Wyzwanie czytelnicze LC

Tron z czaszek: Księga II

Tłumaczenie: Małgorzata Koczańska
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 4.2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
7,66 (2012 ocen i 131 opinii) Zobacz oceny
The Skull Throne
Brett, Arlen
aspolski

Wybawiciel ludu pustyni zniknął. Tron z Czaszek stoi pusty. Synowie Ahmanna rozpoczynają bezwzględną walkę o władzę. Wybawiciel z zielonych krain także zniknął. Wokół Bluszczowego Tronu wiąże się sieć intryg sięgająca aż po Zakątek, ale władcy Thesy nie przejmują się zagrożeniem ze strony Sharum. Świat się zmienia. Tylko demony jak co noc wychodzą z Otchłani. A z dala od dworskiej polityki rodzi się plan najważniejszej wojny. Wojny o przetrwanie ludzkości.

źródło opisu: fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: fabrykaslow.com.pl

Beata | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Nieco słabszy od wcześniejszych tomów, ale czytany z ogromnym zainteresowaniem. Praktycznie bez Arlena i Jardira. Poznajemy za to wiele nowych postaci - chyba później odegrają swą rolę, z wieloma bohaterami żegnamy się. Smutno mi... Wszędzie zdrada, kłamstwo i obłuda - to takie ludzkie, a jednocześnie znienawidzone przeze mnie.
A następny tom na razie w sferze życzeń.

Villiana | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Cóż… szału nie było i to zdecydowanie. A wręcz mogę pokusić się o stwierdzenie, że większa część książki była przeciągnięta i najzwyczajniej w świecie przynudzała. Spodziewałam się nie wiem jakich fajerwerków, ale ich nie otrzymałam.

Akcja od samego początku toczy się generalnie wokół Leeshy i Rojera. Dworskie życie, pomniejsze intrygi… Zanim doszło do jakiejś większej akcji, co wydarzyło się dopiero przy końcu powieści, zdążyłam się na tyle uśpić, że nawet wszystkie późniejsze wydarzenia związane z Rojerem, Dokowiskiem, poczynaniami synów Jardira jakoś specjalnie mnie nie wzruszyły. Ale muszę przyznać, że jak już zaczęło się dziać, to się działo i to w dobrym stylu.

Największą zaletą książki jest to, że pomimo iż były momenty, które wg mnie powinny przyspieszyć, to świat stworzony przez autora jest tak wciągający, że zawsze pod koniec lektury, co by się nie działo, to i tak moje odczucia są bardziej na plus, niż na minus. Wciąż czekam na jakieś wow. Szczerze żałuję, że ta część...

deana | 2018-03-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2018

Na długo, bo na ponad dwa lata, odłożyłam cykl demoniczny i nie byłam w stanie do niego wrócić. Dopiero premiera ,,Otchłani" zmotywowała mnie aby wrócić do ,,Tronu z czaszek", był to jednak bardzo trudny i mozolny powrót. Dosyć długo zmagałam się z mnogością imion, tytułów oraz wątków zanim połapałam się we wszystkich zależnościach. Także sposób prowadzenia fabuły nie ułatwia lektury.

Wracamy do świata nękanego przez demony nocy, dla akurat w tym tomie to zagrożenie schodzi bardzo mocno w tło. Ważniejsze i bardziej niebezpieczne są relacje międzyludzkie: drobne oraz większe wojenki, niezapomniane urazy, skrywane pragnienia zemsty, żądza władzy, duma i upór. Wszystko to dyktuje sposób postępowania teraz gdy na świecie nie ma już ani jednego Wybawiciela. Zarówno w Krasji jak i na thesańskim dworze nikt nie myśli o tym co stanowiła fundament działania zarówno Arlena jak i Jardira, zamiast tego coraz wyraźniejsze stają się podziały i dążenie do realizacji prywatnych celów. Jak dalej...

Melanie | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Druga część Tronu z Czaszek, była na pewno o wiele lepsza od pierwszej części. Jednak po przeczytaniu tych dwóch książek, wcale nie zmieniło mojego zdania jaki odczuwam po przeczytaniu kilku części wcześniej. Ale te dwie książki zupełnie mnie zdołowały. To nie były książki o dalszych losach głównych bohaterów jak Arlena czy Ahmanna. Tylko dodatki, bardzo długie i męczące.

Akcja na pewno lepsza w tej książce, niż w jej poprzedniczce, ale bardzo dużo niepotrzebnych historii, ciągnących monologów, które od dawna są nam już znane, i nowi trzecioplanowi bohaterowie, którzy niby mają dodać tej historii jakiegoś poweru.

