Wszechświat krok po kroku

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
wszechświat, kosmos, kosmologia, nauka
Ego_Sum

Cytat z Norwida „odpowiednie dać rzeczy słowo” był wielokrotnie nadużywany do różnych celów. W odniesieniu do tej książki jest na swoim miejscu: „Rzeczą” jest piękno Wszechświata i wszystkich jego części. Tej „rzeczy” autor dał odpowiednie – naprawdę piękne – słowo. MICHAŁ HELLER Wszechświat krok po kroku to pierwsza na polskim rynku książka, która tak szczegółowo, a jednocześnie tak...

Wszechświat krok po kroku to pierwsza na polskim rynku książka, która tak szczegółowo, a jednocześnie tak przystępnie opisuję historię Wszechświata: od skali kosmicznej, przez planetarną, po świat istot żywych. Każdy kilkudziesięciu krótkich, bogato ilustrowanych rozdziałów prowadzi czytelnika jeden krok dalej, budując na rozdziałach wcześniejszych. W ten sposób opisana zostaje "architektura" ewoluującego świata: złożona, piękna, niemal artystyczna, a przy tym głęboko logiczna i zrozumiała - każdy kolejny proces i obiekt powstaje na bazie tego, co go poprzedza. Książka wprowadza czytelników w poziom wiedzy o świecie, który zwykle nie jest osiągany w tekstach popularnonaukowych. Opisane są tu więc - i starannie zilustrowane - między innymi mechanizm generowania pola magnetycznego Słońca, "anatomia" ziarenka pyłu galaktycznego, kolejne etapy powstawania krateru uderzeniowego, a także 28 głównych grup pierwotniaków.
Autor przekonuje, że są to w istocie rzeczy łatwe do zrozumienia i warte poznania, choć często zakryte przed nami przez żargon naukowy. Mają jednak sens - i ujawniają swoje wewnętrzne piękno - jeśli się je ujrzy jako epizody jednej Wielkiej Opowieści.

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Wszechswiat_krok_po_kroku_409

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Wszechswiat_krok_po_kroku_409

Carmel | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Chyba najbardziej pozytywne zaskoczenie roku. "Wszechświat krok po kroku" to czytelnicza uczta przybliżająca piękno przyrody w sposób bardzo nieszablonowy. Autor książki, Łukasz Lamża, wybrał się, poprzez założony cel publikacji, 'z motyką na Księżyc' i trzeba przyznać, że wrócił z cennymi klejnotami. Pokazał, jak działa świat i nauka go opisująca. To duża sztuka.

Jak z fluktuacji próżni powstały pierwsze cząstki elementarne? Jak z nich następnie uformowała się plazma kwarkowo-gluonowa? Jak w rekombinacji atomów powstało promieniowanie relikwie tła, wodór i hel? Skąd się wzięły gwiazdy i galaktyki? Jak powstał Układ Słoneczny i wszystkie pierwiastki pod naszymi stopami? Co uformowało magmę, skały, góry? Czemu na Uranie w atmosferze dochodzi wprost do deszczu składającego się z diamentów? Jakim cudem, z nieorganicznego pyłu, powstała gleba? Jak biochemia wspierająca fizykę, uformowała złożony twór, zwany komórką? Jak prokarionty wyspecjalizowały się w eukarionty?

Unikatowość...

Petroniusz | 2018-12-10
Przeczytana: grudzień 2018

Tak jak istnieje „big history” czyli historia opisywana przez pryzmat wielkich procesów, tak (rzadko bo rzadko) istnieją książki typu Big Science i tu mamy właśnie pełnego przedstawiciela tej kategorii. Książki skupionej na analizie kluczowych procesów dla istnienia wszechświata takiego jakim go znamy – bez epatowania zbędnymi „ciekawostkami” i faktami, a skupionej właśnie na procesach i kluczowych zależnościach.

Autor wykonał olbrzymią pracę, gdyż zsyntetyzował olbrzymie dziedziny wiedzy w użyteczne pigułki, całość podzielił na 3 kluczowe części (Wszechświat, Planety i Życie) w których starał się pokazać jak wyglądał (i wyglądał) rozwój świata. Widzimy zatem jak rodzi się wszechświat, jak powstaje gwiazda i jak ewoluuje, jak wreszcie z reszty pyłu protoplanetanrego – powstają zalążki planet. Jak inicjują się pierwsze procesy życiowe na ziemi, jak powstaje komórka i jak rozwija się dalej. Takich kwestii jest mnóstwo – ale wszystkie sprowadzone są właśnie do kluczowych procesów. W...

Piotr Martyniuk | 2018-06-10
Przeczytana: 04 maja 2018

Niespodzianka. To literatura popularnonaukowa, ale nie w stylu gawędziarskim. Nie ma tutaj anegdot z życia naukowców, czy jakichś atrakcyjnych, ale mało istotnych ciekawostek. Książka jest bardzo konkretna, w sam raz dla dociekliwego czytelnika, które chce lepiej zrozumieć, jak działa świat.

Książka jest złożona z trzech części. Dwie pierwsze Kosmos i Planeta opisują świat na poziomie kosmicznym. Zaczynając od Wielkiego Wybuchu logicznie tłumaczą powstawanie cząstek elementarnych, atomów, molekuł, a w większej skali, galaktyk, gwiazd i w końcu planet. Końcówka drugiej części skupia się na minerałach - i te rozdziały są moim zdaniem najmniej ciekawe. Z tego względu, że chociaż zawierają strasznie dużo informacji, to wszystkie one są przedstawione, z konieczności, dosyć skrótowo. Brakuje tego wynikania - logicznego ciągu zdarzeń, które do tej pory szczególnie mi się podobały.

Trzecia część - Życie, jest świadomie przez Autora napisana inaczej. Skoro nauka nie może jeszcze...

Eathriel | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Wspaniała książka. Autor zadał sobie ogrom pracy przy jej tworzeniu i czuć to. Najnudniejsze nawet, zdawałoby się, zagadnienia omówił w tak przystępny i interesujący sposób, że można tylko nabrać ochoty do pogłębiania wiedzy. Nie znajdziemy tutaj żarcików i anegdotek, tylko suche fakty, fachowe słownictwo, lecz podane w formie przystępnej laikom. Cud, miód. Moje książkowe odkrycie roku!

Kot-Behemot | 2018-01-09
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Totalny KOSMOS! Czytając nie czułem grawitacji! Polecam!

Krzysztof Kolasiński | 2019-03-03
Przeczytana: 28 lutego 2019