Spójrz w niebo!

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.08.2018

Gdy pierwszy człowiek spojrzał w nocnerozgwieżdżone niebo, musiał się zachwycić ogromem kosmosu. A potem pojawiły się pytania. Czym są te jasne punkty na nieboskłonie? Kto je stworzył? Czy tam, hen wśród gwiazd jest ktoś, kto właśnie na mnie spogląda? Wszystkich, którzy uwielbiają zerkać w gwiazdy (i zadawać pytania), zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem książek dla miłośników rozwiązywania tajemnic Wszechświata.

Spójrz w niebo!

Astronomowie-amatorzy

Wakacyjne niebo co roku funduje nam niezwykłe spektakle (jak choćby ostatnie zaćmienie Księżyca czy maksimum roju Perseidów z 12 na 13 sierpnia). Wystarczy nocą udać się kawałeczek za miasto, tam, gdzie skażenie świetlne nie jest aż tak duże, i zadrzeć głowę do góry. Czekacie na deszcz meteorów? A może chcielibyście dostrzec Marsa, Jowisza lub Wenus? W odszukaniu najciekawszych punktów na nocnym letnim niebie astronomom amatorom pomogą atlasy gwiazd.

Atlas nieba. Gwiazdy, planety, wszechświat, praca zbiorowa

Bogato ilustrowana książka dla wszystkich ludzi ciekawych świata, a przede wszystkim dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice jednej z najstarszych nauk – astronomii. Autorzy zachęcają do rozpoczęcia obserwacji rozgwieżdżonego nieba i podpowiadają, jak się do tego zabrać. Przedstawiają historię astronomii i wyniki najnowszych badań przestrzeni kosmicznej, ilustrując wykład znakomitymi zdjęciami i rysunkami. 48 map nieba pozwoli samodzielnie identyfikować gwiazdy i gwiazdozbiory oraz przewidywać układ ciał niebieskich.

Atlas nieba gwiaździstego, Adam Dobrzycki, Jerzy Dobrzycki

Chyba najlepszy polski atlas nieba. Zawiera 22 mapy nieba ze wszystkimi gwiazdami do 6,5 wielkości gwiazdowej oraz galaktykami, mgławicami i gromadami gwiazd, dostępnymi obserwacjom teleskopowym. Mapom towarzyszą informacje o gwiazdach podwójnych i zmiennych oraz wszystkich najważniejszych obiektach niegwiazdowych. Niestety obecnie atlas dostępny jedynie „z drugiej ręki” – w antykwariatach i na serwisach aukcyjnych.

Obserwatorzy-filozofowie

Jeśli spoglądanie w rozgwieżdżone niebo jest dla Was pretekstem do rozmyślań nad sensem istnienia, to znak, że powinniście sięgnąć po poniższe książki. Oczywiście, w dziale dla obserwatorów-filozofów nie mogło zabraknąć profesora Michała Hellera. Spośród książek tego wybitnego polskiego astronoma wybraliśmy dla Was jego najnowsze dzieło. Mamy nadzieję, że dacie się również porwać opowieści noblisty, Franka Wilczka, który stawia „piękne pytanie” o naturę rzeczywistości.

Ważniejsze niż Wszechświat, Michał Heller

Dlaczego w ogóle coś istnieje? Dlaczego to „coś” jest Wszechświatem? Czy da się wyzwolić z niewoli czasu? Czy istnienie zła w historii Wszechświata da się jakoś usprawiedliwić? 

W swojej najnowszej książce Michał Heller zastanawia się nad wielkimi zagadnieniami, jakie stawia Wszechświat i nasza własna egzystencja, sięgając do szerokiego zaplecza rozmaitych działów nauki, dociekań filozoficznych, analiz teologów i różnych myślicieli. Autor przedstawia własną wizję świata, dowodząc, że Wielkie Pytania zawierają w sobie także cień odpowiedzi – na pytanie, kim jest ten, kto pyta.



Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata, Frank Wilczek

Każde naukowe osiągnięcie Franka Wilczka opierało się na przekonaniu, że Wszechświat jest ucieleśnieniem pięknych struktur przejawiających się w postaci symetrii – harmonii, równowagi, proporcji – i oszczędności środków. Na tym polega głęboka logika Wszechświata. Mając za przewodnika laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, możemy śmiało udać się w podróż do granic współczesnej wiedzy, by odkryć, że równania opisujące atomy i światło są niemal takie same jak równania wyjaśniające działanie instrumentów muzycznych i rozchodzenie się dźwięku, a cząstki subatomowe, dzięki którym uzyskujemy większość naszej masy, można opisać za pomocą prostych, geometrycznych symetrii. Odnosimy wrażenie – stwierdza Wilczek – że sam Wszechświat pragnie być ucieleśnieniem struktur pełnych piękna i elegancji. Być może wynika to z czystej elegancji liczb, a może jest dziełem jakiejś istoty wyższej – niewykluczone też, że prawda leży gdzieś pośrodku. Tak czy inaczej, świat jest dziełem sztuki, a jego najgłębsze prawdy przemawiają bezpośrednio do naszych odczuć, jak gdyby były wyryte w naszej duszy.

Poszukiwacze pozaziemskich cywilizacji

Czy patrząc w gwiazdy, zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, czy gdzieś tam, wśród gwiazd ktoś inny w tym samym momencie spogląda w kierunku Ziemi? Czy w kosmosie istnieje życie poza życiem na naszej planecie? Astrofizycy próbowali wyliczyć, ile cywilizacji technologicznych jest w naszej galaktyce (równanie Drake’a), nasłuchiwali sygnałów od obcych (program SETI, sygnał WOW), a nawet zadawali pytanie wprost: Gdzie oni są?! (paradoks Fermiego). Amatorskich poszukiwaczy pozaziemskiej cywilizacji powinny zainteresować książki Paula Davisa o programie SETI i Elizabeth Tasker o poszukiwaniu drugiej Ziemi w innych układach słonecznych.

Milczenie gwiazd. Poszukiwania pozaziemskiej inteligencji, Paul Davies

Uczestniczący w programie SETI od trzech dekad Paul Davies przewodzi SETI Post – Detection Taskgroup, której zadaniem jest opracowanie działań na wypadek, gdybyśmy zyskali dowody na istnienie pozaziemskiej cywilizacji. Davis uważa, że dotychczasowe poszukiwania zawiodły ze względu na antropocentryczny sposób myślenia naukowców, wierzących, że obcy muszą wyglądać, myśleć i zachowywać się tak samo jak my. W swojej błyskotliwej i prowokującej książce „Milczenie gwiazd” analizuje dotychczasowe badania i stara się odgadnąć, w jaki sposób może próbować komunikować się z nami pozaziemska inteligencja i jak powinniśmy odpowiedzieć na jej wezwanie.

Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi, Elizabeth Tasker

Nowo odkryte światy są bardziej niezwykłe od wszystkiego, co wyobrażali sobie pisarze. Istnieją planety większe od Jowisza, na których rok trwa krócej niż tydzień, na innych niebo rozświetlają dwa słońca, a jeszcze inne samotnie przemierzają kosmos. Są też planety z diamentowymi płaszczami, światy wielkości Ziemi podzielone na dwie półkule wiecznego dnia i wiecznej nocy, planety pokryte globalnymi oceanami i takie, na których przelewają się morza wulkanicznej lawy. Odkrycie tej różnorodności to dopiero początek. Na zbadanie czeka jeszcze cała galaktyka różnych możliwości. Trudno nie zadać sobie pytania, czy wśród tak wielu światów nie istnieje gdzieś druga Ziemia.

Chcący policzyć gwiazdy i zważyć Wszechświat

Nasza galaktyka – Droga Mleczna – liczy 300–400 miliardów gwiazd, a najjaśniejsza galaktyka we Wszechświecie emituje tyle światła, ile emitowałoby 300 bilionów naszych Słońc. A ile jest wszystkich gwiazd w kosmosie? Ile waży Wszechświat? Czy w ogóle można to oszacować? Pasjonatom liczb i liczenia polecamy poniższe trzy tytuły.