Jedynie co nadal sprawia, że jestem pod wrażeniem tego cyklu, jest geniusz autora, do tworzenia niesamowitych sytuacji i tajemnic, które pomimo czasem nudnych konwersacji, sprawiają, że chce się czytać dalej. W końcu jakby nie było to już 8 tomów minęło nie wiadomo kiedy. Tylko ile ta historia będzie się ciągnąć? Autor na pewno dał nam do zrozumienia, że Arlen wraz z...

esa | 2017-04-30

O jak dobrze było zrobić sobie długą przerwę i wrócić do tej serii. Nadal niezmiennie uważam, że jest fantastyczna. Jest to również opinia znajomych, którzy przeczytali pożyczone ode mnie książki. Świat stworzony przez Bretta jest wciąż ciekawy i niepowtarzalny. A to tylko wzbudza ogromne zainteresowanie w czytelniku.
Postacie nadal w swoim stylu. Jedynie Leesha drażni tym matkowaniem każdemu. W tej części poznajemy również nowego bohatera i ja osobiście jestem jego wielką fanką.
Robiłam już to nie jednokrotnie, zrobię i teraz: POLECAM Wam z całego serca bo na prawdę warto.

Ssskorpionica | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Naznaczony i Wybawiciel zniknęli. Władcy Thesy walczą między sobą o wpływy, synowie księżnej Araine skaczą sobie do gardeł, książę Thamos nie jest w stanie pogodzić się z Leeshą, a konflikt pomiędzy Rojerem i Jasinem Zgłotogłosym narasta. Synowie Ahmanna walczą o wpływy, a Damajah traci nad nimi kontrolę.

II księga Tronu z Czaszek obfituje w przemoc i krew, jest również pełna intryg i głęboko zakorzenionej nienawiści, która doprowadzi do wielu brutalnych morderstw. W tej części Brett skupił się na rozwoju sytuacji w świetle dnia, demony odgrywają tu drugorzędne znaczenie, dopiero w końcowym rozdziale wprowadzone zostają postacie Arlena i Ahmanna.

Osobiście uwielbiam cykl "Malowany Człowiek" - zręcznie poprowadzona fabuła, barwne i dobrze przemyślane postacie, które poprzez swoje rozterki i pragnienia wydają nam się dużo bliższe, niżeli można by było oczekiwać. Pochłonęłam tom w niecałe 10 godzin, co stanowi chyba mój osobisty rekord, jeżeli chodzi o książki tej grubości. Teraz z...

Rachel3 | 2015-12-08

Oj, stacza się seria, stacza... Autor rozpycha wątki poboczne byle zarobić jak najwięcej kasy, a przynajmniej takie mam wrażenie po lekturze. Przynajmniej pod koniec zrobił krok w przód, wyżynając część postaci (naprawdę, za dużo ich już było... szkoda tylko, że akurat większość tych, które zginęły, lubiłam). Pomijając jednak końcówkę, książka nudna, nudna, bardzo nudna. Nudniejsza nawet niż I połowa, co zaskakujące, bo na ogół jest przecież na odwrót.

Ponadto, poziom obrzydliwości przekracza kolejne granice... Ja wiem, że teraz wzorem dla wielu jest sadystyczna "Gra o tron", ale naprawdę można napisać wybitne fantasy dla dorosłych bez biologicznie opisanego seksu, wierzcie mi. Albo nie, przeczytajcie "Drogę królów" Sandersona i sami się przekonajcie ;)

Sargento_Garcia | 2018-10-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 11 października 2018

Wszystkiego się spodziewałem, ale takiego rozwoju akcji!

Finkla | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Cykl demoniczny chyba powoli zbliża się do końca, bo trup ściele się gęsto i lada moment zabraknie bohaterów.
W tej części pierwsze skrzypce grają intrygi pałacowe na różnych dworach. Wszyscy knują, a szczególnie chętnie — brat przeciwko bratu.
Trafiały się ciekawe, pobudzające do refleksji fragmenty. Znalazłam również jakieś niedoróbki.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/04/tron-z-czaszek-sporo-trupow.html

Gromvolt | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Zbliża się koniec cyklu,więc akcja nabrała tępa,dopiero po 300 stronach tej części,ale lepiej późno niż wcale.Autor poświęcił Arlenowi zaskakująco mało uwagi,za to znów dodaje mało istotną postać która w jakiś sposób ma skleić fabułę.