Złote kolczyki

Wydawnictwo: Albatros
Golden earrings
historyczna
Harley Quinn

Złote kolczyki zabierają czytelnika do dwóch wielkich miast: Barcelony w przededniu wojny domowej i Paryża lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Paloma Batton jest wnuczką hiszpańskich uchodźców, którzy opuścili Barcelonę po wojnie domowej. Rozkochana w balecie i skupiona na egzaminach do prestiżowej szkoły, nie pozwala, by cokolwiek przeszkodziło jej w karierze, aż do dnia, gdy nawiedza...

Paloma Batton jest wnuczką hiszpańskich uchodźców, którzy opuścili Barcelonę po wojnie domowej. Rozkochana w balecie i skupiona na egzaminach do prestiżowej szkoły, nie pozwala, by cokolwiek przeszkodziło jej w karierze, aż do dnia, gdy nawiedza ją duch kobiety, która ofiarowuje dziewczynie parę złotych kolczyków. Przeczuwając, że duch nieprzypadkowo ukazał się właśnie jej, Paloma, krok po kroku, zaczyna zgłębiać tajemnice swojego pochodzenia. Poznaje historię kobiety, która wyrwała się z barcelońskiej dzielnicy nędzy i stała się jedną z najsłynniejszych tancerek flamenco. Jej tajemnicza śmierć w Paryżu w 1952 roku została uznana za samobójstwo, jednak w miarę jak Paloma poznaje kolejne sekrety swoich hiszpańskich przodków, odkrywa, że niektórym mogło zależeć na śmierci tancerki.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2015

źródło okładki: Wydawnictwo Albatros

wiejskifilozof | 2016-02-26

Flamenco,nie jest to mój ulubiony taniec.Widziałem,wiele razy i jakoś mnie nie porywa.
Ale porywa mnie czytanie,takich niesamowitych książek.
Uwagę przyciąga wprost niesamowita fabuła,opowiadająca historię.
Historię flamenco,wojny domowej w Hiszpanii.
Oraz strasznego ucisku ludzi przez kler i burżuazję.

Bardzo mnie ta książka poruszyła,może dlatego,że czasem lubię poczytać klimaty Hiszpańskie.
Ale,tu też były i klimaty Francuskie.
Ale,te mnie jakoś tak bardzo nie porwały.

Nie znam się na wartościach literackich.Nie wiem,jak książkę by ocenili tacy profesjonaliści jak Passent czy Łobodziński.
Ale,mi się bardzo podobała.

elenkaa | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/01/160-zote-kolczyki-belinda-alexandra.html

Kolejna książka, w której wnuczka odkrywa rodzinne tajemnicy, w które uwikłana jest jej babcia. Takie powieści chyba nigdy mi się nie znudzą. Na lekturę "Złotych kolczyków" miałam ochotę już od dawna, bo nie dosyć, że uwielbiam wszystko co związane z Hiszpanią, to jeszcze okres od wczesnych lat XX wieku do lat 70. XX wieku uważam za wspaniałe połączenie. Miałam nadzieję na trochę historii hiszpańskiej arystokracji jak w serialu "Gran Hotel"...

Paloma jest baletnicą, która odziedziczyła talent po swojej matce, która była bardzo utalentowaną tancerką. Paloma pragnie dostać się do Opery Paryskiej, w której tańczyła jej matka, jednak na razie nie jest jej to dane. Pewnego dnia spotyka kobietę z pięknymi bujnymi i kręconymi czarnymi włosami i od razu zdaje sobie sprawę, że coś jest z nią nie tak. Jakby pochodziła nie z tego świata... Kobieta wręcza jej parę...

Anja | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

"Złote kolczyki” wpisują się w popularny ostatnio trend powieści o rodzinnych tajemnicach z przeszłości, który przyznaję, bardzo lubię. Ten tytuł wyróżnia dobrze zarysowane tło historyczne. Autorka połączyła elementy powieści obyczajowej, historycznej, sagi rodzinnej tworząc pasjonującą opowieść, która zawładnęła mną na długie godziny. Książka bardzo mi się podobała.

Zagmatwane losy głównych bohaterów osadzone są na tle burzliwych wydarzeń początków dwudziestego wieku w Hiszpanii. Wątki typowo obyczajowe przeplatają się tu ze zdarzeniami historycznymi. Akcja cofa się najpierw do rozruchów robotniczych w 1909 roku, potem do hiszpańskiej wojny domowej. Nie jest to powieść typowo historyczna, autorka więc nie analizuje tych skomplikowanych zdarzeń, ale osadzenie akcji w tak przełomowym okresie dodaje dramatyzmu całej opowieści. Fabuła obfituje we wzruszające i chwytające za serce momenty, intrygi, spiski oraz wyzwania, którym postacie będą musiały stawić czoło, nie zabraknie również...

monika | 2015-07-07
Przeczytana: 03 lipca 2015

Główna bohaterka Paloma Batton, półhiszpanka, wnuczka hiszpańskich uchodźców w dość trudnym dla siebie okresie spotyka ducha nieznajomej kobiety, który zostawia jej tytułowe złote kolczyki. Paloma, utalentowana ale niedoceniana tancerka baletu zaczyna zgłębiać historię nieznajomej, która jak się okazuje jest ściśle związana z historią rodziny dziewczyny.
Z każdą stroną, wraz z Palomą odkrywamy szczegóły zagmatwanej historii rodzinnej, miłości, przyjaźnie, zdrady a wszystko na tle wojny domowej Hiszpanii. Poznajemy nędzę robotniczych dzielnic Barcelony, salony znamienitych rodów hiszpańskich, pierwsze strajki i zmiany ustrojowe zachodzące w Hiszpanii lat 30-tych. Smaczku oczywiście dodaje wcale nie tak oczywiste z pierwszego wrażenia zakończenie. Polecam.