Obliczanie Wszechświata. Jak matematyka odkrywa Wszechświat, Ian Stewart

Matematyka, jak pokazuje profesor Stewart, jest siłą napędową astronomii i kosmologii od najdawniejszych czasów. Badania orbit planet dokonane przez Keplera doprowadziły Newtona do sformułowania jego teorii grawitacji, a dwa wieki później Einstein zainspirowany małymi nieregularnościami ruchu Merkurego stworzył ogólną teorię względności. Ian Stewart w sposób prosty i zrozumiały wyjaśnia podstawy grawitacji, czasoprzestrzeni, zasady względności i teorii kwantów oraz to, jak się ze sobą wiążą.

Przekrój przez Wszechświat, Łukasz Lamża

Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki? Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki białka? A może obserwowalny Wszechświat jest tylko maleńkim pyłkiem, a w każdym atomie kryją się nieskończone kosmosy tętniące życiem?

Bogato ilustrowana książka prowadzi krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, przez świat galaktyk, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne. Kolejne rozdziały opisują fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, wielkich kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, a towarzyszący tym opisom komentarz dotyka takich kwestii, jak miejsce człowieka we Wszechświecie, istota nauki i granice naszego poznania oraz piękno, jedność i harmonia Natury we wszystkich jej skalach.

Stałe natury. O liczbach skrywających najgłębsze tajemnice Wszechświata, John Barrow

Rzeczywistością, jaką znamy, rządzi zbiór stałych – liczb i wartości określających działanie sił takich jak grawitacja, prędkość światła oraz masy cząstek elementarnych. W swojej książce John D. Barrow poddaje drobiazgowej analizie ich wpływ na powstanie znanego nam Wszechświata. Sugeruje jednak, że w zamierzchłej przeszłości podstawowe siły przyrody mogły być inne oraz że ich ewolucja jeszcze się nie skończyła.

W barwny, przystępny sposób autor prezentuje katalog niezwykłych zbiegów okoliczności, które umożliwiły powstanie życia na Ziemi. Co by się jednak stało, gdyby okoliczności te uległy choć nieznacznym zmianom? Następstwa wahań praw fizyki okazują się bardzo brzemienne w skutki. Na przykład niewielka zmiana stosunku mas elektronu i protonu spowoduje, że atomy przestaną istnieć, a wraz z nimi świat, jaki znamy.

Podróżujący do granic czasu

Wśród obserwatorów nieba z pewnością nie brakuje osób, które nieustannie zadają sobie pytanie: kiedy się to wszystko zaczęło i jak wyglądały początki Wszechświata. Nie możemy więc nie polecić kultowej już pozycji, czyli „Krótkiej historii czasu” Stephena Hawkinga. Natomiast z nowszych tytułów warto zerknąć na najnowszą książkę Johna Barrowa „Nowe teorie wszystkiego”.

Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur, Stephen Hawking

Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec? Czy czas może być odwrócony?

„Krótka historia czasu” to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do „tańca geometrii”, który doprowadził do powstania Wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej.

Nowe teorie wszystkiego. W poszukiwaniu ostatecznego wyjaśnienia, John Barrow

Czy kiedykolwiek uda nam się odkryć jedną teorię naukową, która będzie w stanie wyjaśnić wszystko, co już się wydarzyło, i wszystko, co dopiero się wydarzy, na każdym poziomie Wszechświata? Poszukiwanie teorii wszystkiego – klucza do poznania wszelkich tajemnic Wszechświata – stało celem najbardziej ekscytujących projektów badawczych. Jak może wyglądać taka teoria? Co oznaczałoby jej odkrycie? I jak blisko jej znalezienia jesteśmy? 


