. Ta historia już od samego początku pochłonęła mnie do reszty. Bardzo intrygujące losy głównej bohaterki, z każdą kolejną stroną chciałam wiedzieć więcej i poznać jej straszną tajemnicę.
Fakt, niektóre momenty rodem z filmu akcji, były tak oczywiste - wiadomo było, że zło przegra, a zwycięży dobro. Ale i tak było przyjemnie zatopić się w tej lekturze i totalnie zapomnieć o codziennych troskach.
Jak najbardziej polecam!

Już spotkałam się wcześniej z twórczością Barbary Freethy czytając serię Zatoka Aniołów. Książki wciągały nie tylko fabułą, ale także występowaniem zjawisk nadprzyrodzonych aniołów, duchów, przepowiedni. Postanowiłam zapoznać się z pozostałymi książkami autorki, bardzo długo to trwało, ale nareszcie złapałam za kolejną serię i nie zawiodłam się. "Bez pamięci" to książka o odnalezieniu prawdy, od pierwszej strony trzyma w napięciu i nie możemy się od niej oderwać chcąc poznać sekrety Sarah.
Książka pisana jest charakterystycznym dla autorki językiem i stylem. Pisarka miesza ze sobą sensację z romansem i pewnymi siłami nadprzyrodzonymi. Powieść bardzo wciąga i szybko się czyta, a relacje między główni bohaterami intrygują. Momentami miałam uczucie zapętlenia, że bohaterowie mówią sobie cały czas to samo i nic nie wnosi to do dalszych losów, ale nawet to nie potrafiło zniszczyć wrażeń po przeczytaniu, aktualnie sięgam za kolejną część, bardzo polecam.

• 2016
  • Ebooki
  • 2017

Dodaj cytat z książki Bez pamięci