Katula | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 17 marca 2016

Niesamowita
I choć jak zaczynałam, to było coś co mi strasznie psuło "wejście" w tę opowieść, i przez dłuższy czas miałam to wypunktować, ale jak skończyłam, przyszło mi stwierdzić, że dzięki "złotym kolczykom" ta powieść zasługuje na miano niesamowitej.
Przerażająco smutna i tak naprawdę, ze względu na opisane w niej losy ludzi wstrząsająca, aczkolwiek znowu miałam ochotę potrzepać paroma głównymi bohaterami tak dla porządku.

No i to co lubię w "zwykłej" beletrystyce najbardziej - to ta inspiracja do poszukiwań i poznania.
Bo tak naprawdę to jako Polka strasznie się bulwersuję jak Europejczycy plotą bzdury na temat naszej historii, nie mają pojęcia gdzie leżą największe miasta Polski czy też najpopularniejsze regiony.
A jaka jest nasza wiedza na temat historii i geografii innych krajów?

Zdecydowanie polecam!
Ba tak mi się marzy wyjazd na balet tudzież flamenco :)

Hmmm, przyznam Wam się, że 3 miesiące po przeczytaniu czuję się jakby to było wczoraj i tęsknię za bohaterami tej...

beataj | 2015-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2015

Może i dobrze, że codzienne zabieganie nie pozwoliło mi połknąć tej książki jednym haustem. Dzięki temu mogłam ją smakować, delektować się, zastanowić nad treścią i przesłaniem. A treść jest dwubiegunowa, tak jak lubię - czasy zupełnie niedawne oraz te z okresu wojny domowej w Hiszpanii. Temat nieczęsto poruszany, niezbyt dobrze znany w naszej kulturze, a bardzo ciekawy i wart poznania. Niespodziewane zwroty akcji, wyraziści bohaterowie, wartka historia rodzin wpleciona w dzieje kraju, całość napisana jest z beaglem, bardzo interesująco, czyta się to z przyjemnością.
Z cała pewnością sięgnę po drugą książkę tej autorki, żeby zobaczyć, czy jest równie dobra, jak ta

asia_32 | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Paloma jest obiecującą młodą baletnicą,wnuczką hiszpańskich uchodźców.Pewnego wieczoru ukazuje jej się duch pięknej kobiety,który zostawia jej tytułowe złote kolczyki.Paloma postanawia dowiedzieć się co zjawa ma wspólnego z jej rodziną i dlaczego właśnie jej się ukazała.Dziewczyna zaczyna zgłębiać tragiczną historię swojej rodziny,na jaw wychodzą sekrety,których początek sięga wydarzeń w Barcelonie na początku wieku.Co z rodziną Montello miała wspólnego la Rusa słynna tancerka flamenco?Co rodzina Montello przeżyła podczas tragicznej wojny domowej?Na te pytania odpowiedź znajdziemy w tej wciągającej powieści.Lubię takie książki kiedy akcja toczy się dwutorowo,a historię można poznać z perspektywy wielu osób.Polecam!!

Alex | 2015-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Dwa złote kółka, kobieca ozdoba podobna do innych, ale w tych konkretnych kryje się opowieść pełna dramatyzmu, naznaczona wielką historią i tajemnicami bolesnymi nawet po upływie wielu dziesięcioleci. Właścicielka złotych kolczyków nigdy nie poddała się, zawsze była sobą i przede wszystkim rzuciła wyzwanie swemu przeznaczeniu.

La Ruse swym tańcem hipnotyzuje, uwodzi i rzuca na kolana publiczność. Jej występ to nie błaha rozrywka, lecz opowieść zaklęta w taneczne kroki, ruchy rąk i twarz, oddającą emocje z ich najdrobniejszymi niuansami. Nawet stare kadry filmowe nie są w stanie przyćmić wielkości jej talentu i przede wszystkim magii samej tancerki. Paloma podporządkowała swoje życie jednemu - baletowi, o nim myśli gdy się budzi i kiedy zasypia, dla niej jest sensem egzystencji. Chce być najlepsza, miejsce pośród tancerek zespołu Opery Paryskiej to spełnienie jej wszystkich marzeń. Wie, że nic nie przychodzi samo, na sukces trzeba zapracować i ona nie nie zamierza się poddawać w...

joan_stark | 2016-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Jedna z piękniejszych powieści, jakie udało mi się przeczytać w życiu - jestem zachwycona jej klimatem, bohaterami i fabułą.
Wiek XXty w historii Hiszpanii był bardzo burzliwy; dwie wojny światowe, wojna domowa i w końcu dyktatura Franco rzuciły kraj na kolana. W tym czasie właśnie rozgrywają się losy różnych bohaterów, zmagających się z niesprawiedliwościami społecznymi, lub z własnymi duchami w otoczeniu pięknych miejsc Barcelony. Niemal słyszymy stopy uderzające w podłogę w rytmie flamenco, tańcu pochodzącym z Andaluzji, jednak nierozerwalnie związanym z całą Hiszpanią.
Bardzo, bardzo polecam, nie nudziłam się w ogóle podczas czytania tej książki - jest zaskakująca i piękna.

magdalena | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Rodzinna powieść z wojną domową w tle. Książka dzieje się na dwóch płaszczyznach, a łączą je tytułowe Złote Kolczyki.
Paloma, młoda dziewczyna, odkrywa bolesną przeszłość swojej rodziny. Losy jej babć, dziadków, przodków determinuje wojna.
Są tutaj rodzinne tajemnice, wielkie romanse, wielkie dramaty. Wszystko w rytmie flamenco.