W „Nowych teoriach wszystkiego” John D. Barrow opisuje pomysły i kontrowersje dotyczące ostatecznego wyjaśnienia. Prowadzi nas przez najnowsze koncepcje od M-teorii superstrun, multiwersu czy spekulacji opisujących świat jako program komputerowy, po nowatorskie podejście do obliczeń i złożoności. Pozwala nam spojrzeć na problemy stojące przed naukowcami poszukującymi teorii wszystkiego od strony fizyki, astronomii, kosmologii, filozofii, matematyki, logiki, biologii, historii czy religii, dzięki czemu otrzymujemy pełen obraz, dowiadując się, dlaczego dotąd nie udało nam się dotrzeć do ostatecznego rozwiązania. To pasjonująca lektura, która niezmiennie wstrząsa naszym rozumieniem otaczającej rzeczywistości, wykazując powszechnie występujące luki w naszej wiedzy o tym, czego częścią sami jesteśmy.

A Wy jakie książki polecilibyście miłośnikom rozwiązywania zagadek natury?


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Yod 14.10.2019 00:06
Czytelnik

Dlaczego znalazłem się tutaj klikając link pod książką Maxa Tegmarka, Nasz Matematyczny Wszechświat ?
W której autor stara się udowodnić ,że zarowno te wszystkie piękne światełka na nocnym niebie jak i my sami oraz wszystko co nas otacza to tylko złudzenie. Że to wcale nie materialne twory a tylko wizualizacja matematycznych funkcji...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ina71 05.08.2018 20:09
Czytelnik

Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Podróż do granic Wszechświata

Fizyka podróży międzygwiezdnych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu  Podróż do granic Wszechświata  Fizyka podróży międzygwiezdnych.
Carmel 05.08.2018 19:59
Bibliotekarz

Dzień dobry,

Ponieważ astronomia jest nauką ulokowaną w centrum moich zainteresowania tak od około 30-tu lat, czyli gdy osiągnąłem w miarę rozumny wiek trzynastolatka, to pozwoliłem sobie zabrać głos w dyskusji.

Dziękuję Administracji portalu, za zainicjowanie tematu związanego z szeroko pojętym kosmosem.

PRAKTYCZNE PORADY DLA POSZUKUJACYCH AKTUALNEJ WIEDZY O KOSMOSIE.

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Alchemia nieba. Opowieść o Drodze Mlecznej, gwiazdach i astronomach  Astrofizyka układow planetarnych  Astronomia ogólna  Astronomia popularna  Astronomia w geografii  Astronomia z Astrofizyką  Atlas nieba 2000,0  Ciemna strona wszechświata  Czy Wielki Wybuch był głośny. 11 rozmów o historii i życiu codziennym Wszechświata  Galaktyki i budowa Wszechświata  Gwiazdy i materia międzygwiazdowa  Historia naturalna gwiazdozbiorów  Kosmos  Na własne oczy  Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości  Niebo na dłoni  Obserwacje i pomiary astronomiczne  Obserwujemy nasze niebo  Poza Ziemię ... Historia lotów międzyplanetarnych  Przewodnik po gwiezdnym niebie  W kręgu astronomii  Wprowadzenie do kosmologii współczesnej  Wszechświat krok po kroku  Ziemia i Wszechświat
8_oclock 08.08.2018 09:50
Czytelniczka

Pięknie!
Skopiuję sobie do notatnika.
Dzięki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paweł 13.08.2018 17:58
Czytelnik

Niebo na dłoni darzę szczególnym sentymentem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paweł 04.08.2018 22:50
Czytelnik

Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświatPrzekornie poleciłbym wpierw pozycję historycyzującą w dziedzinie astronomii i będącą swoistą rewizją systemu wartości nauki o niebie. W "Lunatykach" autor bezlitośnie glanuje Kopernika i Keplera, i innych wielkich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświat
LubimyCzytać 02.08.2018 14:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiedenka 04.08.2018 15:58
Bibliotekarka

Dla obserwatorów z teleskopami, lunetami lub po prostu lornetkami Atlas gwiazd. Odkrywamy letnie niebo. Pozycja prezentuje najciekawsze obiekty do obserwacji i podaje najważniejsze informacje na ich temat. Poza tym na zdjęcia rozgwieżdżonego nieba nakładane są folie z rozrysowanymi gwiazdozbiorami i opisanymi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Atlas gwiazd. Odkrywamy letnie niebo
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się