Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści

Tłumaczenie: Adam Wawrzyński
Wydawnictwo: Feeria Science
The Disappearing Spoon: And Other True Tales of Madness, Love, and the History of the World from the Periodic Table of the Elements
Matthias89

Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych i tym, co się za nimi kryje: nauce, historii, pieniądzach, mitologii, sztuce i medycynie. Dlaczego Gandhi nie znosił jodu (I, 53)? W jaki sposób rad (Ra, 88) niemal zrujnował reputację Marii Skłodowskiej-Curie? I dlaczego gal (Ga, 31) jest ulubionym pierwiast­kiem laboratoryjnych żartownisiów? Tablica Mendelejewa to jedno największych osiągnięć...

Tablica Mendelejewa to jedno największych osiągnięć nauki, ale też skarbnica wie­dzy o przygodach, zdradzie i obsesji. Za każdym elementem układu okresowego stoją fascynujące historie; każdy pierwiastek gra ważną rolę w historii ludzkości i w życiu (często) szalonych naukowców, którzy go odkryli. „Znikająca łyżeczka” jest doskona­łym połączeniem rzetelnej wiedzy naukowej i fascynujących opowieści ukazujących ludzką inwencję, badania i odkrycia – od Wielkiego Wybuchu po nasze czasy.

Kolejny bestseller autora „Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu”.

źródło opisu: Feeria, 2017

źródło okładki: www.wydawnictwofeeria.pl

Marcin Kowalczyk | 2017-12-10
Na półkach: Nauka, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Piękna i Mądra opowieść.
Będąc nauczycielem zrozumiałem jedno - wiedzy nie da się wbić do głowy. Uczeń musi chociaż trochę polubić wykładany przedmiot, żeby coś z niego zapamiętał. Tutaj najważniejsza jest rola prowadzącego, musi dostosować swoje metody do... ucznia. Uczniów jest wielu, więc nie można ograniczyć się do jednej.
To najtrudniejsza część pracy nauczyciela- ciągła modyfikacja i obserwacja efektów. Nie można wpadać w rutynę i poprzestawać na "sprawdzonej metodzie".
Zawsze znajdzie się wyjątek, który nie będzie się jej poddawał.
Mnie zawsze odrzucały wzory. Zimne, niezrozumiałe i nieciekawe. Wiele moich podręczników było pisanych wedle zasady: "wzór 1 wynika ze wzoru 2 pomnożonego przez wzór 3 z którego przez podzielenie przez wzór 4 z którego wyprowadzimy stałą potrzebną do wzoru 1 itp". Potem do wyprowadzonego wzoru był zbiór zadań pozwalający ten wzór przetestować. Nie ważne, że zapomniano o odpowiedzi na podstawowe pytanie - PO CO MAM ZNAĆ WZÓR 1 ?!
Książka którą...

Wkp | 2017-11-27

ŁYŻKA NIE ISTNIEJE

A przynajmniej nie istnieje długo – oczywiście wtedy, kiedy chemik chce Wam zrobić żart, który skończy się tym, że mieszając herbatę zostaniecie z dłonią pełną… niczego. To tylko jedna (ale za to główna, bo tytułowa) ciekawostka z wielu zebranych w tej książce. Książce, która udowodni Wam, że chemia wcale nie musi być nudna.

Oczywiście o tym fakcie przekonywało nas już niejedno dzieło. Wystarczy wspomnieć popularny i niezwykle ceniony (całkiem słusznie zresztą) serial „Breaking Bad”. Z tym że on ukazywał dobrego chemika, który pod wpływem świadomości zbliżającej się wskutek choroby śmierci postanawia zacząć handlować narkotykami. Ciekawostek z zakresu chemii było tam dużo, ale niekoniecznie nadających się do powtarzania – wysadzanie czegoś w powietrze, rozpuszczanie zwłok czy produkcja niedozwolonych substancji to nie jest coś, czego powinno się kogokolwiek uczyć. Dlatego też inną ścieżkę obiera Sam Kean, który chce nam pokazać to co ciekawe, zabawne i jakże...

Patrycja k | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

To już druga książka tego autora i także przypadła mi do gustu. Dla mnie chemia i fizyka to temat ciężki, jeśli nie powiedzieć " nie do ogarnięcia". Jednak Sam Kean potrafi tak sprawnie operować piórem, że książka strasznie wciąga. Humor i żarty to nieodłączny element tej pozycji. Czy jest trudna? Dla mnie momentami bardzo, ale i tak chce się dobrnąć do końca. Wciągnęła nawet mojego 10 letniego syna, a nie ma jeszcze chemii w szkole. Czekam na kolejne książki autora. Gdyby podręczniki w szkole pisane były takim językiem... życie byłoby piękne.

CzytalaElzbieta | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Jakby mi ktoś wcześniej powiedział, że pierwiastki chemiczne są seksi, to bym nie uwierzyła. Gdybym zaś w szkole podstawowej, względnie średniej, trafiła na nauczyciela chemii z takim zapałem, jaki to zapał wyraża w swojej książce Sam Kean, prawdopodobnie moja pasja do trucizn stałaby się czymś więcej niż hobby.

"Znikająca łyżeczka" to niezwykłe opowieści z układem Mendelejewa w roli głównej. Dlaczego Gandhi nie znosił jodu? Dlaczego gal jest ulubionym pierwiastkiem laboratoryjnych żartownisiów? I dlaczego rtęć stała się tak ważnym elementem dzieciństwa samego autora?
Ja, tak bardzo odległa od probówek i białego fartucha, poczułam się zauroczona, zafascynowana i wciągnięta w temat. Całość czyta się jak... tak, jak przygodówkę.

