Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze

Okładka książki Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze Łukasz Lamża
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Łukasz Lamża
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Czarne
2020-01-29
2020-01-29
literatura polska pseudonauka szarlataneria teoria medycyna zdrowie wiedza
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (40) / kwiecień 2021 Edyta Bystroń, Anna Fiałkowska, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Marta Mitek, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Rhian Sassen, Filip Springer, Douglas Stuart, Władysław Szlengel, Paul Vallely, Aleksandra Warecka, Jarosław Westermark, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Mirosław Wlekły, Piotr Wójcik
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Anna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Niebezpieczna moda na antyintelektualizm

2064 ocen

Fatalna książka

Autor, przedstawiał swoje tezy dotyczące różnych teorii spiskowych. Co prawda przyznał że w historii wiele hipotez na granicy spisku i fake newsów z czasem okazały się prawdą lecz nie znajdziemy potwierdzenia tego stanowiska w jego dziele. Cała książka jest jednym wielkim zaprzeczeniem teorii spoza mainstreamu. Publikacja jest skupiona w większej części na argumentach przeciwko danym stwierdzeniom. I choć niektóre z opisywanych teorii są naprawdę odjechane, pod koniec książki przypomniała mi się wypowiedz mojego wykładowcy filozofii ze studiów. Stwierdził on, że tezy wyśmiewane nie są wiarygodne i należy zastanowić się dlaczego tak jest. Książka dla osób którzy szukają potwierdzenia negacji teorii spiskowych.

Fatalna książka

O wiele ciekawsza od "Spisku" Phillipsa i Elledge'a, a poruszająca te same tematy. Lepszy dobór zagadnień, napisane z finezją, widać, że Autor lubi te tematy - w takim znaczeniu, że go fascynują, i ja to rozumiem, bo odkąd miałem tę paręnaście lat lubiłem czytać o UFOkach, paranormalne.pl, Teorie Chaosu, Tajne akta CIA, tego rodzaju bzdury, to po prostu interesujące, jeśli ma się do tego dystans i traktuje jak fantastykę, choć pobudzającą wyobraźnię (a taki jest przecież cel fantastyki!). Autor przedstawia kilka spośród znanych teorii - choć bardziej mainstreamowych (gdzie działo orgonitowe, gdzie deparchator?!) i widać, że wie o czym pisze, do tego dość swobodnie je demaskując, ale nie popadając w cherrypicking fact-checking, tylko podchodząc rzetelnie do tematu. Fajne.

Pozycja bardzo potrzebna. Zaganienia biezace i wazne, a wytlumaczone w bardzo dostepny sposob.
Z foliarstwem nalezy walczyc, a latwo drastycznie obnizyc poziom lub dac sie zakrzyczec.
Ksiazka moze nie dodala mi duzo wiedzy, ale na pewno uporzadkowala pewne rzeczy. Szczepionki, zdrowa woda, a najlepsi sa radiesteci. Polecam :)

Daje możliwość poznania światu szeroko pojętego foliarstwa. Jednocześnie ukazuje pułapki logiczne, na które łapią się ludzie świadomiej podchodzący do teorii spiskowych.

Książka wyposaża w argumenty pozwalające bronić się przed „głupotą” oraz zwiększa zrozumienie metody naukowej. Szczególnie zainteresował mnie formalny sposób ocen badań naukowych, pozwalający w uproszczeniu przybliżyć prawdopodobieństwo prawdziwości stawianej tezy naukowej.

#rodzinnewyzwanie2024 "Światy równoległe" Łukasz Lamża
Nie mogę powiedzieć, że to była zła książka, bo nie była. Najprawdopodobniej trafiła w nie ten czas i nie ten stan umysłu.
Łukasz Lamża wykonał z pewnością tytaniczną pracę przebijając się przez materiały źródłowe, badania, robiąc testy, wyliczenia, spotykając się z różnymi osobami (różdżkarze). Autor podważa, ba! zbija logiką i powołując się na konkretne badania, różne pseudonaukowe czy pseudomedyczne twierdzenia, tezy i działania.
I wszystko ok, ale tego było za dużo, za mocno, za bardzo, za naukowo. A i tak osoby zafascynowane pseudonauką albo nie przeczytają tej książki, albo wytłumaczą ją sobie na opak...

#rodzinnewyzwanie2024 "Światy równoległe" Łukasz Lamża

Lamża to mistrzostwo Polski jeśli chodzi o książki popularnonaukowe. Teraz, moim zdaniem, pora na Ligę Mistrzów i tam walkę o 1/8 finału. Nie mamy czego się wstydzić.

Baaardzo ciężka do czytania według mnie. Ciekawe tematy, ale napisana w taki sposób, że nie byłam w stanie przez nią przebrnąć od deski do deski, raczej zapoznałam się z wybranymi fragmentami. Dużo faktów, odniesień do badań.

Całkiem ciekawa podróż przez dziwactwa pseudonauk. Wszystkie dość powierzchowne, ale też i w większości w pełni zrozumiałe.

No spoko. Dzikie teorie rozłożone na czynniki pierwsze i to właściwie tyle. Po tytule spodziewałam się jednak chyba czegoś więcej. Wartością dodaną jest to, że ta pozycja jest głosem rozsądku w morzu publikowanych również w formie książkowej bzdur.

Ciekawe tematy plus wykorzystanie różnych metod i środków do ich omówienia (od wywiadu po analizę badań naukowych). Równocześnie autor nie tylko stawia sobie za cel obalenie ekscentrycznych twierdzeń (o płaskości ziemi, o tzw. żyłach wodnych, o skutecznej pseudomedycynie itp.),ale także podkreślenie pewnej prawdy: łatwiej jest zasiać mit naukowy czy teorię spiskową, niż w zrozumiały i przystępny dla wszystkich sposób udowodnić społeczeństwu ich fałszywą naturę i błędne założenia.

Łukasz Lamża Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze Zobacz więcej