Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: W.A.B.
The Ancestor's Tale: A Pilgrimage to the Dawn of Life
Ag2S

Richard Dawkins oraz Yan Wong proponują nam oszałamiającą, wielowątkową i jedyną w swoim rodzaju podróż w przeszłość – do źródeł życia na Ziemi. Pierwsze wydanie jednej z najgłośniejszych książek twórcy Samolubnego genu uwzględnia najnowsze odkrycia biologii molekularnej i prowadzi nas przez kolejne szczeble ewolucyjnej drabiny: coraz głębiej i głębiej w przeszłość naszego gatunku i...

Pierwsze wydanie jednej z najgłośniejszych książek twórcy Samolubnego genu uwzględnia najnowsze odkrycia biologii molekularnej i prowadzi nas przez kolejne szczeble ewolucyjnej drabiny: coraz głębiej i głębiej w przeszłość naszego gatunku i wszystkich gatunków na naszej planecie – aż do osobliwości zwanej początkiem dziedziczenia. Fascynująca podróż!

Fabułę stanowi opis pielgrzymki, w której wszystkie współczesne zwierzęta podążają w przeszłość, aż do powstania życia. Do grupy wędrowców przyłączają się nowe gatunki i rodziny zwierząt, na temat których Dawkins przytacza różne ciekawostki. Korzystając z wyników badań genetycznych i dowodów paleontologicznych, próbuje odtworzyć prawdopodobną postać ostatniego wspólnego przodka. Autor wplata do opowieści również wątki osobiste dotyczące swojego dzieciństwa i czasów uniwersyteckich.

Pasjonująca encyklopedia ewolucji w formie antologii interesujących opowieści.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

żabot | 2019-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Dobrnąłem do końca i jestem szczęśliwy. Po raz kolejny Dawkins nie tylko sprzedał mi solidną dawkę wiedzy, ale co najważniejsze, po raz kolejny wywołał we mnie pewne uczucie, którego nie potrafię do końca nazwać. Zaduma połączona z czcią (jakkolwiek to górnolotnie brzmi), zadziwienie przemieszane z podziwem nad wspaniałością, różnorodnością i niesamowitością życia. Szczerze mówiąc miałem pewne obawy, bo choć autora znam doskonale, to temat dziejów życia wydał mi się mozolny. Przez moje ręce przeszło kilka mniej lub bardziej popularnych książek o historii życia na Ziemi i choć nie brakowało w nich fascynujących kawałków, jako całość jawiły mi się jako monotonne. Każda była pisana wg jednego i tego samego schematu: narodziny ginące w pomroce dziejów, gdzieś tak daleko w czasie, że nawet trudno to sobie wyobrazić. A potem mozolne przeciskanie się przez ery i epoki geologiczne i śledzenie najważniejszych (w naszym mniemaniu) etapów rozwoju poszczególnych gałęzi drzewa życia. Czytelnik...

Hubert | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Po raz kolejny rzeknę: Dawkinsa nie czyta się dla utwierdzenia się w swoich poglądach, nie czyta się go dla wzbogacenia wiedzy czy uszczegółowienia tej czy innej informacji. Czyta się go zwyczajnie dla przyjemności, bo opisy jego są bardzo ciekawe, fascynujące, pobudzające szare komórki i łechcące je w przyjemny sposób. I ta książka też takową jak najbardziej jest.

Niestety, nie cała. "Opowieść Przodka", podobnie jak "Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa" czy "Rozplatanie Tęczy" zamknięta jest w paraboliczną ramę z w wciąż powracającym motywem - tym razem motywem i pretekstem do opisywania kolejnych przypadków ewolucji jest wzorowana na "Opowieściach kantenberyjskich" Chauncera" podróż wszystkich żywych organizmów w poszukiwaniu wspólnego przodka. Każdy z nich, czy jest człowiekiem, szympansem, lancetnikiem, muszką owocową czy kalafiorem, snuje swoją opowieść. Nie jest to opowieść w sensie dosłownym, bardziej jest to rozdział traktujący o danym organizmie, mniej lub bardziej...

Krzysztof Kafka | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Ta książka zmienia mózg. Zmienia sposób myślenia, patrzenia na życie, na świat. Wiele z tej książki zapamiętam. Zostaną w moje głowie i z nich nie wyjdą. Co się przeczytało to się odczyta. To wybitna książka. zarówno pod względem warsztatu naukowego, jak i pewnej filozofii patrzenia na świat. Zaraźliwe!

radek6666 | 2018-10-27

Według mnie, to powinna być lektura obowiązkowa na lekcje biologii. W liceum na pewno, w podstawówce wybrane rozdziały. Jasno i przystępnie opisane kluczowe węzły ewolucji. Co wiemy na pewno, co przypuszczalnie, a czego nie wiemy zupełnie. Zainteresowanych tematem, zachęci do własnych poszukiwań w literaturze. A może i kogoś do studiowania biologii. Wszak tylu rzeczy jeszcze nie wiemy na pewno.

Pawello | 2018-11-04

Przystępnie napisana książka przedstawiająca życie w wielu aspektach. Drobną wadą są dłużyzny w niektórych fragmentach. Poza tym wciąga jak dobry kryminał :)

x64joxer | 2019-01-24

Naprawdę wspaniała pozycja dla osób chcących poszerzyć wiedzę o ewolucji.
Autor zabierając nas w podróż do pierwszego przodka porusza wiele tematów związanych z ewolucją, biochemią a nawet biogenezą. Wszytko to podane w przystępny dla czytelnika sposób. Polecam!

jacek | 2019-03-05
Przeczytana: 20 lutego 2019

Wspaniała podróż w czasie. Ale nie łatwa, dla ambitnych czytelników, którzy nie boją się nowej terminologii. Są fragmenty nudne, które można pominąć (raczej dla specjalistów), z których wiele w pamięci nie zostanie, ale jest wiele fragmentów pasjonujących, szczególnie im bliżej końca podróży, czyli początków życia na Ziemi. Serdecznie polecam tą grubą cegłę

Julia C | 2019-04-12
Dartharkus | 2019-04-11