Już zasadzam się na "Dziwne przypadku ludzkiego mózgu" tego samego autora, a Wam polecam chemię!

Monika | 2018-08-04
Przeczytana: 12 lipca 2018

Czytałam jednym tchem. Autor ma szczególną lekkość w opisywaniu skomplikowanych reakcji chemicznych w prosty i zrozumiały nawet dla laika sposób. Co więcej książka jest pełna zabawnych anegdot i komentarzy wywołujących rozbawienie u czytelnika. Opowiada o przełomowych odkryciach w chemii, tych, które wpłynęły zarówno na rozwój nauki (i zmianę sposobu myślenia), jak i miały przełożenie na rozwój przemysłu i okazały się dochodowym biznesem. Znalazło się w niej miejsce dla naszej sławnej rodaczki (Marii Skłodowskiej Curie) i jej odkryć, które podobnie jak pozostałe zostały opisane z przymrużeniem oka. Dobra lektura, dla lubiących chemię i dla tych, którzy nie mają pojęcia o co w niej chodzi - dzięki tej książce mają szansę co nieco zrozumieć i zapamiętać. Chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce, a tymczasem wypożyczyłam kolejną książkę Sama Keana "Dziwne przypadki ludzkiego mózgu".

Kamil Dziadkiewicz | 2018-02-19
Przeczytana: 2018 rok

Przybyłem, zobaczyłem, przeczytałem. Sam Kean pracuje obecnie na pozycją o genetyce. Zamawiam w preorderze i pędzę po niego na rydwanie Heliosa.

Justinaj | 2018-12-14
Przeczytana: 24 listopada 2018

Jeśli nigdy nie lubiliście chemii w szkole, ta pozycja może was do niej przekonać. "Znikająca łyżeczka" to nie jest książka, dzięki której nauczycie się pisać reakcje chemiczne czy obliczać zawartości roztworów. Sam autor pisze, że według niego najlepiej przyswaja się informacje dzięki anegdotom i faktycznie dokładnie to zawarł w swojej książce: przedstawił historię odkrywania pierwiastków i powstawania (oraz zapełniania) układu okresowego. Jak się okazuje, za wieloma z tych zjawisk stały ciekawe postaci badaczy i zwykłych ludzi, choroby i ozdrowienia, przypadki i niepohamowana dociekliwość. Sam Kean atakuje temat z różnych stron, uciekając się czasem do przywołania zagadnień teoretycznych (ale w strawny sposób, więc nawet laik powinien się w nich odnaleźć), lecz przede wszystkim cofa się w przeszłość, aby zrozumieć, skąd bierze się wiedza na temat pierwiastków, jaką mamy dzisiaj. W większości podane są raczej informacje ciekawostkowe, z gatunku tych zdobywanych dla własnej...

glasscloud | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

Z chemią zawsze byłam trochę (albo i bardzo) na bakier. Nie lubiłam jej, nie rozumiałam, no i w ogóle "po co mi ona?". A jednak, po fantastycznej lekturze "Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu", nie mogłam się oprzeć kolejnej książce pana Keana. I cóż mogę powiedzieć. Z pewnością nie sprawiła ona, że nagle cudownie zapałałam miłością do pierwiastków. Szczerze mówiąc, mniej więcej przez pierwsze dwa rozdziały co rusz zastanawiałam się, o czym ja właściwie czytam. Jednak im dalej w las, tym lepiej. Autor skupia się przede wszystkim na historiach wielkich odkryć i wielkich naukowców, karmi nas ciekawostkami ze świata nauki, a "czysta" wiedza jest tutaj jakby dodatkiem. Dzięki takiemu podejściu do narracji, nawet ktoś taki jak ja, kompletny laik, nie mający nawet (wstyd się przyznać) podstawowej wiedzy z tej dziedziny może się nieźle wciągnąć w czytanie i zrozumieć co nieco. Trochę nawet żałuję, że nie uważałam bardziej na lekcjach chemii w szkole, bo z pewnością wyciągnęłabym z tej...

Dionaea | 2019-01-02
Przeczytana: 29 listopada 2018

Książka powinna być lekturą obowiązkową w liceum!

Nie jest to podręcznik do chemii. Jest to raczej opowieść o chemii i o ludziach z nią związanych. Wędrując po tablicy Mendelejewa i odwiedzając różne jej zakamarki, słuchamy opowieści o odkryciach wielkich i małych, zwrotach akcji niczym w kryminale, o polityce, o miłości, przyjaźni i nienawiści. Poznajemy ludzi, którzy swoje życie oddali w imię nauki oraz tych którzy je odbierali, którzy zbili majątki i majątki potracili. Informacje naukowe są sprytnie przemycone pomiędzy kolejnymi anegdotami, nawet nie zauważamy jak dowiadujemy się jakie są właściwości poszczególnych pierwiastków, które z którymi się lubią a które nie oraz czy czym są spiny.

Książkę praktycznie wchłonęłam. Napisana jest bardzo przystępnym językiem, narracja ciekawie poprowadzona, z humorem, bez zbędnych dłużyzn.

radek6666 | 2018-10-28

O rany!!! Ale fajna książka!!! Ja przecież nigdy nie lubiłem chemii!!!
Masa wiadomości, głównie z historii nauki, mniej z samej chemii, może dla tego mi się podobała!. Świetnie się czyta. No i trochę (pomimo oporu materii) wbiła mi wiadomości chemicznych w głowę.